Loading

Ubytování v Sázavě (okres Žďár nad Sázavou)

(1 objekt + 16 objektů v okolí 25 km)

Resort Erich

Sázava (okres Žďár nad Sázavou), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Hotel s wellnessem a chatky na Vysočine!

Penzion Najdek

Hamry nad Sázavou (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 2,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Rodinný penzion v srdci Vysočiny

Chata 172 Velké Dářko

Polnička (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 8,7 km vzdušně), v rekreační oblasti, u l...
Útulná chata v rekreační oblasti

Chalupa Světnov

Světnov (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 9,7 km vzdušně), v...
Chata s venkovním bazénem a jezírkem!

Roubenka U Machů

Krucemburk (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 11,4 km vzdušně), na okraji obce / měst...
Krásná nová roubenka na Vysočině

Rekreační středisko Štíří Důl

Krucemburk (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 12,1 km vzdušně)...
středisko plné aktivit a zábavy...

Chalupa Za Humny

Cikháj (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 12,5 km vzdušně), na...
Stylová chalupa na Vysočine, s bazénem!

Ubytování u Meškadla

Vojnův Městec (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 13,7 km vzduš...
Cenově dostupný apartmán na Vysočině

Chalupa Na Špici

Oudoleň (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 13,9 km vzdušně), v...
Romantické apartmány na okraji Vysočiny!

Rekreační dům Tři Studně

Tři Studně (Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 14,1 km vzdušně), v rekreační oblasti,...
Komfortní apartmány v rekreační oblasti!
1 - 17 / 17

Sázava (okres Žďár nad Sázavou)

Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 1

V Českém zeměpisu se pojem Sázava nachází mnohokrát. Tento název drží město na Benešovsku, ale nejznámější je nejspíš řeka Sázava, na jejímž břehu stojí menší obec Sázava a právě do ní a jejího okolí se teď podíváme.

Vesnice Sázava leží v kraji Vysočina a okresu Žďár nad Sázavou, který je jako okresní město opravdu jen kousek a je centrem regionu, ale o tom více až později. O obci se první záznamy datují do roku 1406. Teď se pojďme podívat do současné Sázavy.

Co zajímavého najdeme v Sázavě?

Do Sázavy můžete dorazit samozřejmě autem, autobusem a taky vlakem nebo na kole. Výčet zajímavostí v Sázavě můžeme začít právě u cyklistů. Vesničkou prochází dálková Posázavská cyklotrasa, která je v úseku Sázava – Přibyslav upravena do podoby inline stezky, tedy trasy vhodné také pro bruslaře (při dostatku sněhu v zimě i běžkaře).

Výhodou této trasy je kromě minimálního převýšení (jen 55 m), také to, že na obou koncích je vlaková stanice, takže v případě únavy nebo změny počasí můžete zpátky vlakem. Na trase je několik mostů přes řeku Sázavu a každý most je jiný, tudíž je to takové zpestření celé trasy. Takže do Sázavy si určitě nezapomeňte přibalit kolo nebo aspoň kolečkové brusle.

Na kole si můžete projet také Sázavský okruh, který vede přes Sázavu a kolem CHKO Žďárské vrchy. V podhůří se nadýcháte čistého vzduchu a taky si můžete udělat z okruhu odbočku na vrcholek Rosička (645 m n. m.), kde stojí telekomunikační vysílač spojený s rozhlednou. Z té je krásný výhled na Posázaví a Žďársko. Na rozhlednu se samozřejmě dostane i bez kola po pěší trase.

Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 2

Především v létě se obyvatelé Sázavy a návštěvníci obce schází na přírodním koupališti, kde se dá samozřejmě koupat a taky slunit na travnaté pláži, zahrát si stolní tenis, volejbal, nohejbal a občerstvit se v bufetu. V zimním období se na rybníce dá bruslit a okolní Žďárské vrchy také přejí běžkařům.

Místní zajímavostí je také železniční trať, která je vyřazená běžného provozu, ale stále je kolem ní rušno. Jednak tady probíhá testování nových drážních vozidel, ale i v letním období je možnost svezení ve vlaku taženém parní lokomotivou.

