Loading

Ubytování v Javorníku (okres Jeseník)

(1 objekt + 8 objektů v okolí 25 km)

Apartmán POHODA Javorník

Javorník (okres Jeseník), v obci / ve městě
Apartmán v blízkosti Rychlebských hor

Vila Miluška

Černá Voda (Javorník (okres Jeseník) 13,7 km vzdušně), na ok...
Ideální ubytování pro cyklisty

Ubytování Rychlebská Pohoda

Černá Voda (Javorník (okres Jeseník) 14,0 km vzdušně), v obc...
Apartmán s výhledem na Rychlebské hory

Ubytování na Roklinách

Černá Voda (Javorník (okres Jeseník) 14,3 km vzdušně), na sa...
Na samote, pri lese Rychlebských hor

Penzion U Rybníčku

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,1 km vzdušně), v obci / ve městě
Penzion s wellness v srdci Jeseníků

Dům U ospalého heligónu

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u les...
Penzion se saunou, v Jeseníkách

Horský apartmán Jeseníky

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,6 km vzdušně), v obci / ve městě, na horách
Krásné ubytování v čisté přírodě

Penzion Na Myslivně

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 19,9 km vzdušně), v o...
Penzión v horskom prostredí

Hotýlek U Kance

Lipová-lázně (Javorník (okres Jeseník) 20,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Penzion se stylovou restaurací
1 - 9 / 9

Javorník (okres Jeseník)

Javorník (okres Jeseník) 1

Jeseníky z tak trochu jiného úhlu pohledu

Máte pocit, že jste v oblasti Jeseníků viděli už vše? Ještě, než začnete dělat nějaké finální bilance a závěry, zadržte. Ještě jste totiž možná nenavštívili Javorník. Ten se nachází v okrese Jeseník na severu Olomouckého kraje. Právě on je příslibem mnoha zajímavých aktivit a zážitků.

Javorník je zasazený do velmi členitého terénu, který potěší oko i duši nejednoho z Vás. Kromě lesů a hor se v něm projdete po přírodní rezervaci Račí údolí. To je jedním z mála míst, na kterém se zachovala původní skladba i hustota pohraničních lesů. Také odtud podniknete výšlap na Borůvkovou horu, Bílou skálu, Kraví horu a Travnou. Vsaďte i na výlet k populárním jeskyním Na Pomezí. Výzvou pro Vás bude i výstup na Šerák-Keprník. Z okolních destinací stojí za návštěvu Vidnava, Bělá pod Pradědem a Jeseník.

Kulturní i průmyslové centrum Jesenicka

První zmínka o Javorníku pochází z 2. poloviny 13. století. Archeologické a historické nálezy však poukazují na to, že většina domů v obci byla o několik desetiletí starší. Také se tu našlo hodně předmětů, které souvisejí s rozvojem společnosti v období pravěku. Krátce po založení obce v ní byl vybudován hrad, který byl později přestavěný na dnešní zámek. Tím, jak rostla jeho hodnota Javorník získával stále větší množství práv, až byl povýšený na město.

Ne vždy ale bylo v Javorníku dobře. Ačkoliv měli místní dost práce s těžbou stříbra a dalších rud, měli co dělat s četnými nepřátelskými nájezdy. Kromě husitů se tudy prohnali i vojáci slezských stavů. To vše završilo ještě obléhání Švédy, kteří plenili všechny kouty království. Z válečných útrap se Javorník vzpamatoval až v 18. století. Zhruba v tu dobu se do něj nastěhoval i biskup Filip Gotthard Schaffgotsch. Dnes je Javorník průmyslovým a turistickým centrem celé oblasti.

Javorník (okres Jeseník) 2

Co vše jde v Javorníku podniknout?

Javorník Vás nadchne velkým množstvím zachovaných kulturních památek. Jeho nejvýraznější dominantou je zámek Jánský Vrch. Dále by Vám neměla uniknout radnice a několik měšťanských domů. Velmi pěkný je i mariánský sloup, socha sv. Jana Nepomuckého a kostel Nejsvětější Trojice. Velmi poučná je i expozice Městského muzea Javorník.

Také si udělejte příjemnou procházku k Račímu údolí. Těsně před ním stojí kaple sv. Antonína Paduánského. Poté si můžete vybrat, zda půjdete po Šálkově cestě nebo na opačnou stranu k Čertově kazatelně. Velmi ceněná je i historická budova tančírny a zříceniny hradů Rychleby a Pustý zámek.

Asi půl hodiny daleko je také vodní tvrz Jeseník. Trochu blíž je rozhledna Zlatý Chlum a zřícenina hradu Kaltenštejn. Velmi příjemný den prožijete i v Branné, ve které je hrad a zámek Kolštejn. Také je v ní fojtství, hradní most, kostel Archanděla Michaela a Muzeum vodárenství. Po celé obci jsou roztroušené i sochy světců.

Tipy, kam jít v Javorníku za sportem

Z Javorníku budou nadšení jak milovníci klasických druhů sportů, tak ti, kteří hledají zajímavé rekreační vyžití. Mimo cyklistiku a pěší turistiku můžete v Javorníku tančit. Nechybí tu dětské hřiště, bowling ani kulečník. Pro tradiční sportovní disciplíny využijete multifunkční sportovní areál, který disponuje plochou pro házenou, volejbal, fotbal, basketbal i pro tenis. Také se tu uchýlíte do posilovny nebo na motokárovou dráhu. Ve městě a jeho okolí je také velké množství letních i krytých koupališť.

Javorník (okres Jeseník) 3

V zimě budete muset ke sjezdovkám dojíždět. Naštěstí pro Vás to nebude nijak daleko. Z Javorníku je dobře dostupný Skiareál U Pekina ve Zlatých Horách. Dále se lze spolehnout na Skiareál Kaste Petříkov, Skiareál Kunčice nebo na oblíbenou Ramzovou. Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkám je možné v Javorníku také bobovat a běžkovat.

Krásné ubytování v Javorníku

Javorník Vás potěší svými širokými možnostmi pronájmu ubytovacích kapacit. Ve městě fungují hotely, penziony i plně vybavené apartmány. Přijedete-li na dovolenou pouze ve dvou, vyhovovat Vám bude i některý z cenově dostupných privátů. Útulné jsou i rekreační chalupy a chaty, které Vás během chvíle přivedou na úplně jiné myšlenky. V letních měsících je možné uvažovat i o přespání v některém z kempů.

Kdo má na kvalitu dovolené vysoké nároky, pro něj bude Javorník ideální volbou. Vhodný je nejen pro rozvětvené rodiny, zamilované páry a velké party přátel, ale také pro starší cestovatele a nadšence do aktivního pohybu. Každý si zkrátka v Javorníku najde to své.