Loading

Ubytování v Rusavě

(1 objekt + 12 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Barunka

Rusava, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Rodinná chalupa-pro děti hřiště a herna

Ubytování Zlín - Apartmány Vlčková

Vlčková (Rusava 6,9 km vzdušně), v obci / ve městě, u potoka
Luxusně vybavené apartmány s infrasaunou

Penzion 66

Fryšták (Rusava 8,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Výhodné ubytování nedaleko Zlína!

Ubytovna V.I.P.

Holešov (Rusava 8,6 km vzdušně), na okraji obce / města
I dlouhodobě, WiFi, kuchyň, parkování

Penzion Regina

Kašava (Rusava 9,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Rodinný penzion s bazénem

Penzion Kopná

Podkopná Lhota (Rusava 10,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji...
Rodinný penzion s vynikajícími službami

Restaurace a penzion ELKO

Hvozdná (Rusava 11,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Pohodlné pokoje v penzionu s restaurací

Chata Hvozdná

Hvozdná (Rusava 12,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Jedinečná chata s rybníkem, krbem

Chata Rajnochovice

Rajnochovice (Rusava 12,4 km vzdušně), na samotě, v lese
Chata v příjemném prostředí na samotě

Penzion na Jurém

Zlín (Rusava 13,3 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Moderné pokoje u biofarmy a lesoparku
1 - 13 / 13

Rusava

Rusava 1

Svět má stolové hory, Česká republika zase Rusavu

Rusava spadá pod okres Kroměříž, ve Zlínském kraji. Obec se nachází v severozápadní části Hostýnských vrchů, v údolí říčky Rusavy. Směrem na sever od Rusavy leží obce Brusné, Slavkov pod Hostýnem a Bystřice pod Hostýnem. Obec je známá také pod jménem Rottálovice (tento název nesla ještě počátkem 20. století) a řadí se k vyhledávaným turistickým lokalitám.

Údolí vodního toku Rusavy bylo osídleno odpradávna. Ve středověku tu ležela ves jménem Jestřebí, kterou ale její obyvatelé postupně zcela opustili. Dokladovány jsou také zmínky o Staré a Vysoké Lhotě. Stabilně osídlená vesnice však na tomto místě vznikla až po nuceném osídlení valachy.

Nejstarší listina, ve které se nachází zmínka o obci, pochází z roku 1657. Tehdy vznikla z vůle hraběte z Rottalu obec Rottalovice. Obyvatelstvo ale název nepřijalo. Důvodem byl jednak vzdor vůči pánovi a také fakt, že již dříve se pro tuto oblast vžil název Rusava. Oblastí protéká stejnojmenná řeka, která se během vydatných dešťů zabarvuje do rusé barvy. Odtud tedy původ názvu vodního toku i obce jako takové.

Obec ležela a leží v hornaté oblasti, stranou hlavních tahů a cest, což mělo svoje výhody i nevýhody. Zdejší půda nebyla příznivá pro zemědělství, na druhé straně se tu ale dařilo chovat kozy, ovce či krávy. Salašnictví se tak na dlouhá staletí stalo hlavním zdrojem obživy místních obyvatel. Odlehlá poloha obec doslova zakonzervovala v tom nejlepším slova smyslu. Rusava nebyla dotčena nepřátelskými konflikty a vpády, dlouho také odolávala civilizačním vlivům. Díky tomu si uchovala nezaměnitelný charakter a osobitý ráz. Rusava byla také útočištěm slovenských povstalců (kolem roku 1848) a působilo v ní sedm slovenských evangelických farářů.

Rusava se stala jakýmsi valašským skanzenem, doslova živou rezervací tradiční kultury. Typické dřevěnice v kombinaci s malebnou přírodou přitahovali a přitahují celou řadu malířů (akademičtí malíři Adolf Kašpar, Hanuš Schwaiger, František Ondrúšek a mnoho dalších), spisovatelů (František Táborský) a různých umělců (Bohumil Jahoda – akademický sochař, Adolf Weisse – operní pěvec).

