Loading

Ubytování v Dlouhé Stráni

(1 objekt + 24 objektů v okolí 25 km)

Chalupa u Jirky

Dlouhá Stráň, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásná chalupa s bazénem - pro rodinky

Domek Smetánek

Bruntál (Dlouhá Stráň 4,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v...
Skvělý domek v centru pro rodiny s dětmi

Chata u Slezské harty

Nová Pláň (Dlouhá Stráň 4,3 km vzdušně), na okraji obce / mě...
Moderně zařízená chata u přehrady

Chata Max Volárna (Slezská Harta)

Roudno - Volárna (Dlouhá Stráň 7,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Nadstandardní chata u Slezské Harty

Statek Tylov

Lomnice (okres Bruntál) (Dlouhá Stráň 8,8 km vzdušně), na ok...
Ubytování na statku se zahradou

Chalupa Kopečková

Rudná pod Pradědem (Dlouhá Stráň 10,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Family friendly chata - ráj pro rodiny

Penzion Kelt Zátor

Zátor (Dlouhá Stráň 12,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u řeky
Aktivní odpočinek v podhůří Jeseníků

Chaty pod Pradědem

Dolní Moravice (Dlouhá Stráň 13,2 km vzdušně), v rekreační o...
Komfortní chaty u lyžařských vleků

Apartmány Divoký Anděl

Dolní Moravice (Dlouhá Stráň 13,3 km vzdušně), v rekreační o...
Luxusní ubytování v Jesenikách

Apartmány U Potoka

Dolní Moravice (Dlouhá Stráň 14,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u potoka
Rodinné ubytování s venkovním bazénem
1 - 25 / 25

Dlouhá Stráň

Dlouhá Stráň je maličká obec s přibližně stovkou obyvatel ležící v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji asi 6 km jihovýchodně od okresního města. Leží na úpatí pohoří Nízkého Jeseníku v blízkosti údolní vodní nádrže Slezská harta. Obec lemují vrcholky kopců se zalesněnými stráněmi a protéká jí Stráňský potok. Vznik obce Dlouhá Stráň není přesně datumově doložen. První písemná správa o obci pochází z roku 1524. Vesnice Dlouhá Stráň v dnešní podobě stojí na místě bývalé vsi Týlov u Bruntálu.

Dlouhá Stráň 1

Život a památky v Dlouhé Stráni

Do druhé světové války podstatnou část obyvatel tvořili ti s německou národností. Po jejím konci byli odsunuti, přišli noví osadníci z jiných koutů Moravy a Slovenska. Většina se živila zemědělstvím, část dojížděla za prací v textilních továrnách do Bruntálu.

Nejvýznamnější památkou Dlouhé stráně je barokní kostel sv. Anny z druhé poloviny 18. století spolu s česko-německým hřbitovem. V současnosti má obec v kraji nejvyšší index stáří. Obec tak žije dvojím životem, poklidným v zimě a veselejším v létě, kdy ji zaplaví chataři z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Kam na výlety v okolí Dlouhé Stráně?

Krajina v okolí obce Dlouhá Stráň kromě kulturních a přírodních památek, turistických a cyklistických tras nabízí i možnost houbaření, rybaření, kolečkového bruslení, northwalkingu, ale i využití spojené s vodní nádrží Slezská Harta. Nedaleko obce se rozkládá přírodní památka Lávový proud u Meziny, nazývána též Venušina sopka, což je vyhaslá čtvrtohorní sopka. Nad obcí Roudný se tyčí dva výrazné vrchy, mladé sopky Velký Roudný a Malý Roudný. Možnosti vyjížděk na koni se Vám nabízí v obcích Razová a Jakartovice, jihovýchodním směrem od Dlouhé Stráně.

Jeden z prvních výletů nasměrujte třeba do Bruntálu. Toto město Vás překvapí množstvím kulturních památek, soustředěných zejména na náměstí, které je městskou kulturní památkou. Pozornost si zaslouží především děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století, hřbitovní kaple sv. Michala z roku 1674, Gabrielův dům z poloviny 16. století, komplex kostela Panny Marie Utěšitelky a kláštera piaristů z poloviny 18. století.

Jednou z nejvýznamnějších kulturních památek regionu je zámek Bruntál. Zaujme Vás svým netradičním tvarem kruhové výseče, renesančním arkádovým nádvořím a 61 m vysokou hodinovou věží. Pěknou procházku si užijete asi kilometr dlouhou čtyřřadovou lipovou alejí s křížovou cestou k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu. Značnou dávku adrenalinu a pravé závodnické vyžití Vám potom dodá moderní krytá motokárová dráha.

