Loading

Ubytování ve Stochově

(0 objektů + 3 objekty v okolí 25 km)

Penzion Cheveldon

Bílichov (Stochov 13,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Luxusní ubytování s výbornými službami

Penzion Ludmila

Rakovník (Stochov 17,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Rodinný penzion v klidném prostředí

Penzion Pralinka

Rakovník (Stochov 17,2 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Komfortní ubytování v centru města
1 - 3 / 3

Stochov

Navštivte Stochov – rodiště svatého Václava

Stochov 1

Město Stochov najdete mezi městy Kladno a Nové Strašecíokrese KladnoStředočeském kraji, východně od města Rakovník. Na severozápadě ho lemuje přírodní park Džbán, ze západu sem zasahuje Rakovnická pahorkatina a z jihu Křivoklátská vrchovina.

První zmínka o Stochově je v kronikách zaznamenána v roku 1316. Osídlení místa je však mnohem staršího data, jak dokazují archeologické nálezy z doby keltské. Podle pověstí se zde měl v roce 903 narodit svatý Václav. Na počest jeho narození měla jeho babička, svatá Ludmila, vysadit na návsi strom, který tu stojí dodnes, tzv. Svatováclavský dub. Pod ním stojí socha sv. Václava.

Název Stochov byl údajně odvozen od sta chův, které sv. Václava opatrovaly. Ve své nejstarší historii je obec spjata s panovnickým rodem Přemyslovců. Na město byla povýšena až v roce 1967.

Při procházkách městem určitě neminete místní pamětihodnost - římskokatolický kostel sv. Václava ze 14. století, nacházející se nedaleko památného Svatováclavského dubu uprostřed bývalé návsi. Příznačné pro město je velké množství veřejné zeleně.

Vydejte se na výlety do okolí Stochova

Pro lepší orientaci v prostoru zkuste využít možnosti rozhledny na návrší Mackova hora, která slouží zároveň jako vysílač pro mobilního operátora. Jestliže chcete dosáhnout její vrchol, budete muset vyšlapat 98 točitých schodů do výšky 21 metrů. Vyplatí se Vám to ale, odměnou se naskytne výhled na horu Říp, Lovoš, Milošovku a Klínovec. Jako na dlani budete mít území přírodního parku Džbán, Křivoklátské lesy a část města Nové Strašecí. Další rozhledna na Vás čeká nedaleko obce Družec, stejně jako návrší, na kterém stojí, se nazývá Rozhledna Veselov. Svým tvarem připomíná triangulační pyramidu.

S výlety a vycházkami do okolí začněte například v Lánech, vždyť je to od Stochova asi jen 4 km. V zrekonstruované tereziánské sýpce tu sídlí Muzeum T. G. Masaryka. V Lánech se nachází i zámek Lány, který je však od 20. let minulého století letním sídlem českých presidentů, proto je veřejnosti nepřístupný.

Stochov 2

Zavítat však můžete do překrásného zámeckého parku, který je upraven částečně v anglickém a částečně francouzském stylu. Jeho historie sahá až do 18. století, kdy tu bylo založeno malé arboretum. Z konce 19. století pochází rozsáhlý palmový skleník, jehož návštěva pro Vás bude určitě též zajímavá.

Udělejte si výlet do asi 10 km vzdálené obce Vinařice u Kladna, kde najdete památku technického charakteru, hornický skanzen Mayrau. Nachází se na místě stejnojmenného bývalého dolu. Nabídne Vám prohlídku technických památek zaměřených na hornickou činnost na Kladensku a Slánsku.

Zajímáte-li se o lidovou architekturu, jistě si nenecháte ujít prohlídku Hamousova statku, který patří mezi nejstarší veřejnosti přístupné památky lidové architektury ve Středních Čechách. Jde o velký roubený dům, chráněný jako kulturní památka ČR.

Z jiného soudku je potom Vodní park Čabárna, ve vzdušné vzdálenosti asi 20 km od Stochova. Ve vodním parku o rozloze asi 3,5 hektarů uvidíte okrasná jezírka s kapry Koi, lekníny a další cizokrajné rostliny.

Okolí Stochova je bohaté i na výskyt kulturních památek. Vydejte se proto k hradu Křivoklát, k zámku Nižbor, hradu Červený Újezd ve stejnojmenné obci. Vaši pozornost si zaslouží i rotunda sv. Petra a Pavla v hradišti Budeč, zřícenina hradu Pravda nebo zámek Nový Hrad. Bezpočet historických památek a jiných zajímavostí Vám nabídne hlavní město Praha, vzdálené od Stochova asi 40 km.

V teplém letním počasí, po namáhavém dni stráveným výlety po stochovském okolí, Vám jistě přijde vhod osvěžení v některé z vodních ploch. Jestliže Vám počasí během dovolené nebude přát, můžete klidně i celý den strávit v Kladně, prohlídkou města a návštěvou Aquaparku Kladno. Je současně sportovním i rekreačním centrem, nabízí Vám široké zázemí s doplňkovými službami. O něco dál to budete mít do Aquaparku Slaný.

Pěknou dovolenou zde můžete strávit i v zimních měsících. Jsou-li příznivé sněhové podmínky, kopcovitý terén v okolí Stochova přímo vybízí k provětrání Vašich běžek. Podmínky ke sjezdovému lyžování zas najdete v Ski areálu Chotouň nedaleko Jílového u Prahy.

Stochov 3

Kde se ubytovat ve Stochově a blízkém okolí?

Stochov není velké město, proto je lepší si zde ubytování na dovolenou předem zajistit. Skutečně levné ubytování pro nenáročné turisty a krátkodobé ubytování Vám poskytne místní ubytovna. Hlavu můžete složit a odpočinout si i v místním agropenzionu a hotelu, sehnat zde lze i ubytování v soukromí.

Nedaleko od Stochova se můžete ubytovat v kempech u RačicZbečna, Nižboru a Nového Strašecího. Další penziony, hotely, apartmány a priváty najdete v Slaném a Kladně. Pohodlné ubytování v chalupách si můžete zajistit v obci Rynholec, v chatách zas v Kamenných Žehrovicích.

Nedotčená příroda, kopcovitý terén porostlý rozsáhlými lesy s potoky, rybníky, mnoha vzácnými druhy zvěře a ryb, to vše v dávné minulosti přivedlo do těchto míst české panovníky, určitě i Vás si tyto komodity získají a budete se do Stochova vždy rádi vracet.