Loading

Ubytování v Plánici

(1 objekt + 7 objektů v okolí 25 km)

Penzion JEZ & SPI

Plánice, v obci / ve městě, v centru města
Wellness, Wi-Fi, gril, zahrada, terasa

Chalupa Hůrka

Předslav (Plánice 5,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa s bazénem a tenisem na Šumavě!

Penzion u Znaku Švihovských

Nalžovské Hory (Plánice 8,5 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Moderní a cenově výhodné ubytování

Penzion U Hejtmana

Klatovy (Plánice 13,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Klid přímo na náměstí, výhodná cena

Apartmán u Řežábků

Kolinec (Plánice 15,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Apartmán s bazénem na předhůří Šumavy

Chalupa u Michálků

Petrovice u Sušice (Plánice 16,9 km vzdušně), mimo obce / mě...
Chalupa s bazénem v klidném prostředí

Apartmány PrimaByt

Sušice (okres Klatovy) (Plánice 18,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Príjemné apartmány na Šumavě-super cena

Šumavská chalupa na kraji národního parku

Petrovice u Sušice - Strunkov (Plánice 18,1 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa...
Stylová chalupa na kraji národního praku
1 - 8 / 8

Plánice

Plánice a její historie

Město Plánice najdete12 km východně od města Klatovy v Plzeňském kraji, okrese Klatovy. Žije v ní asi 1700 obyvatel a do její správy spadá dalších 11 obcí. Název byl odvozen od místa, na kterém byla obec vybudována. Označuje totiž planinu nebo náhorní plošinu. Nachází se na hranici přírodního parku Plánický hřeben.

Plánice 1

Její historie sahá do poloviny 12. století. V té době byla majetkem kláštera. To popisuje pravděpodobně první písemná zmínka z roku 1144. Postupně pak patřila několika českým šlechtickým rodům. Byli to Švamberkové, Šternberkové, Rožmitálští a rod Martiniců.

Památky obce a zajímavosti v okolí

Dominantou území je v první řadě poutní kostel Narození Panny Marie, který postavil K. I. Dientzenhofer. Leží 2 km východně od Plánice v Nicově. Odtud pochází i pověst o soše Panny Marie. Ondřej ze Šternberka se rozhodl, že dřevěnou sochu spálí. Ani po několika pokusech se mu to ale nepovedlo. Socha byla vždy nalezena v popelu bez známek poničení.

Zkoušel ji rozsekat sekerou, to se nepovedlo taky, až Ondřej z toho zešílel. Stejný osud potkal i jeho bratra, který ji chtěl také zničit. Třetímu bratru Ladislavovi ze Šternberka údajně pomohla vyhrát v boji s Turky. Pak ji ale prodal. V poutním kostele v Horním Rakousku v Attersee najdete obraz, na kterém jsou osudy sochy znázorněny. V nicovském kostele byla později vystavena pouze její kopie.

Náměstí města Plánice se chlubí empírovou budovou radnice, která je kulturní památkou. Další pamětihodností je plánický farní kostel sv. Blažeje a mariánský sloup. Na něm můžete obdivovat sousoší Nejsvětější Trojice, které bylo v nedávné době kompletně zrekonstruováno. Největší množství turistů ale láká dům Františka Křižíka, který byl český technik a vynálezce. Jeho nejvýznamnějším vynálezem byla oblouková lampa a sestrojil dokonce i elektromobil. V jeho rodném domě se nyní nachází Muzeum Františka Křižíka.

Nedaleko obce najdete studánku, která má prý léčivé účinky. Je mírně radioaktivní. Nad ní stojí kaplička. Za zmínku stojí i zřícenina sýpky v lese Maxberk a rotunda sv. Jana Křtitele z kamene v nedaleké vesnici Zborovy. Sýpka sloužila pro zásobu obilí v neúrodných dobách. V současnosti z ní zbyly už jenom zdi.

