Loading

Ubytování na Kroměřížsku

(2 objekty)

Chalupa Barunka

Rusava, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Rodinná chalupa-pro děti hřiště a herna

Chata Rajnochovice

Rajnochovice, na samotě, v lese
Chata v příjemném prostředí na samotě
1 - 2 / 2

Kroměřížsko

Kroměřížsko 1

Kroměřížsko - oblast plná historie, kultury, malebné přírody a významných církevních událostí. Podle názvu je patrné, že se jedná o město Kroměříž a jeho blízké okolí, konkrétně od Hostýnských vrchů na východě až po pohoří Chřiby na jihu. Dovolená v Hanáckých Aténách, k tomu procházka v zámecké zahradě či jízda na kole nedotčenou krajinou . to vše a mnohem víc na Vás čeká právě zde.

Centrum Kroměřížska - město Kroměříž

Hlavním lákadlem je bezesporu historické město Kroměříž. Přezdívá se jí také Hanácké Atény a bez nadsázky ji můžeme označit jako jedno z nejkrásnějších měst na Moravě. Málokde totiž uvidíte pohromadě tolik památek UNESCO, jako zde. Konkrétně se jedná o arcibiskupský zámek, Podzámeckou zahradu a Květnou zahradu.

Kroměříž je dobře přístupná jak autem, tak vlakem či autobusem a také je vhodným místem pro rodinné výlety. V Podzámecké zahradě, která vznikla již v 16. století, najdete i minizoo. Vznešený ráz zahradě dodávají pávi, kteří se tu majestátně procházejí a dávají na obdiv svá překrásná peří. Výhodou je, že tato zahrada je celoročně volně přístupná.

Květná zahrada má svůj původ v 17. století. Vše je tu pečlivě udržované a celá zahrada je přesně geometricky členěna. Chloubou je 244 metrů dlouhá kolonáda. Ta také ukrývá pro své návštěvníky překvapení. Když si stoupnou dva lidi na opačný konec této kolonády a jeden něco do zdi pošeptá, ten na druhém konci ho uslyší. V Květné zahradě děti zaujme kulaté a čtvercové bludiště, rodiče zase načerpají energii ze zdejšího klidu a nádhery všech možných keřů a květů.

Kroměřížsko 2

Arcibiskupský zámek byl svědkem několika významných událostí. Dlouhou dobu sloužil jako biskupská rezidence. V letech 1848 - 1849 se zde scházel říšský rakouský sněm a v roce 1885 se zde konala schůzka rakouského císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem I. Návštěvníci mohou obdivovat zejména sněmovní sál s 22 křišťálovými lustry a zámeckou obrazárnu. Na zámku se často konají různé kulturní akce. Vystoupat můžete také na věž, odkud se Vám naskytne pohled do širokého okolí.

Chcete vidět, jak se vyrábí mešní víno? V Kroměříži máte jedinečnou příležitost. Zdejší zámecké sklepy, založené už v roce 1266, vyrábějí jako jediné v ČR mešní víno podle vatikánské normy. Najdete zde i podnikovou prodejnu.

Zajímavá je také zdejší mincovna. Ta byla založena v roce 1665 a jedná se o jedinou dochovanou biskupskou mincovnu na Moravě. V létě můžete k osvěžení využít koupaliště, které se nachází nedaleko Podzámecké zahrady.

Co vidět a navštívit na Kroměřížsku?

Pojďme se na chvíli vydat ven z města a protáhnout si tělo v okolních kopcích. Pohoří Chřiby se nachází jižně od Kroměříže a svým návštěvníkům nabízí využití jak v létě, tak i v zimě. Pokud využijete zdejších turistických tras, ty Vás zavedou např. na hradní zříceninu Cimburk, významný barokní hřbitov ve Střílkách či rozhlednu Brdo.

Zdejší zajímavostí je i ranč v Kostelanech. Pokud jste milovníci koní a divokého západu, pak toto westernové městečko rozhodně nevynechejte. V každém ročním období zde pořádají vyjížďky na koních do okolních chřibských lesů. Ranč má i vlastní aquacentrum a nabízí stylové ubytování.

Historii spojenou s přírodou najdete v oblasti Hostýnských vrchů. Desetitisíce poutníků ročně navštíví významné poutní místo Svatý Hostýn. Tajemnost tohoto místa umocňuje i to, že zdejší bazilika Nanebevzetí Panny Marie je postavena na místě bývalého keltského oppida. To sloužilo k obranným účelům. Projít si zde můžete také významnou Jurkovičovu křížovou cestu.

Kroměřížsko 3

Za návštěvu určitě stojí i další místa tohoto regionu, jako je skanzenRymicích, zámek krále Ječmínka v Chropyni, zámek v Bystřici pod Hostýnem či bývalé významné židovské město Holešov. Kromě židovských památek, které jinde nenajdete, je dominantou města zejména raně barokní zámek, jehož chloubou je hlavně Velký sál - sala terrena, kde se pořádají koncerty. Odpočinout si můžete i v zámecké zahradě.

Ubytování na Kroměřížsku?

Pokud se rozhodnete strávit svoji dovolenou na Kroměřížsku, můžete si vybrat z několika nabídek ubytování. Nejvíce hotelů a penzionů najdete v Kroměříži. Některé hotely nabízí velice vkusné a historicky stylové ubytování. Další možnosti ubytování nabízí také města Holešov, Bystřice pod Hostýnem, Brusné, Rusava, Kvasice či Kostelany.

Zvolit si můžete také příjemné apartmány či rodinné ubytování v soukromí. Rodiny s dětmi či skupiny přátel ocení soukromí nabízející chaty a chalupy v okolí. Pokud hledáte vysloveně levné ubytování, sáhnout můžete po nabídce levnějších ubytoven s možností i dlouhodobějšího ubytování.

Kroměřížsko Vám zaručí klidnou dovolenou, při které dobijete energii procházkami v krásných zahradách a turisty neobjevené přírodě.

Názory a doporučení

Jana (rodina s malými dětmi - návštěvník) 8.4.2019
Krásná procházka na Hostýn
Věra (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 6.3.2019
Koupaliště, Sv.Hostýn.