Loading

Ubytování v Hamrech

(2 objekty + 8 objektů v okolí 25 km)

Chata pod skálou

Hamry (okres Klatovy), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Chata pro velké skupiny u lesa na Šumavě

Chata Na Papírně

Hamry (okres Klatovy), na okraji obce / města, u lesa / na o...
Chata v srdci Šumavy

Hotel Stella

Železná Ruda - Špičák (Hamry (okres Klatovy) 7,4 km vzdušně)...
Komfortný hotel u lyžařského areálu

Hotel Kolibřík

Železná Ruda - Špičák (Hamry (okres Klatovy) 7,5 km vzdušně)...
Nadstandardní ubytování blízko lanovek

Apartmány Čertova chata

Železná Ruda - Špičák (Hamry (okres Klatovy) 7,6 km vzdušně)...
Pohodlné apartmány v blízkosti skiareálu

Apartmány Brevant

Železná Ruda - Špičák (Hamry (okres Klatovy) 7,7 km vzdušně), v rekreační oblasti,...
Apartmány jen 250 metrů od lanovek!

Penzion St. Leonhard

Nýrsko (Hamry (okres Klatovy) 10,0 km vzdušně), na samotě, u...
Penzion pro klidnou dovolenou na Šumavě

Penzion 103

Železná Ruda (Hamry (okres Klatovy) 10,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Skvělá aktivní dovolená na Šumavě

Apartmán u Řežábků

Kolinec (Hamry (okres Klatovy) 15,8 km vzdušně), na okraji o...
Apartmán s bazénem na předhůří Šumavy

Chalupa u Michálků

Petrovice u Sušice (Hamry (okres Klatovy) 19,9 km vzdušně),...
Chalupa s bazénem v klidném prostředí
1 - 10 / 10

Hamry

Hamry 1

Odpočiňte si u Královského hvozdu

Dovolená by měla být především o klidu, pohodě a v případě potřeby i o dostatečném množství volnočasových aktivit. Pro někoho se jeví jako ideální volba prázdniny ve městě. Jiní naopak preferují samotu, kterou jim poskytne jen dostatečně odlehlá vesnice. Přesně to je případ obce Hamry, která se nachází v Plzeňském kraji a po administrativní stránce spadá do okresu Klatovy.

Hamry jsou oblíbené proto, že jsou zasazené do zalesněné přírody českého pohraničí s Německem. Ústředním bodem zájmu přijíždějících turistů je především Šumava.

Co by kamenem dohodil je ale i několik dalších přírodních rezervací a památek. Za zmínku určitě stojí Královský hvozd, Černé jezero, Prameniště nebo Městišťské rokle. Těsně na hranici katastrálního území Hamrů je také vodní nádrž Nýrsko, Úhlavský luh, Zelenský luh, Lakmal a Svobodova niva. V případě, že by Vás však krajina omrzela a Vy chtěli dát přednost návštěvě některého z okolních měst, za chvíli stanete v Železné Rudě či v Nýrsku.

První zmínka o Hamrech pochází z první poloviny 15. století. Procházela tudy obchodní stezka, která byla spojením se sousedním Německem. Lidé se živili i ochranou hranic a vybíráním mýtného. Protože zdejší terén nebyl pro potřeby zemědělství příznivý, místní našli práci hlavně v okolních horách a lesích.

Díky bohatému nalezišti písku a železné rudy se v okolí Hamrů mohly otevřít sklárny a hamry, které zpracovaly vytěžený kov. Lze odhadovat, že právě toto odvětví v obci převažovalo natolik, že po něm získala své jméno. Přirozeně se tu dařilo i lesním pracím a zpracování dřeva, kterého je i dnes všude dostatek. Největší zlom přišel v období po 2. světové válce, kdy nebylo jisté, zda Hamry přečkají vysídlení německy hovořících obyvatel obce. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a Hamry si dnes můžeme plně vychutnat z pozice turistů, kteří objevují krásy českého pohraničí.

Hamry 2

Co je v Hamrech k vidění?

Hamry jsou podhorská obec, která nebyla středem zájmu nejrůznějších umělců a učenců. Proto v ní objevíte jen relativně malé množství historických památek. Nejcennější je po této stránce kostel a cesta Panny Marie Bolestné. K historii se nejlépe přiblížíte u Králováckého dvorce Antýgl. Mezi přírodní památky se řadí přírodní rezervace Bílá strž, které dominuje velmi krásný vodopád.

Co se týče dalších turistických cílů, je pravda, že za nimi bude potřeba chvíli cestovat. Hamry jsou totiž stranou od všech větších i menších měst. My však věříme, že se Vám takto investovaný čas náležitě vyplatí. Mezi architektonické perly v přilehlém okolí patří třeba hrad Kašperk, hrad Velhartice nebo zřícenina hradu Rabí. Za méně, než půl hodiny byste měl stanout i před zříceninou hradu a zámku Klenová.

Určitě však nešlápnete vedle ani v případě, že si spolu s dětmi uděláte celodenní výlet do Klatov. Projděte si jejich historické centrum, které zdobí kostel Narození Panny Marie. V jeho bezprostřední blízkosti stojí i Bílá a Černá věž, která slouží částečně i jako rozhledna. S většími dětmi poté zavítejte do krypty, nebo do dobové lékárny.

Tipy, kam za aktivním pohybem

Vzhledem k charakteru i členitosti Hamrů by Vás nemělo překvapit, že tu není žádné veřejnosti přístupné sportoviště, nebo hřiště. To ale není vůbec žádnou překážkou, jelikož tudy prochází velké množství naučných stezek a turistických tras. Kdo se nebojí trochu náročnějšího terénu, pro toho bude vhodná i jízda na kole.

Co se týče koupání, také si za ním bude nutné zajet někam jinam. Hlavně proto, že přehrada Nýrsko slouží jako zásobárna pitné vody a platí v ní zákaz koupání. Zhruba do hodiny cesty byste však měli dorazit k Aquaparku Horažďovice, který skýtá vodní radovánky pro malou i značně rozvětvenou rodinu. V Klatovech si naopak odpočinete při zdolávání stezky v korunách stromů.

Hlavní deviza Hamrů se však vyjeví až v zimě. Téměř za kopcem je hned několik významných lyžařských středisek, ze kterých si lze pohodlně vybírat. Ski areál je v sousední Železné Rudě. Velmi dobře vybavený je i Ski areál Špičák, ke kterému to není o moc dál. Jiných zimních sportů si tu však příliš neužijete. Především kvůli terénu, který není vhodný pro bruslení, běžkování a bohužel ani pro sáňkování.

Hamry 3

Dostupné ubytování v Hamrech

Protože jsou Hamry oblíbeným turistickým střediskem, můžete si v nich vybrat z různých typů ubytovacích kapacit. Kromě hotelů tu funguje i několik cenově dostupných penzionů.

Opravdu příjemný pro Vás bude i pobyt v chalupě, nebo v horské chatě. Domácí pohodlí a dokonalý klid pak prožijete, pronajmete-li si ubytování v soukromí.

V Hamrech se bude líbit všem, kteří preferují dovolenou strávenou v přírodě. Nadšené z nich budou ale i děti, jelikož poznají krásy Česka i jinak než jen ze školní lavice. Přijeďte se do Hamrů rekreovat ještě dnes a uvidíte sami.

Názory a doporučení

Zdenek Zavičák (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 6.2.2020
Klid, příroda
hana vinterová (starší pár - návštěvník) 3.8.2019
Obec není veliká, ale je zde pěkná příroda, lesy, penziony, hotely. Stojí za to jí projít a kochat se krajinou.