Loading

Ubytování v Břidličné

(1 objekt + 23 objektů v okolí 25 km)

Vila Břidličná

Břidličná, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Vila s bazénem a výhledem na Praděd!

Statek Tylov

Lomnice (okres Bruntál) (Břidličná 4,3 km vzdušně), na okraj...
Ubytování na statku se zahradou

Chata u Slezské harty

Nová Pláň (Břidličná 7,8 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Moderně zařízená chata u přehrady

Chata Max Volárna (Slezská Harta)

Roudno - Volárna (Břidličná 8,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na ok...
Nadstandardní chata u Slezské Harty

Chaty pod Pradědem

Dolní Moravice (Břidličná 8,9 km vzdušně), v rekreační oblas...
Komfortní chaty u lyžařských vleků

Apartmány Divoký Anděl

Dolní Moravice (Břidličná 8,9 km vzdušně), v rekreační oblas...
Luxusní ubytování v Jesenikách

Chalupa U nás doma

Dolní Moravice (Břidličná 9,1 km vzdušně), v obci / ve městě...
Klid a pohoda uprostřed přírody Jeseníků

Apartmány U Potoka

Dolní Moravice (Břidličná 9,1 km vzdušně), na okraji obce / města, u potoka
Rodinné ubytování s venkovním bazénem

Chalupa u Jirky

Dlouhá Stráň (Břidličná 11,1 km vzdušně), na okraji obce / m...
Krásná chalupa s bazénem - pro rodinky

Chalupa Kopečková

Rudná pod Pradědem (Břidličná 11,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Family friendly chata - ráj pro rodiny
1 - 24 / 24

Břidličná

Břidličná 1

Frýdlant nad Moravicí vs. Břidličná

Město Břidličná leží pod Jesenickými vrcholy, tedy v Moravskoslezském kraji. Okresním městem Břidličné je město Bruntál, se kterým Břidličná téměř sousedí. Nejedná se o nikterak velké město, dnes zde trvale žije něco přes 3000 obyvatel, kteří si užívají život v tomto útulném městě v krásném prostředí. Turisty sem táhne především dobrá poloha pro výlety do Jeseníků a okolí.

Pozorný čtenář si možná říká, co sem taháme nějaký Frýdlant nad Moravicí. Vězte, že se jedná o původní název Břidličné, který byl platný až do roku 1950. První osady na tomto místě vznikaly už v ranném středověku, jelikož poloha v údolí u řeky byla vždy vyhledávaná k osídlení. Ovšem první písemná zmínka sahá do roku 1320 a v historických zápisech se objevuje právě název Frýdlant.

Tehdejší Frýdlant nebyl nijak významnou obcí, takže zde z historického hlediska není příliš cenných památek. Význam města vzrostl až poté, co zde ve 20. století vznikla válcovna hliníkových plechů, s čímž vzrostl i počet místních obyvatel, kteří se sem přistěhovali za prací a tím rostl i význam Frýdlantu, poté Břidličné. Pojďme se tedy podívat do současné Břidličné.

Co podniknout v Břidličné?

Jak bylo už mírně naznačeno, v Břidličné nejsou stopy po bohaté historii, takže zde nenajdete památky jako zámky, hrady a podobně. Nejstarší stavbou ve městě je kostel sv. Tří králů, který zde funguje od 16. století. Pokud tady budete chtít trávit volný čas, tak se to dá především sportovním vyžitím. Na jednom kraji města je minigolfové hřiště, na druhém okraji je krytý bazén i se saunou. V centru města najdete tenisové kurty a sportoviště s venkovními hřišti pro různé sporty. Toto sportovní centrum stojí na břehu Břidličného rybníka, který v létě slouží k rekreaci a osvěžení, případně k rybolovu. V zimním období je zde populární areál běžeckého lyžování, jehož upravená trasa vede i přes biatlonovou střelnici.

Přes Břidličnou vede cyklostezka a je zde několik tras, které Vás zavedou do hor buď na túru nebo třeba na sbírání hřibů. Břidličná je skvělá právě v tom, že to odtud máte blízko na spoustu zajímavých míst, které jsou v okolí obce. Pojďme si některé z nich představit.

Okolí Břidličné a výlety

Pokud chcete vyrazit za hranice města, tak můžete využít kolo, automobil nebo vlakové a autobusové spojení. Hned za okrajem města Břidličná se nachází rekreační oblast u přehrady Slezská Harta. Tady se v létě sjíždějí lidé z celého okolí, aby rekreovali, koupali se nebo se věnovali vodním sportům na hladině přehrady. Pokud venku není počasí na koupání, tak pro pobyt ve vodě je ideální návštěva blízkého Termálu Losiny, kde kromě jedinečných termálů najdete také vodní atrakce, bazény, sauny a restauraci.

