Loading

Ubytování ve Starých Křečanech

(1 objekt + 33 objektů v okolí 25 km)

Rekreační chata Sempra

Staré Křečany, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Ideální místo pro Váš tématický pobyt

Vila Vlčí Hora

Krásná Lípa (Staré Křečany 3,0 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji...
Moderně zařízená vila s velkou zahradou

Chalupa Médium

Krásná Lípa (Staré Křečany 3,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Autentická chalupa v Českém Švýcarsku!

Chata Kyjovanka

Krásná Lípa (Staré Křečany 4,9 km vzdušně), na okraji obce...
Prostorná chata pro skupinky, u lesa

Venkovský domek

Krásná Lípa (Staré Křečany 5,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji...
Oddech v přírodě nedaleko malého města

Apartmán Sokolská - Šluknov

Šluknov (Staré Křečany 6,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Příjemný apartmán za výhodné ceny!

Penzion Hubertus

Doubice (Staré Křečany 7,2 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Útulný penzion s venkovním bazénem!

Penzion Relax

Rybniště (Staré Křečany 9,4 km vzdušně), mimo obce / města,...
TOP - ubytování, wellness, restaurace.

Chalupa Majda

Dolní Podluží (Staré Křečany 9,5 km vzdušně), v obci / ve mě...
Stylové ubytování v pokojné lokalitě

Samkova chata

Dolní Podluží (Staré Křečany 9,8 km vzdušně), na okraji obce...
Rekreační domek s bazénem a krbem
1 - 34 / 34

Staré Křečany

Staré Křečany 1

Obec na skok od Českého Švýcarska

Staré Křečany se nachází v okrese Děčín, v Ústeckém kraji. Obec se rozprostírá nedaleko Rumburku, Šluknova a Krásné Lípy (v okruhu 8 kilometrů) na úpatí Lužických hor. Jedna z několika místních částí, Valdek, leží na západní hranici národního parku České Švýcarsko. V jiné místní části, Panském, zase pramení řeka Mandava.

První písemná zmínka o obci pochází z druhé poloviny 15. století, přesněji z 1485 roku. V raném středověku vedla územím dnešních Starých Křečan solná stezka, směřující od Baltu na jih. Šlo tedy o poměrně významnou vesnici – možná i proto byla v roce 1633 zpustošena nájezdy Sasů a Švédů. K obnově obce ale došlo poměrně brzy.

Práce na obnově byly završeny v roce 1686. Až do konce II. světové války žilo v Starých Křečanech převážně obyvatelstvo německé národnosti. Po roce 1945 ale byli tito lidé vysídleni. Došlo také ke změně názvu obce. Ta se až do roku 1946 jmenovala Starý Ehrenberk, později pak Staré Křečany.

Staré Křečany – lokality pro turisty i horolezce, hrady, ski areály i ZOO

Obci dominuje kostel sv. Jana Nepomuckého, který zároveň patří k nejvzácnějším historickým památkám obce. Sakrální stavba leží přímo v centru Starých Křečan a spolu s farou je vedena v seznamu kulturních památek České republiky. Raritou kostela je tzv. chlebová klenba. Podobné řešení najdete jen na čtyřech kostelech v republice. U kostela sv. Jana Nepomuckého je k vidění také další památkově chráněná zajímavost – místní křížová cesta. Pochází z let 1825 – 1833 a je postavena podél ohradní zdi bývalého hřbitova.

Seznam sakrálních památek doplňují ještě socha sv. Jana Nepomuckého se sochou sv. Antonína. V obci je dále pak k vidění několik usedlostí a hospoda s tradičními prvky lidové architektury. Typické roubené či hrázděné chaloupky se dochovaly také ve vesnici Brtníky, která náleží Starým Křečanům.

Staré Křečany 2

Staré Křečany jsou v dnešní době vyhledávaným místem všech turistů a cykloturistů, kteří hledají vhodné východiskové místo pro návštěvu Českého Švýcarska. Pro tento účel je ideální právě vesnice Brtníky, která od hranic s NP Českého Švýcarsko, leží necelé 2 kilometry. Vede odsud několik turistických a cykloturistických tras, které směrují například do údolí Křinice nebo k Soví jeskyni a Brtnickému hrádku.

V lokalitě Brtníků a Kyjovského údolí lze využít více než čtyřech stovek horolezeckých cest. Přímo ve Starých Křečanech se lze osvěžit ve vodách místního koupaliště nebo si vyšlapat na některý z vrcholků v okolí (Písečník, Světský kopec).

Když se ze Starých Křečan vydáte směrem na jih, můžete se přes Krásnou Lípu a Rybniště dostat ke Ski areálu Horní Podluží. Cesta autem sem trvá zhruba 20 minut a v areálu najdete dobré podmínky pro malé i velké lyžaře a také snowboardisty. Jen o kousek dál můžete okusit podmínky Ski areálu JedlováLužických horách.

V resortu fungují dvě sjezdovky, obě jsou ale delší více než 1200 metrů. Ze svahů zmíněných lyžařských středisek je to už jen kousek do obce Jiřetín pod Jedlovou. Jedná se o jediné město s celistvě dochovaným šachovnicovým uspořádáním v Čechách. Vaši pozornost ale jistě upoutá také hrad Tolštejn.

Na zpáteční cestě si můžete zajet do Varnsdorfu. Zajížďka se vyplatí zejména v létě, kdy je možné navštívit a k rekreaci využít rybník Mašiňák. Rybník nabízí pozvolný vstup do vody, travnaté a písčité pláže a navíc je obklopen příjemným lesíkem.

Staré Křečany 3

Na druhé straně, zhruba 40 kilometrů směrem na jihozápad od Starých Křečan, leží Děčín. V místní ZOO lze obdivovat majestátního medvěda grizzly, krásné zážitky ale budete mít také po návštěvě zámku Děčín a