Rusava 2

Rusava – skvělé místo pro turisty

Náboženská snášenlivost byla jednou z charakteristických črt Rusavy. Také proto patří k nejvýznamnějším památkám obce hned dva kostely. Jako první byl vystavěn katolický kostel Povýšení sv. Kříže, k jehož vysvěcení došlo v roce 1787. Téměř o 100 let později byl dokončen také evangelický kostel sv. Trojice.

Rusavě se dochovala také celá řada starých dřevěných chalup převážně z 18. století. Spolu s roubenou vilou malíře Adolfa Kašpara jsou tyto objekty krásným důkazem valašských tradic a kultury. V obci se nachází hned několik pomníčků a památníků, které jsou věnovány významným obyvatelům obce, včetně obětí I. a II. světové války.

Rusava byla a je obklopena dech beroucí přírodou. Nenapodobitelné skalní útvary, několik studánek (Veverkova, Hladná, Mléčná a další) nebo tajemné zříceniny hradů Křídlo a Skalný jsou lákadly pro velké i malé milovníky dobrodružství v přírodě. Velkou atrakcí je zdejší Rehabilitační centrum Podhostýnského mikroregionu s největším solárním systémem pro ohřev bazénové vody v České republice.

Rusavu a její nejbližší okolí protkávají desítky kilometrů značených turistických chodníků a cyklostezek mířících například k rozhledně Hostýn a dalším vrchům, které obec obklopují. Pokud se budete chtít podívat také do širšího okolí obce, máme pro Vás hned několik tipů kam si zajet. Zhruba 10 kilometrů na východ od Rusavy, za obcí Chvalčov, leží Ski resort Tesák, kde si zalyžují zkušení lyžaři i začátečníci a děti. Přibližně ve stejné vzdálenosti, akorát o něco jižněji, lze navštívit jeden z nejrozlehlejších hradů na Moravěhrad Lukov. Hrad je obklopen malebnou přírodou Hostýnských hor a nabízí opravdu krásná panoramata.

Za velice hezkou vycházkou se můžete vydat také do obce Rajnochovice, vzdálené asi 25 kilometrů na sever od Rusavy. U obce se nachází vrch Kelčský Javorník rozhlednou tyčící se do výšky 35 metrů. Kromě výhledů na Hostýnské vrchy nabízí také panoramata Beskyd, Javorníků nebo Vizovických vrchů. Pokud si budete chtít dojet k nejbližším akvaparkům, musíte počítat s cestou delší než 50 kilometrů (tam, dalších 50 zpátky). Tak daleko se totiž od Rusavy nachází Akvapark Frenštát pod Radhoštěm a Akvapark Uherský Brod.

Rusava 3

Zhruba v poloviční vzdálenosti leží město Zlín a místní ZOO, patřící k nejoblíbenějším zařízením svého druhu u nás. ZOO Zlín nabízí více než 200 druhů zvířat ze všech světových kontinentů.

Ubytovat se v Rusavě lze ve stanu, hotelích a penzionech

V obci Rusava slouží pro účely ubytování rekreační zařízení jako chalupy a chaty. K dispozici jsou také hotely, penziony a apartmány. Ať už si vyberete jakékoliv zařízení, můžete se spolehnout na milé a tiché okolí s výhledy na podmanivou přírodu. V provozu by měl být také místní kemp a stanový tábor.

Jestli budete hledat ubytování v nejbližším okolí, zkuste se podívat po možnostech v Brusném, Slavkově pod Hostýnem nebo v 10 kilometrů vzdálené Bystřici pod Hostýnem. Návštěvu Rusavy a jejího okolí Vám vřele doporučujeme!

Názory a doporučení

Naďa Belicová (skupina - návštěvník) 19.8.2019
příjemní a ochotní domorodci, vždycky poradí
Helena Ferdusová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 11.8.2019
Rusava - okolí krásné lesy, možnosti vycházek všemi směry. V horkém počasí jednoznačně doporučujeme místní koupaliště.
Věra (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 6.3.2019
Obec Rusava je příjemné místo k rekreaci a turistice.
Hanka (rodina s malými dětmi - návštěvník) 6.3.2019
V obci je krásný venkovní bazén.