Loading

Ubytování v Srní

(2 objekty + 31 objektů v okolí 25 km)

Apartmány Vydrýsek

Srní, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Apartmány 3+KK a 3+1/45-90m2

Apartmány U Františka Pod Zelenou Horou

Srní, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásné apartmány, se saunou, se sklípkem

Černá Růže - restaurace a penzion

Rejštejn (Srní 6,4 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Nové moderní pokoje, venkovní bazén

Lovecká chata

Horská Kvilda (Srní 7,6 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Luxusní penzion s wellness - pro rodiny

Penzion Dobrá Voda

Hartmanice (okres Klatovy) (Srní 8,2 km vzdušně), na okraji...
Romantický penzion v zámeckém stylu

Apartmány Fialka

Kašperské Hory (Srní 8,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lyžařského střediska
Apartmá 4-8 lůžek 1-3 ložnice 47/62/77m2

Chalupa Opolenec

Kašperské Hory - Opolenec (Srní 8,6 km vzdušně), mimo obce / města, na horách
Moderní apartmán, výhodná cena, klid

Chata na Losenici

Nicov (Srní 8,9 km vzdušně), na samotě, v lese
Snídaně a tří chodová večeře v ceně.

Penzion Chata Kačerov

Kašperské Hory (Srní 9,2 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Penzion uprostřed šumavských lesů!

Pension Hájenka Nebe

Kašperské Hory (Srní 9,6 km vzdušně), na samotě, v lese
Výhled na vrcholky šumavských kopců!
1 - 33 / 33

Srní

Srní 1

Na Šumavu za legendárními filmovými místy

Srní se nachází v národním parku Šumava na jihozápadě Čech, jen pár kilometrů od hranic s Německem. Spadá do okresu Klatovy, v Plzeňském kraji. Nejbližší sousední obce (Rejštejn, Prášily a Modrava) leží v okruhu 10 kilometrů od obce, o něco dál směrem na jihovýchod se nachází Kvilda a Borová Lada.

Obec Srní a její okolí možná znáte a ani o tom nevíte – proslavili je romány Karla Klostermanna a filmová trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Koncem 17. století se louky a lesy podél bavorsko-českých hranic nazývaly Královskými hvozdy.

Šlo o královský majetek pod správou tzv. králováků – německy mluvících svobodných sedláků a ochránců hranic. V tomto krásném kraji vznikla také obec Srní. Založil ji majitel dnes již zaniklého panství Stodůlky, baron Schmiedel. Stalo se tak v roce 1726 – 1727. A poněvadž se v blízkém okolí vyskytovalo hodně srnčí zvěře, mladičká obec dostala název Rehberg, česky Srnčí hora. Četná naleziště v podobě několika zarostlých hald v okolí ovšem dokazují, že v oblasti dnešního Srní bylo živo i v dávnějších dobách.

Obec má hornickou minulost, těžilo se tu zlato. Špice zdejšího kostela dokonce bývala ozdobena pozlaceným orlem. Obec byla velmi životaschopná a postupně se rozrůstala v rozlehlou farnost. Přibývalo osad (Hrádky, Antigl, Zelená Hora), byla vybudována škola, fara a na přelomu 18. a 19. století také 16 kilometrů dlouhý plavební kanál k plavení dříví. Po druhé světové válce se charakter obce začal pozvolně měnit a orientovat na cestovní ruch. Nyní patří k významným turistickým centrům na Šumavě.

Srní – tradiční architektura a skvělé podmínky pro lyžování a turistiku

Srní dosud stojí několik typických šumavských roubenek a chalup. Vyznačují se pro tuto horskou oblast tradiční architekturou s kamennou podezdívkou a stěnami obloženými šindelem. Několik z těchto domků je památkově chráněných.

Srní 2

Také stěny zdejší dominanty, kostela Nejsvětější Trojice, jsou částečně pokryty šindelem. Kostel byl postaven v roce 1804 – 1805 místo svého dřevěného předchůdce a řadí se k významným místním památkám.

K těm nepochybně patří také Klostermannova chalupa, kde pobýval spisovatel a velký milovník Šumavy Karel Klostermann. Zdejší kraj mu sloužil jako velká inspirace při psaní románů a povídek.

Do katastru obce spadají také dvě funkční památky z řady technických. Jde o malou vodní elektrárnu Vydra a hydroelektrárnu Čeňkova Pila na soutoku Křemelné a Vydry. Do provozu byly uvedeny v roce 1912, respektive 1942, a dnes se v objektu nachází (kromě jiného) expozice Západočeské energetiky. V obci ale roste i řada zajímavých památných stromů. Chráněné javory a lípy mají obvod kmenů přesahující 300 cm a rostou do výšky několika desítek metrů.

V současnosti patří Srní k oblíbeným rekreačním místům na Šumavě. Nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku i cykloturistiku. Krásné pohledy na Šumavu a Bavorský les si můžete užívat z vrcholku hory Luzný (1373 m n. m.). Díky nadmořské výšce přesahující 800 m n. m. je v Srní živo také během zimy. V obci a jejím okolí funguje několik desítek kilometrů běžeckých tras. Na svazích Sedelského a Spáleného vrchu je zase možné využít některou ze sjezdovek. Milovníci přírody jistě ocení možnost sledovat život a chování vlků ve výběhu návštěvnického centra národního parku Šumava.

Okolí okouzlí fanoušky historie, milovníky přírody i sportovce

Když se dostanete do Srní, byla by věčná škoda neprozkoumat také jeho okolí. Skvělé lyžařské zážitky slibují nedaleký lyžařský areál Hartmanice, lyžařský areál Zadov a Ski areál Kašperské Hory, který je od Srní vzdálený něco přes 12 kilometrů. Zhruba 7 kilometrů jižně od sousedních Prášil se na vrcholku hory Poledník tyčí stejnojmenná a energeticky zcela soběstačná rozhledna s galerií uvnitř. Nabízí kruhový rozhled po výrazných vrcholcích Luzného, Kašperku, Hadího vrchu nebo Hutské hory.

Srní 3

Milovníci archeologie a historie jistě ocení expozici Archeoparku Prášily. Jde tu o rekonstrukci života Keltů, včetně typických obydlí, řemesel a všeho, co se týká keltského dědictví. Skvělý zážitek jistě budete mít i z návštěvy hradu Kašperk. Nachází se ve střední části Šumavy nedaleko obce Žlíbek a jeho dvouvěžatá silueta se tyčí ve výšce téměř 900 m n. m.

Je libo koupání? Nejbližší akvapark se nachází ve zhruba 40 kilometrů vzdálených Horažďovicích. Výlet stojí za to, užijete si perličkových lázní, divoké řeky, saun, tobogánu nebo plavání v protiproudu.

Ubytování v Srní pro náročné i méně náročné turisty

Výrazný turistický potenciál Srní a jeho okolí je podpořen rozsáhlou sítí ubytovacích kapacit. V obci je k dispozici více než 1000 lůžek v apartmánech, hotelech nebo chatách a chalupách, k dispozici je dokonce i kemp. Velmi slibně to s ubytováním vypadá také v Prášilech, Modravě nebo ve Kvildě. Nemusíte se ničeho bát, šumavské lokality jsou na Vaši návštěvu připraveny ve všech směrech.

Za krásnou dovolenou nemusíte jezdit do zahraničí – užijte si čistý vzduch, malebnou přírodu a krásné výhledy doma, na Šumavě!