Loading

Ubytování v Jeseníkách

(29 objektů)

Chalupa pod strání

Ruda nad Moravou, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulná chalupa v krásném prostředí...

Pohádkový srub U Zeda

Holčovice, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohádkový srub v nádherné přirodě

Penzion & apartmány Stará škola

Vikantice, v obci / ve městě
Komfortné apartmány v penzionu se saunou

Chata Jesenka

Lipová-lázně, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horská chata blízko koupaliště a vleku!

Penzion Pod Slamníkem

Dolní Morava, v rekreační oblasti, u vleku
Penzion s bazénem a vírivkou u sjezdovky

Chalupa Dolní Morava

Dolní Morava, v rekreační oblasti, u vleku
Chata se saunou, krbem a bazénem

Penzion u Víchů

Červená Voda, na okraji obce / města, na horách
Rodinný penzion v podhůří Orlických hor

Zelená chaloupka Klepáčov

Sobotín, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chalupa se saunou. Na čerstvém vzduchu.

Apartmán Ranch Eden

Jeseník, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
V pohádkovém prostředí, na samotě!

Chalupa Beáta

Červená Voda, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa s bazénem v pokojném prostředí
1 - 29 / 29

Jeseníky

Jeseníky - ráj pro letní i zimní radovánky

Jeseníky patří mezi turisticky nejvyhledávanější horské destinace v ČR a každý rok sem zamíří tisíce návštěvníků na letní i zimní dovolenou. V zimě se sem sjíždějí lidé do vyhlášených lyžařských středisek. V létě jsou lákadlem kilometry naučných stezek a tras pro pěší i cyklisty. Po celý rok se těší velkému zájmu lázně, historické památky, přírodní skvosty, kulturní akce i místní gastronomie.

Dominantou Jeseníků je největší moravské pohoří Hrubý Jeseník, který spolu s Rychlebskými horami, Králickým Sněžníkem a Nízkým Jeseníkem formují Jesenickou oblast. Ta kopíruje podstatnou část rozlohy dvou severomoravských okresů (Šumpersko a Bruntálsko) a měří téměř 3000 m2.

Nejvýznamnějšími jesenickými městy jsou Šumperk, Bruntál, Krnov a Jeseník. Na jihu tvoří hranici Jeseníků pomyslná spojnice mezi městy Králíky, Červená Voda, Bílá Voda, Štíty, Zábřeh, Bradlo, Dětřichov nad Bystřicí, Valšov, Bruntál, Lichnov a Úvalno. Na severu kopíruje hranice Jeseníků česko-polskou hranici.

Jesenická oblast a CHKO Jeseníky

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 a její celková rozloha činí 740 m2. Nachází se uprostřed Jesenické oblasti a skládá se ze dvou částí, které jsou geograficky rozdělené přírodní linií horských hřbetů.

Jižní část z velké části kopíruje okres Šumperk, severní zase odpovídá okresu Jeseník. V CHKO se nachází 18 přírodních rezervací a 6 přírodních památek. Za nejcennější se považují přírodní rezervace Šerák - Keprník, Rejvíz, Rašeliniště Skřítek a Praděd, kde se nachází i stejnojmenná hora, která je se svými 1492 metry nejvyšší horou nejen Jeseníků, ale i celé Moravy a Slezska.

Relax, sport a poznávání Jeseníků

Možností, jak se v Jeseníkách sportovně a kulturně vyžít nebo jen relaxovat, je nepřeberné množství. Stejně jako zajímavých lokalit, kam můžete zamířit na výlet nebo rovnou na celou dovolenou. Jednoznačným symbolem Jeseníků je hora Praděd s vysílačem. V létě je tu možné využít síť tras pro pěší i cyklisty a dvě naučné stezky. V zimě ocení svahy Pradědu a Petrových kamenů lyžaři.

Pokud jste příznivci výšlapů s kapkou adrenalinu, neměli byste vynechat vyhlídku Čertovy kameny nedaleko města Jeseník. Cestou se můžete zastavit na rozhledně Zlatý chlum. Naučná stezka Rejvíz - Mechová jezírka je vhodná pro poznávací procházky pro rodiny s dětmi. Vaše ratolesti s nadšením uvítají horské minikáry a letní tubing v Ramzové, bobovou dráhu v Ski areálu Kaste Petříkov nebo Fauna parkHorní Lipové.

V zimním období nabízejí Jeseníky desítky lyžařských areálů, z nichž některé nabízejí snowparky, atrakce pro děti nebo měřené tratě. Sjezdovky na Ovčárně a na Červenohorském sedle mají dokonce vysokohorský charakter.

Tím ale výčet atrakcí zdaleka nekončí. Lidé sem jezdí na dovolenou, aby objevovali lidovou architekturu a řemesla, vzácnou floru i faunu, rašeliniště a prameny, technické památky, nádhernou přírodu a mnoho dalšího.

Chuť Jeseníků

Jeseníky jsou také rájem pro gurmány. Můžete klidně strávit celou dovolenou tím, že budete ochutnávat lokální tradiční recepty, a přesto nebudete jíst stejné jídlo dvakrát. Regionální kuchyně byla vždy založená na čerstvých sezónních surovinách a jesenické recepty mají dlouhou historii. Typické jesenické pokrmy jsou poctivé, velmi výživné a rozhodně do nich nepatří polotovary nebo náhražky. Ochutnejte skvělou místní zelňačku, ševcovskou omeletu, maso s jeřabinovou omáčkou nebo tradiční tvarůžky a zapijte jídlo moštem z místního ovoce.

V případě, že žízeň raději zaženete chlazeným pivem, zavítejte do minipivovaru Jeseník. Mnoho gastronomických podniků je zapojeno do iniciativy „Ochutnejte Jeseníky“, v rámci níž podávají krajové speciality.

Ubytování v Jeseníkách pro každého

Co se týče rozmanitosti, nezaostávají Jeseníky ani v možnostech ubytování. Záleží jen na Vás, jestli si vyberete horskou chatu nebo chalupu, čím dál oblíbenější dřevěnici, útulný penzion, luxusní apartmán, hotel s počtem hvězd dle libosti nebo pokoj ve wellness resortu.

Velké oblibě se v posledních letech těší varianta relativně levného ubytování, kdy si větší skupina lidí pronajme rovnou celou chatu nebo chalupu.

V exponovaných obdobích, jak jsou například Velikonoce, Vánoce, Silvestr a další svátky, je o ubytování v Jeseníkách enormní zájem a některá ubytovací zařízení jsou vyprodaná mnoho měsíců dopředu. Last minute dovolená v Jeseníkách se tak může s ohledem na ubytování zkomplikovat a je lepší pobyt plánovat dopředu.

Jeseníky jsou ideálním místem pro aktivní odpočinek i relax v jakémkoli ročním období. Velké množství památek, atrakcí, sportovních areálů, přírodních krás i tradiční lidová kultura a gastronomie zaručují, že zde strávíte příjemné chvíle, ať už jedete na dovolenou s dětmi nebo s partou přátel.

Názory a doporučení

Jiří Suchý (ubytovatel) 3.1.2019
Pohraničí, Orlické hory a Kralický Sněžník jsou místa, kam se vyplatí jít odpočívat, sportovat a relaxovat. Nedaleká Pastvinská přehrada, resort Dolní Morava, Šanov, sjezdovky, cyklistické trasy a lesní zákoutí jsou místa, která umožní splnit touhy po aktivní rekreaci a odpočinku v soukromí.