Loading

Ubytování v Javorníku (okres Jeseník)

(1 objekt + 6 objektů v okolí 25 km)

Apartmán POHODA Javorník

Javorník (okres Jeseník), v obci / ve městě
Apartmán v blízkosti Rychlebských hor

Vila Miluška

Černá Voda (Javorník (okres Jeseník) 13,7 km vzdušně), na ok...
Ideální ubytování pro cyklisty

Ubytování Rychlebská Pohoda

Černá Voda (Javorník (okres Jeseník) 14,0 km vzdušně), v obc...
Apartmán s výhledem na Rychlebské hory

Ubytování na Roklinách

Černá Voda (Javorník (okres Jeseník) 14,3 km vzdušně), na sa...
Na samote, pri lese Rychlebských hor

Penzion U Rybníčku

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,1 km vzdušně), v o...
Penzion s wellness v srdci Jeseníků

Horský apartmán Jeseníky

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,6 km vzdušně), v obci / ve městě, na horách
Krásné ubytování v čisté přírodě

Penzion Na Myslivně

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,9 km vzdušně), v o...
Penzión v horskom prostredí
1 - 7 / 7

Javorník (okres Jeseník)

Javorník (okres Jeseník) 1

Jeseníky z tak trochu jiného úhlu pohledu

Máte pocit, že jste v oblasti Jeseníků viděli už vše? Ještě, než začnete dělat nějaké finální bilance a závěry, zadržte. Ještě jste totiž možná nenavštívili Javorník. Ten se nachází v okrese Jeseník na severu Olomouckého kraje. Právě on je příslibem mnoha zajímavých aktivit a zážitků.

Javorník je zasazený do velmi členitého terénu, který potěší oko i duši nejednoho z Vás. Kromě lesů a hor se v něm projdete po přírodní rezervaci Račí údolí. To je jedním z mála míst, na kterém se zachovala původní skladba i hustota pohraničních lesů. Také odtud podniknete výšlap na Borůvkovou horu, Bílou skálu, Kraví horu a Travnou. Vsaďte i na výlet k populárním jeskyním Na Pomezí. Výzvou pro Vás bude i výstup na Šerák-Keprník. Z okolních destinací stojí za návštěvu Vidnava, Bělá pod Pradědem a Jeseník.

Kulturní i průmyslové centrum Jesenicka

První zmínka o Javorníku pochází z 2. poloviny 13. století. Archeologické a historické nálezy však poukazují na to, že většina domů v obci byla o několik desetiletí starší. Také se tu našlo hodně předmětů, které souvisejí s rozvojem společnosti v období pravěku. Krátce po založení obce v ní byl vybudován hrad, který byl později přestavěný na dnešní zámek. Tím, jak rostla jeho hodnota Javorník získával stále větší množství práv, až byl povýšený na město.

Ne vždy ale bylo v Javorníku dobře. Ačkoliv měli místní dost práce s těžbou stříbra a dalších rud, měli co dělat s četnými nepřátelskými nájezdy. Kromě husitů se tudy prohnali i vojáci slezských stavů. To vše završilo ještě obléhání Švédy, kteří plenili všechny kouty království. Z válečných útrap se Javorník vzpamatoval až v 18. století. Zhruba v tu dobu se do něj nastěhoval i biskup Filip Gotthard Schaffgotsch. Dnes je Javorník průmyslovým a turistickým centrem celé oblasti.

Javorník (okres Jeseník) 2

Co vše jde v Javorníku podniknout?

Javorník Vás nadchne velkým množstvím zachovaných kulturních památek. Jeho nejvýraznější dominantou je zámek Jánský Vrch. Dále by Vám neměla uniknout radnice a několik měšťanských domů. Velmi pěkný je i mariánský sloup, socha sv. Jana Nepomuckého a kostel Nejsvětější Trojice. Velmi poučná je i expozice Městského muzea Javorník.

Také si udělejte příjemnou procházku k Račímu údolí. Těsně před ním stojí kaple sv. Antonína Paduánského. Poté si můžete vybrat, zda půjdete po Šálkově cestě nebo na opačnou stranu k Čertově kazatelně. Velmi ceněná je i historická budova tančírny a zříceniny hradů Rychleby a Pustý zámek.

Asi půl hodiny daleko je také vodní tvrz Jeseník. Trochu blíž je rozhledna Zlatý Chlum a zřícenina hradu Kaltenštejn. Velmi příjemný den prožijete i v Branné, ve které je hrad a zámek Kolštejn. Také je v ní fojtství, hradní most, kostel Archanděla Michaela a Muzeum vodárenství. Po celé obci jsou roztroušené i sochy světců.

Tipy, kam jít v Javorníku za sportem

Z Javorníku budou nadšení jak milovníci klasických druhů sportů, tak ti, kteří hledají zajímavé rekreační vyžití. Mimo cyklistiku a pěší turistiku můžete v Javorníku tančit. Nechybí tu dětské hřiště, bowling ani kulečník. Pro tradiční sportovní disciplíny využijete multifunkční sportovní areál, který disponuje plochou pro házenou, volejbal, fotbal, basketbal i pro tenis. Také se tu uchýlíte do posilovny nebo na motokárovou dráhu. Ve městě a jeho okolí je také velké množství letních i krytých koupališť.

Javorník (okres Jeseník) 3

V zimě budete muset ke sjezdovkám dojíždět. Naštěstí pro Vás to nebude nijak daleko. Z Javorníku je dobře dostupný Skiareál U Pekina ve Zlatých Horách. Dále se lze spolehnout na Skiareál Kaste Petříkov, Skiareál Kunčice nebo na oblíbenou Ramzovou. Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkám je možné v Javorníku také bobovat a běžkovat.

Krásné ubytování v Javorníku

Javorník Vás potěší svými širokými možnostmi pronájmu ubytovacích kapacit. Ve městě fungují hotely, penziony i plně vybavené apartmány. Přijedete-li na dovolenou pouze ve dvou, vyhovovat Vám bude i některý z cenově dostupných privátů. Útulné jsou i rekreační chalupy a chaty, které Vás během chvíle přivedou na úplně jiné myšlenky. V letních měsících je možné uvažovat i o přespání v některém z kempů.

Kdo má na kvalitu dovolené vysoké nároky, pro něj bude Javorník ideální volbou. Vhodný je nejen pro rozvětvené rodiny, zamilované páry a velké party přátel, ale také pro starší cestovatele a nadšence do aktivního pohybu. Každý si zkrátka v Javorníku najde to své.

Názory a doporučení

Lenka Hečková (ubytovatel) 5.2.2020
Máme krásné podzimní babí léto, ideální do přírody. Mimo jiné, u nás v Javorníku lze využít naučnou stezku po červené turistické značce na Jánský Vrch, přes zámecký park navštívit kapli sv. Antonína nebo Čertovou kazatelnu. Kdo bude mít stále síly, doporučujeme navštívit Rychlebskou zříceninu a secesní Tančírnu v Račím údolí.