Loading

Ubytování na Severní Moravě

(38 objektů)

Chalupa Zlatník

Pražmo, v rekreační oblasti, u vleku
Chalupa v lyžařském středisku Zlatník

Chalupa Slatina

Slatina (okres Nový Jičín), v obci / ve městě, u vleku
Útulná chalupa u vleku, s velkým dvorem

Apartmány Hutisko 769

Hutisko-Solanec, na okraji obce / města
Nadstandardní a plně vybavené apartmány.

Chalupy Krásná

Krásná (okres Frýdek-Místek), mimo obce / města, v lese
Chalupy v lese - dokonalý klid pro Vás!
1 - 38 / 38

Severní Morava

Severní Morava - rázovitý a krásný kraj

Severní Morava bývá výletníky neprávem opomíjeným krajem. Už dávno totiž neplatí, že je zde jen smog a doly. Oblast, kterou najdeme v nejvýchodnějším cípu republiky, lze rozdělit do několika podoblastí.

Centrálním městem Severní Moravy je Ostrava, která je současně třetím největším městem v republice. Dále sem spadá Opava, Český Těšín a Beskydy - Lašsko a Valašsko.

Významný ostravský rodák, folkový zpěvák Jaromír Nohavica, v nejedné své písni zmiňuje, že zdejší kraj je rázovitý region. Severní Morava je opravdu velice osobitá a svým návštěvníkům nabízí zážitky, které jinde neprožijí. To Vám bude jasné, sotva na Vás nějaký místní promluví. Zdejší nářečí je totiž velmi bohaté a těžce srozumitelné lidem z ostatních koutů republiky. Vyzungnúť, čváchať, majiček, čepár, ščur… Nerozumíte? Pak si naplánujte dovolenou na Severní Moravu, ať se můžete dozvědět, co tato slova znamenají.

Co vidět a zažít na Severní Moravě

Zdejší krajina je samozřejmě poznamenaná těžbou a průmyslem. Přesto se v posledních letech velice dobře daří těchto faktorů využívat a lákat návštěvníky na nezvyklé zážitky spojené právě s průmyslovou těžbou. Tradice jsou tu totiž stále živé, ale nejen ty nabízí nevšední zábavu. Spoustu aktivit pro letní i zimní období si mohou návštěvníci užít i v okolní nezaměnitelné přírodě.

Netradiční zážitky má pro své návštěvníky připravené město Ostrava. Zdejší doly - industriální soubory, jsou zapsány na seznamu technických památek UNESCO. V bývalých hornických areálech můžete na vlastní kůži poznat, jaký byl běžný den na šichtě ostravských baníků a jak se vlastně dolovalo uhlí.

V oblasti Dolních Vítkovic můžete navštívit netradiční projekt - Svět techniky. Těžba ve zdejších halách skončila v roce 1998, ale brzy toto místo získalo nové zajímavé využití. Velký svět techniky je populárně naučné centrum pro malé i velké. Najdete zde 4 stálé expozice a k tomu i dočasnou expozici. Děti určitě zaujme 3D kino, ale ani dospělí se tu nudit nebudou. V Malém světě techniky si zase můžete osahat technický pokrok od průmyslové revoluce až po současnost.

Pokud máte mlsné jazýčky, pak určitě navštivte město Štramberk. Medové "uši“, s tajnou přísadou koření, jsou typickou cukrovinkou tohoto regionu. A proč se jim říká Štramberské uši? Údajně kvůli Tatarům, kteří ve 13. století došli i ke Štramberku a po cestě lidem usekávali uši a ruce, na znamení svého vítězství. Pravda, je to poněkud morbidní historka, ale tyto medové uši určitě ochutnejte. O jejich výjimečnosti svědčí i to, že jako první český výrobek získaly ochranné zeměpisné označení od EU.

A když už jsme u sladkého, jen o kousek dál na východ, na Valašsku, mají svůj domov frgály. Tyto obrovské koláče se těší velké popularitě dodnes a nemohou chybět na žádném trhu s regionálními výrobky. Jejich základ tvoří tenké těsto, které se plní povidly ze sušených hrušek.

