Loading

Ubytování na Vysočině

(14 objektů)

Roubená chalupa Krátká 31

Sněžné (okres Žďár nad Sázavou), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Romantická roubená chalupa - pro rodiny

Ranč Jaroslava

Březník, v obci / ve městě
Útulné ubytování plné zážitků - zvířatka

Penzion U statkářky

Moravecké Pavlovice, na okraji obce / města
Penzion v příjemném poklidném prostředí!

Chalupa u Vipa

Písečné (okres Žďár nad Sázavou), na okraji obce / města
Chalupa s bazénem,vířivou vanou,hřištěm
1 - 14 / 14

Vysočina

Oblast Vysočiny se nachází na pomezí Moravy a Čech. Spadá do ní pět podoblastí – Havlíčkobrodsko, Žďársko, Třebíčsko, Jihlavsko a Pelhřimovsko. Tento kraj je bohatý na památky, které jsou zapsány v UNESCO. Vedle Telče uveďme také památky v Třebíči a Žďáru nad Sázavou. Které to konkrétně jsou?

Vysočina je protkaná památkami UNESCO

Telči, která leží zhruba v půli cesty mezi Prahou a Vídní, najdeme hned dvě památky, které jsou na seznamu UNESCO – historické jádro města a státní zámek. Jádro města si zachovalo svůj původní vzhled z 2. poloviny 16. století, kdy město zažívalo svůj velký rozmach. Najdeme zde také zajímavé trojúhelníkové náměstí, na kterém se nacházejí měšťanské domy v renesančním a barokním stylu. 

Zámek Telč je jedním z nejlépe dochovaných renesančních architektonických komplexů v Česku. Uvnitř zámku se nachází cenné vybavení. V rámci prohlídky nahlédnete i do původní gotické části. Kolem zámku se rozkládá zámecký park. Místo je oblíbené pro pořádání různých kulturních akcí.

Na východ od Telče leží město Třebíč. I to se může pochlubit hned dvěma památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Jedná se o baziliku sv. Prokopa a židovskou čtvrť. Románská bazilika byla poničena v 15. století a dlouhou dobu sloužila ke světským účelům. Na počátku 18. století byla opravena a zasvěcena sv. Prokopovi. Unikátní je zde gotická krypta, kde se nachází několik původních (tedy více než 700 let starých) prvků.

Zdejší židovskou čtvrť tvoří 123 dochovaných domů, Stará a Nová synagoga, rabinát, chudobinec, radnice, školy a nemocnice. Židé v Třebíči žili již v 1. polovině 14. století. Na zdejším židovském hřbitově se nachází zhruba 3 000 kamenných náhrobků. Zdejší židovské památky jsou unikátní i tím, že kromě těch jeruzalémských jsou jediné na světě, které se samostatně dostaly pod ochranu UNESCO.

Ve Žďáru nad Sázavou najdeme krásný Santiniho poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Kostel je postaven na nezvyklém půdorysu pěticípé hvězdy. Tento tvar nebyl zvolen náhodou. Podle pověsti se v místě, kde se Jan Nepomucký utopil, objevila právě pěticípá hvězda. Santini číslice pět využil i v jiných částech stavby - do areálu vede pět vchodů, v samotném chrámu pak najdeme pět kaplí s pěti oltáři.

Aktivní dovolená na Vysočině

Ale nezůstávejme stále jen u památek. Co by to bylo za dovolenou bez výletů do přírody? Vysočina Vás zve k návštěvě a objevení. U Žďáru nad Sázavou leží CHKO Žďárské vrchy, která skýtá spoustu zajímavých míst. Teče tudy několik řek, významná jsou zdejší rašeliniště a i díky nim tu najdete spoustu ohrožených či chráněných rostlin. Touto oblastí Vás provedou čtyři naučné stezky.

Na sever a na západ od města Telč se nachází jeden z osmi geoparků v ČR - geopark Vysočina. Prý je tu nejčistší vzduch v Česku, a to rozhodně stojí za vyzkoušení.

Pro dovolenou s dětmi nabízí Vysočina také spoustu zábavy. Navštívit můžete ZOO nebo vnitřní zábavní park Robinson v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn. O netradiční zábavu se dětem postarají v Kamenici nad Lipouzábavním parku Fábula. Rodiče může zase potěšit návštěva některého ze zdejších pivovarů, a to jak větších, tak i těch rodinných - minipivovarů.

Na celý kraj Vysočina se můžete podívat i pěkně zvrchu, pokud tedy zdoláte několik schodů na zdejší rozhledny. Vybrat si můžete třeba tu na Pekelném kopci Třebíče. Další rozhledny se nacházejí u Kramolína, Bystřice nad Pernštejnem a u Pelhřimova.

V létě sem můžete vyrazit třeba na kolech a vybrat si ze spousty cyklistických tras. K osvěžení můžete využít bazénů a koupališť, kterých se tu nachází opravdu hodně.

V okolí je i mnoho vodních nádrží. Velké Dářko je největší rybník Vysočiny, z dalších stojí za zmínku Pilská nádrž a Dalešická přehrada. Aktivní rodiny jistě potěší rekreační středisko Březová, což je největší zážitkový park v ČR. V Humpolci a u Nového Rychnova zase najdete lanová centra.

V zimě je Vám tu pro změnu k dispozici několik běžkařských i sjezdových tratí, např. v Novém městě na Moravě. V okolí Žďáru nad Sázavou zase najdete na 50 kilometrů běžkařských tratí.

Ubytování na Vysočině má svoje kouzlo

Krásně strávený den je ideální zakončit v příjemném ubytování. Ve větších městech najdete jak luxusní hotely, tak i stylové penziony a apartmány. Ubytovat se můžete i v kempechchalupách nebo v soukromí. Záleží pouze na Vašem rozpočtu a Vašich preferencích. 

Vysočina toho svým návštěvníkům může nabídnout opravdu hodně a rozhodně Vás nezklame. Ať už jste vášnivý sportovec nebo spíše relaxační požitkář, určitě si v tomto krásném kraji příjdete na svoje.