Loading

Ubytování v Pošumaví

(21 objektů)

Apartmány PrimaByt

Sušice (okres Klatovy), v obci / ve městě, v centru města
Príjemné apartmány na Šumavě-super cena

Hotel Churáňov

Stachy, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horský hotel v srdci Šumavy, blízko vlek

Apartmán Kvita

Kašperské Hory, v obci / ve městě
Apartmán na Šumavě blízko farmy!

Apartmány Trnov

Kašperské Hory, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Originální dovolená na Šumavě.

Penzion Outline Centrum

Petrovice u Sušice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Ubytování pro rodiny, skupiny a školy

Pension Hájenka Nebe

Kašperské Hory, na samotě, v lese
Výhled na vrcholky šumavských kopců!

Apartmány Fialka

Kašperské Hory, na okraji obce / města, u lyžařského střediska
Apartmá 4-8 lůžek 1-3 ložnice 47/62/77m2

Chalupa Vacov

Vacov, na okraji obce / města
Komfortní ubytování na Šumavě!

Apartmány U šakala

Zdíkov, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ideální aktivní dovolená u naší mini ZOO

Penzion Dobrá Voda

Hartmanice (okres Klatovy), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Romantický penzion v zámeckém stylu
1 - 21 / 21

Pošumaví

Pošumaví 1

V Pošumaví najdete vše, co jižní Čechy nabízí

Už podle názvu lze odhadnout, že se Pošumaví bude nacházet v blízkosti Šumavy. Tento region leží v podhůří pohoří Šumava a rozprostírá se v Jihočeském a Plzeňském kraji. Jeho celkovou plochu není snadné přesně vymezit, avšak historicky zahrnuje oblasti Chodsko, Klatovsko a Prácheňsko. Prácheňsko je historický region, který zahrnuje například města Písek, Sušice, Strakonice, Vimperk, Prachatice, Vodňany, Kašperské Hory, ale i Volary nebo Velhartice.

Dá se tedy říct, že Pošumaví je region od Klatov po České Budějovice. Na jeho území najdete jak chráněnou krajinnou oblast Šumava, tak Blanský lesČeskobudějovickou pánev.

Toto rozsáhlé území České republiky nabízí nespočet možností, jak trávit Vaši dovolenou, ať už od ní čekáte cokoliv. A tady jsou některé tipy, které by se Vám mohly hodit.

Dovolená v nedotčené přírodě Pošumaví - pralesy, pastviny, přírodní parky i tůně

Ať už pěšky nebo na kole, můžete v Pošumaví prozkoumat hned několik přírodních zajímavostí. Prvním tipem je národní přírodní rezervace Boubínský prales s nejvyšším vrcholem Boubínský prales (1 362 m n. m.). Boubínský prales je unikátní rezervace, jejímž cílem je zachovat přirozené lesy bez zásahu člověka. Na rozloze 685 hektarů najdete několik turistických tras a uprostřed najdete i okružní 4 kilometrovou naučnou stezku. Ta začíná u Boubínského jezírka a návštěvníky seznamuje s pralesem.

Třešničkou na dortu je nádherný výhled z Boubínské rozhledny, druhou nejvýše položenou rozhlednou v České republice. Z výšky 21 metrů se Vám naskytne nádherný pohled na Šumavu i Pošumaví a při dobré viditelnosti uvidíte i vrcholky rakouských Alp. Zase trošku jiný prales je na Milevsku. V přírodní památce Sobědražský prales jsou převážně duby a buky. Zajímavostí je, že zde chybí keřové patro a navíc se zde vyskytuje třeba daněk evropský.

V Pošumaví se nacházejí na desítky různých přírodních památek a rezervací. Dalším tipem jsou například Kocelovické pastvinyokrese Strakonice. Ty jsou označeny za národní přírodní památku pro výskyt chráněných rostlin. Při toulkách chráněnou krajinnou oblastí Blanský les zase můžete objevit přírodní rezervaci Chrášťanský vrch nebo Vysoká Běta.

