Loading

Ubytování v Jižních Čechách

(33 objektů)

Domek kata Matěje

Český Krumlov, v obci / ve městě, v centru města
V historickém centru města

Chalupa Újezdec u Prachatic

Újezdec (okres Prachatice), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Agroturistika. S jezírkem a zahradou!

Penzion Florian

Frymburk (okres Český Krumlov), v obci / ve městě
Příjemné ubytování u Lipenské přehrady

Statek U Žáků

Kluky, v obci / ve městě
K dispozici je infrasauna pro 2 osoby
1 - 33 / 33

Jižní Čechy

Jižní Čechy - region bohatý na zážitky

Kraj plný rybníků, lidových písní, tanců, malebných stavení a hustých lesů - to jsou Jižní Čechy. Dovolená zde je zárukou toho, že se nebudete nudit ani na minutu. Můžete se vydat po stopách našich předků a navštívit zdejší hrady a zámky, vyrazit na kolo, k vodě, dobít energii při túře v přírodě, nebo se můžete vypravit na výlet po nejstarší železnici v Evropě.

Turistický region je téměř shodný s územím Jihočeského kraje. Navíc sem můžeme zahrnout také oblast Domažlicka a Klatovska. Na severu je oblast ohraničena okolím města Tábor, na jihu hranicí s Rakouskem a na východě obcí Dačice. Pro lepší orientaci si můžeme Jižní Čechy rozdělit do několika podoblastí, jako např. Třeboňsko, Krumlovsko, Šumavsko, Písecko, Novohradsko, Lipensko, Českobudějovicko či Česká Kanada.

Co vidět a zažít v Jižních Čechách?

Třeboňsko proslavili kapři a rybníky. Můžete tu relaxovat v lázních, projet se na kole mezi rybníky po husté síti cyklostezek či nahlédnout do historie rodu Schwarzenbergů. Ti mají kousek od Třeboně hrobku, ale ne jen tak ledajakou. Kolem se rozprostírá anglický park a místo je ideální ke ztišení a odpočinku. Hrobka je postavena v pseudogotickém stylu. Ze zdejších zámků stojí za zmínku právě ten třeboňský zámek. Tento renesanční zámek má svůj původ již ve 14. století a je spojený s rodem Rožmberků a již zmiňovaných Schwarzenberků.

Jako v pohádce si budete připadat na Krumlovsku. Český Krumlov a jeho blízké okolí patří mezi nejatraktivnější a turisty nejvyhledávanější regiony v republice. Toto město najdete na seznamu UNESCO a navštívit zde můžete hned několik zajímavých míst. Státní zámek a hrad, kostel sv. Víta, synagogu či unikátní trojklášteří.

Hradní a zámecký komplex je druhý největší v ČR. Hrad byl postaven již ve 13. století, jeho dominantou je zámecká věž. Známé je i zdejší barokní divadlo s otáčivým jevištěm - dokonce se jedná o jedno z nejzachovalejších barokních divadel na světě. Když vystoupáte 162 schodů do zámecké věže, budete odměněni pěkným výhledem na celé město a okolí z ptačí perspektivy.

Krumlovsko je oblíbeným místem také mezi vodáky. Sjíždět Vltavu a kochat se přitom pohledem na krásné dominanty města je opravdový zážitek. Přímo ve městě najdete několik půjčoven kánoí a raftů. Ale ani pěší turisté a cyklisté zde nebudou o nic ochuzeni. Vydat se můžete třeba na vrchol Kleť, kde se nachází nejstarší česká rozhledna.

