Loading

Ubytovanie ve Slatiňanech

(0 objektů + 6 objektů v okolí 25 km)

Penzion Blatenský dvůr

Mikulovice (okres Pardubice) (Slatiňany 8,5 km vzdušně), na okraji obce / města, v...
Penzion a restaurace a tenisovým kurtem

Apartmány Harmonie

Luže (Slatiňany 15,7 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Klid a pohoda? 100% v našich apartmánech

Roubenka Horní Babákov

Holetín (Slatiňany 15,9 km vzdušně), na samotě, u lesa / na...
Malebná roubenka na samotě u lesa

Ubytovny Hamzovy léčebny

Luže (Slatiňany 15,9 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Levné ubytování v příjemném prostředí

Chalupa Podhořany u Ronova

Podhořany u Ronova (Slatiňany 19,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u potoka
Útulná chalupa s krbem v horách.

Ubytování Pod Rozhlednou

Skuteč (Slatiňany 19,8 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování na okraji přírodní rezervace
1 - 6 / 6

Slatiňany

Slatiňany 1

Slatiňany, město koní a turistů

Slatiňany jsou menší městečko pod Železnými horami, které obývá přes 4000 lidí. Město ale několik tisíc dalších lidí každým rokem navštíví, aby si prohlédli zdejší památky a mnoho z nich se zde i ubytuje a stráví tady krásnou dovolenou.

Pro lepší orientaci, Slatiňany najdete v Pardubickém kraji, takže jsou v takovém středu republiky. Z toho vyplývá, že to tam odnikud není zas tak daleko. Sousedí s okresním městem Chrudim a samy Slatiňany zahrnují obecní části Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice.

Obecnímu znaku dominuje černý kůň, který je symbolem města. Proč tomu tak je, o tom se dozvíte níže, ale pokud Vám toto zvíře imponuje, tak je to o důvod více, proč se vydat do Slatiňan.

Na prohlídce ve Slatiňanech

Každou prohlídku je dobré začít několika slovy o historii daného místa. Tak tedy Slatiňany svůj první písemný záznam datují do roku 1294, kdy zde nad řekou Chrudimkou stála dřevěná tvrz. Poté se tady střídaly šlechtické rody, ale největší zápis do historie provedl rod Auerspergů, pod jejichž vlastnictvím se ze Slatiňan stalo významné město.

Právě rodu Auerspergů je věnována velká část expozice na zámku Slatiňany. Ten stojí na místě původní tvrzi a zažil několik přestaveb ve stylu renesance či gotiky. Dnes je to státní zámek, který umožňuje prohlídky interiéru. Ty jsou velice zajímavé, ale minimálně stejně zajímavé je i okolí Slatiňanského zámku.

Kolem zámku se rozléhá obrovský zámecký park. Je skvělým místem pro romantické procházky nebo fotografování. Navíc hned vedle zámku najdete hipologické muzeum – tedy muzeum koní a jezdectví. Málokde se toho o koních dozvíte tolik, co zde. Své teoretické znalosti z muzea si ověříte hned vedle, protože tam se nachází hřebčín Slatiňany. Ten je součástí národního hřebčína a chovají tady starokladrubské koně. Ty si můžete prohlédnout jak v hřebčíně, tak na jízdárně a vychutnat si unikátnost tohoto místa. Samozřejmě si lze dojednat prohlídku, projížďku na koni či svezení v kočáře.

O tomto druhu koní se dozvíte více při návštěvě Švýcárny, která je muzeem věnovaným právě chovu kladrubských koní. Směrem ke Švýcárně se začíná terén zvedat, takže je to už náročnější procházka. Určitě se ale nevzdávejte a pokračujte dále, dojdete ke Kočičímu hrádku, který je miniaturou hradu, kde se v minulosti hrály zámecké děti pobývající na zdejším zámku.

Slatiňany 2

Na větší výlet nebo například vyjížďku na kole je vhodná trasa na vrchol Hůra a k vyhlídkové věži na Chlumu. Po cestě byste našli i lesní tělocvičnu, která potěší sportovce. Tato vrchovina je plná takových zajímavých míst, cestiček s odpočívadly a v oblasti Podhůra stojí rozhledna Bára, lezecká stěna a lanový park. Ve Slatiňanech také najdete pískovcové skály. Bohužel jsou na soukromém pozemku a vstup k nim je možný jen po domluvě.

