Loading

Ubytování v Nalžovských Horách

(1 objekt + 13 objektů v okolí 25 km)

Penzion u Znaku Švihovských

Nalžovské Hory, v obci / ve městě, v centru města
Moderní a cenově výhodné ubytování

Penzion JEZ & SPI

Plánice (Nalžovské Hory 8,7 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Wellness, Wi-Fi, gril, zahrada, terasa

Apartmány PrimaByt

Sušice (okres Klatovy) (Nalžovské Hory 11,6 km vzdušně), v obci / ve městě, v centr...
Príjemné apartmány na Šumavě-super cena

Chalupa u Michálků

Petrovice u Sušice (Nalžovské Hory 13,4 km vzdušně), mimo ob...
Chalupa s bazénem v klidném prostředí

Šumavská chalupa na kraji národního parku

Petrovice u Sušice - Strunkov (Nalžovské Hory 14,2 km vzdušně), mimo obce / města,...
Stylová chalupa na kraji národního praku

Apartmán u Řežábků

Kolinec (Nalžovské Hory 15,4 km vzdušně), na okraji obce / města
Apartmán s bazénem na předhůří Šumavy

Usedlost Humpolec na Šumavě

Sušice (okres Klatovy) (Nalžovské Hory 16,9 km vzdušně), v r...
Usedlost v klidném prostředí

Chalupa Pod lesem, Trnov u Kašperských Hor

Kašperské Hory (Nalžovské Hory 17,3 km vzdušně), mimo obce...
Designově nádherná chalupa-skvělá poloha

Apartmány Trnov

Kašperské Hory (Nalžovské Hory 17,4 km vzdušně), mimo obce...
Originální dovolená na Šumavě.

Penzion Pod Ždánovem

Nezdice na Šumavě (Nalžovské Hory 18,3 km vzdušně), v obci...
Rodinný penzion v čisté přírodě Šumavy
1 - 14 / 14

Nalžovské Hory

Nalžovské Hory 1

Navštivte Nalžovské Hory – poklidné malebné městečko v Pošumaví

Město Nalžovské Hory se nachází v jihozápadních Čechách, v okrese Klatovy v Plzeňském kraji, 22 km na severozápad od okresního města. Na severu město obklopují výběžky Blatenské pahorkatiny, z jihu zasahuje podhůří Šumavy.

První písemná zmínka o vsi Nalžovy pochází z roku 1380. Historie oblasti je spojena s těžbou kovů, konkrétně stříbra, olova a cínu, které se těžily ve Stříbrných Horách, které kdysi byly samostatnou přilehlou obcí. V r. 1585 dolování zaniklo. Tradičními zdroji obživy zde byly zemědělství, lesnictví a rybářství.

Dominantou města je kostel sv. Kateřiny z první poloviny 18. století stojící na mírném návrší na místě bývalého dřevěného kostela z 16. století. Dominantou náměstí je barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století.

Renesanční čtyřkřídlý zámek Nalžovy se nachází v centrální části města. S vnitřním nádvořím a hranolovou věží byl vybudován v 17. století, později barokně a empírově přestavěn. Zámek s přilehlým parkem a hospodářskými budovami je chráněn jako kulturní památka. Severozápadně od zámku se nachází budova bývalého pivovaru, jižně se rozprostírá přírodně krajinářský park.

Severovýchodně od města na kopci Prašivec se nachází lesní park Prašivice, který byl vytvořen v polovině 19. století. Nachází se zde umělá hradní zřícenina - kopie irského hradu Ballymotte a pohádkový les s kamennými sochami ve tvaru různých zvířat. Spojením obcí Nalžovy a Stříbrné hory v r. 1952 vznikla obec Nalžovské Hory, od r. 2008 se stala městem.

Za výlety do okolí Nalžovských Hor

Oblíbenými dovolenkovými aktivitami bývá návštěva měst v okolí. Nalžovské Hory jsou vhodným východiskovým místem za výlety např. k zřícenině hradu Prácheň u Velkých Hydčic z první poloviny 14. století. Nedaleko se nachází kostel sv. Klimenta údajně vysvěcený samotným Metodějem. V Chanovicích najdete expozici lidové architektury. Dalším zajímavým místem je vesnička Rabí se svou dominantou, hradem stejného jména z počátku 14. století. Patří k nejmohutnějším a nejrozsáhlejším středověkým hradním stavbám v Čechách. Nedaleko hradu Rabí leží zrekonstruovaný renesanční zámeček Žichovice se slunečními hodinami.

