Loading

Ubytování ve Staňkově (okres Jindřichův Hradec)

(0 objektů + 36 objektů v okolí 25 km)

Ubytování Jana

Chlum u Třeboně (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 2,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Pohodlné apartmány v CHKO Třeboňsko

Škorničkův statek

Hamr (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 4,3 km vzdušně), v obci / ve městě, v centr...
Nové apartmány, klid a pohoda

Pístina 33

Pístina (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 8,7 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Pohodlné ubytování až pro 24 osob

Penzion u sv. Antonína

Pístina (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 8,9 km vzdušně),...
Ubytování na břehu rybníka

Penzion U Farmáře

Suchdol nad Lužnicí - Tušť (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 10,8 km vzdušně), v r...
Ubytování v apartmánu v blízkosti jezer

Ubytování v domečku

Suchdol nad Lužnicí (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 11,3 km vzdušně), v obci / v...
Klidná dovolená a koupání na pískovnách

Penzion u Světlušek

Třeboň (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 11,5 km vzdušně),...
Moderní apartmány v rodinném penzionu

Amenity Resort Česká Kanada

Nová Bystřice (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 11,8 km vzdušně), v rekreační obla...
Rekreačný rezort na brehu rybníka

Penzion U Machů

Třeboň (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 11,9 km vzdušně),...
Luxusnější apartmán s venkovním bazénem

Penzion Ovčárna

Nová Bystřice (Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 12,1 km vzd...
Rodinný penzion v České Kanadě
1 - 36 / 36

Staňkov (okres Jindřichův Hradec)

Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 1

Jihomoravská pohostinnost ve Staňkově

Nevelká obec Staňkov leží na Jižní Moravě v těsné blízkosti hranic s Rakouskem. Žije v ní přibližně 200 obyvatel a patří okresu Jindřichův HradecJihočeském kraji. Asi 25 kilometrů severně od obce leží Jindřichův Hradec, necelých 50 kilometrů na západ pak České Budějovice. Nejbližší z rakouských měst je Litschau v spolkové zemi Dolní Rakousko.

Historie obce Staňkov

Historie Staňkova je úzce spjata s místním rybníkem. První písemná zmínka o obci pochází z druhé poloviny 17. století, kdy se v blízkosti nově postaveného rybníka budovaly první selské usedlosti. Staňkov byl součástí chlumeckého panství a za dobu své historie patřil několika majitelům, nikdy však neztratil svoje zemědělské zaměření. Obyvatelstvo se nicméně živilo také těžbou dřeva, chovem ryb, těžbou kamene a rašeliny.

Pálilo se zde také dřevěné uhlí, které sloužilo na pohánění Staňkovského vodního hamru. Po roce 1920 vesnice získává částečné rekreační charakter, no od roku 1948 se všechno na celá desetiletí změnilo - pohraniční stráž zamezila vstup do vod Staňkovského rybníka i jeho okolí. Situace se mění po sametové revoluci, kdy se zákoutí Staňkovského rybníka opět otevírají.

Historie i současnost se točí kolem rybníka

Staňkov patří k poměrně mladým vesnicím, nicméně i zde jsou k vidění památky na časy dávno minulé. K pamětihodnostem obce se řadí například boží muka u silnice směrem na Mirochov, historii obce ale nejmarkantněji dokumentuje místní rybník, jeden z nejstarších a největších rybníků v Čechách s obvodem 21 kilometrů a hrází vysokou 18 metrů. Rybník sám o sobě je tou snad nejvýznamnější pamětihodností Staňkova, krom toho má řadu „nej“ v rámci rybníků v České republice – je nejdelší a nejhlubší (16 metrů), má nejdelší obvod a zadržuje největší objem vody. Zmínit ale musíme také zachovalou venkovskou usedlost a rybářskou baštu, které taktéž patří mezi pamětihodnosti Staňkova.

Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 2

Staňkovský rybník, rozprostírající se na území v působnosti CHKO Třeboňsko, je prakticky v centru dění obce i v dnešní době. Nabízí travnaté a písčité pláže s pozvolným vstupem do vody, jeho břehy jsou obklopeny lesem s hojným výskytem hub, brusinek a borůvek.

Kolem rybníka se nacházejí obchody a stánky s občerstvením, taktéž půjčovny šlapadel a lodí pro provozování rekreačních aktivit. V rybníku plavou kapři, líni, okouni, štiky, candáti a další rybky, které lze lovit – takže rybáři, už víte, kam máte zamířit!

Ani v okolí Staňkova se nudit nebudete

Pokud by Vám jeden rybník nestačil, v CHKO Třeboňsko jich najdete celkem 450. Spolu s močály a mokřady tvoří ideální půdu pro život a hnízdění celé řady ptáků, jako třeba hohol severní, labuť, bukač velký, orel mořský, čejka, ale žijí zde i výr velký, kulíšek nebo sýc rousný. Po Třeboňsku a jeho okolí vás může převést hned několik naučných stezek.

Pokud je Vám ale milejší historie, zajděte se podívat do města Třeboň na sakrální památku kostela sv. Jiljí a Panny Marie Královny nebo na Schwarzenberskou hrobku pravda, která se nachází v Domaníně u Třeboně). Neméně působivý je i hrad a zámek Jindřichův Hradec s gotickými malbami, hudebním pavilonem Rondel nebo vojenským muzeem.

Cykloturistická tradice Jižní Moravy se nezapře ani ve Stankově a jeho okolí, kde je připravena bohatá síť cyklostezek a v České Kanadě u Nové Bystřice je k mání dokonce Bikepark Hradiště. Jestli jste spíše na zimní sporty, pak byste měli vyzkoušet netradiční indoor lyžováníČeských Budějovicích, nebo kite v 50 kilometrů vzdálené Hluboké nad Vltavou.

Staňkov (okres Jindřichův Hradec) 3

Líbilo by se Vám vyrazit ze Staňkova za kulturou? Není nic jednoduššího! Zamiřte do Třeboně a vejděte do zdejší galerie buddhistického umění, domu Štěpánka Netolického nebo do čokolaterie a dílny s marcipánovou Třeboní.

Jindřichově Hradci můžete obdivovat expozici historických šicích strojů, expozici letecké bitvy nad J. Hradcem nebo Kotěrovu vodárenskou věž, v nedaleké Horní Pěně pak zvířátka v místním Zooparku Na Hrádečku. Zkrátka a jasně, na Třeboňsku je toho opravdu hodně k vidění, Jižní Čechy jsou zkrátka rájem zážitků.

Ubytování ve Stankově

Jako pravý trampský ráj nabízí Staňkov různé druhy ubytování, včetně hotelů, penzionů, chat, chalup, ale najdete zde taky několik autokempů a dokonce i veřejné tábořiště.

Pokud by místa pro Vás bylo málo, obraťte se na ubytovací kapacity v nedalekém Chlumu u Třeboně nebo poněkud vzdálenějším (asi 15 kilometrů) Suchdolu nad Lužnicí a Třeboni. Penziony, chalupy a chaty k pronajmutí ale můžete objevit i v sousedních vesnicích Žíteč a Lutová.

Dovolenou u vody nemusíte trávit jen v Chorvatsku – zajeďte do Staňkova a objevte kouzlo Jižní Moravy!