Loading

Ubytování v Borové Ladě

(0 objektů + 25 objektů v okolí 25 km)

Penzion Tetřívek

Nové Hutě (Borová Lada 5,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u vleku
Útulný penzion na Šumavě, 100 m od vleku

Chalupa Annenské stráně

Horní Vltavice (Borová Lada 6,5 km vzdušně), na samotě, u le...
Chalupa na samote - pre skupiny i páry

Hotel Churáňov

Stachy (Borová Lada 9,2 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horský hotel v srdci Šumavy, blízko vlek

Apartmány U šakala

Zdíkov (Borová Lada 9,3 km vzdušně), na samotě, u lesa / na...
Ideální aktivní dovolená u naší mini ZOO

Lovecká chata

Horská Kvilda (Borová Lada 9,6 km vzdušně), na okraji obce...
Luxusní penzion s wellness - pro rodiny

Apartmán U Marušky

Stachy (Borová Lada 9,7 km vzdušně), v obci / ve městě
Stylově a komfortně zařízený apartmán

Apartmány Almberg

Strážný - Mitterfirmiansreut-Philippsreut (Borová Lada 10,8 km vzdušně), v obci / v...
Apartmánový dům v lyžařském středisku

Chalupa Šuměnka

Lenora (Borová Lada 11,7 km vzdušně), na okraji obce / města...
až 46 osob! Se saunou, vířivkou, krbem

Penzion U dvou sluncí

Stachy (Borová Lada 12,0 km vzdušně), na okraji obce / města, na horách
Krásné apartmány v centrální Šumavě

Chata na Losenici

Nicov (Borová Lada 13,0 km vzdušně), na samotě, v lese
Snídaně a tří chodová večeře v ceně.
1 - 25 / 25

Borová Lada

Borová Lada 1Borová Lada – typická tvář Šumavy

Nejenom Praha má svou Vltavu. Stejnojmenná řeka, ačkoliv s přívlastkem Teplá, přetéká i obcí Borová Lada na Šumavě. Neveliká obec se nachází na jihozápadě Čech, blízko hranic s Německem a Národním Parkem Šumava. Patří do Jihočeského kraje a jen 10 kilometrů ji dělí od Vimperku a 25 km od okresního města Prachatice. Líbí se Vám Šumavěnka Šumava? Pak si jistě zamilujete i Borovou Ladu.

Podnět na osídlení území, kde se dnes nachází Borová Lada, dal kolem roku 1750 Josef Adam ze Schwarzenbergu. Šlo o majitele vimperského panství, jež vlastnil i toto území. První usedlíci byli vesměs dřevorubci ze sousedních panství nebo lidé dříve pracující ve sklářských hutích. K prvním kolonistům se postupně připojili další a tak již v první polovině 19. století měla obec téměř 300 obyvatel. Ti se věnovali různým řemeslům – v Borové Ladě bylo několik hospod, kovářů, krejčích nebo truhlářů. Protože obec leží na soutoku tří horských pramenů (Vydří potok, Teplá Vltava, Malá Vltava), vznikali zde také pily, hamr nebo mlýn.

Zajímavostí je, že území kolem Borové Lady kdysi sloužilo jako knížecí revír. Postavena zde byla dokonce lovecká chata. Místo bylo díky tomu známo pod názvy „Jagerhauser (lovecké domky)“ nebo „na Myslivnách“. Od roku 1918 do roku 1945 se obec jmenovala Ferchenheid. Po druhé světové válce byla opět přejmenována. Název Bříza ovšem dlouho nevydržel a nebyl ani správný. Staroněmecké slovíčko Ferchen totiž označuje borovici – odtud tedy inspirace k pojmenování Borová Lada, které od roku 1948 platí dodnes.

Borová Lada – především rekreační oblast s překrásnou přírodou

Borová Lada má několik místních částí. Od druhé poloviny 20. století několik osad zaniklo, nebo po nich zůstalo jen pár domků a chalup. Na dlouhou dobu zmizela bohužel také kaple sv. Anny, která od roku 1860 spolu s křížovou cestou stávala při cestě do Zahrádek a na Horní Vltavici. Před jejím definitivním stržením zde mělo dojít dokonce k zázračnému uzdravení slepé dívky. Borová Lada 2Kapličku s křížovou cestou se nicméně podařilo vystavět znovu. Slavnostně ji v roce 2006 vysvětil Msgr. Karel Jaroslav Fořt – poslední, kdo sloužil mši ještě v původní kapličce.

Dnes je Borová Lada a její okolí vzácným přírodním rezervoárem rozmanité fauny a flory. Slovíčkem „lada“ se totiž označují místní slatě s bohatým biotopem. Kromě Borových lad najdete v blízkém okolí také Černou, Pravětínskou, Hrabickou nebo Švajglovu ladu. U obce ale můžete navštívit také unikum v podobě sovích voliér, kde se rádi staví zejména rodiče s dětmi.

Kromě toho lze využít desítky kilometrů turistických tras pro chodce i cyklisty. Jedna z nich Vás může zavést do zaniklé obce Knížecí Pláně, která ne tak dávno musela ustoupit pohraničnímu pásmu a nechvalně známé železné oponě.

V zimě za dobrých sněhových podmínek je Borová Lada skvělým výchozím místem pro běžkařské výlety. Trasy pro běžkaře přes KvilduVydře či pod Boubín, k skiareálu České Žleby a Strážné.

Okolí skýtá hezké rozhledny i působivou zříceninu

Ve vzdálenosti do 10 kilometrů od obce se můžete pokochat pohledy z rozhledny Churáňov, která kdysi sloužila jako věž skokanského můstku, nebo rozhledny Jezerní slať u Kvildy. Poblíž města Strážný na výběžku stejnojmenné hory se pak oplatí navštívit působivou zříceninu hradu Kunžvart. Pokud se vydáte opačným směrem, tedy na Vimperk, nezapomeňte se zastavit na zámku Vimperk s místním muzeem.

Když budete mít chuť a možnost, zajeďte se podívat i o kousek dál, třeba na vesnickou rezervaci Holašovice u Českých Budějovic, zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Borová Lada 3Máte rádi vodu a vodní atrakce? Akvapark Horažďovice bude tím správným místem pro Vás! Kromě perličkové lázně, divoké řeky, tobogánu a plaveckých drah nabídne také saunu nebo lezeckou stěnu.

V zimě si pak skvěle zalyžujete na sjezdovkách v 6 kilometrů vzdálené Kvildě nebo Nových Hutích. Relativně blízko obce se nachází také Zadov, jedno z nejznámějších šumavských ski center.

Možnosti ubytování v Borové Ladě

V Borové Ladě a jejím okolí je pěkných míst a atrakcí víc než dost. Ani s ubytováním to ale není vůbec špatné, spíše naopak. K mání je zde několik rekreačních chalup, chat a celá řada penzionů. Na tak malou vísku až překvapivě rozsáhlá a kvalitní ubytovací infrastruktura. Na nedostatek možností pro ubytování se ovšem nebudete moct stěžovat ani v okolí Nových Hutí, Kvildy a dalších šumavských obcí.

Vyhraďte si chvilku pro Vás a Vaší rodinu. Přijďte relaxovat na Šumavu! Borová Lada a její okolí je ideálním místem pro aktivně strávenou dovolenou. Týden, dva nebo jen prodloužený víkend – tak jako tak budete odcházet s čistou hlavou a krásnými vzpomínkami na kousek opravdu nádherné země.