Loading

Ubytování ve Skutči

(1 objekt + 13 objektů v okolí 25 km)

Ubytování Pod Rozhlednou

Skuteč, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování na okraji přírodní rezervace

Ubytovny Hamzovy léčebny

Luže (Skuteč 5,6 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na...
Levné ubytování v příjemném prostředí

Apartmány Harmonie

Luže (Skuteč 6,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Klid a pohoda? 100% v našich apartmánech

Ubytování v Boru u Skutče

Bor u Skutče (Skuteč 9,5 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulné a cenově výhodné ubytování

Roubenka Horní Babákov

Holetín (Skuteč 9,8 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okra...
Malebná roubenka na samotě u lesa

Ubytování Vysočina

Svratka (Skuteč 15,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u...
Apartmán ve Žďárských vrších

Chalupa Bučina u Vysokého Mýta

Bučina (Skuteč 15,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
S bazénem, kulečníkem, velikým posezením

Chalupa ve Svratce

Svratka (Skuteč 15,9 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okr...
Pěkná chalupa s krbem,v tichém prostředí

Chalupa Pohoda v Údavech

Ždírec nad Doubravou (Skuteč 17,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Chalupa blízko lesa na Vysočine!

Penzion na Křižánkách

Křižánky (Skuteč 17,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u...
Komfortný penzion v Žďárských vrších
1 - 14 / 14

Skuteč

Skuteč 1

Město Skuteč se nachází v okrese ChrudimPardubickém kraji ve Východních Čechách. Leží na severním okraji Českomoravské vrchoviny a západním okraji Svitavské pahorkatiny u potoka s půvabným názvem Jordánek. Je obklopeno známými městy, jako např. Chrudim a Slatiňany na západě, Vysoké Mýto na severu, Litomyšl na východě a Hlinsko na jihozápadě. Pardubice jsou od Skutče vzdáleny 31 km na sever.

Z historie a současnosti města

Poprvé je Skuteč jako ves písemně zmiňován v r. 1289. Později se ze vsi stalo poddanské trhové městečko náležející k nedalekému hradu Rychmburk. Nebylo opevněné, často tak trpělo bitvami a požáry. Domy na náměstí a přilehlých ulicích mají proto novodobější charakter, převážně z konce 19. století. Město má dlouholetou obuvnickou tradici, ševcovský cech tu působil už v polovině 16. století. V 19. a 20. století se zde těžil kámen. Toto období Vám připomene naučná stezka Žulová stezka Horkami.

V současnosti je Skuteč poklidným městečkem s bohatým kulturním a sportovním zázemím – k dispozici obyvatelům i návštěvníkům města jsou multifunkční sportovní hala, hřiště a kurty, plavecký bazén a koupaliště.

Historickým i společenským jádrem města je protáhlé obdélníkové náměstí, kterému dominuje pseudogotická radnice, vystavěna na místě staré. Uprostřed náměstí se nachází pískovcová barokní kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého a mariánské sousoší se sochami svatých. Zajímavým příkladem architektury venkovského městečka jsou roubené chalupy z 2. poloviny 18. století v blízkosti centra.

Mezi nejvýznamnější církevní památky Skutče patří gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokním děkanstvím a barokní roubený panský špitál. Za prohlídku stojí i gotický špitální kostel Božího těla. V části Štěpánov přijdete k půvabnému kostelu sv. Matouše, nedaleko objevíte zajímavou Expozici Národního geoparku Železné hory. Má podobu dřevěného přístřešku, ve kterém jsou informační tabule o období druhohor, kdy bylo zdejší území zaplaveno křídovým mořem.

Skuteč 2

Další procházku městem nasměrujte do části Lažany, kde je k vidění kostel sv. Václava s dochovanými románskými prvky. Nejen v případě nepříznivého počasí můžete ve Skutči navštívit i Městské muzeum s expozicí dělnického hnutí, obuvnictví, kamenictví a Památníkem Vítězslava Nováka – místem, kde žil a tvořil tento významný hudební skladatel.

