Loading

Ubytování v Petříkově (okres České Budějovice)

(1 objekt + 38 objektů v okolí 25 km)

Chaty Pohoda

Petříkov (okres České Budějovice), na okraji obce / města, u...
Ráj cyklistů, rybářů, houbařů, myslivců

Penzion U Blatce

Trhové Sviny (Petříkov (okres České Budějovice) 1,2 km vzdušně), mimo obce / města,...
Nový penzion u rybníků s bazénem

Penzion Kamínek

Nové Hrady (okres České Budějovice) (Petříkov (okres České Budějovice) 7,0 km vzduš...
Wellness služby, oslavy, firemní akce!

Chalupa Svébohy

Horní Stropnice (Petříkov (okres České Budějovice) 8,1 km vzdušně), v obci / ve měs...
Chalupa s koupacím jezírkem a sudem

Chalupa v Meziluží

Horní Stropnice (Petříkov (okres České Budějovice) 9,8 km vzdušně), na okraji obce...
Ticho, klid a pohoda v srdci Novohradek

Hotel Alf

Borovany (okres České Budějovice) (Petříkov (okres České Budějovice) 10,1 km vzdušn...
Hotel na skvělém místě v centru mesta

Dětský a rodinný penzion Bavlnka

Dvory nad Lužnicí (Petříkov (okres České Budějovice) 10,1 km vzdušně), na samotě, u...
Jsme rájem pro rodiny s dětmi...

Ubytování v domečku

Suchdol nad Lužnicí (Petříkov (okres České Budějovice) 10,2...
Klidná dovolená a koupání na pískovnách

Chalupa Slavče

Slavče (Petříkov (okres České Budějovice) 11,5 km vzdušně),...
Komfortní chalupa na úpatí Slepičích hor

Ubytování Ondřej Blažek

Domanín (okres Jindřichův Hradec) (Petříkov (okres České Bud...
Dva moderní apartmány│Soukromí zaručeno
1 - 39 / 39

Petříkov (okres České Budějovice)

Petříkov (okres České Budějovice) 1

Petříkov co byste o něm měli vědět

Petříkov je obec ležící v okrese České BudějoviceJihočeském kraji. Na mapě najdete Petříkov asi 30 km na jihovýchod od Českých Budějovic, 10 km na východ od Trhových Svin, 10 km na sever od Nových Hradů a 22 km na jih od Třeboně. Má zhruba 300 obyvatel a tvoří ho místní části Petříkov, Těšínov a Jiříkovo údolí. Převážnou část obce zabírají lesy a zemědělská půda, protéká jí řeka Stropnice.

Historie obce je poměrně mladá

Ves patřící k novohradskému panství byla založena v roku 1790 při Petříkovském mlýnu, zmiňovaném už v roku 1591. Ještě před vznikem obce tu nedaleko mlýna vznikli železárny, jelikož se na přilehlých pozemcích objevil výskyt železné rudy. To dalo podnět i vzniku vysoké pece, která rudu zpracovávala. Později sice výroba zanikla, ale zůstala zde pila na zpracování dřeva z okolních lesů.

Zatímco Petříkov je spíše domkářského charakteru, místní část Těšínov tvoří staré zemědělské usedlosti a chalupy. Na většině území části Jiříkova údolí se rozléhá přírodní rezervace, v 18. a 19. století byla osada známá sklárnou hraběte Buquoye. Protože sklářská výroba byla výnosná, okolí Jiříkova údolí bylo hustě osídleno, neboť sklárna zajišťovala pracovní příležitosti. Proslula zvláště výrobou hyalitového skla. Zánikem sklárny v polovině 20. století zanikla i tato výroba. Od té doby se nepodařilo hyalitové sklo už nikomu vyrobit.

V současnosti nemá tato část Petříkova stálé obyvatele, je však hojně využívána pro rekreaci. Petříkovské návsi dominuje kaple sv. Jana Nepomuckého. Druhá, menší kaplička, je v části Těšínov. Obyvatelstvo v současnosti žije bohatým společenským životem, konají se tu tradiční akce, jako jsou masopusty, hasičské a myslivecké plesy a akce pro děti a mládež.

Petříkov a jeho okolí jsou ideálním místem pro klidnou dovolenou

V obci a blízkém okolí není žádný výrobní závod, kolem dokola jsou lesy a rybníky. Do jejího území zasahuje Chráněná krajinná oblast Třeboňsko, v rámci které Vás naučná stezka zavede do přírodní rezervace Červené blato v Jiříkově údolí. Množství větších či menších rybníčků umožňuje v letních dnech koupání, většinou jsou však vyhledávány k rybaření. Rozlehlé okolní lesy jsou vyhledávány hlavně příznivci houbaření. Okolí obce je vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku, najdete tu terén rovinatý i kopcovitý, každému podle chuti a možností.

Petříkov (okres České Budějovice) 2

Jeden z prvních výletů nasměřujte na jih do Nových Hradů. Na vysokém ostrohu se tu majestátně vypíná národní kulturní památka – státní hrad Nové Hrady. Historický ráz umocňuje vodní příkop, který jej obklopuje a který je přehrazen vysokým mostem. Celý hrad s věží si můžete projít v rámci komentované prohlídky.

Nedaleko odsud zavítejte i do Terčina údolí. Je to romantický krajinný park a národní přírodní památka v údolí říčky Stropnice. Vede jím naučná stezka o délce 5 km, která Vás cestou upozorní na několik exotických dřevin a zavede k umělému vodopádu.

Další historické připomínky Vás čekají na zámku Hluboká nad Vltavou a na zámku Český Krumlov, rozlehlém zámku Třeboň, zámku Jemčina nebo u zříceniny hradu Dívčí Kámen nedaleko obce Křemže. Daleko to nebudete mít ani do Trocnova, do rodiště slavné osobnosti českých dějin z husitského období Jana Žižky.

Chcete-li na výlet s dětmi, zcela jistě jim připravíte radostné chvilky návštěvou ZOO Dvorec či ZOO Hluboká. Více či méně náročné turistické putování během Vaší dovolené můžete prostřídat s aktivním pohybem či pouhým lenošením a koupáním. Jelikož se nacházíte blízko Třeboně, stačí se jen rozhodnout pro některý z rybníků.

Těch je ostatně dostatek i v okolí samotného Petříkova, tam je však potřebné si nejprve zjistit jejich přístupnost a čistotu. Toto už budete mít ověřené u přírodního koupaliště Lazna nebo u vodní nádrže Římov. Celoročně se koupat můžete i v krytých bazénech, kterých je v okolí Petříkova také dost. Komplexní služby spojené s wellness Vám poskytnou Lázně Třeboň.

V létě u vody, v zimě na lyžích, či jen procházky zimní krajinou. Terén v okolí Petříkova je velmi vhodný pro běžecké lyžování, záleží ovšem na momentálních sněhových podmínkách. Co se týká sjezdového lyžování, za ním se vypravte do lyžařských středisek. V menším Ski areálu Kozí Pláň jihovýchodně od Českého Krumlova si na své přijdou především začínající sjezdaři či rodiny s dětmi. Náročnější lyžaři a snowboardisté si užijí více zábavy v Ski areálu Lipno-Kramolín.

Petříkov (okres České Budějovice) 3

Kde složíte hlavu v Petříkově?

K prožití klidné a příjemné dovolené v Petříkově patří bezesporu i dobré ubytování. V Petříkově si ho doopravdy užijete, zvláště dáváte-li přednost pohodlí uprostřed krásné přírody před luxusními zařízeními s městským ruchem. Můžete se rozhodnout mezi ubytováním v pohodlných