Loading

Ubytování v Krucemburku

(2 objekty + 19 objektů v okolí 25 km)

Rekreační středisko Štíří Důl

Krucemburk, v rekreační oblasti, u vody
středisko plné aktivit a zábavy...

Roubenka U Machů

Krucemburk, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásná nová roubenka na Vysočině

Ubytování u Meškadla

Vojnův Městec (Krucemburk 2,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Cenově dostupný apartmán na Vysočině

Chalupa Pohoda v Údavech

Ždírec nad Doubravou (Krucemburk 5,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Chalupa blízko lesa na Vysočine!

Chalupa Na Špici

Oudoleň (Krucemburk 7,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Romantické apartmány na okraji Vysočiny!

Chata 172 Velké Dářko

Polnička (Krucemburk 8,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Útulná chata v rekreační oblasti

Chalupa Za Humny

Cikháj (Krucemburk 9,5 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Stylová chalupa na Vysočine, s bazénem!

Chalupa Světnov

Světnov (Krucemburk 10,5 km vzdušně), v obci / ve městě
Chata s venkovním bazénem a jezírkem!

Rekreační a vzdělávací středisko Chata Doubravka

Chotěboř (Krucemburk 11,1 km vzdušně), na samotě, u řeky
Ubytování na samote pro velké skupiny

Roubenka Horní Babákov

Holetín (Krucemburk 11,4 km vzdušně), na samotě, u lesa / na...
Malebná roubenka na samotě u lesa
1 - 21 / 21

Krucemburk

Krucemburk 1

Krucemburk – městys v okrese Havlíčkův Brod

Ani města ani vesnice, „něco mezi tím“ bývají městyse. Jeden takový – Krucemburk – se nachází v okrese Havlíčkův Brodkraji Vysočina. Okresní město Havlíčkův Brod leží 26 km na jihozápad, Chotěboř 15 km na severozápad, Hlinsko 10 km na sever, Žďár nad Sázavou 16 km na jih od Krucemburku. Z jihovýchodu sem zasahují výběžky Českomoravské vrchoviny, ze severovýchodu Žďárských vrchů. Krucemburkem protéká Městecký potok.

První dochovaná písemná zmínka o obci je z roku 1241. V roku 1385 byl Krucemburk povýšen na městečko. Po staletí se zde těžila železná ruda, profitovalo železářství. Po skončení těžby byly doly zaplaveny a z některých z nich vznikla jezírka, která na konci 20. století byla vyhlášena přírodní rezervací. Vedle této se rozprostírá Národní přírodní rezervace Ransko. V letech 1949 až 1993 se městys nazýval česky Křížová, posléze se vrátil k původnímu názvu.

Nejvýznamnější architektonickou památkou je kostel sv. Mikuláše z 13. století. Při procházce po krucemburském náměstí projdete okolo sochy sv. Jana Nepomuckého. Světské památky jsou zde zastoupeny pomníky věnovaný padlým v obou světových válkách. Krucemburk je úzce spojen i s osobou významného českého malíře, kterého je zde pochovaný na hřbitově nad náměstím. Jeho život a tvorbu dodnes připomíná Pamětní síň Jana Zrzavého.

Okolí Krucemburku má co nabídnout

V každém ročním období má Krucemburk co nabídnout. Vedle neposkvrněné přírody a skutečně zdravého ovzduší jsou to hluboké lesy a rekreační rybník zvaný Řeka. Toto prostředí je jako stvořené pro pěší turistiku, cykloturistiku, houbaření i jiné aktivity, jako je např. jízda na koních, horolezectví a mnoho druhů letních i zimních sportů. Cyklotrasy vás dovedou do blízkých i vzdálenějších míst - na dosah budete mít např. Žďársko, Přibyslavsko, celé Podoubraví a další zajímavé a krásné lokality.

Krucemburk leží téměř v polovině turistické stezky vedoucí z Přibyslavi do Hlinska. Vydejte se po ní pěšky či na kole. Cestou navštivte poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře z první poloviny 18. století, nedaleko Žďáru nad Sázavou. V Přibyslavi se potom zastavte u barokního kostela Narození Sv. Jana Křtitele, starého špitálu či zámku Přibyslav, kde bylo v druhé polovině 20. století vybudováno hasičské muzeum.

