Loading

Ubytování v Želnavě

(1 objekt + 28 objektů v okolí 25 km)

Penzion Siesta

Želnava, v obci / ve městě
Rodinný penzion se zahradou a jezírkem

Penzion Pohoda u Lva

Nová Pec (Želnava 1,7 km vzdušně), v rekreační oblasti
Rodinný penzion v blízkosti Lipna

Dům U Jezera

Nová Pec - Nové Chalupy (Želnava 2,7 km vzdušně), v rekreační oblasti, u jezera
Krásný nový apartmán na Šumavě Nova Pec

Apartmány Nova Lake

Nová Pec (Želnava 2,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Moderní ubytování v srdci Šumavy

Penzion Pod Smrčinou

Nová Pec (Želnava 4,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Pokoje a apartmány v blízkosti Lipna

Penzion Jelení vrchy

Nová Pec - Jelení (Želnava 6,3 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okraji l...
Šumavská příroda, krásné apartmány, klid

Apartmány Horní Planá

Horní Planá (Želnava 6,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Výhled na historicky zachovalou část!

Penzion Inka

Horní Planá (Želnava 7,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Rodinný penzion s grilem, altánem...

Apartmá Lipno Horní Planá

Horní Planá (Želnava 7,1 km vzdušně), v obci / ve městě, v c...
Klidné ubytování blízko centra a jezera

Penzion Jantar

Horní Planá (Želnava 7,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u vody
Penzion u vody na jihu Čech!
1 - 29 / 29

Želnava

Želnava 1

Dokonalá dovolená na úpatí Šumavy

Řekli jste si, že už si zasloužíte trochu oddechnout? V tom případě zcela zapomeňte na dovolenou v ruchu některého z měst. Naopak vypněte telefon a vydejte se vstříc nespoutané přírodě. Alespoň tak nějak by se daly charakterizovat prázdniny, které se rozhodnete strávit v Jihočeském kraji. Ale na ne ledajakém místě. Cílem Vaší mise by měla být Želnava, kterou byste našli téměř na hranici okresu Prachatice.

Želnava se na první pohled tváří jako obec, která není příliš odlišná od těch ostatních. Ale jenom do chvíle, kdy se rozhlédnete kolem a zjistíte, že jste přímo u národního parku Šumava. Výhoda Želnavy spočívá i v tom, že během mrknutí oka stanete na některé z pláží vodní nádrže Lipno. Kromě jiného, tento poněkud svérázný cíp Česka je proslulý i díky velkému množství krásných zákoutí. Čeká tu na Vás Trojmezná hora, Vltavský luh, Racínské prameniště, prameniště Hamerského potoka u Zvonkové či přírodní památka Pestřice. V případě, že budete mít zájem objevovat další destinace v okolí, doporučíme Vám cestu do Horní Plané, Černé v Pošumaví či Frymburku.

O sporu dvou majitelů

Poprvé se o Želnavě dozvídáme ke konci 14. století. V tu dobu už ale měla pár let existence za sebou. Vznikla jako jedna z mnoha vesnic, které patřily klášteru Zlatá Koruna. Problém byl ale v tom, že místo, kde Želnava vyrostla držel Vyšehrad. Kvůli tomu tu vznikaly nepříjemné třenice. Do doby, kdy byl za oficiálního majitele ustanoven klášter Zlatá Koruna. Někdy v období těchto sporů tu vznikl i hrad, který měl dohlížet na to, aby tu nedocházelo k plenění a nedovoleným střetům.

Čím se místní živili bohužel nemůžeme přesně říct. Historické záznamy o těchto skutečnostech mlčí. Zato však víme, že tu lidé trpěli kvůli nemocem i v důsledku několika vojenských tažení. Po 2. světové válce vliv vzkvétající Želnavy značně ochabl. Většina původních obyvatel byla odsunuta a blízko procházelo i přísně střežené pohraniční pásmo. Dnes se obyvatelé Želnavy živí hlavně zemědělstvím, potravinářstvím a službami, které jsou spojené s provozem turistiky a cestovního ruchu.

Želnava 2

Kam se vydat na výlet?

Než se pustíte do objevování památek mimo obec, zastavte se v kostele sv. Jakuba, jehož kořeny sahají až do 14. století. Kostel prošel několikrát přestavbou a byl doplněn o velmi povedenou vnitřní výzdobu. V současnosti slouží jak k pravidelným bohoslužbám, tak jako prostor pro konání koncertů a dalších kulturních akcí. Koho zajímá dobová technika, ten by si měl prohlédnout i vodojem z počátku 19. století, jehož prostřednictvím bylo možné vodu rozvádět do vesnických stavení.

K dalším zajímavostem bude nutné dojíždět. To ale vůbec nevadí, protože je tu velmi dobré dopravní spojení se všemi důležitými body v okolí. Kousek je třeba zámek Vimperk, hrad a zámek Rožmberk či zřícenina Vítkova hrádku. Určitě si ale nenechte ujít ani návštěvu zámku Kratochvíle, který se pyšní nádhernými zámeckými pokoji. Zakrátko před Vámi stane i zámek v Českém Krumlově, nebo štola Josef v Černé v Pošumaví.

Relaxace a sport v blízkosti Želnavy

V Želnavě není žádné sportovní zařízení, nebo hřiště. Zároveň se ale jedná o výborný výchozí bod pro pěší túry a pro jízdu na kole. Pokud se však chcete projíždět po území národního parku, raději se informujte předem u jeho správců. Jinak by Vás mohla čekat nepříjemná pokuta. Velké množství možností Vám přinese i vodní nádrž Lipno. Kromě plavání se hodí i k projížďkám na lodi. Kempy nezřídka nabízejí i tenisové kurty, fotbalové hřiště či volejbal. Jestli se udělá ošklivo a zima, jděte se rekreovat do Aquaworldu Lipno. Kdo má pro strach uděláno, toho vyšleme na procházku Stezkou korunami stromů, nebo do přilehlého lanového parku.

Želnava 3

Ani během zimy se v Želnavě nebudete nudit. Kousek je Ski areál Lipno, Ski areál České Žleby a Ski areál Libín. Velmi dobré hodnocení má i sjezdovka, kterou provozuje Frymburk. Při vhodných podmínkách lze na zamrzlé hladině Lipna i bruslit. Vždy si ale nejprve zjistěte aktuální tloušťku ledu a zdržujte se jen v místech, kde je tato aktivita vítaná. Nejmenším vezměte na dovolenou i sáňky, se kterými se tu dozajista vyřádí.

Ubytování v Želnavě

Želnava má pro Váš pobyt ideální podmínky. Je tu několik penzionů, z nichž jeden je v areálu farmy. Velmi oblíbené je i cenově dostupné ubytování v soukromí. Naprostý klid a pohodu Vám zprostředkuje chalupa či romantická podhorská chata. V těsné blízkosti přehrady jsou Vám pak plně k dispozici hotely, apartmány a dobře hodnocené kempy.

Želnava je učiněný ráj jak pro milovníky přírody, tak pro nadšence do aktivního sportu. Zároveň se můžete kdykoliv přesunout kamkoliv jinam. Vaše hledání perfektního místa pro oddech je tedy u zdárného konce.

Názory a doporučení

Ing. arnoštka Zdenkovićová (skupina - návštěvník) 23.2.2020
Krásné okolí a příroda, kousek na Hochficht.