Loading

Ubytování v Polomi (okres Rychnov nad Kněžnou)

(1 objekt + 12 objektů v okolí 25 km)

Penzion Na Staré Škole

Polom (okres Rychnov nad Kněžnou), na samotě, u lesa / na ok...
Penzion , ubytování s vlastní stravovou

Hotel Zámek Potštejn

Potštejn (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 2,6 km vzdušně),...
Nádherné ubytování na zámku!

Penzion Hůrka

Libchavy (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 8,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Nadstandardně vybavené pokoje v penzionu

Penzion Marie Magdalenka

Helvíkovice (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 9,6 km vzdušně), v obci / ve městě,...
v podhůří Orlických hor, se saunou

Penzion Rot

Žamberk (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 12,0 km vzdušně), v obci / ve městě, u p...
Rodinný penzion - výhodní cena!

Penzion Pytlák

Rokytnice v Orlických horách (Polom (okres Rychnov nad Kněžn...
Rodinný penzion s venkovním bazénem

Apartmán U tří jasanů

Klášterec nad Orlicí (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 18,3 km vzdušně), na samotě...
Útulný apartmán s vlastním bazénem

Motel Roubenka

Týniště nad Orlicí (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 18,6 k...
Stylové ubytování a výborná restaurace

Chata KINEX Relax

Pastviny (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 18,7 km vzdušně), v rekreační oblasti,...
Útulná chata v Orlických horách

Chata Pastviny

Pastviny (Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 18,9 km vzdušně)...
Chata s krásným výhledem na přehradu
1 - 13 / 13

Polom (okres Rychnov nad Kněžnou)

Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 1

Polom - obec, ktorá vzešla z vichřice

Obec Polom se nachází v jihovýchodní části okresu Rychnov nad Kněžnou, ve vzdálenosti asi 13 km jižním směrem od okresního města. Je to na hranici s okresem Ústí nad Orlicí, v kraji Královéhradeckém, přesněji na jeho rozhraní s Pardubickým krajem. Počtem obyvatel je to malá vesnička.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1495. Vznikla na místě, kde rostl hustý les, který byl zničen silnou vichřicí. Po likvidaci následků tu vznikla paseka, usadilo se tu několik lidí a nazvalo svou osadu Polom. Živili se především obděláváním půdy a prací v lese. Obec si dodnes zachovala zemědělský charakter.

K pamětihodnostem obce patří především kaple sv. Jana a Pavla z r. 1756, zasvěcena těmto mučedníkům a patronům počasí. V r. 1934 byl před kaplí postaven pomník obětem první světové války.

Vydejte se na výlety do okolí Polomi

Okolí Polomi je nádherné. Kam jen oko dohlédne, rozprostírají se táhlé pásy lesního porostu. Terén je jako stvořený pro turistiku a cykloturistiku. No a v lesích si na své přijdou příznivci houbaření.

Územím obce probíhají dvě značené turistické trasy, žlutá končící v Potštejně a zelená vedoucí přes Jiskrovo údolí do Brandýsa nad Orlicí.
Asi dvacet minut chůze od Polomi leží osada Hájek s pěkným barokním loveckým zámečkem z r. 1775 knížete Kinského a kapličkou sv. Justiny a sv. Teodolika z r. 1927.

Severně od Polomi podél toku Divoké Orlice se rozléhá Přírodní park Orlice, na jihu obec sousedí s přírodní rezervací Modlivý důl. Tato přírodní rezervace o rozloze asi 6,5 hektaru je známá nejen z ochranářského hlediska bukového porostu, ale i z historického. Byla totiž místem tajných schůzek členů Jednoty bratrské.

Coby kamenem dohodil, to máte do Potštejna. Tato rázovitá obec asi 3 km na sever od Polomi dýchá historií ale i závanem piva z místního pivovaru. Nad obcí ční hrdý hrad Potštejn, v podhradí určitě neminete malebný zámek. Charakter bývalého vyhledávaného letoviska uchovávají promenády, vily z konce 19. století ale i roubená stavení lidového charakteru.

Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 2

Cesta z Polomi k hradu Litice, je dlouhá zhruba 8 km, takže se na ni vydejte klidně i pěšky nebo na kole. Na konci cesty, v hlubokém údolí Divoké Orlice se na vysokém skalním ostrohu hrdě vypíná královský hrad Litice nad Orlicí z konce 13. století. V interiérech hradu se během komentované prohlídky seznámíte s jeho historií a architekturou. Prohlédnete si výsledky archeologických nálezů, dobové rytiny a fotografie, zajímavou expozici plastik.