Dlouhá Stráň 2

Z 18. století pocházejí dřevěné kaple sv. Jozefa v Podlesí a kaple Nejsvětější Trojice v Suché Rudné. Další významnou historickou stavební památkou je i hrad Sovinec. Tento nádherný hradní komplex z první poloviny 14. století kraluje širokému okolí ze skalnatého ostrohu na jednom z výběžků Nízkého Jeseníku, asi 23 km vzdušnou čarou od Dlouhé Stráně.

Ve městě Horní Benešov můžete navštívit kostel sv. Kateřiny, kapli Panny Marie a prohlédnout si vojenské opevnění Lichnovské šance, kde najdete opevnění z dob 30leté války (1618 – 1648) nebo dělostřelecké okopy z války sedmileté (1756 – 1763).

V obci Karlovice najdete poslední zachovaný objekt svého druhu typický pro tuto oblast v minulosti. Muzeum – bývalá kosárna pochází z roku 1600, původně patřila ke staré huti a později se zde vyráběly kosy a další nářadí. Dnes je sídlem pobočky bruntálského muzea. Častým výletním cílem je i rozhledna Velký Roudný – 20 metrů vysoká dřevěná rozhledna na betonových základech, která Vám poskytne krásný výhled na hřeben Hrubého Jeseníku, na Nízký Jeseník, Krnovsko, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy.

Další pěknou dřevěnou rozhlednu Jezník najdete na kopci u Krnova. V současnosti jsou velmi oblíbené, zejména rodinami s dětmi, tzv. luštící hledačky – zábavné procházky s úkoly různých stupňů obtížnosti, často spojené např. s hledáním pokladu. Organizují je např. obce Malá Morávka či Karlova Studánka. V Karlově Studánce jsou i horské lázně – nejvýše položené lázně v ČR. Vyznačují se nejčistším vzduchem v ČR, srovnatelným s alpským prostředím a unikátním architektonickým stylem horského charakteru. Kromě léčebných Vám nabízejí i četné relaxační procedury. Pěknou procházku odtud můžete podniknout k Vodopádům Bílé Opavy v kaňonu stejnojmenné říčky.

Široké rekreační zázemí Vám poskytne v létě především vodní nádrž Slezská Harta. Oblíbenou sportovní a rekreační činností je rybolov, plavání, potápění nebo jachting, na březích nádrže najdete četné půjčovny potřeb pro vodní sporty, např. i paddleboardy. Využít můžete také nabídku okružní výletní plavby trvající asi 45 minut. Výborné koupání najdete i na koupališti Nová Pláň nebo koupališti Bruntál. Mimo letní sezonu Vás přichýlí kryté bazény Lázní Karlova Studánka.

Dlouhá Stráň 3

V zimní sezoně za dobrých sněhových podmínek Vám je k dispozici pro lyžování na běžkách prostředí samotné obce Dlouhá Stráň a její bezprostřední okolí. Za sjezdovkami si zajeďte např. do Ski Annaberg. V areálu je k dispozici několik upravovaných sjezdovek, jedna dokonce „free-riderová“.

Snowboardisté zase ocení překážky a skoky na svahu, rodiče malých dětí dětské lyžařské hřiště. Ski areál Čerťák najdete u Dolní Moravice. V Malé Morávce se nachází Ski Aréna Karlov. Čeká Vás tu 12 km sjezdovek, největší večerní lyžování na Moravě – uměle osvětlených je okolo 5 km svahu a 400 metrů z celkových 80 km běžeckých tratí.

Výhodné ubytování v Dlouhé Stráni

Dlouhá Stráň je sice nevelká podhorská vesnička, tím víc vstřícnější k svým návštěvníkům. Celoroční ubytování Vám tu poskytnou chaty a chalupy v klidné části obce. Veškeré pohodlí nabízejí i penziony, v letním období najdete připravené kempy na březích přehrady Slezská Harta. Nebudete mít ani problém kde složit hlavu, když se budete chtít zdržet během Vašich výletů na nějakém pěkném místě v okolí Dlouhé Stráně. Ubytování Vám zde poskytnou hotely, turistické ubytovny, ale i apartmány či priváty.

Takže, jestli toužíte po klidné dovolené, během které budete dýchat čistý horský vzduch i v parném létě, trávit překrásné chvíle v malebné přírodě, obec Dlouhá Stráň je tím správným tipem právě pro Vás.