Loading

Ubytování v Lenoře

(2 objekty + 26 objektů v okolí 25 km)

Chalupa u Hřiba

Lenora, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Pro jednu skupinu, se saunou, bazénem

Chalupa Šuměnka

Lenora, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
až 46 osob! Se saunou, vířivkou, krbem

Penzion Chlustov

Strážný (Lenora 3,1 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion se saunou, tenisem a farmou

Apartmány Na Zlaté stezce

Stožec (Lenora 5,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohodlné apartmány a pokoje na Šumavě

Chalupa Annenské stráně

Horní Vltavice (Lenora 5,8 km vzdušně), na samotě, u lesa...
Klid,příroda,turistika,cyklistika,relax

Penzion u Heřmánků

Volary (Lenora 7,1 km vzdušně), na okraji obce / města
Stolní tenis, venkovní bazén, zahrada!

Apartmány Stožec

Stožec (Lenora 7,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Moderné apartmány na Šumavě

Apartmány Tina a Zdenka Stožec

Stožec (Lenora 7,4 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Moderní apartmány v srdci Šumavy

Apartmán Ema

Stožec (Lenora 7,4 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování v srdci Národního parku Šumava

Hotel Farma U Mauritzů

Stožec (Lenora 7,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u le...
Krásné ubytování s farmou v srdci Šumavy
1 - 28 / 28

Lenora

Lenora 1

Lenora, sklářská perla Šumavy

Obec Lenora je strategickým bodem cestovatelů, kteří se vydávají za dobrodružstvím a odpočinkem na Šumavu. Lenora leží v Šumavských vrších, ve výšce 786 m nad mořem, takže se jedná o horskou obec.

Jak jste se jistě dovtípili, leží v Jihočeském kraji a spadá do okresu Prachatice. V minulosti Lenora přitahovala ty, kteří měli co do činění se sklářstvím, dnes láká hlavně turisty. Co je sem táhne? Co je tady zajímavého a kam se odsud dá dostat? Odpovíme Vám na dalších řádcích.

Historie a zajímavosti v Lenoře

Lenora je mladá obec, která vznikala postupně v okolí zdejší sklárny. Obec jako taková vznikla až v roce 1950. Ale už v předchozím století od roku 1834 se zde stěhovali zaměstnanci sklárny. Od té doby se tady dá hovořit o organizovaném osídlení. Sklárnu potkal osud podobný ostatním sklárnám na Českém území. V roce 1996 pece vyhasly a zůstaly pouze výrobní haly a obyvatelé. Samozřejmě zůstalo toho ze slavných let Lenory více než jen několik výrobních hal a Vy si něco z toho můžete stále prohlídnout.

Celá vesnička působí jako takový „skanzen“ šumavské architektury a lidového života minulých století. Vstupní branou do historie je zdejší Sklářské muzeum, které Vás provede jak historií sklářství, tak historií Lenory.

Opravdu unikátní je historická obecní pec - tá patří mezi technické památky. Něco takové neuvidíte v každé obci. Ještě unikátnější je, že pec je funkční a stále se používá. Takže během několika vybraných sobot v roce tady probíhá obecní pečení a Lenoru provoní vůně čerstvě upečeného chleba, koláčků nebo placek.

Architektonickou dominantou Lenory je zámek. Vybudovali ho vlastníci sklárny jako své sídlo. Později několikrát tato empírová budova s krásným zámeckým parkem změnila účet využívání. Aktuálně slouží jako hotel a restaurace. Přímo v Lenoře je koupaliště, několik restaurací, bufetů a občerstvení. Tyto služby jsou zde především pro turisty, kteří mají Lenoru jako základní bod na svých výletech.

Lenora, startovací bod vodáků a turistů

Do Lenory se můžete dostat autem, autobusem a také vlakem. Odsud vede poté mnoho cest, po kterých můžete pokračovat pěšky, na kole nebo na člunu. Čluny si sem vozí vodáci, kteří mají Lenoru jako start při splavování Teplé Vltavy. V minulosti po ní dokonce plavili dřevo pro níže postavené papírny. Dnes tedy slouží hlavně vodákům. Mají zde připraveno dobré zázemí, jak v podobě kempu, občerstvení nebo půjčoven i prodejen vodáckého vybavení.