Severozápadně od Polomi navštivte renesanční zámek Doudleby nad Orlicí ve stejnojmenné obci. Postaven byl v r. 1588, nejdříve sloužil jako lovecký zámek, později jako panské sídlo. Na první pohled Vás tu zaujme unikátní vnější sgrafitová výzdoba, následně vnitřní nástěnná a štukatérská práce ale i raně barokní zařízení interiéru.

Rovněž nedaleko ale opačným směrem, pouhých 8 km na jih, se nad městem Brandýs nad Orlicí vypíná rozsáhlá zřícenina hradu Brandýs, který byl vybudován koncem 13. století. Vzácností tohoto hradu jsou dodnes dochované zbytky teplovzdušného vytápěcího systému, podobný se v ČR uchoval jen na hradě Myšenecjižních Čechách.

Co dělat během dovolené v Polomi

K oblíbeným dovolenkovým aktivitám patří návštěva okolních měst a městeček, ať už hledáte zábavu či rozšíření obzorů z historie a současnosti ČR. Toto vše najdete i severozápadně od Polomi ve městě Kostelec nad Orlicí. V tomto starobylém městě kromě pivních lázní, rázovitých hospůdek a kaváren najdete i zajímavé historické památky, jako např. empírový zámek Kostelec nad Orlicí z první poloviny 19. století, v němž si můžete kromě zámeckých komnat prohlédnout i Galerii Kinský a muzejní expozici o historii města.

Nezapomenutelné zážitky ve Vás zanechá okresní město Rychnov nad Kněžnou. Kromě obchodů, zábavních a sportovních zařízení, oplývá spoustou historických památek. Uvidíte zde barokní zámek Rychnov nad Kněžnou, zámecký kostel Nejsvětější Trojice, židovskou synagogu, kde dnes sídlí Židovské muzeum Podorlicka a památník spisovatele Karla Poláčka. V Muzeu hraček na náměstí si na své přijdou především děti.

Příjemný odpočinek a osvěžení najdete v podobě slunění a koupání v přírodních či umělých koupalištích. Letní bazény jsou ve Vamberku a Chocni, nejbližší aquapark se nachází v Ústí nad Orlicí. U břehů přehrady Pastviny můžete kromě výborného koupání využít vodní plochu k provozování vodních sportů, její zátoky k rybaření.

Polom (okres Rychnov nad Kněžnou) 3

Zimní rekreaci se oddejte v nedalekých lyžařských střediscích Orlických horSki areálu Dlouhoňovice, Ski areálu Přívrat s 5 sjezdovkami pro začínající i pokročilé lyžaře i snowboardisty. Další areál je Ski areál FarákRokytnice v Orlických horách, kde si kromě sjezdovky užijete i v snowparku. Přímo „za humny“, pouhé 3 km na východ od Polomi, najdete menší Skiareál Humparek u obce Sopotnice, v blízkosti jsou i značené běžecké tratě.

A co ubytování v Polomi?

Ke správné dovolené, ať už v létě nebo zimě, patří bezesporu i dobré a hlavně pohodlné ubytování. To najdete v penzionech, chatách a chalupách nedaleko Polomi, uprostřed malebné přírody podhůří Orlických hor. Dobrou volbou bude i ubytování v soukromí či v apartmánech v klidném prostředí. Jestliže dáváte přednost komfortnějšímu ubytování spojenému s kvalitními stravovacími službami v hotelech, nic Vám nebrání, zajistit si pokoj či apartmán v některém z nich v okolí obce.

Toužíte po dovolené spojené s pasivním či aktivním odpočinkem uprostřed krásné, místy nedotčené přírody Orlických hor? Tak právě v Polomi v okrese Rychnov nad Kněžnou máte jedinečnou příležitost!

Názory a doporučení

Josef Hendl (ubytovatel) 23.12.2019
Na našem penzionu s výhodou vlastního stravování, můžete v jednom z nejčistčíchn ovzduší v Cz strávít nadherné chvilky při vaší turistice , cykloturistice , v zimně na běžkách a nebo na sjezdovce rodinného typu v blízkosti našeho penzionu. Pobytem u nás si můžete vytvořit vhodnou základnu pro svoje celoroční aktivity. Výhodnost ubytování u nás spočívá především v dostupnosti ,kvalitě a ceně.