Loading

Ubytování v Rožmberku nad Vltavou

(2 objekty + 32 objektů v okolí 25 km)

Chalupa u svatého Antonína

Rožmberk nad Vltavou, v obci / ve městě, u řeky
Chalupa v krásném podhorském prostředí

Chalupa U Posledního Rožmberka

Rožmberk nad Vltavou, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Stylová chalupa na polosamotě u lesa

Chalupa Malšín

Malšín (Rožmberk nad Vltavou 4,6 km vzdušně), na okraji obce / města
Pohodlná chalupa na klidném místě

Apartmán Dvorečná

Loučovice (Rožmberk nad Vltavou 8,4 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okr...
Komfortní apartmán s rybníkem

Club Rezidence Pod Lučí

Loučovice (Rožmberk nad Vltavou 8,9 km vzdušně), na samotě, v lese
Na samotě u lesa, s bazénem, saunou...

Chalupa Svéráz

Bohdalovice (Rožmberk nad Vltavou 9,0 km vzdušně), na okraji...
Útulná chalupa s vynikajíci polohou

Vila Lipno 207

Lipno nad Vltavou (Rožmberk nad Vltavou 9,7 km vzdušně), v rekreační oblasti, u les...
Pohodlí rodinného domu v super lokalitě

Penzion na samotě

Omlenice (Rožmberk nad Vltavou 9,9 km vzdušně), na samotě
Ideální místo pro klidnou dovolenou!

Apartmán Lipno 1

Lipno nad Vltavou (Rožmberk nad Vltavou 10,0 km vzdušně), v...
Apartmán u Lipna, se samostatným vchodem

Apartmány Aleš a Tobiáš

Lipno nad Vltavou (Rožmberk nad Vltavou 10,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Apartmány přímo v Lipně nad Vltavou
1 - 34 / 34

Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk nad Vltavou 1

Kolébka mocného rodu Rožmberků

Chcete-li navštívit Rožmberk nad Vltavou, najdete ho v okrese Český Krumlov. Je to nejmenší městečko v Jihočeském kraji. Jak již napovídá jeho název, leží na řece Vltavě. Na jih od něj se nachází Vyšší Brod, na sever okresní město Český Krumlov, na východ hraniční přechod s Rakouskem Dolní Dvořiště. Dalším bodem, který určuje polohu Rožmberka, je vodní nádrž Lipno, mezi níž a Českým Krumlovem, v podhůří Šumavy, toto město leží.

Na levém břehu Vltavy v r. 1262 bylo Vokem z Rožmberka založeno gotické městečko Rožmberk nad Vltavou. V následujících staletích se městečku vyhnuly všechny důležité komunikace, čím bylo izolováno, ale na druhé straně si uchovalo svůj historický ráz. Pro tento bylo vyhlášeno za městskou památkovou zónu.

Mezi významné historické památky v Rožmberku patří farní kostel Panny Marie z druhé poloviny 15. století. V jeho blízkosti stojí fara – jednopatrová gotická budova z konce 15. století s barokním štítem, za prohlídku stojí i kostel sv. Mikuláše z roku 1271. Domy na náměstí, které mají trojúhelníkový půdorys, pocházejí většinou z 16. – 18. století. Najdete tu i kamennou kašnu se sochou svatého Floriána a sochu svatého Jana Nepomuckého.

Za krásami Rožmberka nad Vltavou a v jeho okolí

Dominantu města Rožmberk nad Vltavou tvoří hrad a zámek Rožmberk – rodové sídlo mocného rodu Rožmberků, který byl postavený v polovině 13. století na ostrém ostrohu, obtékaném Vltavou, nad starou cestou do rakouského Lince. Je seskupením dvou hradů, horního a dolního, se samostatným opevněním.

Rožmberk nad Vltavou 2

Dolní hrad vznikl kolem r. 1250, později byl přestavěn na zámek. Dnes je to státní hrad s historickou expozicí, ve které vyniká zbrojnice a malovaný renesanční sál. Obdivovat zde můžete bohaté sbírky obrazů, např. portrét Perchty, známé Bílé paní - ochránkyně Rožmberků, ale i uměleckých předmětů, zbraní a nábytku. Když už tu budete, určitě si nenechte ujít prohlídku katovny – dnes Muzea hrdelního soudnictví.