Vydejte se na výlety do okolí

Okolí Skutče se může pochlubit skutečně krásnou přírodou. Přesvědčte se o tom sami, nemusíte ani chodit daleko, na severním okraji Skutče narazíte na přírodní rezervaci Údolí Anenského potoka. Zaměřuje se na ochranu ohrožených rostlin a živočichů. V městské části Zbožnov zase můžete obdivovat zajímavé skalní útvary.

Původně gotický hrad Rychmburk se nachází u obce Předhradí, asi 5 km vzdálené od Skutče. V současnosti je využíván jako domov pro pacienty s chronickým duševním onemocněním, uvažuje se však o jejich vhodnějším přemístění a o zpřístupnění hradního objektu veřejnosti. Zatím jsou volně přístupné gotické sklepy, prohlídku dalších částí včetně věže si musíte předem dohodnout.

Další výlety do okolí můžete podniknout např. do Heřmanova Městce, vzdáleného 30 km na západ od Skutče, s významnou židovskou historií a bohatou kulturní přítomností. Na východ odsud se nachází největší město této turistické oblasti - Chrudim (10 km). Disponuje bohatým kulturním a turistickým zázemím. Na sever od Skutče je 8 km dlouhá cesta do města Chrast s renesančním zámkem. V jeho třech křídlech sídlí Městské muzeumgalerií a výstavní síní. Najdete tu i kostel sv. Markéty - panny a mučednice, který byl vybudován na místě bývalého benediktínského kláštera. V něm byla napsána největší ručně psaná kniha na světěĎáblova bible.

Nejen kulturní památky, ale i možnost sportovního vyžití dělá tuto oblast atraktivní. Jste-li příznivci hippoturistiky, možnost prohlídky stájí a projížďky na koních se Vám naskytne na farmách ve městech a obcích Nasavrky, Luže, Chrudim a v Proseči u Skutče.

Osvěžení v teplých letních dnech najdete ve Skutči na městském koupališti. Klidnější prostředí s malebnou přírodní scenérií Vám nabídne přírodní koupaliště lom ZvěřinovHorní rybníkNasavrkách Vám kromě koupání nabízí i možnost rybaření. Další letní koupaliště máte k dispozici v obci Holetín, v Boru u Skutče, Horecký rybník u obce Chacholice a mnoho dalších.

Skuteč 3

Trávíte-li ve Skutči dovolenou v zimě, jisté Vám padne vhod skutečnost, že 14 km na jih odsud se nachází Ski areál Hlinsko, 17 km na západ Lyžařské středisko Trhová Kamenice, 20 km na západ Ski areál Hluboká. Na západ u města Chotěboř (34 km) poskytne Ski areál sv. Anna výborné podmínky pro sjezdaře i snowboardisty, v okolí areálu jsou dobře upravované běžecké tratě. Přibližně stejně daleko, ale na jihovýchod je to do Ski areálu Jimramov.

Možnosti ubytování ve Skutči a blízkém okolí

Přímo ve Skutči se ubytujte v některém z penzionů či soukromí, romantické ubytování Vám poskytnou chaty a poloroubenky.

Další ubytovací zařízení najdete např. ve Vrbatově Kostelcihostely, v České Rybnéchaty, chalupy a roubenky, v Boru u Skutče - chalupy a apartmány, hotelyChrudimi, Slatiňanech a Hlinsku.

Váháte-li tedy stále nad Vaší dovolenkovou destinací, zkuste to a zajeďte si do Skutče. Možná se toto město pro Vás stane synonymem báječné dovolené, má na to všechny předpoklady – množství kulturních památek, v létě dostatek vodních ploch ke koupání a v zimě lyžařských středisek. Především ale nádherná příroda a vstřícnost místních ubytovatelů jsou Vám toho zárukou.