Loading

Ubytování v Jindřichovicích pod Smrkem

(2 objekty + 12 objektů v okolí 25 km)

Penzion U Dubu

Jindřichovice pod Smrkem, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion nedaleko oblíbené cyklostezky!

Chalupa SvobodUm

Jindřichovice pod Smrkem, na okraji obce / města
Únik z civilizace - návrat k sobě

Pension Vzlet s tělocvičnou

Lázně Libverda (Jindřichovice pod Smrkem 8,2 km vzdušně), na okraji obce / města
Tělocvična a restaurace přímo v objekte

Penzion Na Kopečku

Lázně Libverda (Jindřichovice pod Smrkem 8,8 km vzdušně), na...
Rodinný penzion - útulné ubytování

Penzion Protěž

Lázně Libverda (Jindřichovice pod Smrkem 8,9 km vzdušně), v obci / ve městě
Příjemný rodinný penzion s restaurací

Chata Lužanka

Raspenava (Jindřichovice pod Smrkem 9,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Nově zrekonstruovaná chata s infrasaunou

Apartmány Na Rychtrovně

Bílý Potok (Jindřichovice pod Smrkem 9,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u pot...
Ubytování v komfortních apartmánech

Penzion Selský dvůr

Raspenava (Jindřichovice pod Smrkem 10,5 km vzdušně), na okr...
Komfortné ubytování. Jízda na koních.

Penzion Ferda

Hejnice (okres Liberec) (Jindřichovice pod Smrkem 11,4 km vzdušně), na okraji obce...
Příjemné ubytování v krásném prostředí

Apartmány Wild Cherry

Heřmanice (okres Liberec) (Jindřichovice pod Smrkem 18,6 km...
Místo, které budete jen neradi opouštět
1 - 14 / 14

Jindřichovice pod Smrkem

Jindřichovice pod Smrkem 1

Jindřichovice pod Smrkem na území Frýdlantského výběžku

Díky své poloze je obec Jindřichovice pod Smrkem ideálním místem pro trávení dovolené, a je jedno jestli letní či zimní, své kouzlo má v každém ročním období. Nachází se na severu Čech v Libereckém kraji i v okrese Liberec, na území Frýdlantského výběžku. Obec leží zhruba 15 km na severovýchod od Frýdlantu a 35 km na sever od Liberce. Obcí protéká Jindřichovický potok. Z jihu sem zasahují výběžky Jizerských hor.

Stejně jako většina obcí a měst mají i Jindřichovice svou historii. Tato se píše od r. 1381, z kterého pochází první písemná zmínka o obci. Původní obec byla kompletně vypálena a zpustošena při nájezdech husitů v 15. století. Z té doby se dochovalo i původní torzo románsko-gotického kostela svatého Jakuba.

Poté se obyvatelé obce přestěhovali o něco dál po proudu Jindřichovického potoka a obnovili vesnici v místech, kde stojí dodnes. V následujících staletích žila obec s převážně sudetsko-německým obyvatelstvem poměrně bohatým společenským a hospodářský životem, který se utlumil po 2. světové válce s odsunem německého obyvatelstva.

Počet obyvatel klesl zhruba na jednu třetinu, až na začátku r. 2019 čítal necelých 700 obyvatel. Tradici zde mělo převážně dřevařství a práce v lese, v 19. století se vzmáhala textilní výroba. Významnou sakrální památkou obce je kostel Nejsvětější Trojice, který je v současnosti v havarijním stavu, ale obec se aktivně podílí na jeho rekonstrukci. O historii Jindřichovic pod Smrkem se můžete dozvědět zajímavé informace v Muzeu venkovského života před průmyslovou revolucí - tzv. Žijícim skanzenu Jindřichovice pod Smrkem. Jedním z exponátů muzea je i větrný mlýn z 30. let 20. století.

Za poznáním okolí Jindřichova pod Smrkem

Hornaté okolí Jindřichovic pod Smrkem je svým členitým terénem vhodné pro turisty i cyklisty, horolezecké aktivity, v okolních hustých lesích se mimořádně daří houbaření. V zimním období tu svůj ráj najdou především lyžaři. Nejvyšším vrchem české části Jizerských hor je Smrk, podle kterého je zčásti pojmenována i naše obec. Na jeho vrcholu se nachází kovová Rozhledna na Smrku, vysoká 23 metrů, z její vyhlídkové plošiny se Vám naskytne krásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše a při dobrém počasí a viditelnosti dohlédnete až do Polska. Další zajímavou rozhlednu, vysokou 22 metrů, najdete u obce Heřmanice, jihozápadně od Jindřichovic. Heřmanická rozhledna je vybudována z modřínového dřeva a vede na ni 99 schodů.

Vaše první kroky při výletech do okolí Jindřichovic budou pravděpodobně směřovat do Nového Města pod Smrkem, vzdáleného pouhých 5 km na jih od Jindřichova. Zajít si můžete k pramenům novoměstské kyselky, do muzea, na koupaliště a vyzkoušet cyklostezky pro terénní cyklistiku Singltrek pod Smrkem.

