Loading

Ubytování v Českém Švýcarsku

(18 objektů)

Venkovský domek

Krásná Lípa, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Oddech v přírodě nedaleko malého města

Penzion Seňková

Děčín, v obci / ve městě
Cenově výhodné pokoje 10 min od centra

Penzion u Stašáků

Jetřichovice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování v rodinném penzionu

Samkova chata

Dolní Podluží, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Rekreační domek s bazénem a krbem

Chalupa Majda

Dolní Podluží, v obci / ve městě, u potoka
Stylové ubytování v pokojné lokalitě

Penzion Relax

Rybniště, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
TOP - ubytování, wellness, restaurace.

Sklářská hospoda u Růženky

Chřibská, v obci / ve městě, u potoka
Rodinný penzion u Českého Švýcarska

Hotel Atrium

Varnsdorf, v obci / ve městě, v centru města
Komfortný hotel v centre mesta

Pension Pod skálou

Jetřichovice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Vynikající poloha u lesa v tiché oblasti

Chata Kyjovanka

Krásná Lípa, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Prostorná chata pro skupinky, u lesa
1 - 18 / 18

České Švýcarsko

České Švýcarsko 1

Vítejte v jedinečném kraji pískovcových skal

Oblast Českého Švýcarska najdete v nejsevernějším výběžku Ústeckého krajeokrese Děčín. Na východě sousedí se Šluknovským regionem a chráněnou krajinnou oblastí Lužických hor, na západě ji od regionu Tisá odděluje řeka Labe. Severní hranice Českého Švýcarska je zároveň i státní hranicí mezi Českou republikou a Německem a na jihu pak oblast sousedí s regionem Českolipsko.

Poetický název Českého Švýcarska vznikl koncem 19. století a mají ho na svědomí dva švýcarští malíři, kterým zdejší krajina připomínala jejich rodnou vlast.

Národní park České Švýcarsko

Jednoznačně nejvyhledávanější atrakcí celého regionu je Národní park České Švýcarsko, který je ze tří stran obklopen chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Spolu se Saským národním parkem na německé straně státní hranice bývá celá oblast označována jako Českosaské Švýcarsko. Na území obou parků se nachází nepřeberné množství pískovcových skalních útvarů jako jsou věže, labyrinty, rokle či mosty.

Celá oblast je protkána hustou sítí turistických cest i cyklostezek, určených kvůli náročnému terénu spíše pro zkušenější jezdce. Nejznámější pěší trasou v české části parku je Naučná stezka Přátelství, která spojuje nejatraktivnější místa celé oblasti a zavede Vás z HřenskaPravčické bráně. Ta je považována za největší skalní most v Evropě a stala se i symbolem celého národního parku.

Poblíž brány se nachází řada vyhlídek, ze kterých ji lze obdivovat a oblíbený výletní zámeček Sokolí hnízdo. Naučná stezka pak dále pokračuje k úzkým soutěskám v kaňonech řeky Kamenice, z nichž lze některé části cesty absolvovat pouze v pramici.

České Švýcarsko 2

Skalní města představují ideální prostředí pro horolezce a také pro všechny milovníky jištěných cest neboli via ferrat, které sem láká například snadno přístupná ferrata na Pastýřské stěně v centru Děčína.

Region České Švýcarsko nabízí mnohem víc

Kromě návštěvy pískovcových skal v národním parku nabízí České Švýcarsko i další možnosti aktivní zábavy a odpočinku. Za historickými památkami se můžete vypravit například do Děčína, jehož dominantou je klasicistně upravený zámek, stojící na skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Hned naproti němu se tyčí již zmíněná Pastýřská stěna s napodobeninou středověkého hradu s vyhlídkovou věží.

Česká Kamenice se zase může pyšnit jedinečnými sakrálními stavbami, jako je goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Většího ze 14. století nebo barokní poutní kaple Narození Panny Marie. V regionu najdete i zříceniny hradů Šauštejn a Falkenštejn a velké množství rozhleden, jako je například Velký Chlum, Vlčí hora nebo Tanečnice u Mikulášovic.

V létě si můžete zaplavat v přehradách a rybnících nebo si vybrat ze široké nabídky uměle postavených koupališť jako je například Aquapark Děčín. Oblíbeným letním výletním cílem v okolí Děčína je i ZOO, která se specializuje na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat.

Další vyhledávanou atrakcí určenou zejména pro rodiny s dětmi je Adrenalinpark Jedlová, jehož hlavním lákadlem je rozsáhlý lanový park na vrcholu Jedlové hory. Ta je oblíbená i mezi lyžaři, jelikož se zde nachází dvě sjezdovky i velké množství běžkařských tratí. Další možnost, jak si v Českém Švýcarsku užít zimní radovánky, poskytuje Ski areál v Horním Podluží.

České Švýcarsko 3

Kde najít ubytování v Českém Švýcarsku?

Díky oblíbenosti pískovcových skalních útvarů má turistický ruch v Českém Švýcarsku dlouholetou tradici. Už v 19. století se zde začalo nejen s výstavbou vyhlídek, mostů a turistických cest, ale i hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Ty dnes tvoří většinu zástavby některých obcí, jako je například Hřensko, které představuje pomyslnou vstupní bránu do národního parku.

V regionu se zachovalo velké množství původních staveb lidové architektury a řada z nich byla nedávno přestavěna na penziony, chaty nebo apartmány. V malebné Vysoké Lípě, místní části Jetřichovic, můžete využít mimo jiné i ubytování v patrových roubených domech.

V blízkém okolí národního parku je i bohatá nabídka letních kempů, které se často nacházejí poblíž přírodních vodních ploch vhodných ke koupání. Po celý rok se můžete také pohodlně ubytovat v hotelech, které najdete ve větších městech jako je Děčín. Další možnosti nabízí i Česká Kamenice nebo některá z menších obcí.

České Švýcarsko patří k nejvýznamnějším evropským turistickým regionům a je nositelem řady ocenění z oblasti cestovního ruchu. Přijďte se i Vy pokochat nádhernými vyhlídkami a načerpat energii v okouzlující přírodě plné neobyčejných skalních útvarů, které tu vznikaly po několik miliónů let.

Názory a doporučení

Jan Hurt (ubytovatel) 10.3.2019
Chata Kyjovanka se nachází v Kyjově u Krásné Lípy na rozhraní Národního parku České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a CHKO Lužické hory.
Helena Rozkošová (ubytovatel) 7.3.2019
Národní park Česko-Saské Švýcarsko - mnoho přírodních zajímavostí, turistické cesty, cyklotrasy
Jitka Komárková (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 29.1.2019
Moc pěkný.
Ivana Horká (starší pár - návštěvník) 15.1.2019
Opravdu vše krásné a budeme se vracet.
Petra Dzubová (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 14.1.2019
České Švýcarsko je nádherné.
Richard Vech (ubytovatel) 7.1.2019
Nezapomenutelný region na přírodní krásy.