Krucemburk 2

Hlinsku na Vás potom čeká Městské muzeum a galerie Hlinsko. Bylo založeno v druhé polovině 19. století, čímž je nejstarším muzeem svého druhu v Čechách. Jeho expozice Vás seznámí nejen s historií samotného města, ale i celého regionu.

Další zajímavostí, kterou můžete v Hlinsku vidět, je památková rezervace Skanzen Betlém Hlinsko. Je to soubor roubených a zděných domků z druhé poloviny 18. století. Tradicím regionu je věnována expozice na téma masopustních průvodů a masek z Hlinecka.

Přibližně 12 km na severozápad u města Chotěboř se v údolí řeky Doubravy nachází dvě překrásné skalní vyhlídkyČertův stolek a Sokolohrady, nedaleko dvě umělé jeskyně – příznačně nazvané Čertova jeskyně a Poustevna. K orientaci Vám zde pomohou značené turistické trasy a naučná stezka. Další zajímavé skalní útvary najdete na nejvyšším vrcholu Žďárských vrchů, zvaném Devět skal. Je to zvláštní labyrint s devíti skalními věžemi, u jednoho z nich objevíte vyhlídku se zábradlím, odkud budete mít za pěkného počasí nádherný výhled do okolí.

Nedaleko Devíti skal se vypíná Bílá skála, která je oblíbeným místem vyznavačů horolezectví. Další přírodní zajímavostí vyhledávanou kromě běžných turistů i horolezci, je Rozštípená skála. Leží zhruba 17 km jižním směrem od Krucemburku u obce Hamry nad Sázavou. Vyznavače putování po hradech a zámcích potěší návštěva dobře zachovaného hradu Rychmburk u obce Předhradí a zámku Polná ve stejnojmenné obci. Kromě klasických zámeckých prostor zde najdete i galerii a muzeum se zajímavými expozicemi.

K oblíbeným aktivitám, které se dají provozovat aktivní i pasivní formou, patří letní rekreace. Věnovat se jí můžete u vodních nádrží Pilská, Seč a Velké Dářko, které kromě koupání poskytují i možnosti rybolovu. V případě nepříznivého počasí nebo mimo letní sezónu využijte nabídky krytého bazénu v Relaxačním centru Žďár nad Sázavou nebo ve Vodním ráji Jihlava.

Zimní rekreaci zabezpečují lyžařská střediska Ski areál Svatá Anna u Chotěboře, Ski areál Svratka ve stejnojmenné obci, Ski areál Hlinsko, Ski areál Vysoká u Havlíčkova Brodu a jiná. Vedle vyznačených tras pro běžecké lyžování tu budete mít k dispozici upravené sjezdovky pro sjezdové lyžování a snowboarding pro začínající i pokročilé lyžaře a snowboardisty.

Krucemburk 3

A kde se v Krucemburku ubytujete?

Budete se mít v Krucemburku během Vaší dovolené kde ubytovat? Bude tam ticho, teplo, pohodlí a klid? Určitě i tyto otázky se Vám honí hlavou při plánování zimní dovolené. Nemusíte mít žádné obavy. O Vaše pohodlí a odpočinek se v Krucemburku postarají penziony a priváty. Kus té pravé romantiky a soukromí pro celou rodinu si užijete, jestliže se ubytujete v některé z chalup či roubenek.

Na kraji města, především v teplejších měsících, je dobrou volbou i poměrně levné ubytováníkempech. V okolí jistě naleznete další možnosti, až už jsou to hotely, apartmány, ubytovny, motely či chatové osady.

Byla by škoda neužít si Krucemburk se vším všudy, jestliže nechcete zvolit alternativu spát každou noc někde jinde. Určitě je pohodlnější a praktičtější ubytovat se na jednom místě – v tomto případě v Krucemburku, a každý den podnikat výlety za poznáním a zážitky odsud.