Loading

Ubytování na Šumavě

(33 objektů)

Apartmán U Marušky

Stachy, v obci / ve městě
Stylově a komfortně zařízený apartmán

Chalupa Šuměnka

Lenora, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
až 46 osob! Se saunou, vířivkou, krbem

Apartmán Kvita

Kašperské Hory, v obci / ve městě
Apartmán na Šumavě blízko farmy!

Chata Hůrka

Horní Planá, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
luxusní chata v klidné lokalitě u Lipna

Penzion u Heřmánků

Volary, na okraji obce / města
Stolní tenis, venkovní bazén, zahrada!

Chalupa Patricie

Lipno nad Vltavou, na okraji obce / města, u lesa / na okraj...
Krásna moderní chalupa u lesa

Apartmán Velhartice

Velhartice, v obci / ve městě
Komfortní apartmán s terasou

Chalupa Pod lesem, Trnov u Kašperských Hor

Kašperské Hory, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Designově nádherná chalupa-skvělá poloha

Usedlost Humpolec na Šumavě

Sušice (okres Klatovy), v rekreační oblasti
Usedlost v klidném prostředí

Penzion na samotě

Omlenice, na samotě
Ideální místo pro klidnou dovolenou!
1 - 33 / 33

Šumava

Šumava je malebné horské pásmo rozkládající se na jihu Čech, které zasahuje i na jihozápad. Leží v Jihočeském a Plzeňském kraji a mezi její nejkrásnější města patří například Volary, Horní Planá, Kašperské Hory nebo Železná Ruda. Případně si lze udělat rychlý výlet do Českého Krumlova, Prachatic nebo Českých Budějovic, Plzně, Strakonic i Písku, které nejsou od Šumavy příliš daleko.

Šumava láká celoročně mnoho návštěvníků. Je rozlehlá a řadí se mezi nejstarší horstva Evropy. Zajímavostí je i fakt, že leží na kontinentálním rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Dovolená na Šumavě, s poznáním všech jejích krás, Vám zabere mnoho dní, protože krom Čech zasahuje i do Německa a Rakouska.

Voda jako nedílná součást Šumavy

Specifickým rysem Šumavy a jedněmi z nejkrásnějších přírodních útvarů jsou tamní ledovcová jezera. Nachází se v průměrné výšce kolem 1 000 m n. m. a jsou pozůstatkem doby ledové, kdy na Šumavě ležela mocná vrstva ledu a sněhu. Mezi nejkrásnější z nich patří určitě Plešné, Černé nebo Čertovo jezero. Dohromady jich najdete 8 a vždy s dobrou dostupností z početných ubytovacích kapacit v nedalekém okolí.

Nejznámějším umělým vodním dílem je určitě přehrada Lipno. S rozlohou 48,7 km2 se jedná o největší vodní plochu v Česku, zbudovanou zároveň na nejdelší české řece - Vltavě. Díky svým značným rozměrům láká dovolená na Lipně každoročně mnoho návštěvníků. Můžete se zde spolehnout na pestrou paletu turistického vyžití a na možnosti ubytování od kempů, přes soukromé penziony, apartmány až po luxusní hotely.

Jako nejzajímavější umělé vodní dílo se dá jistě označit Schwarzenberský plavební kanál. Ten sloužil téměř 170 let k plavení vytěženého dřeva z tamních hlubokých lesů ke zpracování do nížin. Na délku měří 44 km a zajímavostí je například asi 400 m dlouhý tunel u osady Jelení. Další perličkou je fakt, že propojuje jeden z přítoků Studené Vltavy s rakouským přítokem Dunaje. Tím de facto propojuje zmíněné evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Kanál ve 20. století značně upadal, ale díky úsilí místních obyvatel teď můžete obdivovat jeho znovuzrozenou podobu. Velkou výhodou jsou také značené turistické stezky i cyklotrasy, vinoucí se v jeho hlavních úsecích.

Horská turistika na Šumavě

Pokud rádi stoupáte do kopců a potom obdivujete daleké výhledy, Šumava Vám nabídne hned několik nádherných vrcholů. Na české straně je nejvyšší hora Plechý s výškou 1 378 m n. m. Na zcela nejvyšší vrchol pak zavítejte pouhé 4 km do německého vnitrozemí na 1 456 m vysoký Velký Javor.

Mezi další výškové body se velké oblibě návštěvníků těší třeba Špičák, Boubín, Pancíř, Třístoličník a mnohé další. Velkou výhodou je, vedle blízkých početných možností ubytování, i velmi dobré vlakové spojení k výchozím bodům, pokud zvolíte vzdálenější ubytování.

Nádherná chráněná příroda i atrakce Šumavy

Na české i německé straně Šumavy se rozkládají národní parky s celkovou plochou přibližně 900 km2. To z nich dělá jeden z největších a také nejznámějších chráněných komplexů v Evropě. Šumava se může pochlubit také zápisem mezi biosférické rezervace UNESCO a značná část je dobře známá jako významné ptačí území. Proto, pokud hledáte místo k odpočinku, obklopené pulzující přírodou, aktivní dovolená na Šumavě je volbou, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat a třeba se i rádi vracet.

