Loading

Ubytování v Jiřetíně pod Jedlovou

(1 objekt + 28 objektů v okolí 25 km)

Domeček Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou, na okraji obce / města
Hezký malý domeček v Lužických horách

Chalupa Majda

Dolní Podluží (Jiřetín pod Jedlovou 0,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u potoka
Stylové ubytování v pokojné lokalitě

Samkova chata

Dolní Podluží (Jiřetín pod Jedlovou 0,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Rekreační domek s bazénem a krbem

Penzion Relax

Rybniště (Jiřetín pod Jedlovou 3,7 km vzdušně), mimo obce...
TOP - ubytování, wellness, restaurace.

Apartmány a Dům s verandou Chřibská

Chřibská (Jiřetín pod Jedlovou 4,6 km vzdušně), v obci / ve...
Výborné ubytování v nedotčené přírodě

Hotel Atrium

Varnsdorf (Jiřetín pod Jedlovou 5,4 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Komfortný hotel v centre mesta

Sklářská hospoda u Růženky

Chřibská (Jiřetín pod Jedlovou 5,5 km vzdušně), v obci / ve...
Rodinný penzion u Českého Švýcarska

Penzion U skály

Kytlice (Jiřetín pod Jedlovou 6,2 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Penzion s restaurací v Lužických horách

Venkovský domek

Krásná Lípa (Jiřetín pod Jedlovou 6,6 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na...
Oddech v přírodě nedaleko malého města

Pension Helene s mini pivovarem

Kytlice (Jiřetín pod Jedlovou 7,5 km vzdušně), v obci / ve m...
Rodinný pension s mini pivovarem
1 - 29 / 29

Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou 1

Dopřejte si relax v Lužických horách

Lužické hory nepatří k nikterak vysokým pohořím. Tato skutečnost ale neubírá nic na jejich kráse a přitažlivosti. Své o tom vědí i obyvatelé někdejšího města a dnes obce jménem Jiřetín pod Jedlovou.

Obec s necelou sedmistovkou obyvatel se nachází na severní straně Lužických hor, v okrese Děčín Ústeckém kraji. Několik kilometrů od obce vede hranice s Německem, severně, ve vzdálenosti zhruba 10 kilometrů, pak leží města Rumburk a Varnsdorf.

Zajeďte se podívat do této malebné obce ležící pod horou Jedlová a nebudete litovat! Jiřetín a jeho okolí mají co nabídnout turistům všeho věku a zaměření. Ostatně, přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči.

Věčně živá historie a bohatá kultura

Jiřetín pod Jedlovou je opravdu výjimečný - je to totiž jediné horní město s celistvě dochovaným šachovnicovým uspořádáním v Čechách.

Počátky obce sahají do první poloviny 16. století. V roce 1539 ho založil Jiří ze Šlejnic, člen hornosaského šlechtického rodu, který se od konce 15. století usadil na severu Čech. Ochrana nad městem byla proto „svěřena“ svatému Jiří. Jak je patrné, název města byl odvozen právě ze jména Jiří a upraven podle starších českých zeměpisných jmen. Po druhé světové válce získal Jiřetín nakrátko dokonce přívlastek „Svatý“, v roce 1949 se pak název definitivně změnil na Jiřetín pod Jedlovou. Jiřetínů je na území Čech hned několik, díky rozlišovači „pod Jedlovou“ je ale tenhle opravdu nezaměnitelný.

Jiřetín pod Jedlovou, obec s hornickou minulostí, je v současnosti jedním z rekreačních a turistických center Lužických hor. O její výjimečnosti svědčí statut městské památkové zóny a fakt, že většina jejího území spadá pod CHKO Lužické hory. Tomu se říká duplovaná ochrana!

Jiřetín pod Jedlovou 2

V Jiřetíně si na své přijdou milovníci historie a kultury. Již zdálky každého jistě upoutá zřícenina hradu Tolštejn z poloviny 13. století. V areálu hradu funguje restaurace s ubytovnou a pravidelně se zde pořádají akce jako Vandrování po Tolštejnském panství nebo Dny Tolštejnského panství.

