Loading

Ubytování v Nízkém Jeseníku

(23 objektů)

Vila Břidličná

Břidličná, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Vila s bazénem a výhledem na Praděd!

Hotel Sonáta

Hradec nad Moravicí, v obci / ve městě, v centru města
Luxusní ubytování u zámku

Sýkorova chalupa

Světlá Hora, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Ubytování v oáze klidu a pohody

Apartmány Divoký Anděl

Dolní Moravice, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Luxusní ubytování na Jižní Moravě

Statek Tylov

Lomnice (okres Bruntál), na okraji obce / města, u lesa / na...
Ubytování na statku se zahradou

Turistická základna

Hraničné Petrovice, v obci / ve městě
Cenově výhodné ubytování pro skupiny

Chalupa u Jirky

Dlouhá Stráň, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásná chalupa s bazénem - pro rodinky

Apartmány Pod strání Malá Morávka

Malá Morávka, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Útulné apartmány v blízkosti sjezdovek

Penzion Marie

Malá Morávka, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion - 300 m od sjezdovky

Penzion a restaurace Na Hvězdě

Malá Morávka, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování s restaurací v Jeseníkách
1 - 23 / 23

Nízky Jeseník

Nízky Jeseník 1

Nízký Jeseník – pohoří plné vyhaslých sopek, hradů i zámků

Nepříliš vysoké, zato poměrně roztáhlé je pohoří Nízký Jeseník. To se nachází v Moravskoslezském kraji a sousedí s vyšším pohořím Hrubý Jeseník na západě, na severu lemuje polskou hranici a míří až k Ostravě.

Východní část je vede od OstravyOlomouci podél dálnice D1. Jihozápad Nízkého Jeseníku je přibližně od Olomouce k Rýmařovu. Vyhaslé sopečné vrcholy vytvářejí unikátní ráz okolní přírody. Nízký Jeseník je oblast, ve které spojíte svoji dovolenou v přírodě se zajímavými městy a kulturními památkami. Je to skvělá kombinace aktivní dovolené s relaxačním pobytem v každé roční době.

Nízký Jeseník je naším největším geomorfologickým celkem a zabírá plochu téměř 2 900 km2. Okolo Rýmařova je také jeho součástí chráněná krajinná oblast Jeseníky. Na celém území se nachází mnoho přírodních památek, které díky propletené síti turistických a cyklistických tras můžete prozkoumávat na vlastní oči. Nejvyšším vrcholem Nízkého Jeseníku je Slunečná (800 m n. m.). Pod jeho vrcholem prochází naučná stezka Panské louky, která vede až ke stejnojmenné přírodní rezervaci. Rezervace zahrnuje smrkový les na rašelinovém základu.

Národní přírodní památka Velký Roudný (780 m n. m.) je vyhaslá sopka, na jejímž úpatí se tvoří barevné louky s chráněnými a ohroženými druhy rostlin. Tuto sopku spojuje s další sopkou Malý Roudný první část naučné stezky Po vulkanitech, na které se dozvíte mnoho informací o vyhaslých sopkách v okolí. Většina z nich pochází z období třetihor a čtvrtohor. Další část této naučné stezky zase propojuje Venušinu sopkupřírodní památkou Lávový proud u Meziny.

Mezi další vyhaslé sopky na území Nízkého Jeseníku pak patří Červená hora a Uhlířský vrch. Národní přírodní památkou Rešovské vodopády prochází červená a zelená turistická trasa, které vedou také ke zřícenině hradu Rešov. Na naučné stezce Hůrka se dozvíte více o krasových útvarech, které vytvářejí národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic.

Přírodní parky v sobě ukrývají krásnou přírodu a mnoho rozhleden, ze kterých se Vám naskytne nejeden nádherný výhled. Na území Nízkého Jeseníku se nacházejí hned čtyři přírodní parky, a to Oderské vrchy, Sovinecko, Údolí Bystřice a Moravice. Například v tom posledním zmíněném se nachází přirozené bukové lesy, které chrání národní přírodní rezervace Kaluža. Hned vedle něj protéká potok Moravice. Údolí Moravice je evropsky významnou lokalitou a je také označeno za přírodní památku.

Mnoho kulturních památek

Ať už vyrážíte na krátkodobý pobyt nebo rodinnou dovolenou, v Nízkém Jeseníku se rozhodně nudit nebudete. Krásná příroda propletená naučnými stezkami Vás seznámí s místní faunou a florou. Avšak převážně na okrajích pohoří se nachází nejedna kulturní památka.

Nízky Jeseník 2

Území Nízkého Jeseníku bylo v dřívějších dobách velmi bohaté na panský život. A tak není divu, že zde bylo mnoho zámků. V dnešní době však řada z nich slouží jako domovy pro seniory, školy, hotely i obecní úřady. Na druhou stranu některé z nich jsou přístupné veřejnosti.

Pokud svoji dovolenou chcete obohatit návštěvou nějakého hradu či zámku, zastavte se například v zámku Hradec nad Moravicí. Zámek je součástí městské památkové zóny a tak trochu připomíná slavnou školu čar a kouzel Bradavice.

Původní středověký hrad dnes vytváří Červený zámek a Bílá věž. V zámku také pobývali slavní skladatelé, jako Beethoven, Mozart i Paganini, takže není divu, že se zde pravidelně koná hudební festival Beethovenův Hradec.

