Loading

Ubytování v Oderských vrších

(8 objektů)

Penzion U Dubu

Nový Jičín, v obci / ve městě, v centru města
Komfortný penzión v centru města

Penzion Zdraví bez limitu CZ

Starý Jičín, v obci / ve městě
Pohodlné ubytování se snídaní

Penzion U Kryštofa

Záříčí, v obci / ve městě, v centru města
Dobrá cena, výborná poloha

Penzion U Anděla

Olomouc, v obci / ve městě, u řeky
Skvělá poloha v centru, výborná cena

Pension Na Hradbách

Olomouc, v obci / ve městě, v centru města
V klidném místě centra města Olomouc

Penzion Diana

Teplice nad Bečvou, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion v centru lázní!

Chalupa Slatina

Slatina (okres Nový Jičín), v obci / ve městě, u vleku
Útulná chalupa u vleku, s velkým dvorem

Penzion Taverna

Přerov, v obci / ve městě, v centru města
Cenově dostupný penzion v centru města
1 - 8 / 8

Oderské vrchy

Oderské vrchy 1

Na Severu Moravy, jihovýchodně od Nízkého Jeseníku, severně od Hané a západně od Moravské brány, se nachází velmi oblíbená turistická oblast Oderských vrchů. Protože část tohoto území, zejména hlavní hřeben, spadá pod vojenský újezd, přístup je omezený. Přesto, nebo možná právě proto, zde můžete strávit klidné dny Vaší dovolené.

Oblast Oderských vrchů je řídce osídlená, protože po 2. světové válce zde byl vytvořen již zmíněný vojenský prostor Libavá a spousta obcí byla zničena. Dnes zde najdete např. obce Fulnek, Odry či Potštát. Přesto by byla škoda nechat Oderské vrchy bez povšimnutí. Příroda je zde malebná a pro turisty je to tu hotový ráj.

Spoznejte Oderské vrchy

Vydat se můžete třeba k Potštátskému skalnímu městu. Tato 20 kilometrů dlouhá trasa začíná v Potštátě, který je zajímavý tím, že na to, jak poměrně malé město to je, má dva kostely a zámek. Kromě nich si určitě prohlédněte náměstí, kde se tyčí hodinová věž, morový sloup a kašna z roku 1881.

Oderské vrchy 2

Cestou směrem k městu Hranice na Moravě projdete skalním městem, které se nachází na obou stranách silnice. Skály zde mají poetická jména. Schválně – najdete mezi nimi Trpasličí domek, Kamenná vrata, Jelení skok či Čertovy kazatelny.

Za obcí Hrabůvka na Vás čeká napodobenina středověkého hrádku Kunzov. Opravdovou zříceninu hradu potštátských pánů však potkáte až za obcí Boňkov. Jedná se o zříceninu hradu Puchart, která se nachází na vysokém skalním ostrohu.

Údolím Odry a Budišovky se můžete vydat další trasou, která má také délku 20 kilometrů. Začátek trasy se nachází u železniční stanice Heřmánky, odkud se vydáte ke Spálovskému mlýnu, kde se v létě můžete osvěžit v tůni a napít se ze skalního pramene Maria.

Dále, až po rozcestí Hadinka, se budete kochat meandrující řekou Odrou. U Hadinky ji vystřídá Budišovka. Cesta končí v Budišově nad Budišovkou. Podobnou trasu lze podniknout i na kole. Cyklisté si mohou vyjet i třeba z Rýmařova na hrad Sovinec, k Rešovským vodopádům či na přehradu Slezská Harta.

Co vidět v Oderských vrších

Z přírodních zajímavostí se zde nachází třeba rašeliniště Kamenka a Žabnický vodopád. Celá oblast Oderských vrchů je typická strmými skálami a četnými lesy.

Oderské vrchy 3

U obce Podhradí můžete navštívit zříceninu hradu Vikštejn. Kdysi nejmocnější pevnost Slezska obývali nejen páni, ale také loupeživí rytíři. Dnes nám zůstaly pouze části tohoto hradu, které ale stále působí monumentálním dojmem.

U obce Spálov určitě navštivte poutní místoskálu Panny Marie. Ze skály vyvěrá pramen vody, kterou byl podle pověsti vyléčen těžce raněný voják. Obraz Panny Marie, který sem následně donesl jistý mlynář, se po vystavění kostela ve Spálově přemístil na kostelní oltář. Přesto z kostela několikrát záhadně zmizel a objevil se vždy zpět ve skále.

Ubytování různých kategorií v Oderských vrších

Protože oblast Oderských vrchů je převážně vojenským újezdem, i možnosti ubytování jsou mírně omezené. Využít můžete hotelů či penzionů, zajisté najdete i útulné apartmány nebo levné priváty nebo si pronajměte chatu či chalupu. Možnosti ubytování naleznete zejména ve městě Hranice na Moravě, v Budišově nad Budišovkou, v Odrách, Fulneku.

Oderské vrchy jsou ideálním místem pro ty, kteří chtějí prožít opravdu klidnou dovolenou uprostřed divoké přírody.

Názory a doporučení

Ladislava Melecká (ubytovatel) 5.8.2019
V regionu se nacházejí kulturní památky: Hradec nad Moravicí, Raduň, Štramberk, Zoo Ostrava. Cca 20 km od obce Wellness a Ski park Tošovice.
Karel Szabó (starší pár - návštěvník) 23.7.2019
Byli jsme zde jen krátce a navštívili jen skanzen v Rožnově. více jsme nestihli.
Peter Chantúr (ubytovatel) 5.2.2019
V regionu se nacházi hrad Helfštýn, nález pozustatků mamutů, tenisový areál, Hostýnské vrchy.