Břidličná 2

Pokud Vás podobné relaxování neoslovuje nebo si chcete dát nejprve do těla, než budete relaxovat, tak můžete z Břidličné vyrazit na túry po Jeseníkách. Nemůže začít ničím jiným než výšlapem na Praděd, jehož vrcholu najdete rozhlednu a úžasný výhled až na Sněžku nebo Vysoké Tatry. V CHKO Jeseníky je celá řada vrcholů, na které se můžete vydat a vypsat je všechny by dalo na samotnou knihu. Podstatné je, že kamkoliv se vydáte, tam po cestě uvidíte nádhernou přírodu a nějaké zajímavosti jako horská jezera nebo vodopády.

Jedním ze zajímavých cílů Vaší túry by mohly být například Dlouhé stráně, kde se nachází vodní nádrž s elektrárnou, kterou si můžete prohlédnout a dostat se i do podzemí. Jeseníky jsou turisty poměrně vyhledávané, takže tady vede celá řada dobře značených tras pro pěší, cyklisty nebo běžkaře.

Ti z Vás, kdo se necítí na výšlap do Jeseníku, si můžou vybrat nějaký menší vrchol Nízkého Jeseníku, který Břidličnou obklopuje z jihu. Hezký výlet je třeba na Velký Roudný, což je vrchol blízko Slezské Harty a na jeho vrcholu je dřevěná rozhledna, která nabídne skvělý výhled na přehradu a město Bruntál.

Bruntál stojí za to vidět nejen z vrchu kopce, ale doporučujeme i osobní prohlídku. Jedná se o hlavní město tohoto kraje, kterému dominuje zámek Bruntál, s nímž sousedí i muzeum Bruntálu. Obě instituce Vás provedou historií kraje pod Jeseníky, dozvíte se něco o místní přírodě či o řemeslech, které zdejší obyvatele vykonávali a jakou tady mají tradici. Za prohlídku stojí celé centrum včetně bývalého kláštera, pozůstatku hradeb nebo minipivovaru, který doporučuji nejen prohlížet, ale také ho navštívit a ochutnat jeho produkci.

Historie, relax i aktivity

Oblíbenou destinací, která je nedaleko Břidličné je Karlova Studánka. Městečko s horskými lázněmi má pohodovou atmosféru, někteří tvrdí, že tam na ně dýchne atmosféra první republiky. Ačkoliv budete na dovolené v Břidličné, tak můžete v Karlově Studánce využít lázeňské služby nebo bazénový komplex.

Když jsme u lázní, tak se vraťme k městu Velké Losiny, které také disponují lázněmi. Pokud se z Břidličné do Losin vydáte na výlet, máte celý den co dělat, kromě lázní a termálních bazénů můžete navštívit zdejší ruční papírnu a Muzeum papíru, což je unikát celorepublikového rozměru. Kromě toho je zde i nádherný zámek Velké Losiny.

Pokud máte rádi prohlídky historických památek, tak vyjeďte z Břidličné na jih, do města Šternberk, kde najdete hrad, který se tyčí nad městem a byl dochován ve velmi dobrém stavu, takže nabízí reálný náhled do časů minulých, kdy se zde proháněli rytíři na koních a válčili o princezny a území.

V zimním období, kdy se na prohlídky hradů a zámků moc nechodí a spíše se jezdí na lyžích, budete mít v Břidličné skvělý výchozí bod pro testování okolních ski areálů. Jeden z nejbližších se jmenuje skiareál Stará Ves. Kromě sjezdového lyžování tady uplatnění najdou i běžkaři na okolních upravených tratích.

Břidličná 3

Větší areály s delšími sjezdovkami najdete v Malé Morávce. V tom městě funguje Ski Karlov a Ski areál Pawlin, které nabízí velký počet sjezdovek v různé obtížnosti, samozřejmě školu lyžování, večerní lyžování, restaurace, parkování pod sjezdovkou a také trasy pro běžkaře.

Lyžařských areálů je v okolí mnoho, zmínili jsme ty nejbližší z Břidličné a ty největší, kde si na své přijdou i nároční lyžaři. Celkově je výběr volnočasových aktivit v okolí Břidličné hodně bohatý, což budete při návštěvě moci posoudit sami.

Ubytování v Břidličné

Tím, že Břidličná není žádná metropole, tak také nenabízí velký výběr hotelů a penzionů. Naopak v nabídce najdete několik možností na ubytování v soukromí u místních obyvatel. Možnost pronajmout si pokoj existuje i ve společenském domě, případně na venkovských usedlostech místních obyvatel. Stejně tak si můžete pronajmout celou chalupu nebo roubenku na okraji městečka. V pohodové atmosféře, která v Břidličné panuje najdete stejně pohodové ubytování, takže si zdejší oblast zamilujete a určitě se pod Jeseníky budete rádi vracet.