Loading

Ubytování v Řásné

(1 objekt + 15 objektů v okolí 25 km)

Penzion Pavlínka

Řásná, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Cenově dostupné ubytování na Vysočině

Privát Remeš

Telč (Řásná 6,2 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Útulný privát se zahradou v centru!

Chalupa u Hejsků

Jilem (okres Jindřichův Hradec) (Řásná 10,1 km vzdušně), v obci / ve městě, v centr...
Stylově zařízená chalupa na jihu Čech!

Chalupa u Kamenné koule

Jilem (okres Jindřichův Hradec) (Řásná 10,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Stylová historicky zařízená chalupa

Ubytování Q RANCH

Pavlov (okres Jihlava) (Řásná 10,4 km vzdušně), na okraji ob...
Ranč v krásném čistém kraji Vysočina

Letohrádek sv. Vojtěch

Počátky (Řásná 11,3 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Unikátní prvorepublikový hotýlek

Chalupa Dobrá Voda

Popelín (Řásná 13,5 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Relax uprostřed čarokrásné přírody

Apartmány Duo Dačice

Dačice (Řásná 15,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Luxusní apartmány na jihu Čech

Penzion Romantika

Strmilov (Řásná 15,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Pohoda, soukromí a klid na úžasném místě

Hospodářský dvůr Bohuslavice s.r.o.

Bohuslavice (okres Jihlava) (Řásná 15,7 km vzdušně), v obci...
Pohodlné pokoje na statku s restaurací
1 - 16 / 16

Řásná

Obec Řásná leží zhruba 8 km severozápadně od Telče, v okrese Jihlava, v kraji Vysočina. Často je nazývána vstupní branou Jihlavských vrchů, kde se nachází i hora Javořice.

Řásná 1

Jméno je odvozeninou od přídavného jména řásná (od slova řasa). Nejspíše pochází od názvu říčky nebo rybníku. Původní variantou názvu byla Rzasna, která se postupně vyvinula v Řásnou.

Řásná – historie obce

Původně patřila k panství středověkého hradu Štamberk, který byl postaven k obraně zemské hranice a kupecké stezky, pravděpodobně ve druhé polovině 13. století. První písemná zmínka o hradu a jeho panství pochází z roku 1356. Obec pak byla založena ve 14. století při kolonizaci neobydlených částí regionu.

Turistické zajímavosti v létě i v zimě

Do regionu Řásná spadá několik chráněných území. Přírodní památka Míchova skála, kterou tvoří dvě skalní věže. Na jejich vrcholku se Vám otevře nádherný výhled do krajiny. Spatřit můžete například hrad Roštejn nebo Vysílač Javořice. Horolezectví je zde zakázáno, ale na vrchol lze vylézt pohodlně i bez horolezecké výstroje.

Prvním chráněným územím je Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře, které vévodí hrad Šternberk, lidově zvaný Štamberk. Jeho původ bezpochyby souvisí s pány ze Šternberka. Ve středověku patřil k nejrozsáhlejším opevněným panským sídlům jihozápadní Moravy. Rezervace Velký Pařezitý rybník, který založil Zachariáš z Hradce také stojí za Vaši návštěvu. Vyskytují se zde vzácné druhy rostlin a živočichů. Tou poslední rezervací je pak Přírodní rezervace Mrhatina s bukovými lesy.

Řásná 2

Neměli byste vynechat návštěvu hradů a zámků v okolí. Pozdně gotický hrad Roštejn, tyčící se na skalnatém vrchu v 677 m n. m. byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V pozdějších letech ho Zachariáš z Hradce nechal přestavět na lovecký hrádek v renesančním stylu s rozsáhlou oborou.

Hrad a zámek Žirovnice je vzdálen asi 15 km od obce. Stojí nad říčkou Žirovnicí na skalnatém vrchu mezi rybníky. Rádi se kocháte výhledem do krajiny? Kromě návštěvy hradů, které jsou vystavěny na vyvýšených místech Vás pak jistě potěší Rozhledna Oslednice nebo rozhledna U Jakuba.

Pokud jste nadšenými rybáři a zajímá Vás sportovní rybolov, tak jste v této obci správně. Rybník Plodový se nachází severně od obce Řásná a sportovní rybolov je na něm provozován již několik let. K odchytu ryb na udici slouží pěkně udržované travnaté plochy. Veškeré výlety lze absolvovat i na kole, což zajisté potěší cyklisty. Najdete zde spoustu tras vhodných i pro tuto aktivitu. Pokud se Vám nepodaří zabavit svoje děti poznáváním okolních památek a přírody, můžete je vzít třeba do Zooparku na Hrádečku nebo do ZOO Jihlava. Návštěvu můžete spojit například s aquaparkem Jihlava. To je zaručeně unaví.

I milovníci zimních sportů si přijdou na své. Okolní terén a vhodné sněhové podmínky jsou ideální pro běžecké lyžování, které zde má dlouholetou tradici. Běžecké stopy bývají pravidelně upravovány. Pokud dáváte přednost spíše sjezdovému lyžování, můžete využít lyžařský vlek Mrákotín, vzdálený asi 4 km. Ten je dokonce v noci i osvětlený.

Řásná 3

Ubytování v Řásné pro všechny

V samotné obci Řásná najdete několik možností ubytování během Vaší dovolené. Oblíbené jsou v tomto regionu zejména kempy a přespávání ve vlastních stanech či chatkách, pokoje v soukromí a penziony. V okolí najdete také hotely nebo i levné ubytovny. Centrum obce nabízí restaurace s místní kuchyní a najíst se můžete třeba v kempu u Velkopařezitého rybníka.

Velkým lákadlem v letních parních dnech je pro turisty a milovníky přírodního koupání lom Řásná. Cedule u lomu však koupání zakazují z důvodu nebezpečí. Avšak pouhá procházka a pohled na vodu a krajinu může být příjemným cílem návštěvy. Je oblíbený také pro potápěče. Rovněž je vhodné zmínit přírodní koupání v čisté vodě lesních rybníků, Velkého i Malého Pařezitého.

Přestože jde o malou obec, má určitě co nabídnout. Její okolí je plné rozmanitých míst vhodných na výlety. Klimaticky se řadí do oblasti mírně teplé. Vzhledem k odlehlosti od průmyslových center, Řásná poskytuje ideální podmínky k Vaší rodinné dovolené v čistém a zdravém prostředí.