Loading

Ubytování v Strážném

(2 objekty + 22 objektů v okolí 25 km)

Apartmány Almberg

Strážný - Mitterfirmiansreut-Philippsreut, v obci / ve městě, na horách
Apartmánový dům v lyžařském středisku

Penzion Chlustov

Strážný, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion se saunou, tenisem a farmou

Chalupa u Hřiba

Lenora (Strážný 4,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Pro jednu skupinu, se saunou, bazénem

Apartmány Na Zlaté stezce

Stožec (Strážný 5,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohodlné apartmány a pokoje na Šumavě

Chalupa Annenské stráně

Horní Vltavice (Strážný 5,3 km vzdušně), na samotě, u lesa...
Klid,příroda,turistika,cyklistika,relax

Chalupa Šuměnka

Lenora (Strážný 5,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u l...
až 46 osob! Se saunou, vířivkou, krbem

Apartmány Stožec

Stožec (Strážný 9,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Moderné apartmány na Šumavě

Apartmány Tina a Zdenka Stožec

Stožec (Strážný 9,3 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Moderní apartmány v srdci Šumavy

Apartmán Ema

Stožec (Strážný 9,3 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování v srdci Národního parku Šumava

Hotel Farma U Mauritzů

Stožec (Strážný 9,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u l...
Krásné ubytování s farmou v srdci Šumavy
1 - 24 / 24

Strážný

Městys v národním parku Šumava Strážný

Strážný je městys v okrese Prachatice v Jihočeském kraji v Národním parku Šumava. Leží v údolí říčky Řasnice v blízkosti státní hranice s Německem, obklopen vrcholky hor Strážný, Chlustov a Radvanickým hřbetem. Ve vzdálenosti 30 km severovýchodně se nachází město Prachatice, 19 km severně Vimperk a 15 km východně Volary.

Strážný 1

Poprvé se Strážný písemně zmiňuje v roku 1359. Původně neslo městečko jméno Kunžvart, jak se dosud nazývá zřícenina hradu nad obcí. Původně plnil strážní funkci, střežil Zlatou stezku, po které bylo do Čech dopravováno vzácné zboží, především sůl. Kromě toho po ní pronikali do země nepřátelští ozbrojenci.

Od roku 1547 už nebyl obýván, přibližně o 30 let později vyhořel. Připomíná ho už jen ruina hradní věže. V roce 1843 se Kunžvart stal městysem. Po roce 1945 bylo původní německé obyvatelstvo vysídleno, po roce 1948 byly uzavřeny hranice. Městečko začalo upadat, mnoho domů, stejně tak i kostel Nejsvětější Trojice z 18. století s přilehlým hřbitovem, bylo zbouráno.

Dnes ho připomíná pietní místo s kamenným půdorysem kostela na místě, kde byl hřbitov a model kostela Nejsvětější trojice. Místní pamětihodností v zachovalém stavu je mešní kaple Panny Marie na Kamenném vrchu postavená v roku 1843. Koncem padesátých let 20. století byl název Kunžvart přejmenován podle nedalekého vrchu na Strážný.

V okolí Strážného je několik chráněných území se vzácnými druhy flóry – přírodní rezervace Niva Kořenského potoka, přírodní památka Splavské rašeliniště a přírodní památka Strážný - Pod Obecním lesem. V obci rostou dva památné stromy. Dnes je Strážný typickou příhraniční obcí, využívající výhodné polohy těsně (2 km) za frekventovaným hraničním přechodem do sousedního Německa – obchody a služby, vznikla tu dvě kasina a další zábavní zařízení.

Poznejte zajímavá místa okolí Strážného

Členitý terén okolo obce využívá mnoho turistických tras a stezek lákajících k cykloturistice nebo pěší turistice, v zimě pak tvoří základ pro běžecké stopy. Díky své poloze v samém srdci Národního parku Šumava a nedalekému Bavorskému lesu, je ideální jak pro letní, tak pro zimní turistiku.

Strážný 2

Nádhernou přírodou Vás provedou naučné stezky Hornovltavické pastviny a Boubínský prales, vedoucí stejnojmennými přírodními rezervacemi. V přírodní rezervaci Boubínský prales na stejnojmenném vrchu stojí rozhledna Boubín. Z výšky 21 metrů budete mít za příznivých podmínek výhled na Šumavu, ale i na Alpy.

Výborným tipem na turistický výšlap je i Třístoličník. Na vrchol, jehož název je odvozen od tří žulových věžiček na jeho vrchu, vede několik turistických tras. Naučná stezka Na soutoku vede kaňonem řeky Blanice a svým terénem je určená hlavně zdatnějším turistům.

Jestliže k Vašim oblíbeným dovolenkovým aktivitám patří putování po hradech a zámcích, nenechte si ujít návštěvu zámku Vimperk. Kromě klasického zámeckého zařízení si můžete prohlédnout expozice Muzea Vimperska, které tu sídlí. Zajímavá muzea s poutavými prohlídkami Vás čekají v Prachaticích. Ať už je to Muzeum české loutky a cirkusu nebo Prachatické muzeum. Dominantou střední části Šumavy je jeden z nejvýše položených hradů v ČR, dvouvěžový hrad Kašperk.

Ještě starší období, než je období hradů a zámků, mapuje Archeopark Prášily a Archeopark Netolice. Zatímco v Prášilech se dozvíte o životě starých Keltů, Archeopark Netolice je zaměřený na období vzniku českého státu v době raného středověku. Nedaleko Netolic se nachází i nádherný zámek Kratochvíle.

Na milovníky adrenalinu už čeká lanové centrum PROUD Zadov a jeden z největších lanových parků v ČR, lanový park Libín. Čeká tu na vás spousta adrenalinových atrakcí s různými stupni obtížnosti, zabaví se děti i dospělí. V rámci letní rekreace najdete příjemné osvěžení na městském koupališti ve Vimperku nebo koupališti HulákPlavecký bazén Volary zas poskytne tuto možnost za nepříznivého počasí nebo mimo letní sezonu.

Strážný 3

V okolí Strážného je možné využít množství běžeckých tras, které jsou napojeny na Bílou stopu na Šumavě a běžecké trasy v Rakousku. K nejznámějším lyžařským areálům na Šumavě patří Skiareál Kubova Huť, Ski areál Nové Hutě a především lyžařský areál Zadov. Tu budete mít k dispozici 7 sjezdovek vhodných pro začínající i zkušené lyžaře a snowboardisty.

Možnosti ubytování v Strážném

Jestliže budete trávit svou letní nebo zimní dovolenou ve Strážném na Šumavě, budete se rozhodovat, kde se během ní ubytujete. Nabízí se Vám několik možností. Komfortní ubytování Vám poskytnou penziony rodinného typu přímo v obci. Další možností je ubytování v soukromí.

Pohodlné a celkem výhodné ubytování Vám poskytnou turistické ubytovny. Některé z nich mají vlastní stravovací zařízení a jiná vybavený kuchyňský kout. Anebo si zajděte na dobré jídlo do některé z restaurací či hostinců ve vsi. Nic Vám nebráni ani využít nabídky hotelů, apartmánů, chat a stylových chalup. Většina z těchto ubytovacích zařízení je podhorského charakteru, tak typického pro region Šumavy.