Loading

Ubytování Vranovská přehrada

(24 objektů v okolí 25 km)
Vranovská přehrada

Vranovská přehrada

Vranov nad Dyjí

Vranovská přehrada se nachází na jihu Jihomoravského kraje, mezi Vranovem nad Dyjí, Moravskými Budějovicemi a Znojmem, do jehož okresu spadá. Nedaleko Vranovské přehrady dále na jih se nachází hranice s Rakouskem. Přehrada je napájena vodou z řeky Dyje.

 

Vranovská přehrada - skvost, jež střeží dva hrady

Vranovská přehrada je desátou největší přehradou na území České republiky. Měří zhruba 30 km a je důležitým bodem v oblasti energetiky. Při přechodu vodní hráze můžete vidět budovy vodní elektrárny. Přehrada je také velmi vyhledávaným místem pro rekreaci.

Počátek výstavby se datuje k roku 1930. Zajímavostí je, že vodní hráz přehrady byla dokončena již v roce 1932. Plného provozu se pak vodní nádrž dočkala v roce 1934. Perličkou je také to, že Vranov před počátkem prací navštívil tehdejší prezident Masaryk, kterému se zde dostalo vřelého přijetí.

Na straně přehrady pod hradem Bítov byla při stavbě zaplavena obec Bítov, jejíž pozůstatky lze při poklesu hladiny v nádrži vidět ještě dnes. Není tedy nijak zvláštní, pokud ve vodě zahlédnete například torzo zatopeného kostela.

Během letních měsíců se můžete přijet slunit na Vranovskou pláž, které se také jinak přezdívá Moravský Jadran. Kromě koupání si tu také užijete plavbu na plachetnicích či jízdu na šlapadlech, atrakce lanového parku, letní kino nebo tzv. houpačku, kdy na laně skočíte z mostu nad přehradou a zhoupnete se nad vodní hladinou. Také se můžete na lodi přepravit z jednoho konce přehrady na druhý.

V zimních měsících, pokud je hladina přehrady dostatečně zamrzlá, je zde možné bruslit. V nedalekém Národním parku Podyjí pak můžete využít některou z běžkařských tras, které se táhnou okolo Vranova nad Dyjí, Lesné a Hardeggu.

Co by Vám nemělo uniknout?

Jak jsme již zmínili, okolí přehrady stráží hned dva hrady (a jeden zámek). Navštívit můžete zříceninu hradu Cornštejn, který se nachází zhruba 1,5 km od hradu Bítov. Jeho historie sahá až na začátek 14. století, kdy byl vystavěn jako fortifikace Bítova. V historii byl Cornštejn vyhlášen za vítěze v soutěži o nejromantičtější místo na Jižní Moravě.

Nedaleký hrad Bítov, jež se tyčí nad stejnojmennou vesnicí, má kořeny až v 11. století. Původně se jednalo o obranný hrad, který byl později přestavěn do barokní podoby. Prohlédnout si zde můžete dobové interiéry, dále pak zbrojnici a expozici vycpanin.

Nad obcí Vranov nad Dyjí se tyčí zámek Vranov nad Dyjí. Původně se jednalo o obranný hrad, který byl později přestavěn na barokní zámek. Prohlédnout si zde můžete původní interiéry, sál předků a zámeckou kapli. Z nádvoří zámku je krásný výhled do přilehlého okolí.

Pokud si potrpíte na současnější zábavu, můžete navštívit Tatra veteran muzeum v Bítově, kde je k vidění řada historických vozidel značky Tatra. Muzeum se zaměřuje na vozy vyrobené mezi lety 1924 do roku 1998. Nejvýznamnějším exponátem muzea je expediční vůz cestovatele Jiřího Hanzelky.

Nedaleko Vranova nad Dyjí se taktéž nachází Znojmo, které je proslulé řadou svých kulturních památek. Mezi nejznámější atrakce ve městě patří znojemské podzemí, Znojemský hrad či rotunda sv. Kateřiny.

Na sever od Vranova můžete navštívit město Moravský Krumlov, kde za Vaši návštěvu stojí malebný zámek, Knížecí dům nebo kaple sv. Floriána, která je zároveň poutním místem.

Rekreace v srdci jižní Moravy

Krom krásné přírody a památek tento kout Česka nabízí i širokou škálu služeb. Ve Vranově si můžete vychutnat plavbu po přehradě, která je spojená s degustací vín od místních vinařů. Případně si zde můžete najmout průvodce na komentovanou prohlídku Národního parku Podyjí. Krom jiného se dozvíte o zajímavostech celého regionu.

V areálu hradu Bítov můžete s dětmi navštívit Zahradu se zvířaty, která byla vybudována po vzoru hradní ZOO barona Haase. Prohlédnout si tu můžete daňky, lamy, lišky či morčata.

Ve Znojmě můžete využít některé z wellness center, objednat si vyhlídkový let letadlem či objevovat krásy Moravy prostřednictvím některé z vinařských stezek. V městečku Uherčice pak funguje škola jízdy na koni.

Široká nabídka ubytování

Ačkoliv se jedná o poměrně malou oblast, naleznete zde opravdu velkou nabídku nejrůznějších typů ubytování. Přímo ve Vranově nad Dyjí si můžete vybrat z celé řady cenově dostupných penzionů, hotelů a apartmánů. Můžete taktéž využít nabídku některého z prázdninových domů, kempů a chat.

Obec Bítov nabízí krom jiného i ubytování na farmě. Nedaleko Uherčic se pak nachází hned několik vesnických domů. Znojmo nabízí ubytování v hotelech se službami wellness.

Ať už se vydáte do kterékoliv oblasti v okolí přehrady Vranov, narazíte na celou řadu vinařství a sklípků, jež taktéž nabízí možnost ubytování.

Vranovská přehrada a její okolí je rájem pro všechny, kteří si přejí zažít pestrou dovolenou plnou sportu, kultury a poznávání památek. Tento malý kousek Česka si zcela jistě získá velké místo ve Vašem srdci.

... zobrazit více

RZ Ráj

0,8 km od Vranovská přehrada, Štítary, v rekreační oblasti, v lese
Klidná oblast, soukromí, u vody

Apartmány Sandra

0,8 km od Vranovská přehrada, Štítary, v rekreační oblasti, u...
Ubytovanie s bazénom, v blízkosti vody

Chata Vranovská přehrada

1,0 km od Vranovská přehrada, Štítary, v rekreační oblasti, v lese
Chata v lese u Vranovské přehrady

Penzion Dagmar

1,6 km od Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, v obci / ve mě...
Blízko přehrady, skvělá cena, pro páry

Chata Na Louce

1,8 km od Vranovská přehrada, Lančov, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Větší chata 200 m od Lančovské zátoky

Hotel Pod Zámkem - Moravský Jadran

1,8 km od Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, v obci / ve mě...
Výborná poloha u Vranovské přehrady

BabyHotel Karolínka

1,9 km od Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, v obci / ve městě, u řeky
Vše pro děti, na co si jen vzpomenete

Apartmány U Zámku

2,0 km od Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, v rekreační oblasti
Apartmány s bazénem s mořskou vodou

Ubytování Na samotě U Včelína

2,4 km od Vranovská přehrada, Lančov, na samotě, u lesa / na...
Vhodné také na retreaty, oslavy, svatby!

Chata U Rybáře

6,2 km od Vranovská přehrada, Bítov (okres Znojmo), v rekreační oblasti, v lese
Komfortné ubytování u přehrady v Podyjí
1 - 24 / 24