Zámek Bruntál je také součástí naší nejstarší městské památkové zóny. V zámku jsou k vidění rokokové fresky, zámecká knihovna, ale i kaple. Součástí zámku je také muzeum, které se věnuje přírodě na Bruntálsku.

Renesanční zámek Raduň byl původně gotickou tvrzí, ale dnes již nabízí prohlídkové okruhy, ve kterých si návštěvníci prohlédnout život šlechty od počátku 19. století. Součástí přiléhajícího zámeckého parku jsou také rybníčky a další drobné stavby, jako empírová oranžérie, ovčín nebo sýpka.

Městská památková zóna Šternberk zahrnuje kromě historického centra a šternberského kláštera také stejnojmenný hrad. Gotický hrad Šternberk pochází z poloviny 13. století a při jeho prohlídce některou z prohlídkových tras uvidíte vzácné obrazy, gobelíny ale i historické sbírky.

Hrad Sovinec se zase pyšní jedněmi z nejrozsáhlejších hradeb u nás. Původní hrad z první třetiny 14. století se časem rozšiřoval a dnes v rámci prohlídky navštívíte vyhlídkovou věž, nejstarší části hradu i různé expozice a výstavy.

Kromě hradů a zámků jsou v Nízkém Jeseníku i zajímavá a netradiční muzea. Mezi ta méně tradiční patří muzeum turistických známek v Rýmařově, muzeum vidlí v Lichnově nebo například muzeum praček na Vraclávku.

Mezi ta top města Nízkého Jeseníku a jeho okolí patří město Olomouc. Nejen děti bude bavit procházka po olomoucké zoologické zahradě, ale i výšlap na tamní rozhlednu. Dominantou této oblasti je také poutní bazilika Navštívení Panny Marie na sv. Kopečku, která se stala jedním ze symbolů Olomoucka. Nedaleko ní je hezká vyhlídka i do rodného domu Jiřího Wolkera.

Olomouc je město zapsané na seznamu UNESCO, a proto byste ho neměli vynechat. Do městské památkové zóny patří sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, na kterém je také orloj podobný tomu na Staroměstském náměstí v Praze. Dále pak areál Přemyslovského hradu, kostel sv. Mořice s vyhlídkou na náměstí, barokní kašny i Korunní pevnůstka, jež je největší pevností v České republice.

Bohaté sportovní vyžití

Pohoří Nízký Jeseník láká hlavně k pěším procházkám a cykloturistice. Mnoho naučných stezek a turistických tras Vás provede křížem krážem přirozenými lesy, vyhaslými sopkami a dalšími přírodními památkami. Přírodní koupání a plachetní sporty vyzkoušejte ve vodní nádrži Slezská Harta.

Adrenalin najdete v některém z lanových center. V kempech nebo letních areálech jsou oblíbená místa pro pétanque, minigolf, golf i discgolf, volejbal a další míčové sporty. Tenis si zahrajete jak venku, tak v uzavřených tenisových halách. Díky vyváženému mixu přírody a měst se tak můžete těšit všem sportovním aktivitám.

Přestože Nízký Jeseník je velmi nízké pohoří, najdete v něm i skiareály na sjezdové lyžování. Při dobrých sněhových podmínkách jsou k dispozici i trasy pro běžecké lyžování. A pokud vyrážíte hlavně na lyže a z nabídky skiareálů si nevyberete, do Hrubého Jeseníku je to opravdu kousek.

Ubytování je dostatek

Nízky Jeseník 3

Nabídka ubytování je bohatá a poměrně rozmanitá. Levné ubytování najdete hlavně v kempech nebo v turistické základně, která je vhodná spíš pro větší skupiny.

V této kategorii si můžete také levně pronajmout chaty a chalupy, které jsou velmi oblíbené v této oblasti. Střední kategorii ubytování, která nabízí komfort a pohodlí jsou penziony, apartmány i ubytování v horských apartmánech.

Luxusní ubytování si užijete v hotelech vyšší kvality i v lázeňském domě. Netradiční ubytování nabízejí hotely v zámeckých budovách nebo při ubytování se na statku. A pokud by ani tato nabídka nestačila, pak je zde vždy možnost ubytování v soukromí, které je v posledních letech poměrně oblíbené.

Nízký Jeseník je rozsáhlá kopcovitá oblast plná přírodních památek, vyhaslých sopek a přírodních parků. To, spolu s hrady, zámky a muzei, vytváří ideální oblast na krátkodobý pobyt i luxusní dovolenou. Ať už vyrážíte v partě, s rodinou nebo partnerem, každý si zde přijde na to své.

Názory a doporučení

Ing. Lubomír Jegla (ubytovatel) 2.7.2019
Ideální letní turistika (pěšky i na kole), zimní lyžování - Karlov, Čerták, Kopřivná, Praděd (i běžky), nádherná příroda. Nedaleko jsou známé lázně Karlova Studánka.
Liba Kopecká (skupina - návštěvník) 17.6.2019
Statek Tylov si zaslouží, pro případné zájemce na ubytování, připomenout i dobrou strategickou polohu pro podnikání výletů do okolí, Slezská Harta, Rešovské vodopády aj. Statek prostě nemá chybu. Dycky Statek Tylov !
Ladislava Melecká (ubytovatel) 17.5.2019
V regionu se nacházejí kulturní památky: Hradec nad Moravicí, Raduň, Štramberk, Zoo Ostrava. Cca 20 km od obce Wellness a Ski park Tošovice.