Loading

Ubytování v Moldavě

(1 objekt + 4 objekty v okolí 25 km)

Chalupa U Studánky

Moldava, v obci / ve městě, v centru města
Chalupa pro skupiny s krbem a saunou

Penzion Horská

Mikulov (okres Teplice) (Moldava 5,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Pěkné pokoje, krb, přímo pod svahem...

Penzion Stará Hračkárna

Český Jiřetín (Moldava 7,9 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Studia v Krušných horách s infrasaunou!

Penzion Hájovna

Klíny (Moldava 11,9 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Útulný penzion na samotě u lesa

Ubytování Gerhard Klíny

Klíny (Moldava 12,2 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vleku
Ubytování v centru lyžařského areálu
1 - 5 / 5

Moldava

Moldava 1

Moldava v Krušných horách – báječné místo pro dovolenou nejen v zimě

Moldava je obec nacházející se v okrese TepliceÚsteckém kraji v těsné blízkosti státní hranice s Německem v severozápadní části ČR. Z Moldavy je to 23 km na jihovýchod do lázeňského města Teplice, 25 km na jih od Litvínova a 38 km na východ od krajského města Ústí nad Labem. Rozprostírá se v podhůří Krušných hor v údolí potoka Mulda. Geograficky je Moldava rozdělena na dvě části, v té horní je železniční stanice a hraniční přechod do Německa, dolní část je určená k bydlení a rekreaci.

I když archeologické nálezy dokládají osídlení oblasti už v mladší době kamenné, první písemné zmínky o samotné obci Moldava se objevují až v r. 1346, kdy byla součástí rýzmberského panství. Přírodní bohatství zdejších lesů tvořilo dobrou základnu pro sklářství, které zde mělo dlouhou tradici, začínající někdy ve 14. století.

V druhé polovině 16. století se na území Moldavy nějaký čas těžilo stříbro. V 18. století se v okolí objevila ložiska rašeliny, některá jsou zde dodnes. Rašelina se těžila a dovážela do lázní v Teplicích nebo se vyvážela do zahraničí, především do Německa. Lidé se živili prací v lese, zemědělstvím a řemesly, později těžbou fluoritu a uhlí. Blízkost česko-německé hranice měla vždy vliv nejen na dějiny samotné Moldavy, rovněž zanechala stopu i v místní architektuře a tradicích.

Nejvýznamnější architektonickou a sakrální památkou obce je katolický kostel Navštívení Panny Marie. Datum jeho vzniku není známý, přestavěn byl v r. 1687 a rozšířen v r. 1851. Je to jednolodní obdélná stavba s hranolovitou věží krytou šindelem. V rámci prohlídky zhlédnete i pseudobarokní zařízení kostela a seznámíte se s jeho pohnutou historií. Stejně jako kostel je památkově chráněn i hřbitov s dřevěnými kříži a náhrobky z 19. století.

Se sklářskou tradicí Vás seznámí 18 km dlouhá Naučná sklářská stezka po zaniklých středověkých sklárnách.

Okolí Moldavy je rájem turistů

Moldava je známá a vyhledávaná horská oblast v Krušných horách, ležící na křižovatce turistických a lyžařských tras regionu. Turisté, kteří navštíví Moldavu v letním období, mají mnoho možností k aktivnímu využití volného času. V létě okolí obce nabízí množství turistických cest, které jsou vyznačeny v turistických mapách Krušných hor.

Příjemná procházka se Vám naskytne ještě v katastru obce v chráněném území Buky na Bouřňáku. Druhou podobnou lokalitou je Grünwaldské vřesoviště, kde je možné vidět chráněnou a vzácnou květenu a živočichy, nachází se pouhých 2,5 km od Moldavy.

Moldava 2

Výborné podmínky jsou tu i pro cykloturistiku, zejména pro horská kola. Výborným tipem na cyklotúru je výlet na horskou Chatu na Bouřňáku, která se Vám odmění i příjemným občerstvením. Vyplatí se Vám i námaha, kterou vynaložíte na zdolání trasy k Vlčímu kameni nad obcí Hrob. Uvidíte zde zajímavý rozlehlý skalní útvar s různými přírodními úkazy a po značené turistické stezce můžete přes ves Dubí pokračovat až do horské rekreační obce Mikulov.

