Loading

Ubytování na Střední Moravě

(17 objektů)

Penzion & apartmány Stará škola

Vikantice, v obci / ve městě
Komfortné apartmány v penzionu se saunou

Chata Jesenka

Lipová-lázně, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horská chata blízko koupaliště a vleku!

Chalupa pod strání

Ruda nad Moravou, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulná chalupa v krásném prostředí...

Pension Na Hradbách

Olomouc, v obci / ve městě, v centru města
V klidném místě centra města Olomouc

Penzion Taverna

Přerov, v obci / ve městě, v centru města
Cenově dostupný penzion v centru města

Roubenka Rozárka II

Staré Město pod Sněžníkem, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Komfortná roubenka s bazénem, u vleku.

Penzion Eva

Sobotín, v obci / ve městě
Útulně zařízené ubytování na Moravě

Chata Stráňava

Lipová-lázně, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Pro rodiny s dětmi nebo skupinky turistů

Roubenka Rozárka I

Staré Město pod Sněžníkem, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Roubenka s bazénem přímo u sjezdovek

Ubytování Antony

Bělá pod Pradědem, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Příjemná a útulná chalupa se saunou
1 - 17 / 17

Střední Morava

Střední Morava, to je kraj úrodné Hané, rozkládající se kolem města Olomouc. Východ regionu ohraničují Hostýnské vrchy, jih zase pahorkatina Chřiby, na západě se nachází Drahanská vrchovina a severní stranu ohraničuje vojenský újezd Libavá.

Oblast vonící slavnými olomouckými tvarůžkami, je plná folklórních slavností a hanáckého nářečí, jeskyň, propastí, hradů a zámků.

Poznejte krásy Střední Moravy

Hlavními centry regionu jsou města Olomouc a Kroměříž. Centrum Olomouce tvoří Horní náměstí s orlojem a sloupem Nejsvětější Trojice. Dominantou města je zcela jistě novogotická Katedrála sv. Václava. Dostavena byla ve 14. století a její hlavní věž je druhá nejvyšší v České republice.

Město Olomouc je zároveň druhou největší památkovou rezervací v České republice. Trojiční sloup pochází z poloviny 18. století a na jeho stavbě se podíleli pouze občané města. Vysvěcení sloupu přihlížela i samotná císařovna Marie Terezie.

V Olomouci je radost toulat se starobylými uličkami v centru města a v některé ze spousty zdejších kaváren si po procházce odpočinout u kávy. Pokud s sebou máte děti, vezměte je do ZOO na Sv. Kopeček.

Kroměříž se přezdívá hanácké Athény a i zde si budete připadat, jako byste se přenesli v čase. Zámek s podzámeckou zahradou a Květná zahrada jsou zapsány na seznamu UNESCO a každý rok do Kroměříže přilákají stovky turistů. Za zmínku určitě stojí i zdejší mincovna ze 17. století, kde byla vyrobena první zlatá medaile.

Střední Morava a její historické skvosty

Navštívit se vyplatí také zdejší hrady a zámky. Nejznámějším hradem regionu je zcela jistě hrad Bouzov, který znáte z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Nedaleko Lipníka nad Bečvou se nachází hrad Helfštýn. Ten se proslavil zejména již tradičním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston, které se koná vždy poslední srpnový víkend. Uměleckému kovářství je také věnována stálá expozice.

Teprve v roce 2016 byl pro veřejnost otevřen zámek Čechách pod Kosířem. Klasicistní zámek nabízí prohlídku nejen interiérů zámku, ale také komentované prohlídky zámeckého parku či filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.

Netradiční sbírku najdete na zámku Náměšti na Hané. Kromě míšeňského porcelánu a expozice historických dětských kočárků tu najdete také sbírku zlatých kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Aktivní dovolená s pestrým programem

Nezapomenutelným gurmánským zážitkem je určitě návštěva Tvarůžkové cukrárny v Lošticích a v Olomouci, kde si můžete dát tuto regionální specialitu na různé způsoby - třeba i jako zmrzlinu nebo upravenou na sladký způsob. V Lošticích se také můžete seznámit s historií tvarůžků a s jejich výrobou. Tvarůžky zde totiž mají vlastní muzeum.

Protože Haná je nížina, je to spíše letní dovolenková destinace, protože v zimě tu nejsou téměř žádná lyžařská střediska. Výjimku tvoří lyžařský areál Hlubočky.

Pokud by Vám bylo v létě teplo, příjemné ochlazení nabízejí i zdejší jeskyně - Mladečské, Javoříčské a Zbrašovské.

Pokud máte rádi klid a procházky či projížďky na kole v přírodě, pak se vydejte do CHKO Litovelské Pomoraví. Z přírodních zajímavostí by byla chyba neuvést i Hranický kras, jehož součástí jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně a hlavně Hranická propast - ta je nejhlubší propastí v republice.

Ubytování na Střední Moravě

Dovolená na Střední Moravě je ideální jak pro milovníky cyklistiky, turistiky, tak i pro rodiny s dětmi. Určitě je zde lepší strávit několik dní, proto se Vám budou hodit i tipy na ubytování. Pestrou nabídku jak malebných penzionů, tak i hotelů všech kategorií najdete v Olomouci. Zde si můžete užít noc v luxusních hotelech, ale pokud Vás trochu tlačí nízký rozpočet, pak Vám přijdou vhod turistické ubytovny.

Podobně široký výběr budete mít i v Kroměříži. Ve Šternberku, Prostějově, Slatinicích, Hranicích, Mohelnici či v okolí Hluboček najdete jak kempy, chaty a chalupy, tak příjemné apartmány a ubytování v soukromí. Je jen na Vás, čemu dáte přednost.

Střední Morava je pestrý region protkaný hanáckým folklorem a vonící tvarůžky. Rozhodně stojí za to sem zavítat. Z nabídky aktivit všeho druhu si vybere každý.

Názory a doporučení

Peter Chantúr (ubytovatel) 29.11.2018
V regionu se nacházi hrad Helfštýn, nález pozustatků mamutů, tenisový areál, Hostýnské vrchy.