Milovníci plavání a jiných vodních sportů mohou zamířit na přehradu Lipno. Oblast Lipensko toho ale nabízí daleko víc. Velkým lákadlem je třeba Stezka korunami stromů, která vznikla jako první svého druhu v republice. Najdete ji přímo v obci Lipno nad Vltavou. Délka stezky je 675 metrů a na konci se nachází 40 metrů vysoká vyhlídková věž. Pro děti i rodiče je hned vedle připraven rodinný zážitkový park Království lesa se spoustou atrakcí. V zimě si můžete zabruslit na zamrzlé lipenské přehradě. Tato největší vodní plocha u nás zamrzá zhruba od prosince do března a pro bruslaře je zde připravena 11 km dlouhá bruslařská dráha.

Další atrakce Jižních Čech

Když popojedeme trochu na západ, přivítá nás Šumavsko. To zahrnuje okolí měst Prachatice, Vimperk a Volary a jihočeskou část Šumavy. Za zmínku v této oblasti určitě stojí Boubínský prales. Tato divoká část zdejší přírody je starší než lidstvo samo. Pokud se chcete přenést v čase a užít si svěží vzduch a zeleň všude okolo, můžete zvolit příjemnou procházku Boubínskou stezkou.

Ta startuje z Kubovy Hutě, vede přes horu Boubín, odkud můžete dohlédnout až k alpským vrcholkům a dojdete k pralesu. Odvážlivci zde mohou zůstat i přes noc - třeba zahlédnete víly nebo lesní duchy. Dojít můžete až k Boubínskému jezírku a odtud zpět do Kubovy Hutě.

Šumavsko je také dobrá volba pro zimní dovolenou. Zvlášť vhodná je oblast Šumavska pro běžkové lyžování, které nabízí velké množství udržovaných tras. Vydat se můžete třeba po Šumavské magistrále.

Česká Kanada se nachází na východní straně tohoto regionu. Proč se této oblasti říká právě Česká Kanada? Možná správně tušíte, že je to pro drsnější klima, které zde panuje - časté deště a sychravé počasí jsou zdejším typickým znakem. V létě můžete relaxovat a rybařit u rybníků, v zimě zase nazout běžky a vydat se prozkoumávat krajinu. Pokud máte rádi klid a chcete si užít právě klidnou rekreaci, pak je Česká Kanada tou pravou volbou pro Vás.

Naše toulky po jižních Čechách zakončíme pohádkově - na zámku Hluboká. Ten se nachází v obci Hluboká nad Vltavou, severně od Českých Budějovic. Jeho historie sahá až do 13. století a i tento zámek je spjat s rodem Schwarzenberků, kteří jej koupili v roce 1661 a vlastnili jej až do roku 1939, kdy odešli před nacisty. V roce 1947 o Hlubokou a spoustu dalších majetků v tomto regioně přišli zákonem Lex Schwarzenberg. Zámek je přestaven v novogotickém stylu a patří mezi perly českých zámků.

Ubytování v Jižních Čechách?

Protože v jihočeském regionu je ideální strávit v rámci Vaší dovolené více dní, pojďme se podívat na možnosti ubytování. Vybrat si zde můžete z luxusnějších hotelů, ale najdete tu také penziony či ubytování v soukromí střední cenové kategorie. Oblíbenou volbou tohoto regionu je také pronájem chat a chalup. Ubytovat se můžete stejně v příjemných apartmánech nebo levnějších ubytovnách.

V atraktivnějších lokalitách jako je Český Krumlov, Třeboň, Hluboká nad Vltavou, České Budějovice, Lipno nad Vltavou apod. je samozřejmě ubytování dražší. Pokud upřednostňujete klidnější místa, pak se podívejte na ubytování v obcích Borovany, Bechyně, Klatovy, Písek, Jindřichův Hradec, Prachatice, Tábor, Strakonice, Vimperk, Vodňany či Volyně.

Dovolená v Jižních Čechách Vás zaručeně nezklame. Tento oblíbený region je vyhledávaný nejen domácími, ale také zahraničními turisty, kteří se rádi vracejí a vědí proč.

Názory a doporučení

Jarmila (rodina s malými dětmi - návštěvník) 3.9.2018
Vše supr.