V zimním období si přijdou na své vyznavači sjezdového lyžování i běžek. Mezi nejoblíbenější skiareály patří Špičák, Zadov, Kvilda, Smrčina (Hochficht) a mnohé další. Na běžky potom láká mnoho kilometrů značených tras, na kterých se Vám bude tajit dech nad zimními scenériemi horských hřbetů. V letním období najdete v některých skiareálech vyžití v podobě terénních stezek pro horská kola. Příkladem je velmi pěkně upravená a členitá stezka na Špičáku, na jejíž vrchol Vás pohodlně i s kolem vyveze lanovka.

Oblast okolo Lipna je přímo turistickým rájem. V chladných zimách je možné bruslit na dlouhé udržované dráze - nejdelší přírodní bruslařské dráze v Česku. Celoročně je potom otevřena 372 m dlouhá vyhlídková Stezka korunami stromů, zakončená 40 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Celá stezka je citlivě zakomponována do smíšeného lesa. Disponuje naučnými tabulemi a informacemi o lesním ekosystému. Naskytne se Vám z ní pohled z perspektivy, který jen tak někde neuvidíte.

Stezka leží na vrcholu hory Kramolín a v bezprostřední blízkosti Activ Parku Lipno. Zde naleznete další porci vyžití v podobě lanového centra, bikeparku, bobové dráhy či aquaparku s bazénem a saunou. A také Playroom Lipno - útulné místo pro Vaše ratolesti, kde o ně bude dobře postaráno, zatímco Vy si budete moci užít volný čas ve dvou.

Určitě se také vydejte na vyhlídkovou plavbu výletním parníkem po lipenské přehradě. Z paluby lodi uvidíte opět zcela odlišný pohled na okolní malebné lesy a kopce. Netradičním, ale často navštěvovaným, cílem je Králičí ostrov. Jedná se o ostrov velikosti basketbalového hřiště, kde se během léta volně pohybují chovaní králíci. Ti tu nemají žádné přirozené nepřátele a jsou tak zajímavým dovolenkovým zpestřením.

Milovníkům hradů doporučujeme navštívit malebný hrad Velhartice. Ten tvoří zříceniny starého gotického paláce, vstupní věže a mohutného kamenného mostu. Zajímavostí je i otevření malého hradního pivovaru. V neposlední řadě musíme zmínit i jeden ze skvostů mezi českými hrady - vodní hrad Švihov.

Pokud milujete výhledy, určitě navštivte nejstarší rozhlednu v Česku. Ta byla postavena roku 1825 na vrcholu hory Kleť v Blanském lese a je vysoká 18 metrů. K procházkám využijte nádherných stezek, vinoucích se například kolem řeky Vydry, kolem Soumarského rašeliniště s vyhlídkovou věží, Medvědí stezky u Stožce nebo Boubínského pralesa, jenž je nejstarším původním pralesem na území střední Evropy.

Ubytování na Šumavě - je z čeho vybírat

Šumava je jedno z celoročně nejnavštěvovanějších míst a proto i možnosti ubytování jsou tu velmi rozmanité. Pokud během svého pobytu preferujete především pohodlí, je k dispozici řada hotelů, apartmánů nebo penzionů.

Pokud volíte raději romantičtější formu noclehu, jsou v nabídce chaty nebo ubytování v soukromí. A pro dobrodruhy a ty, kteří chtějí být přírodě opravu co nejblíže, je na Šumavě i řada kempů

Ať už preferujete hory, či jsou Vám bližší památky, pobyt v tomto nádherném koutě naší země Vás jistě nadchne a zanechá jen ty nejkrásnější vzpomínky.

Názory a doporučení

Alexandra Růžičková (ubytovatel) 21.1.2019
Šumava je nádherná a stojí za to ji poznat.
Alexandra Růžičková (ubytovatel) 21.1.2019
Národní park Šumava. Vlci na Srní. Řeky: Vydra, Otava. Keltská hostorie: Obří hrad, Sedlo. Sklářská historie. Města: Kašperské Hory, Sušice. Hrady: Kašperk, Velhartice.
Jiří Husák (ubytovatel) 21.1.2019
Šumava, nádherná příroda, koupání, cyklistiky, plachtění, lyžování, běžky, splouvání Vltavy, .... Nádherné památky na dosah - Český Krumlov centrum, zámek a zámecká zahrada - Unesco, klášter Vyšší Brod, klášter Zlatá Koruna, hrad Rožmberk, Vítkův Kámen, Schwarzenberský plavební kanál....I Frymburk je místo s pěknou atmosférou. 48 km Linze.
Pavel Kvita (ubytovatel) 8.1.2019
V okolí do 30 km je toho hodně-především nádherné horské scenérie, hrady Kašperk, Rabí, Velhartice, zajímavé atrakce v národním parku, Muzeum Šumavy v Kašperských Horách, Muzeum sirek v Sušici, mnišské katakomby a Černá věž v Klatovech.
David Jeřábek (ubytovatel) 15.10.2018
Šumava...co víc psát.....
Jarmila (rodina s malými dětmi - návštěvník) 3.9.2018
Vše supr.