Loading

Ubytování v Českém Švýcarsku

(8 objektů)

Penzion Hraniční bouda

Jílové, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion s výbornou restaurací

Pension Pod skálou

Jetřichovice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Vynikající poloha u lesa v tiché oblasti

Domeček Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Hezký malý domeček v Lužických horách

Penzion u Stašáků

Jetřichovice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování v rodinném penzionu
1 - 8 / 8

České Švýcarsko

Vítejte v jedinečném kraji pískovcových skal

Oblast Českého Švýcarska najdete v nejsevernějším výběžku Ústeckého krajeokrese Děčín. Na východě sousedí se Šluknovským regionem a chráněnou krajinnou oblastí Lužických hor, na západě ji od regionu Tisá odděluje řeka Labe. Severní hranice Českého Švýcarska je zároveň i státní hranicí mezi Českou republikou a Německem a na jihu pak oblast sousedí s regionem Českolipsko.

Poetický název Českého Švýcarska vznikl koncem 19. století a mají ho na svědomí dva švýcarští malíři, kterým zdejší krajina připomínala jejich rodnou vlast.

Národní park České Švýcarsko

Jednoznačně nejvyhledávanější atrakcí celého regionu je Národní park České Švýcarsko, který je ze tří stran obklopen chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Spolu se Saským národním parkem na německé straně státní hranice bývá celá oblast označována jako Českosaské Švýcarsko. Na území obou parků se nachází nepřeberné množství pískovcových skalních útvarů jako jsou věže, labyrinty, rokle či mosty.

Celá oblast je protkána hustou sítí turistických cest i cyklostezek, určených kvůli náročnému terénu spíše pro zkušenější jezdce. Nejznámější pěší trasou v české části parku je Naučná stezka Přátelství, která spojuje nejatraktivnější místa celé oblasti a zavede Vás z HřenskaPravčické bráně. Ta je považována za největší skalní most v Evropě a stala se i symbolem celého národního parku.

Poblíž brány se nachází řada vyhlídek, ze kterých ji lze obdivovat a oblíbený výletní zámeček Sokolí hnízdo. Naučná stezka pak dále pokračuje k úzkým soutěskám v kaňonech řeky Kamenice, z nichž lze některé části cesty absolvovat pouze v pramici.

Skalní města představují ideální prostředí pro horolezce a také pro všechny milovníky jištěných cest neboli via ferrat, které sem láká například snadno přístupná ferrata na Pastýřské stěně v centru Děčína.

Region České Švýcarsko nabízí mnohem víc

Kromě návštěvy pískovcových skal v národním parku nabízí České Švýcarsko i další možnosti aktivní zábavy a odpočinku. Za historickými památkami se můžete vypravit například do Děčína, jehož dominantou je klasicistně upravený zámek, stojící na skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Hned naproti němu se tyčí již zmíněná Pastýřská stěna s napodobeninou středověkého hradu s vyhlídkovou věží.

Česká Kamenice se zase může pyšnit jedinečnými sakrálními stavbami, jako je goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Většího ze 14. století nebo barokní poutní kaple Narození Panny Marie. V regionu najdete i zříceniny hradů Šauštejn a Falkenštejn a velké množství rozhleden, jako je například Velký Chlum, Vlčí hora nebo Tanečnice u Mikulášovic.

V létě si můžete zaplavat v přehradách a rybnících nebo si vybrat ze široké nabídky uměle postavených koupališť jako je například Aquapark Děčín. Oblíbeným letním výletním cílem v okolí Děčína je i ZOO, která se specializuje na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat.

Další vyhledávanou atrakcí určenou zejména pro rodiny s dětmi je Adrenalinpark Jedlová, jehož hlavním lákadlem je rozsáhlý lanový park na vrcholu Jedlové hory. Ta je oblíbená i mezi lyžaři, jelikož se zde nachází dvě sjezdovky i velké množství běžkařských tratí. Další možnost, jak si v Českém Švýcarsku užít zimní radovánky, poskytuje Ski areál v Horním Podluží.

Kde najít ubytování v Českém Švýcarsku?

Díky oblíbenosti pískovcových skalních útvarů má turistický ruch v Českém Švýcarsku dlouholetou tradici. Už v 19. století se zde začalo nejen s výstavbou vyhlídek, mostů a turistických cest, ale i hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Ty dnes tvoří většinu zástavby některých obcí, jako je například Hřensko, které představuje pomyslnou vstupní bránu do národního parku.

V regionu se zachovalo velké množství původních staveb lidové architektury a řada z nich byla nedávno přestavěna na penziony, chaty nebo apartmány. V malebné Vysoké Lípě, místní části Jetřichovic, můžete využít mimo jiné i ubytování v patrových roubených domech.

V blízkém okolí národního parku je i bohatá nabídka letních kempů, které se často nacházejí poblíž přírodních vodních ploch vhodných ke koupání. Po celý rok se můžete také pohodlně ubytovat v hotelech, které najdete ve větších městech jako je Děčín. Další možnosti nabízí i Česká Kamenice nebo některá z menších obcí.

České Švýcarsko patří k nejvýznamnějším evropským turistickým regionům a je nositelem řady ocenění z oblasti cestovního ruchu. Přijďte se i Vy pokochat nádhernými vyhlídkami a načerpat energii v okouzlující přírodě plné neobyčejných skalních útvarů, které tu vznikaly po několik miliónů let.