V Jiřetíně funguje také hornické muzeum, součástí kterého je i štola Jana Evangelista a naučná stezka Údolí Milířky. Ze stavebních památek zmíníme domky s radnicí na Náměstí Jiřího, kterému ovšem vévodí památkově chráněný kostel Nejsvětější Trojice z konce 16. století. Další z dominant obce je křížová cesta z druhé poloviny 18. století.

Sportovní centrum Lužických hor

Bohatá historie a kultura nejsou jediným tahákem Jiřetína pod Jedlovou. Zdejší infrastruktura a prostředí přejí vyznavačům jak letních, tak zimních sportovních aktivit. K mání jsou hřiště snad pro všechny míčové hry, dále pak venkovní bazén s protiproudem, dětské hřiště a plochy pro stanování. Několik desítek ubytovacích míst pak nabízí zdejší penziony a ubytování v soukromí.

Během zimní dovolené, doporučujeme navštívit Ski areál Jedlová, který najdete mezi Jedlovou a hradem Tolštejn. Při vyhovujících sněhových podmínkách jsou zde v provozu dva vleky - jeden končí dokonce na samotném vrcholu Jedlové, ve výšce 774 metrů nad mořem. Ski areál Jedlová prý nabízí to nejlepší lyžování v Lužických horách. Přijedete se přesvědčit o pravdivosti tohoto tvrzení?

Skvělé možnosti pro lyžování najdete také po cestě směrem na Děčín. Nachází se zde areál Horní Podluží s umělým zasněžováním a možností večerního lyžování.

Co nabízí okolí Jiřetínu pod Jedlovou?

Výčet zajímavosti z okolí začneme v nedalekém Varnsdorfu. Právě tady, kousek od města, se rozprostírá rybník Mašiňák. Pozvolný vstup do vody, písčité a travnaté pláže a příjemné lesní prostředí dělají z tohoto přírodního koupaliště skvělou a netradiční letní atrakci. Turisticky atraktivní je také hrádek Burgsberg s vyhlídkovou veží. Vypíná se na pomezí Seifhennersdorfu a Varnsdorfu a nabízí krásné výhledy na Lužické hory a Šluknovskou pahorkatinu.

Jiřetín pod Jedlovou 3

Panoramatických výhledů si ovšem užijete i po výstupu na vrch Klíč. Pokud trefíte správné podmínky, budete mít jako na dlani celé Lužické hory, Ralskou pahorkatinu, Ještěd, Jizerky nebo Říp. Vrch je přístupný z obcí Kytlice, Nový Bor a Svor a turistické trasy mají délku od 3,5 do 6 kilometrů.

Bohatý výběr ubytování v Jiřetíně pod Jedlovou

Kulturní život v Jiřetíně pod Jedlovou je docela bohatý a zdejší ubytovací kapacity tuto skutečnost jen podporují.

K mání jsou zde především typické chatky, chalupy a dřevěnice, které do zdejšího prostředí dokonale zapadají. Ubytujte se v objektu se společenskou místností, krbem nebo altánkem na zahradě. Díky neustále se zlepšujícím službám můžete natrefit také na ubytování s vlastní saunou nebo vířivkou. Jiřetín a zdejší ubytování prostě mají styl a nezanedbatelné výhody.

V obci nebo i jejím okolí však najdete i jiné typy ubytování. Dostatečné soukromí budete mít v apartmánech, cenově výhodné je zejména ubytování v soukromí. Pokud se na dovolené nechcete zabývat přípravou jídel, zarezervujte si pokoj v penzionu nebo hotelu, kde o Vás bude dokonale postaráno.

Chcete zažít nezapomenutelnou dovolenou nebo intenzivní víkend v lůně přírody? Zavítejte do obce Jiřetín pod Jedlovou a užijte si do sytosti možnosti, které nabízí!