Asi 10 kilometrů jižně od města Písek můžete strávit příjemnou část dne v národní přírodní rezervaci Řežabinec a Řežabinecké tůně. Jedná se o soubor rybníků a bažin a od roku 2004 se stala evropsky významnou ptačí oblastí. Okolo rybníku vede naučná stezka a u ní je vybudovaná vyhlídková věž, která slouží jako pozorovatelna ptáků. Více informací o této památce se dozvíte v Muzeu železnice a Národní přírodní rezervace Řežabinec v Ražici.

V okolí města Sušice se zase nachází přírodní parky. Přírodní park Kochánov o rozloze 81 km2 slouží k zachování Kochánovských plání. Menší přírodní park Buděticko je chráněnou oblastí díky výskytu vzácného hmyzu a brouků, ale i několika druhů orchidejí. V této oblasti se také přírodní rezervace Čepičná a Zbynické rybníky.

Poznávání měst, lidové architektury a významných památek v Pošumaví

Pokud se vydáte do oblasti Blanského lesa, budete nedaleko vesnické rezervace Holašovice. Ta je od roku 1988 zapsána na seznam UNESCO a v ní si můžete prohlédnout zachovaný soubor středověkých domů.

Pošumaví 2

Skanzen lidové architektury najdete také v předhradí hradu Velhartice. A když už tam budete, určitě si všimnete i gotického hradu s renesančním zámkem. Pro fanoušky historie spojené s hrady a zámky je Pošumaví doslova rájem.

Za návštěvu stojí určitě zámek Hluboká nad Vltavou, zámek Kratochvíle, Blatná a mnoho dalších. Hradní život zase přiblíží gotický hrad Kašperk, který se tyčí uprostřed přírodního parku Kašperská vrchovina a nedaleko Kašperských hor. Jedná se o nejvýše položený královský hrad v Čechách. Na něj je i krásná vyhlídka ze zříceniny bašty Pustý Hrádek.

zámku Ohrada se nachází netradiční Muzeum myslivectví a rybářství, ale také přiléhající Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. V zámku Střelské Hoštice můžete navštívit Muzeum řeky Otavy a voroplavby s galerií, ve kterém je i expozice historie zámku i řemesla našich předků.

zámečku Vysoký Hrádek se zase seznámíte s jadernou elektrárnou Temelín - je zde totiž umístěno informační centrum elektrárny. Naopak v zámku Horažďovice se dozvíte více o životě v daném regionu.

Nejen okolí města Sušice stojí za návštěvu. Ve městě je několik naučných stezek a turistických tras, které Vás provedou nejkrásnějšími vyhlídkami i kolébkou sirkařství. Muzeum Šumavy je rozsáhlé muzeum s širokou expozicí sušických zápalek, ale také historií sklářství nebo národního obrození. Historii města také můžete objevovat například na starém nebo novém židovském hřbitově. V okolí je i několik rozhleden a mnoho vyhlídek a cyklotras. Městem protéká sjízdná řeka Otava.

Ve městě Písek bude obdivovat zachované městské hradby, ale také nejstarší vodní elektrárnu v Čechách - Křižíkovu elektrárnu. Ve hradu se dnes nachází pivovar, kasárny a Prácheňské muzeum s několika expozicemi o rýžování zlata, rybářství apod. Za městem začíná přírodní park Písecké hory. Na rozloze asi 60 km2 najdete několik vyhlídek, rozhledny, oboru s muflony a daňky, u které je také mini rozhledna, lom nebo bývalé lesní divadlo.

Strakonice je město, jehož dominantou je hrad. V něm se nachází muzeum, jež ale umožňuje navštívit rytířský sál, hradní kapli nebo věž Rumpál vysokou 31 metrů. Z věže je krásná vyhlídka do dalekého okolí. Uvidíte i Šumavu. Projít můžete naučnou stezkou Švandy dudáka nebo se zastavit u Kopie stonehengského trilitu. V blízkosti Strakonic je také několik přírodních rezervací včetně rýžoviště zlata.

Celoroční bohaté sportovní vyžití v Pošumaví

Vzhledem k tomu, že Pošumaví je rozsáhlá oblast, najdete zde veškeré možnosti sportovního vyžití, a to jak v létě, tak v zimě. Vodáci mohou Pošumaví prozkoumávat na sjízdné řece Otavě. Poměrně kopcovitá oblast nabízí možnost paraglidingu. Cyklisté ocení bohatou síť cyklostezek, bike parků a pumptracků. Trošku adrenalinu najdete v lanových parcích i na motokárách.