Sázavě je několik historických staveb, které si můžete projít například při večerní procházce. Mezi nejstarší budovy patří zdejší evangelický kostel z 18. století a zhruba ještě o sto let starší je sázavská kaplička. Naopak moderní stavbou je kaple Panny Marie Karmelské. Na to, že se jedná o malou vesničku, tak zajímavostí je tady dost. Neméně zajímavé je i blízké okolí, kam se můžete ze Sázavy vydat.

Výlety v Posázaví

Ze Sázavy se dá vyrazit na zajímavé výlety do okolí. Tím nejbližším místem, které stojí za prohlídku je tzv. Šlakhamr. Jedná se o středověkou kovárnu na břehu řeky Sázavy a na vnější hranici vesnice Sázavy. Dnes tato stavba slouží jako technické muzeum, kde voda pohání mlýnské kolo, a to dává do pohybu kovářské kladivo. Jedná se tedy o velkou vzácnost.

Další výlet, který si naplánujete, by měl určitě směřovat do Žďáru nad Sázavou. První zastávkou by mohlo být centrum města, kde v blízkosti Náměstí republiky najdete budovu Staré radnice, tvrz ze 14. století, kde dnes sídlí Regionální muzeum. Taky tady stojí místní pivovar, divadlo a Modelové království, které udělá radost hlavně těm, kteří milují vláčky a třeba sami kdysi stavěli modelové železnice nebo se na to chystají.

Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 3

V blízkosti centra Žďáru nad Sázavou stojí také Relaxační centrum, kam si můžete i zimě zajít zaplavat nebo relaxovat ve wellness a saunách. Samozřejmostí je celá řada restaurací, kaváren a dalších krámků, které si můžete prohlédnout při procházce centrem.

Druhou části návštěvy Žďáru by měl být výlet na Zelenou horu. Tady stojí jedna z nejznámějších českých památek patřící na seznam UNESCO – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Po prohlídce Zelené hory se můžete rovnou přesunout po barokním mostě k zámku Žďár nad Sázavou.

Tento původně gotický, později barokně upravený zámek je možné si prohlédnout i ze vnitř při prohlídce. Kromě samotného zámku si projděte také okolí, kde se nachází kostel, hospodářský dvůr Lyra a Dolní hřbitov.

Už výše jsme zmínili možnost zajet na kole či bruslích do Přibyslavi. Tady se můžete těšit také na zámek Přibyslav, kde je muzeum věnované Janu Žižkovi. Dále tady je hasičské muzeum a celé centrum je městská památková rezervace Přibyslav, takže se jedná o historické město, ideální pro romantickou procházku.

Když cestujete s dětmi, které zámky, muzea a historie ještě neoslovují, tak ideální program může být návštěva obory Volský žlab, kde si děti mohou prohlédnout zvířátka, jako jeleni, daňky nebo mufloni. Ještě více zvířat prezentuje ZOO Jihlava, kde je také akvapark, za jehož návštěvu Vás budou děti milovat. Zábava pro malé i velké je při návštěva zábavního centra Šiklův mlýn, kde se nachází westernové městečko a outdoorový areál. V něm si zajezdíte na motokárách, zahrajete paintball nebo discolf, případně se okoupete v přírodním koupališti Šikland.

Sázava (okres Žďár nad Sázavou) 4

Ubytování v Sázavě

Jak vidno, nejen v Sázavě se zabavíte, ale i po okolí toho najdete mnoho. Aby pro Vás Sázava mohla být výchozím bodem pro výlety, je potřeba najít ubytování. Menší vesnička Sázava nabízí až překvapivě velké množství ubytovacích zařízení.

Dominantní je hotelový resort, kde si můžete zvolit mezi bydlením v klasickém hotelu, kde budete mít svůj hotelový pokoj nebo si pronajmete chatku, která je součásti resortu. Dále máte k dispozici pronájem některých z mobilních domů u letního koupaliště nebo přímo ve vesnici je pronajímají místní.

Stejně tak se můžete ubytovat u někoho v soukromí, kdy Vám pronajme část svého obydlí. Ubytovat se v penzionu můžete v místním hostinci. Pro skupinu osob je zajímavou možností pronájem chaty či chalupy. Ubytovat se v Sázavě můžete různě, nezbývá než si vybrat vhodnou variantu pro sebe, sbalit si věci a vyrazit do kraje pod Žďárskými vrchy, kde Vás čeká krásná příroda, čistý vzduch a spousta památek, které můžete navštívit třeba na kole a mít pro zdraví blahodárnou dovolenou.