Loading

Ubytování v Plzni

(2 objekty + 1 objekt v okolí 25 km)

Apartmány Úslavská 22

Plzeň - Východní předměstí, v obci / ve městě, v centru města
Kvalitní ubytování v pokojné části Plzně

Penzion EMMA

Plzeň - Jižní Předměstí, v obci / ve městě, v centru města
Levné kvalitní ubytování v centru Plzně

Chaty Vesna Aviv

Litohlavy (Plzeň 13,6 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chaty u lesa v blízkosti vodní nádrže
1 - 3 / 3

Plzeň

Plzeň 1

Plzeň – srdce Plzeňského kraje

Metropole Plzeňského kraje a čtvrté největší město v České republice nabízí nepřeberné množství kulturních a sportovních aktivit, památek a dalších atrakcí. Neodmyslitelnou součástí plzeňského života je také vyhlášená pivovarnická tradice. Dění ve městě podpořil titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015.

Statutární město Plzeň leží na západě Čech na soutoku Úhlavy, Úslavy, Mže a Radbuzy, ze kterých se v Plzni stává Berounka. Je to hlavní město Plzeňského kraje, v okrese Plzeň-město.

Plzeň je z historického hlediska významné průmyslové a pivovarnické město, které proslavily značky, jako je Škoda, Pilsner Urquell nebo Gambrinus. V Plzni sídlí biskupství plzeňské diecéze, Západočeská univerzita a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Díky tomu je město také západočeským centrem vzdělání.

Historické památky v Plzni

Historické jádro Plzně tvoří typické středověké obdélníkové náměstí Republiky, ze kterého vybíhá pravoúhlá síť ulic. Velmi často se zde konají trhy, ať už se jedná o farmářské trhy, nebo jsou zde rozestavěné stánky k příležitosti Velikonoc, sv. Martina, Vánoc a mnoha dalších.

Náměstí dominuje monumentální katedrála sv. Bartoloměje s morovým sloupem. Na jeho zadní straně najdete tepanou mříž s hlavičkami andělíčků. Jeden z nich je ohmataný a oblýskaný, místní mu říkají „vošahlík“ a podle legendy vám splní jedno přání. Až u něj budete, podívejte se doprava a uvidíte unikátní renesanční radnici. Ve třech rozích náměstí jsou pozlacené kašny, které zobrazují chrtici, velblouda a anděla, symboly ze znaku Plzně.

Plzeň 2

V nejužším prstenci ulic kolem náměstí si můžete prohlédnout pozůstatky městských hradeb a dominikánského kláštera, zachovaný františkánský klášter a najdete zde také vstup do vyhlášeného plzeňského historického podzemí, Černou věž a naproti ní Mastné krámy, kde má sídlo Západočeská galerie.

Ze tří stran je prstenec obklopený pásem udržovaných městských parků. Konkrétně se jedná o Smetanovy, Kopeckého a Šafaříkovy sady a Mlýnskou struhu. Na jedné straně Smetanových sadů stojí novorenesanční divadlo J. K. Tyla, na druhé monumentální Západočeské muzeum a v prostředku Stará synagoga s Novým židovským hřbitovem, secesní Měšťanská beseda a naproti Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje.

V sadech Pětatřicátníků, které už nejsou parkem, ale hlavním tahem napříč Plzní, stojí Velká synagoga, druhá největší synagoga v Evropě. Z dob socialismu v Plzni zůstala výšková budova, tzv. Mrakodrap. Po neblaze proslulé stavbě přezdívané „dům hrůzy u Radbuzy“ zůstalo dnes již jen zbořeniště. Jednou z nejnovějších staveb je kontroverzní modernistické Nové divadlo v sadech Pětatřicátníků.

Kulturní i športové vyžití

Možností, co dělat v Plzni, je nepřeberně a o aktuálním dění se můžete informovat v Turistickém centru na náměstí vedle radnice. V Plzni se koná řada významných kulturních akcí, mezi něž patří hudební Smetanovské dny, Metalfest Open Air, Jazz bez hranic, filmové Finále Plzeň, loutková Skupova Plzeň, Mezinárodní festival Divadlo a samozřejmě slavnosti piva Pilsner Fest.

Pro rodiny s dětmi můžeme doporučit plzeňskou ZOO i s DinoParkem a vědeckotechnické centrum Techmania pro děti. Zábavíte se i v Muzeu loutek nebo strašidel. Hledáte-li aktivní dovolenou, oceníte několik cyklostezek v okolí. Letní dovolená láka na koupání, pokud máte radi přírodní vodné plochy, užijete si den na přehradách Hracholusky a České údolí či u jezírka Košutka přímo v centru Plzně. Ve městě se nachádzí několik krytých bazénů a zabavíte se i ve vodních parcích Hořovice nebo Příbram.

Plzeň 3

Město nabízí několik bezplatných sportovních parků, kde najdete skateparky, in-line dráhy, hřiště pro různé sporty i lanové centra. Vyberete-li Plzeň jako destinaci pro zimní dovolenou zabruslíte v Ice Parku na Lochotíně a lyžování si procvičíte například v Ski Kocourov.

Ubytování v Plzni

Podobně jako každé větší město nabízí také Plzeň celou škálu možností, jak se ubytovat. Cena ubytování se bude odvíjet od vzdálenosti a dostupnosti historického centra. Při výběru mějte na paměti, že ačkoli je historické centrum Plzně poměrně malé, obklopuje jej řada městských čtvrtí. Z těch okrajových může cesta trvat přes půl hodiny. V centru se nachází několik luxusních hotelů, ubytování v plzeňských pivnicích a dál od centra řada možností, jak se ubytovat v apartmánech, penzionech, privátech i v ubytovnách.

Plzeň jako západočeská metropole má co nabídnout. V historickém centru najdete řadu významných památek a připomínek osvobození Plzně americkou armádou. Na okraji Plzně se můžete například vykoupat v Boleveckých rybnících, v Božkově, Koterově nebo Černicích najdete zachovalou vesnickou architekturu a u odbočky na sídliště Vinice je obrovský přírodní amfiteátr.

Názory a doporučení

Jiří Jakeš (sólo host - návštěvník) 29.11.2019
Plzeň je zajímavá
Juraj Žilavý (sólo host - návštěvník) 24.9.2019
Pekne mesto,
Svatobor Štech (sólo host - návštěvník) 20.9.2019
zajímavé, živé město
Vendula Němcová (skupina - návštěvník) 9.9.2019
Centrum města, Muzeum loutek, Techmánia, Čajovna Svět
Monika Ziegelbauerová (sólo host - návštěvník) 18.7.2019
Pestrá škála památek i kulturního vyžití jak pro dospělé tak i pro děti.
Jana Filipčíková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 11.7.2019
Navštívili jsme Zoo, Dinopark, Techmánii a centrum.
Josef Vacek (skupina - návštěvník) 13.6.2019
Návštěva festivalu
Ing. Mgr. Lenka Maštálková (ubytovatel) 31.5.2019
Plzeň - evropské město kultury 2015, k návštěvě doporučuji historické centrum, historické podzemí, Plzeňský Prazdroj, Techmánii, Velkou synagogu, ZOO, Dinopark, Muzeum loutek, Západočeské muzeum, intériéry Adolfa Loose, sportovní akce - fotbalová a hokejová utkání. Nové divadlo, divadlo J. K. Tyla, výstavy v DEPO 2015, hřbitov, kde je pohřben J. K. Tyl i František Škroup - autoři české hymny a také Emil Škoda - zakladatel Škodových závodů. Rodný dům Miroslava Zikmunda.