To vše se nachází mimo centrum města, takže ideální stav je najít si ubytování v centru města a vyrážet na okraj města za výlety pěšky, na kole a případně v zimě se po okolí města můžete prohánět i na běžkách. Vrchovina Železných hor díky vyšší nadmořské výšce přináší sněhové podmínky, které lyžařům často přejí. Pokud jste nakloněni sportování, tak ve městě je také koupaliště, tenisové kurty a tenisová hala, kde se dá hrát po celý rok. Ve městě funguje také jezdecký klub, což Vás asi v rámci vztahu města ke koním nepřekvapí.

Kromě výše zmíněného ve městě najdete všechny potřebné služby jako samoobsluhy, restaurace, hospůdky, lékárny poštu. Městská část Slatiňan není nijak rozlehlá, takže město působí velice útulně a všechno najdete hezky pohromadě.

Na výletě ze Slatiňan

Pokud ze Slatiňan vyrazíte na výlety do okolí, tak si nenechejte ujít krajské město Pardubice. Městskou dominantou je zámek Pardubice, který není možná tolik známý, ale přesto je krásný. Kromě prohlídky historického interiéru a okolí zámku je v Pardubicích taky možnost vodních radovánek v Aquacentru Pardubice. Ten přitahuje tisíce návštěvníku po celý rok. Ze Slatiňan to není daleko ani do dalších historických měst jako Čáslav, Kutná Hora nebo Litomyšl.

Pokud ale chcete ven z města a chtěli byste prozkoumat Pardubický kraj, tak je několik míst, které byste si neměli nechat ujít. Na prvním místě je hrad Kunětická hora. Tento státní hrad s bohatou historií, především z období husitských válek je národní památkou a dominantou celé oblasti. Méně známý je hrad Rychmburk, protože není veřejnosti kompletně přístupný. Přesto jeho nádvoří a část interiéru stojí za prohlídku, jelikož je to gotická perla Pardubicka.

Nejen pro fanoušky historie je zajímavá návštěva Betléma Hlinsko. Zdejší roubenky jsou památkou lidové architektury a jde si v nich prohlédnout, jak naši předkové žili a jaké vykonávali řemesla. Taková prohlídka zaujme všechny generace, protože není od věci vědět, jak žili naše prababičky a pradědové.

Když se do Hlinska vydáte v zimním období, tak si sebou můžete vzít i výbavu na lyže, protože se zde nachází Ski areál Hlinsko. Ten nabízí několik sjezdovek, které jsou vhodné pro začátečníky i náročnější lyžaře. Samozřejmostí je ski servis, parkoviště a restaurace. Areál se nachází v kopcích Českomoravské vrchovine, kde je rovněž Ski Hluboká, který je velikostí podobný a navíc se tady dá lyžovat i večer pod umělým osvětlením. Zmíněná vrchovina je rovněž dobrá na zimní túry na běžkách a v létě na výšlapy či vyjížďky na kole.

Slatiňany 3

Pokud holdujete jízdě na kole, tak ze Slatiňan je možné vyrazit na mnoho výletů. Ať už k vodní nádrži Seč, kde se dá v létě okoupat či rybařit. Nebo se vydejte do městečka Luže - tady v místní části Košumberk stojí zřícenina hradu Košumberk a také Hamzův park a botanická zahrada, kde najdete kolem 500 druhů rostlin. Je to skvělé místo na relax a oddych. Za tímto účelem v okolí najdete mnoho krásných míst, kam se dá vyrazit autem, vlakem, autobusem nebo na kole. Nudit se v okolí Slatiňan určitě nebudete.

Kde se ubytovat ve Slatiňanech?

Tím, že ve Slatiňanech je toho mnoho k vidění, se tady také počítá s větším počtem turistů, kteří budou chtít někde složit hlavu a přečkat noc. Proto je ve městečku vícero ubytovacích zařízení. Za levné ubytování se dá označit pronájem pokoje v turistické ubytovně. Ve městě je provozováno také několik, penzionů nebo apartmánů. Penziony jsou ve Slatiňanech provozovány i v různých historických budovách, které dříve sloužily k jiným účelům a jedná se o velice stylové ubytování. Místní obyvatelé nabízejí ubytování v soukromí, případně si můžete pronajmout celou chalupu nebo chatu. To už záleží jen na Vás a na tom, kolik lidí si sebou vezmete na dovolenou.

Ať se ubytujete kdekoliv, jedno je jisté. Ve Slatiňanech na Vás čeká mnoho krásných míst a ještě krásnějších zážitků, takže neváhejte a zařaďte toto město do svého seznamu budoucích zážitků.