Jindřichovice pod Smrkem 2

Necelých 15 km jihozápadním směrem leží malebné lázeňské městečko Lázně Libverda. Nabízí krátkodobé nebo dlouhodobé pobyty pro léčení pohybového aparátu, diabetu, onkologických, kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Vyhledávané jsou především pro léčivé minerální prameny, klidné prostředí a blízkost nádherné přírody tak důležité pro odpočinek a relaxaci.

Dobrým tipem na výlet je i město Frýdlant. Na skále nad řekou Smědou tu ční renesanční zámek Frýdlant. Hrad byl vybudován v polovině 13. století, v 17. století přestavěn na zámek. Kromě klasických sbírek historického nábytku a vybavení tu uvidíte i vzácné exponáty zbraní a dýmek, poutavá je i zámecká obrazárna.

V okresním a krajském městě Liberec najdete více historických památek, kulturních zařízení, v případě zájmu i obchodů či restauračních zařízení. Z architektonických památek stojí za zhlédnutí budova liberecké radnice, zámku z 18. století a kulturní památka – zřícenina hradu Hamrštejn. Příjemná procházka Vás čeká v přilehlé Přírodní rezervaci Hamrštejn. Turisticky zajímavá je i Botanická zahrada Liberec a ZOO Liberec.

V teplých letních dnech Vám jistě přijde vhod osvěžení ve formě koupání pod holým nebem – možnost budete mít na přehradě Bedřichov vybudované na říčce Černá Nisa, vhodná je i k rybaření – rozprostírá se 21 km jihozápadním směrem, nedaleko Liberce. U obce Mníšek se nachází přehrada Fojtka, jedna z nejčistších vodních nádrží na Liberecku. Přehrada Starý Harcov v městské části Liberce Vám nabídne krásné prostředí přírodního koupání, její plocha je vhodná i pro různé druhy vodních sportů a rybaření.

Koupání Vám přijde vhod určitě nejen v létě, ale i pokud budete trávit v Jindřichově svou zimní dovolenou. K dispozici Vám budou kryté bazény v Novém Městě pod Smrkem, Liberci, Frýdlantě a Jablonci nad Nisou. Možná více si užijete v aquaparku Centrum Babylon, což je rozsáhlý komplex zábavy a odpočinku pro děti a dospělé s množstvím vodních atrakcí a wellness služeb.

Menší sjezdovka a lyžařský vlek se nachází při obci Hejnice, zhruba 12 km na jihozápad od Jindřichova. Ski Areál Josefův Důl tvoří dva lyžařské areály ve stejnojmenné obci – Lucifer a Bukovka. V obou jsou vytvořeny dobré podmínky pro začínající i pokročilé lyžaře a snowboardisty. Na okraji obce Desná 26 km na jih od Jindřichova najdete lyžařské středisko Černá říčka. Nedaleko Jablonce nad Nisou leží Ski areál Severák, jehož mírné a široké sjezdovky jsou vhodné pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Areál má ale sjezdovky i pro náročné a pokročilé lyžaře a snowboardisty. V těsné blízkosti Liberce je to zas Ski areál Ještěd, jeden z nejmodernějších a nejlépe hodnocených lyžařských areálů, přezývaný též Český Innsbruck.

Jindřichovice pod Smrkem 3

Možnosti ubytování v Jindřichovicích pod Smrkem a jejich okolí

Ubytování v Jindřichovicích pod Smrkem Vás nadchne obzvlášť tehdy, cestujete-li sami nebo v rámci menší skupiny, přímo ideální je pro rodiny s dětmi. Nádherná příroda, klid a ticho obklopují penziony, apartmány i typické horské chaty a chalupy, které se rády stanou místem Vašeho přechodného pobytu během dovolené. Dobrou možností je i ubytování v soukromí.

V blízkém a vzdálenějším okolí najdete další možnosti, ať už jsou to hotely a ubytovny v městech či kempy v odléhlych částech měst a obcí.

Příjemné ubytování a lahodná jídla tradiční české, polské a německé kuchyně se postarají o zpříjemnění Vašeho pobytu v Jindřichovicích pod Smrkem. Vždyť nejen procházky a túry, sportování či putování za poznáváním okolí, ale i dobrý odpočinek, to je to, co dodá Vaší dovolené ten správný rozměr.

Názory a doporučení

Michal Kandler (ubytovatel) 26.5.2020
Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem (740 m) Skanzen a naučná stezka (2,8 km) - možnost objednat program pro děti i dospělé (koně, výroba korálků, kovářská dílna a pod.) Ekologické informační centrum Jindřichovice pod Smrkem (2,3 km): exkurzi je nutné předem objednat
Michaela Niedobova (skupina - návštěvník) 28.8.2019
Hezké místo, které mám ráda.
Laďka Nová (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 9.3.2019
V obci je farma, kde je možné koupit mléko, sýr, tvaroh za lidové ceny. Několik možností procházek s cílem větrné elektrárny, rybník, les.