Loading

Ubytování v Jilmu

(1 objekt + 23 objektů v okolí 25 km)

Chalupa u Kamenné koule

Jilem (okres Jindřichův Hradec), v obci / ve městě
Stylová historicky zařízená chalupa

Chalupa Dajan

Strmilov (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 5,7 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Domek s bazénem, zahradní hry

Chalupa Dobrá Voda

Popelín (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 6,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na ok...
Relax uprostřed čarokrásné přírody

Penzion Klondike

Kunžak (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 8,6 km vzdušně), v o...
Penzión Klondike stojí v dedine Valtínov

Letohrádek sv. Vojtěch

Počátky (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 10,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na o...
Unikátní prvorepublikový hotýlek

Chata Nikola

Blažejov (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 11,2 km vzdušně),...
Vyšší standard ubytování na chatě

Ubytování Česká Kanada

Český Rudolec (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 11,3 km vzduš...
Komfortné apartmány v České Kanadě

Privát Remeš

Telč (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 13,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Útulný privát se zahradou v centru!

Apartmány Pod Lesem

Rodvínov (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 15,5 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Komfort a pohoda Pod Lesem

Apartmány Duo Dačice

Dačice (Jilem (okres Jindřichův Hradec) 16,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Luxusní apartmány na jihu Čech
1 - 24 / 24

Jilem

Jilem 1

Okolo Hradce, v malé zahrádce

Chcete-li objevovat krásy Jihočeského kraje, nemusíte hned jezdit do Českých Budějovic. Neznamená to ani obligátní návštěvu Českého Krumlova. Místo toho se rozhlédněte a vyberte si malou obec, která Vám autenticky přiblíží život ve zdejší oblasti. Takovou by mohla být i obec s nezvyklým jménem Jilem. Tu objevíte v úrodné a místy mírně zalesněné krajině okresu Jindřichův Hradec.

I když v blízkosti Jilma nenajdete žádný větší les, rozhodně to neznamená, že by tu nebylo nic pěkného k vidění. V bezprostřední blízkosti Jilma je několik větších i menších rybníků.  Kousek od centra je třeba rybník Kachlík. U Velkého Jeníkova jsou rybníky Strany, Koubův rybník či Obecný rybník. Mezi těmi většími pak vévodí Meziříčský rybník, Hejtman a Komorník. Když Vás chození okolo vody omrzí, udělejte si cestu do Strmilova, Telče či okresního Jindřichova Hradce.

Poprvé se se zmínkou o Jilmu setkáváme ve 14. století. Zvláštní jméno obec získala nejspíš kvůli vyššímu výskytu jilmů ve svém okolí. Vzhledem k dobrým přírodním poměrům se místní zabývali především chováním dobytka, zemědělstvím, řemesly a lovem ryb.

Svůj hospodářský charakter si Jilem zachoval i v pozdějších letech. Ke konci 19. století zajistil práci Rolnický lihovar. Co se týče vzdělání, po nějakou dobu k němu docházelo přímo v Jilmu. Později však byla škola přesunuta do vedlejší Studené. Dnes se Jilem orientuje na podporu cestovního ruchu.

Zajímavosti v Jilmu i jinde

K vidění toho tady moc není. Mezi nejcennější památky patří historická sýpka. Dalšími turistickými zajímavostmi jsou boží muka a pomník, který připomíná události 1. světové války. Během relativně krátké chvíle však dojedete k celé řadě jiných významných objektů.

Jilem 2

Malí i dospělí cestovatelé si budou užívat návštěvu zámku Červená Lhota, který byl dějištěm mnoha českých pohádek. Koho baví klasické umění, tomu doporučíme výlet do zámku ve Stráži nad Nežárkou. Ten je velmi úzce spojen s osobou operní pěvkyně Emy Destinnové.

Naučná bude dozajista návštěva zámku Kamenice nad Lipou, ve kterém sídlí pobočka Uměleckoprůmyslového muzea Praha. Podobně zajímavou variantu představuje i hrad Roštejn, ve kterém jsou k vidění materiály Muzea Vysočiny. Romantiku naopak zažijete při objevování tajemných zákoutí hradu Landštejn.

Hledáte-li program na celý den, určitě si zajeďte do Telče. V tomto městě je nejen velmi pěkné historické jádro, ale také vyhledávaný zámek. Díky své neobvyklosti a kráse bylo město zapsáno na světový seznam UNESCO.

S menšími dětmi si zajeďte třeba i do Jihlavy. I ta je totiž doslova napěchovaná řadou pozoruhodných míst. Neopakovatelným zážitek pro Vás bude vstup do jihlavského podzemí. Ale pozor, slabším povahám jeho návštěvu nedoporučujeme. Proslýchá se, že někde v labyrintu chodeb se ukrývá vstup do jiné dimenze. Malé i velké pobaví i návštěva Zoologické zahrady Jihlava.

Co dalšího lze v Jilmu podniknout?

Jediným veřejně přístupným sportovištěm v obci jsou tenisové kurty. Ty lze pronajímat jak na hodinu, tak na celý den. V létě se Vám otevřou i brány Aquaparku Jindřichův Hradec, který skýtá široké spektrum vodních atrakcí. Částečně se zaměřuje i na provoz služeb spojených s wellness.

Venkovní koupání nabízí i plovárna Vajgar. Krom plavání si tu zalyžujete na vodních lyžích či se projedete na lodičkách a šlapadlech.

Jilem 3

Po stránce zimních sportů je nabídka spíše skromnější. Může za to hlavně rovinatý terén. To ale neznamená, že si tady vůbec nezalyžujete. Kvalitní služby poskytuje Ski areál Křemešník. Přijatelnou úroveň lyžování má i lyžařský vlek Mrákotín.

Jilem po stránce ubytování

Nakonec se podíváme na dostupnost ubytování. Možná se budete divit, ale ta je přes malou rozlohu Jilma opravdu slušná. Je tu v provozu několik penzionů i cenově dostupné ubytování v chalupě.

Kdo se rozhlédne po blízkém okolí, objeví i dobře vybavené hotely a možnost ubytování v apartmánu.

Alternativou pro ty z Vás, kteří chtějí mít dostatek klidu je ubytování v soukromí. Cestovatelé s menším rozpočtem určitě ocení ubytování v chatce či v levnějším kempu.

Každý, kdo chce zažít Jihočeský region hezky zblízka, ten by si měl zvolit právě Jilem. Ten je totiž na křižovatce několika nejzajímavějších měst. Zároveň máte jistotu, že si dopřejete tolik vytoužený klid.