V lese pojmenovaném Prašivice nedaleko Nalžovských Hor najdete zříceninu kopie irského hradu Ballymote, který obklopuje lesní park s jezírkem a altánkem. Zajímavostí jsou sochy velkého draka, želvy a mnoho jiných soch. V okolí je i několik dalších zřícenin. Například zřícenina hradu Budětice, ze které toho již moc nezbylo nebo zřícenina hradu Rabí nad řekou Otavou.

Plánice 2

Z hradů a zámků v okolí můžete navštívit hrad a zámek Velhartice. Zde jsou k vidění zříceniny takzvaného Rajského domu. Kamenný most spojující hrad se zámeckým křídlem a spatřit lze i budovu starého pivovaru. Velmi pěkný je také hrad Švihov z druhé poloviny 14. století. Mohli jste ho vidět v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

U Klatov nedaleko obce se nachází Tupadelské skály. Skalní útvary jsou velmi fotogenické, a tudíž se stávají častým cílem turistů. Jde zároveň o přírodní památku. Oblast je oblíbená i u horolezců.

Ve městě Plánice najdete sportovní areál s celoročním provozem. V zimě se využívá jako kluziště. Letního počasí si můžete užívat třeba u rybníka Hnačov. Děti by pak mohla zajímat stezka za pohádkovým drakem, který prý žije v lese u Nalžovských Hor.

Na území Šumavy, asi 30 km od obce, se nachází nejlepší lyžařský areál pohoří. Ski areál Špičák totiž svým návštěvníkům nabízí celkem 14 svahů a nejdelší sjezdovka měří dokonce přes 1800 metrů. Ski areál Kašperské Hory nabízí čtyři sjezdovky. Jejich různé obtížnosti Vám opět zaručí, že si užijete Vy i Vaše děti.

Svahy jsou uměle zasněžované a denně upravované. Jejich osvětlení umožňuje i večerní lyžování. Pokud dáváte přednost běžkování, tak ani Vy nepřijdete zkrátka. Můžete se těšit na desítky kilometrů pravidelně upravovaných běžeckých stop. V Šumavském středisku Hartmanice najdete lyžařský areál Hartmanice.

V případě nepříznivého počasí jistě rádi navštívíte například Aquapark Horažďovice. Tento krytý vodní park nabízí svým návštěvníkům mnoho atrakcí a sportovního vyžití. Návštěvu si užijí nejen Vaše děti. V letních měsících lze využít také Sportovní areál Kolinec. Najdete zde koupaliště s vodou z řeky Ostružná. Jeho součástí je i dětské hřiště, lezecká stěna a zahrát si zde můžete pétanque či tenis.

V Klatovech je i další letní koupaliště a krytý plavecký areál. Trochu dále, 28 km vzdušnou čarou od Plánice, je přehrada Nýrsko. V Národním parku Šumava leží jezero Laka. Je jedním z pěti ledovcových jezer Šumavy, které se nacházejí na její české části. Překrásné jezero a jeho okolí skýtá celou řadu živočišných i rostlinných druhů. Jezero je však využíváno i k rekreačním účelům.

Plánice 3

Skanzen Chanovice je také zajímavým cílem výletu. K vidění je lidová architektura jihozápadních Čech. Představí se Vám dobové formy bydlení, zemědělství a řemesla dob minulých.

Možnosti ubytování v Plánici a okolí

Ubytovat se a příjemně posedět v Plánici můžete v místním hotelu nebo penzionu. Nejbližší okolí nabízí také pokoje v soukromí, chaty, chalupy, apartmány a mnoho dalších cenově dostupných možností.

Pokud upřednostňujete levné ubytování a nejste nároční, jistě Vám poslouží ubytovna či kemp. V nedalekých Klatovech najdete pestrý výběr ubytovacích služeb i restaurací. Pokud Vám tedy nabídka obce a jejího nejbližšího okolí přijde malá, zapátrejte ve větších okolních městech.

V poslední době je Plánice velmi vyhledávaným místem pro relaxaci a rekreaci. Díky svojí bohaté historii, malebnosti, krásné přírodě a okolí. Také pro možnost nejrůznějších aktivit si ji volí čím dál více turistů, ať už za cíl výletu, prodlouženého víkendového pobytu nebo dovolené.