Lenora 2

Turisté se z Lenory mohou vydat na vrcholky Šumavy, a to buď po značených turistických trasách nebo po trasách pro cyklisty. Nejoblíbenější trasa vede na vrch Boubín. Jednak proto, že na Boubíně stojí druhá nejvyšší rozhledna v Česku a také proto, že Boubín je v rezervaci Boubínský prales, zde máte možnost se projít místy, kde si vládne příroda sama.

Po naučné stezce se můžete vydat tna Soumarský most, kde stojí dřevěná rozhledna. Naučná stezka vede přes rašeliniště, takže se opět projdete přes unikátní přírodní biotop. Milovníci horských túr tady budou jako v ráji, protože kdybychom měli vypsat všechny vrcholy, které jsou z Lenory dobře dostupné, tak můžeme vydat samostatného průvodce.

Pamatujte na to, že Lenora se nachází uprostřed CHKO a Národního parku Šumava. Okolí je tedy plné míst s krásnou přírodou. Můžete vyrazit na mnoho krásných vycházek, ale buďte k přírodě ohleduplní, aby se na takové procházky mohly podívat i Vaše děti a jejich děti. Držte se proto především vyznačených stezek, pro tip na výlet můžete využít informační centrum v Lenoře. Během zimního období, kdy se nedá vyjet na kolo a nechce se Vám brodit sněhem, tak v Lenoře jde provozovat turistiku na běžkách. Z Lenory přes Zátoň vede do Kubovy Hutě krásná a udržovaná běžecká trasa.

Výlety po okolí Lenory

Na své si určitě přijdou i ti, kteří nejsou fanoušky šlapání do kopců nebo sjíždění řek. Lenora je skvělé místo pro ubytování se na čerstvém vzduchu a podnikání výletů do okolí. Kam se tedy vyrazit podívat?

V okolí Lenory se nachází několik historických měst. Úžasné jsou například renesanční Prachatice. Historické centrum Prachatic se přímo nabízí pro romantické procházky. V blízkém Vimperku je pro změnu dominantní hrad Vimperk. Nedaleko hradu je i zámek Vimperk a pozůstatky hradeb, dělostřelecká bašta a další stavby, které Vás vtáhnou rovnou do středověku. Pokud plánujete sestoupit z hor do nížiny, tak si udělejte prostor pro návštěvu Českého Krumlova. Zdejší zámecký komplex je památkou UNESCO a po Praze druhou nejnavštěvovanější památkou v ČR. Zároveň hrad a zámekKrumlově tvoří druhý největší komplex v ČR, rovněž za pražskými Hradčany.

Pokud byste rádi vyrazili k vodě, tak z Lenory je to jen kousek na Lipenskou přehradu. Tady se dá relaxovat na pláži, plavat, plavit se na lodích, vyžít se při vodních sportech nebo rybařit. Pokud není sezóna na koupání přímo v přehradě, tak můžete navštívit Aquaworld Lipno, kde se bude určitě líbit i dětem, které mohou řádit na tobogánech a atrakcích, zatímco rodiče si můžou užít relax v sauně nebo výřivce.

Do Lenory se určitě nebojte vyrazit ani v zimě. Už jsme zmínili trasy pro běžkaře, ale na své si přijdou i sjezdoví lyžaři či snowboardisti. V sousední Kubově Huti se nachází Lyžařský areál Kubova Huť. Stejně tak je tomu i v Horních Vltavicích, kde se nachází skiareál Nad kovárnou. Třetím blízkým lyžařským areálem jsou České žleby, které nabízí vícero sjezdovek jak pro lyžaře, tak pro snowboardisty. Do Lenory se tedy vyplatí vyrazit v každém ročním období a to bez ohledu na to, jaký druh dovolené vyhledáváte. Na své si přijdou všichni!

Lenora 3

Ubytování v Lenoře

V Lenoře určitě nebude bydlet v žádné noře. V obci je až překvapivě velký počet ubytovacích zařízení. Levné a jednoduché ubytování nabízí kemp na břehu Vltavy.

Pohodlnější variantou určitě bude ubytovat se v hotelech či některém z penzionů. Pokud byste bydleli rádi stranou od ostatních obyvatel a turistů, tak si můžete pronajmout chaty nebo chalupy.

V neposlední řadě, je také možnost ubytovat se u někoho v soukromí. Místní nabízejí k pronájmu pokoje, apartmányhotely nebo penziony. Ať už se ubytujete kdekoliv, tak na Vás čeká bezvadná dovolená na Šumavě, na čerstvém vzduchu, v malebné a zajímavé obci Lenora, která je skvělým startovacím bodem pro Vaše výlety.