Loading

Ubytování v Severních Čechách

(26 objektů)

P-Penzion Josefův Důl

Josefův Důl (okres Jablonec nad Nisou), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Skupiny, školní tábory, lyžařské kurzy

Penzion Hraniční bouda

Jílové, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion s výbornou restaurací

Pension Pod skálou

Jetřichovice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Vynikající poloha u lesa v tiché oblasti

Domeček Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Hezký malý domeček v Lužických horách
1 - 26 / 26

Severní Čechy

Oblast Ústeckého a Libereckého kraje, to jsou severní Čechy. Kraj, který bývá spojován s těžbou uhlí, a který neprávem zůstává na posledních příčkách oblíbených oblastí v České Republice. Přesto má svým návštěvníkům co nabídnout – ať už se jedná o přírodu reprezentovanou Krušnými a Jizerskými horami, pískovcovými skalami či romantickým Máchovým krajem nebo historií, která je vepsána ve hradech a zámcích. O kráse severních Čech vypovídá i to, že se zde zastavil Praotec Čech a rozhodl se v této oblasti usadit.

Co navštívit v Severních Čechách

Nejvýraznější oblastí severních Čech je národní park České Švýcarsko. Najdete zde několik skalních hradů, které svoji dřívější obranou funkci přeměnily na nejoblíbenější turistické cíle zdejších návštěvníků. I když jejich zdolání vyžaduje i dnes pevnou vůli těch, kdo je chtějí dobýt. Zmínit můžeme třeba hrad Falkenštejn, Šaunštejn, Kyjovský hrádek, Kamenický hrad či Neurathen-Lohmen. Netroufáte-li si na tuto procházku, některé z dominant Českého Švýcarska si můžete vychutnat i v rámci romantické plavby po řece Labi

Romantické duše potěší návštěva Růžové zahradyDěčíně, která je součástí raně barokní ozdobné zahrady Děčínského zámku. Pokud sem zavítáte v létě, možná budete mít štěstí a budete se moci zaposlouchat do tónů komorních koncertů, které se tu pořádají. Děčínský zámek se tyčí nad řekou Labe a patří k nejvýznamnějším památkám severních Čech. Původně Přemyslovský hrad je dnes renesanční pýchou Děčína.

K dalším oblíbeným cílům návštěvníků zdejšího kraje patří výletní zámeček Sokolí hnízdo, který stojí nedaleko Pravčické brány. O jeho pohádkovosti svědčí i to, že jej několikrát navštívil Hans Christian Andersen. Pravčická brána, která se nachází nedaleko obce Hřensko, je unikátní tím, že je to největší přirozená skalní brána v Evropě. Rozpětí oblouku je 26,5 metru u spodku a výška otvoru je 16 metrů. Pro obdivování Pravčické brány z různých stran a úhlů můžete využít značené pěší trasy. Celkově zde najdete tři vyhlídky. Z důvodů eroze ale již není možný přístup na skalní oblouk.

Mezi další slavné oblasti severních Čech určitě patří Máchův kraj, který najdeme na západě Libereckého kraje. Ať už zavítáte na Kokořínsko obdivovat zdejší skalní útvary, zříceninu hradu Bezděz nebo lázeňské město DoksyMáchovým jezerem, všude na Vás čekají romantická místa, která do zdejší oblasti lákají spoustu návštěvníků. Nevynechejte ani renesanční zámek Houska.

Aktivní dovolená v Severních Čechách

Máchovo jezero je největší jezero v Libereckém kraji a v létě je hojně navštěvován zejména rodinami s dětmi za účelem rekreace. Najdete zde řadu hotelů, restaurací a kempů. Milovníci vodních sportů si také určitě přijdou na své, ale zklamáni nebudou ani pěší turisté, cyklisté či vášniví houbaři. Máchovo jezero žije i v zimě – zamrzlou vodní plochu lze využít k bruslení.

Další významnou oblastí severních Čech je Český ráj a jeho známé Prachovské skály. Skály jsou oblíbeným cílem horolezců, nejvyšší z nich dosahuje výšky čtyřiceti metrů. Pěší mohou využít dvou hlavních okružních cest, které návštěvníky provedou nejzajímavějšími místy a zavedou je na několik krásných vyhlídek. Za návštěvu určitě stojí i hora Říp s románskou rotundou sv. Jiřího. Horu Říp a praotce Čecha známe ze starých bájí a pověstí. Věděli jste ale, že díky magnetovci, který hora obsahuje, zde dochází k výchylkám kompasu?

Rodiny s dětmi určitě zamíří do liberecké zoo, která je proslavena bílými tygry. Dámy si zase nenechají ujít návštěvu muzeí či obchůdků, kde mohou obdivovat jabloneckou bižuterii – třeba v Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou. Zakoupit originální bižuterii pak můžete v Jablonci a v Liberci, kde má společnost vlastní prodejnu. Netradiční zážitek, který málokde najdete, je Uhelné safari v Mostu. Terénním autem se projedete po těžebních lokalitách. Na výběr máte ze tří tras, během kterých se seznámíte s rekultivačním procesem, který tu po těžbě probíhá.

Příroda severních Čech je velmi bohatá. Pokud jste zdatnější turisté, pak si určitě vyšlápněte do Jizerských hor, Lužických hor či do východní části Krušných hor. V létě tu na Vás čekají desítky kilometrů turistických tras. V zimě se zdejší hory promění v oblíbená lyžařská střediska. Zmínit můžeme třeba Horní Podluží a JedlovouLužických horách, Bedřichov, Bukovku či JeštědJizerských horách nebo Mezihoří či KlínyKrušných horách.

Ubytování v Severních Čechách

Široká nabídka ubytování potěší jak rodiny s dětmi, tak nenáročné i náročné cestovatele. Vybrat si můžete z horských hotelů, apartmánů, penzionů, ubytování v soukromí či kempů, chalup a chat.

Největší výběr naleznete ve větších městech jako je Liberec, Jablonec nad Nisou, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Děčín či Most.

Určitě stojí za to odhlédnout od předsudků, které se k severním Čechám vážou a přesvědčit se na vlastní oči, že zde můžete najít krásnou přírodu a strávit zde aktivní dovolenou.

Názory a doporučení

Tereza Langerová (mladý pár - návštěvník) 25.10.2018
Možnost sportovního vyžití. Hezké prostředí Krušných hor.