Horní hrad vznikl také ve 13. století, ale v 16. století vyhořel a nebyl už obnovován. Zachovala se válcová věž Jakobínka, která je obehnána dobovým dřevěným lešením, po kterém se dá vystoupat až k ochozu věže, odkud budete mít překrásný výhled do okolí. Musíte mít ale dobrou kondičku a dodržovat pokyny průvodce, protože tento výstup je fyzicky dost náročný.

Rožmberk je jedno z turisticky nejatraktivnějších měst Jihočeského kraje a to díky množství kulturních památek a výhodnému umístění v hornaté krajině při řece Vltavě, asi 10 km od hranic s Rakouskem. Přilehlé lesy skýtají celou řadu možností procházek, cykloturistiky i sběru lesních plodů. Nedaleko se nalézá přírodní rezervace Dolní Jílovice se zbytky bukojedlového přirozeného lesa. Dalším zajímavým tipem pro celodenní výlet je návštěva Národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč, jedné z nejhezčích skalních lokalit v Jižních Čechách, kde však v rámci ochrany přírody platí jistá omezení.

Možnosti rekreace a vodních sportů

Velké oblibě se v okolí Rožmberka těší vodáctví, jestliže i Vy holdujete této aktivitě, můžete splavit např. vltavský úsek od Českého Krumlova po Vyšší Brod. Co se týče koupání, možností tu máte více než dost, jste přece v Jižních Čechách, kraji rybníků. Nejblíž to budete mít k rybníkům Žárský a Certlov, který se nachází blízko Dolního Dvořiště. Okolo 20 km vzdušnou čarou od Rožmberka je vzdálená vodní nádrž Římov.

Kde ale určitě si nemůžete stěžovat na nedostatek vody, to je vodní nádrž Lipno – největší přehrada a vůbec největší vodní plocha v Česku. Nabídne Vám bohaté možnosti turistiky jak v létě, tak i v zimním období. V létě se zde můžete osvěžit koupáním a provozováním vodních sportů a sportovního rybolovu. V zimě potom využijte služeb Ski areálu Lipno, je nedaleko, asi 10 km vzdušnou čarou od Rožmberka a má ideální podmínky hlavně pro začátečníky a mírně pokročilé sjezdaře, ale i upravené tratě pro běžkaře. Další ski areál je potom blízko městyse Frymburk, je vhodný zejména pro začínající lyžaře a snowboardisty všech věkových kategorií. A jestliže Vám dovolená v létě nevyšla, nezoufejte! Možnost relaxace a zábavy pro celou rodinu Vám celoročně, tedy i v zimě, poskytne nedaleký Aquaworld Lipno.

Rožmberk nad Vltavou 3

Dobrým tipem na výlet, hlavně cestujete-li s dětmi, je návštěva rodinné ekofarmy nedaleko Vyššího Brodu ve vesnici Lachovice. Během prohlídky si můžete vyzkoušet domácí práce, které pravděpodobně doma neprovozujete – dojení, kydání hnoje, opravy ohrad, pasení dobytka apod. Odměnou Vám bude ochutnávka kozího mléka či sýrů. Jestli se Vám tu zalíbí, můžete zde i přespat, ubytování je tu pohodlné a cenově přijatelné.

Ke správné dovolené patří i dobré ubytování

To určitě naleznete v Rožmberku nad Vltavou - penziony, hotely všech kategorií, chalupy a apartmány, samozřejmostí a velmi oblíbené je i ubytování v soukromí. Určitě si budete moci vybrat podle toho, jaký typ Vám nejvíce vyhovuje, možná dáváte přednost pohodlí a širokému výběru jídel v hotelové restauraci, prosím, možností je dost. Na druhé straně si ale třeba zvolíte raději ubytování rodinného charakteru v některém stylovém penzionu s možností domácí kuchyně. Je na Vás, kterou eventualitu upřednostníte.

V každém případě, dovolená v Rožmberku nad Vltavou v kterémkoliv ročním období pro Vás jistě nebude zklamáním. Vždyť jen málokde najdete tolik možností kulturního či sportovního vyžití, tolik historických a kulturních skvostů zasazených do prostředí čarokrásné přírody. Navštivte proto Rožmberk nad Vltavou a přesvědčte se na vlastní oči. Příjemné zážitky Vás jistě přinutí se sem s radostí vracet.