Jedinečná místa, která zde musíte vidět

Rozhodně byste také měli navštívit Valašské muzeum v přírodě, které je největší v republice. Nachází se v Rožnově pod Radhoštěm. Najdete zde 3 areály - Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valašskou dědinu. Přenesete se v čase do dob našich předků a dovíte se, jak se tehdy žilo a pracovalo.

Nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm se můžete vydat na nejznámější zdejší túru - na Pustevny. Dlouhé roky tu stávala slavná chata Libušín, která ale v roce 2014 vyhořela. Jejím architektem byl Dušan Jurkovič, který se proslavil zejména svými stavbami v Luhačovicích

Cestou na Pustevny potkáte třímetrovou sochu pohanského boha Radegasta, který dohlíží na zdejší obyvatele. Procházka po hřebeni je plná čarovných výhledů na pohoří Beskyd.

Ty jsou v létě vhodné pro příjemné túry a v zimě si zde pro změnu užijete zimní sporty. Najdete zde několik lyžařských areálů např. Ski centrum Kohútka, Ski Bílá nebo Ski Pustevny. Zdolat můžete i nejvyšší horu Beskyd - Lysou horu (1 323 m n. m.). Jsou zde skvělé podmínky pro skialpinisty a běžkaři tu najdou tři trasy pro běžkování.

Při procházce Těšínskými Beskydami potkáte staré dřevěné kostelíky a romantickou atmosféru doladí stáda ovcí na zdejších salaších. Objev černého uhlí v 18. století zdejší krajinu významně zasáhl a dodnes zdejší kolorit dotváří monumentální průmyslové stavby. Přesto (a nebo právě proto) jsou dřevěné kostely tak mimořádně krásné a citlivě zasazené do přírody. Soubor více než 20 sakrálních staveb, které vznikaly v průběhu 500 let, dodává této oblasti zajímavé kouzlo. Za zmínku stojí třeba kostel sv. Petra a PavlaAlbrechticích z roku 1447 či jednolodní renesanční roubený kostel Božího těla v Gutech z roku 1642.

Lašsko, čili oblast kolem města Kopřivnice, je slavné nejen svými tradicemi a muzikou, ale zejména také kvůli automobilce Tatra. Firma původně vyráběla kočáry, ale již v roce 1897 vyrobila jeden z prvních automobilů ve střední Evropě. O rok později spatřil světlo světa první nákladní automobil.

Nedaleko od Kopřivnice najdeme hradní komplex Hukvaldy. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v ČR, který je spjatý se jménem hudebního skladatele Leoše Janáčka. Ten se v místní škole v Hukvaldech narodil. Hrad byl postaven zřejmě ve 13. století a od roku 1760 chátral a sloužil jako levný zdroj kamene. Od 19. století se ale o hrad začalo opět pečovat a do dnešních dní je nám dochován. Často se zde pořádají kulturní akce.

Ubytování na Severní Moravě - bohatý výběr

Dovolenou na Severní Moravě si užijete i díky rozumným cenám ubytování ve zdejších penzionech a soukromých privátech. Konfortnější ubytování pak nabízejí hotely a apartmány.

Nejvíc možností, kde nocovat poskytují větší města jako je Ostrava, Opava, Český Těšín, Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát pod Radhoštěm, Třinec, Frýdek-Místek a další.

Zasněžené chaty rozeseté po okolí dotváří tu pravou zimní atmosféru. V létě můžete pro změnu využít ubytování v kempech poblíž četných vodních ploch.

Pobyt v této části naší země pro Vás bude jistě mimořádným zážitkem. Čeká na Vás spousta aktivit, nepoznaných míst, malebných zákoutí, a když budete vnímaví, možná zahlédnete i Lišku Bystroušku - tu, kterou ve své opeře zhudebnil Leoš Janáček.

Názory a doporučení

Stanislava Šamánková (ubytovatel) 13.10.2018
Největším lákadlem našeho regionu je jistě Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, centrum letní i zimní turistiky Pustevny a bájná hora Radhošť. Ke krásným výletům láká vrchol Soláně nebo hřebenové trasy na moravsko - slovenském pomezí.
Ladislava Melecká (ubytovatel) 10.10.2018
V regionu se nacházejí kulturní památky: Hradec nad Moravicí, Raduň, Štramberk, Zoo Ostrava. Cca 20 km od obce Wellness a Ski park Tošovice.