Jeden z výletů si naplánujte například do nedaleké obce Český Jiřetín, vzdálené asi 8 km na západ od Moldavy. Tu můžete vidět zajímavou historickou stavbu, dřevěný kostelík ze 14. století, který sem byl přenesen z blízké obce Fláje v souvislosti s výstavbou přehrady. Zatoužíte-li po poznávání historických památek, zde máte příležitost např. při návštěvě renesančního zámku Jezeří nedaleko Litvínova.

Ještě blíž to budete mít do státního zámku Duchcov, spojeného s pobytem známého italského milovníka a světoběžníka Giacoma Casanovy. Při návštěvě krajského města Ústí nad Labem můžete obdivovat skvostnou dominantu města – zříceninu hradu Střekov. Hrdě ční na vysoké skále nad pravým břehem řeky Labe a je chráněn jako národní kulturní památka ČR.

Určitě si nenechte ujít ani návštěvu okresního města Teplice. Zajímavostí možná je, že jsou to nejstarší lázně v Čechách, tradice lázeňství zde sahá do 8. století. Lázně poskytují léčbu chorob pohybového aparátu, periferního nervového systému a periferních cév. Kromě toho Vám nabídnou možnost kratších lázeňských a wellness pobytů. Při procházkách městem uvidíte zámek Teplice ze 14. století, náměstí s historickými památkami, navštívit můžete botanickou zahradu.

V letních měsících se Vám přímo nabízí osvěžení ve formě přírodního koupání ve dvou údolních nádržích na okraji Moldavy. Další koupaliště najdete v nedaleké obci Hrob a v Duchcově či Litvínově. K vodní rekreaci je určeno i jezero Barbora u obce Jeníkov. Za nepříznivého počasí, či během zimní dovolené si jistě rádi za osvěžením ve vodě zajedete do Aquacentra Teplice či Aquadromu Most. Kromě plavání a vyžití na vodních atrakcích se Vám tu nabízí i široké zázemí pro relaxaci ve formě wellness.

V okolí Moldavy a dokonce i v části samotné obce, zvané Nové Město, se nachází množství překrásných běžeckých tratí, které se napájejí na Krušnohorskou magistrálu vedoucí po hřebenu. Mezi nejhezčí patří oblast Grünnwaldského rašeliniště u Nového Města a Cínovecké rašeliniště.

Mezi obcemi Moldava a Mikulov leží Ski areál Sport Centrum Bouřňák. Zde budete mít možnost vybrat si z šesti sjezdovek, každá je jiné náročnosti. Jsou tu výborné podmínky jak pro běžecké, sjezdové tak i skialpové lyžování. Přibližně 8 km na západ od Moldavy ve stejnojmenné obci se nachází jeden z nejhezčích lyžařských středisek Krušných hor – Ski areál Český Jiřetín. Má 4 sjezdovky a nabízí vhodné podmínky pro začínající i zkušené lyžaře a snowboardisty.

Možnosti ubytování v Moldavě

Moldava 3

V Podkrušnohoří, Moldavu nevyjímajíc, najdete řadu působivých míst. Jsou dílem přírody i člověka. K těm druhým patří i ubytovací zařízení, která Vás přichýlí během Vaší dovolené v Moldavě a blízkém okolí. Typický horský ráz ovlivněný nedalekým Saskem mají i místní hotely s mnohými doplňkovými službami, které uspokojí vaše přání maximálního komfortu. Nejinak tomu je u penzionů a apartmánů.

Rozhodnete-li se pro ubytování v soukromí či chaty nebo chalupy, nebudete litovat. Vesměs nemají vlastní stravovací zařízení, ta se však nacházejí v bezprostřední blízkosti a je skutečně z čeho vybírat, na jídelníčku najdete samozřejmě nejčastěji tradiční česká ale i německá jídla.

Pro nenáročné turisty, sportovce a rodiny s dětmi, nabízejí možnost jednoduchého a přitom pohodlného a cenově výhodného ubytování turistické ubytovny. v rodinném zázemí s možností použití kuchyně, v blízkém okolí Moldavy i kempy a motoresty.

Moldava Vám nabízí kousek ráje jen pro vás. Vychutnejte si okamžiky setkání, objevte skryté krásy Krušných hor, vytvořených přírodou či člověkem. Dovolená v Moldavě se stoprocentně vyplatí.

Názory a doporučení

Michal Valeš (rodina s malými dětmi - návštěvník) 30.5.2019
Klidné místo, ale "konec světa" :-)