Pošumaví 3

V létě můžete vyzkoušet přírodní koupání v řece či rybnících, nebo zajet na nedalekou vodní nádrž Lipno, kde je mimo jiné i Stezka korunami stromů Lipno. Celoroční relax najdete ve wellness centrech nebo solných jeskyních.

Na hranici Pošumaví a Šumavy je velké množství skiareálů pro sjezdové lyžování i snowboard. Krásy této oblasti objevíte na některé z běžkařských lyžařských stop.

Možnosti ubytování v Pošumaví

Ať už se rozhodnete pro krátký aktivní pobyt, relaxační pobyt, rodinnou dovolenou nebo jen víkendový pobyt, budou se Vám hodit tipy a zajímavosti k ubytování.

Možností ubytování je v okolí dostatek a tak si můžete vybírat přesně podle svého gusta. V okolí řeky Otavy najdete levné ubytování v ubytovnách nebo v některých z kempů. Ty nabízejí ubytování ve stanech, karavanech i v chatkách. Zajímavé tipy na turistická i neturistická místa dostanete při ubytování v soukromí. Luxusní ubytování najdete ve wellness hotelích, ale i penzionech nebo apartmánech.

Ať už vyrážíte do jakékoliv části Pošumaví, v kterékoliv roční době, nudit se rozhodně nebudete. Tato oblast nabízí v podstatě vše, co můžete od Jižních Čech očekávat. Jen si stačí vybrat, co chcete vidět a zažít.

Názory a doporučení

Zdeněk Sedlák (ubytovatel) 24.5.2019
Sušice leží v těsném sousedství Šumavského Národního parku - je zde nespočet možností pro letní i zimní turistiku. Namátkou jmenujme alespoň nějaké lokality - Annín, Kvilda, Horská Kvilda, Čeňkova Pila, Srní, Prášily, Antýgl, Modrava, Železná Ruda a spousta dalších...
Alexandra Růžičková (ubytovatel) 23.5.2019
Národní park Šumava. Vlci na Srní. Řeky: Vydra, Otava. Keltská hostorie: Obří hrad, Sedlo. Sklářská historie. Města: Kašperské Hory, Sušice. Hrady: Kašperk, Velhartice.
Alexandra Růžičková (ubytovatel) 22.5.2019
Šumava je nádherná a stojí za to ji poznat.
Jaroslav Lebeda (ubytovatel) 21.5.2019
Šumava Chráněná krajinná oblast, Národní park, výběhy s vlky a jeleny, rašeliniště, lesy, zvěř, koně, Policie Modrava.
Jiiří Tušl (ubytovatel) 14.5.2019
Velmi vyhledávaný region centrální Šumavy vhodný jak pro zimní, tak pro letní dovolenou.
Jana Švecová (ubytovatel) 13.5.2019
Vyhlášená restaurace “U Štěpána” je 2 km od Jiřičné, další restaurace jsou v okruhu 1,5 km. Vstupní brána Šumavy, město Sušice, je vzdáleno 7 km. Tři historické hrady najdete ve vzdálenosti do 15 km od Jiřičné. Aquapark v Horažďovicích je 15 km daleko, vnitřní a venkovní bazén v Sušici 7 km a přírodní jezírko ke koupání 9 km. Nádherná příroda, Národní park Šumava se svými programy pro veřejnost, přírodní parky a skvělá dostupnost mnoha atrakcí z vesničky Jiřičná nabízí nekonečné možnosti využití volného času.
Ivo Kopka (ubytovatel) 10.5.2019
Nedaleko Strakonice, mlýn Hoslovice, záky Kratochvíle a Vimperk, hrad Helfenburk, Šumava - Boubín, Kvilda atd.
Pavel Kvita (ubytovatel) 6.5.2019
V okolí do 30 km je toho hodně-především nádherné horské scenérie, hrady Kašperk, Rabí, Velhartice, zajímavé atrakce v národním parku, Muzeum Šumavy v Kašperských Horách, Muzeum sirek v Sušici, mnišské katakomby a Černá věž v Klatovech.
Hana Dostálová (skupina - návštěvník) 6.3.2019
Šumavu máme velice rádi