Nalžovské Hory 2

V putování po hradech a zámcích můžete pokračovat v městě Strakonice. Kromě prohlídky hradu si nenechte ujít ani hradní safari a park. V obci Velhartice byl na přelomu 13. a 14. století založen stejnojmenný hrad, ke kterému byl později přistavěn renesanční zámek. Další zámky najdete i v obci Chanovice a obci Klášterzámek Zelená Hora.

Horažďovicích, zhruba 12 km na východ od Nalžovských Hor, na zámku Horažďovice zavítejte do zámecké kaple Povýšení sv. Kříže a Městského muzea. Tady kromě historických interiérů můžete zhlédnout zajímavé expozice o tom, jak se žilo na vsi před sto lety.

Sušici sídlí Muzeum Šumavy, které Vás poutavou formou obeznámí s historií a současností Šumavy. Zajímavé jsou i expozice „Sirkařství“, která přibližuje tradiční výrobu zápalek v Sušici, ale i expozice o historii sklářství na Šumavě. Nedaleko města si potom vyjděte na pěkné rozhledny – Svatobor a rozhlednu Na sedle, z kterých budete mít krásný výhled nejen na samotné město ale i na okolní malebnou šumavskou krajinu.

Největším turistickým lákadlem okresního města Klatovy, jinak nazývaného „Bránou Šumavy“, jsou Klatovské katakomby. Nad nimi se nachází kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce.

Aktivity v Nalžovských Horách a okolí

Nalžovské Hory a jejich okolí nabízejí mnoho příležitostí ke sportu, pěší turistice a cykloturistice. V přilehlých hlubokých lesích se jako v ráji budou cítit milovníci houbaření.

Příjemné osvěžení v létě najdete například na koupališti v Kolinci nebo na koupalištích Sušice a Nýrsko či v plaveckém areálu Strakonice. Možná i Vy patříte k těm, kteří před umělými dávají přednost přírodním koupalištím. To zde najdete u rybníku Valcha, Hnačovského rybníku, Myslivského rybníku a Čimického jezírka. Celoroční koupání a saunový svět Vám nabízí Aquapark Horažďovice a Plavecký areál Klatovy s mnohými vodními atrakcemi.

Zadov na Šumavě je známý především lyžařským areálem, jestliže tu ale budete pobývat v létě, zábavu si užijete v Lanovém centru PROUD, necelých 40 km na jih od Nalžovských Hor.

Zimní dovolená Vám rychle uběhne především při lyžování na běžkách v okolí Nalžovských Hor ale i na sjezdovkách nedalekých lyžařských areálů. Ty jsou na Vás přichystány v Ski areálu Kašperské Hory, v Lyžařském areálu Hartmanice, v Ski areálu Špičák a dvou navzájem propojených lyžařských střediscích Nad nádražím a Belveder u Železné Rudy. O něco dál jsou potom Ski areál Nové Hutě a Ski areál Kubova Huť.

Nalžovské Hory 3

Kde se v Nalžovských Horách ubytovat?

Budete-li trávit svou dovolenou v tomto malebném, téměř venkovském městečku, určitě Vás budou zajímat možnosti ubytování. Ty najdete v hotelech, které Vám nabízejí široký sortiment ubytovacích a stravovacích služeb. Z doplňkových služeb jsou to zejména wellness služby a vyjížďky na koních.

Možná ale dáte přednost většímu soukromí v penzionech a apartmánech nebo privátech. To Vám ale poskytnou i chalupy v klidném prostředí u lesa na kraji města. Tyto možnosti a další, např. ubytování v chatách, turistických ubytovnách a kempech najdete i během výletů v okolí Nalžovských Hor.

Vydejte se teda strávit svou příští dovolenou do tohoto malebného městečka jihozápadních Čech, kraje rybníků, hradů a zámků a zároveň v těsné blízkosti Šumavy. Sami se tak přesvědčíte, že dovolená zde se skutečně oplatí.