Loading

Ubytování v Heřmanově Městci

(1 objekt + 4 objekty v okolí 25 km)

Penzion Marina

Heřmanův Městec, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion s restaurací, barem a bowlingem

Penzion Blatenský dvůr

Mikulovice (okres Pardubice) (Heřmanův Městec 8,6 km vzdušně), na okraji obce / měs...
Penzion a restaurace a tenisovým kurtem

Chalupa Podhořany u Ronova

Podhořany u Ronova (Heřmanův Městec 9,2 km vzdušně), v obci / ve městě, u potoka
Útulná chalupa s krbem v horách.

Penzion Zájezdní hostinec Obora Trpišov

Slatiňany (Heřmanův Městec 11,5 km vzdušně), na okraji obce...
Moderní ubytování s restaurací

Penzion Nela

Čáslav - Nové Město (Heřmanův Městec 20,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru...
Penzion na pěší zóně
1 - 5 / 5

Heřmanův Městec

Heřmanův Městec 1

Městečko Heřmanův Městec najdete v Pardubickém kraji, zavítáte-li do okresu Chrudim. Leží u Zlatého potoka na severním úpatí Železných hor. Okresní město Chrudim je od Heřmanova Městce vzdálené asi 10 km na východ, Čáslav 23 km na západ, krajské město Pardubice 17 km na sever.

V období kolem r. 1300 byla stará ves, známá pod názvem Černá či Mrdice, přebudovaná na městečko a přejmenována po svém zakladateli na Heřmanův Městec. Od roku 1325 se o něm hovoří jako o městě, z této doby pocházejí i první písemné zmínky. V 19. století dochází k rozvoji kulturního a společenského života.

Perličkou je, že se tu hrála poprvé v Čechách kopaná, kterou dovezl z Anglie hrabě Kinský. Významnou společenskou událostí, která se tu koná každoročně na konci září, jsou Heřmanoměstecké podzimní slavnosti, jejichž součástí kromě bohatého kulturního programu je i oblíbený staročeský jarmark.

Dovolená v Heřmanově Městci

Osu historického jádra města tvoří dlouhá komunikace, směřující od severu k jihu, která se uprostřed rozvětvuje do dvou náměstí. Na tom větším stojí pozdně barokní kostel sv. Bartoloměje se starší věží a barokní farou. Určitě Vás hned upoutá bohatě zdobené pilastrové průčelí s plastikami sv. Bartoloměje a symboly teologických ctností z poloviny 18. století.

Dominantou druhého, rozlohou menšího náměstí, je zámek z r. 1784, jednopatrová čtyřkřídlá budova postavena na místě původní tvrze, novogoticky upravena v 19. století, se čtvercovým nádvořím. Úprava fasád a interiéru je z pozdějšího období než samotná stavba. Na mírně stoupajícím terénu zámek obklopuje rozsáhlý, krajinářsky zajímavý anglický park o rozloze 60 hektarů, který Vás zláká k příjemné procházce po prohlídce zámku.

Na náměstích a v jejich těsné blízkosti se dochovalo několik barokních a empírových domů s dekorativními fasádami zdobenými štíty. Pozoruhodnou památkou bývalo židovské ghetto, z kterého dnes zůstalo jen torzo – novorománská synagoga z r. 1890, bývalá škola a hlavně starý hřbitov z 16. století, jeden z nejstarších a nejzachovalejších v ČR, s více než 1000 náhrobními kameny. V budově bývalé židovské školy se dnes nachází stálá galerie Gallery Cyrany. Prohlédnout si zde můžete rozsáhlou sbírku uměleckých děl východočeských malířů a umělců 20. století.

Dalším zajímavým místem ve městě hodným Vaší návštěvy, je Národní hřebčín v Heřmanově Městci. Byl založen v druhé polovině 19. století rodem Kinských a specializuje se na chov koně kladrubského, který se tu stal tradicí.

Za výlety do okolí Heřmanova Městce

Heřmanův Městec 2

Heřmanův Městec se nachází na úpatí Železných hor. Hornatý lesnatý terén jeho okolí je vhodný pro pěší turistiku, různé sporty, jako např. orientační běh, houbaření, rovinatější oblasti pro cykloturistiku a in-line bruslení. Velmi oblíbené jsou výlety údolím řek Doubravky či Chrudimky.

Vydejte se na příjemné výlety k rozhledně Barborka blízko Raškovického lesa a zajímavé přírodní lokalitě bývalých Raškovických lomů. Další rozhlednu Na kopečku najdete u Licoměřic.

Ve vzdálenosti 5 km od Heřmanova Městce se nachází městečko Choltice, původně ves z 13. století, s cenným barokním zámkem a nádhernou zámeckou kaplí sv. Romedia.

Asi 10 km na jih od Heřmanova Městce u obce Třemošnice najdete zříceninu hradu Lichnice, odtud se vydejte k další zřícenině – hradu Oheb. Po příjemné procházce a prohlídce hradu se můžete, jeli příznivé počasí, zvlažit v Sečské přehradě. Mezi městy Ronov nad Doubravou a Čáslav leží státní zámek Žleby, kde Vás po prohlídce zámku čekají příjemné chvíle během návštěvy minizoo dravých ptáků a bílých jelenů.

Městečko Slatiňany ve vzdálenosti 13 km na východ od Heřmanova Městce Vám k návštěvě nabídne původně renesanční zámek a hipologické muzeum. Přístupná je i zámecká věž, z které se Vám naskytne překrásný výhled do okolí. V těsné blízkosti zámku si nejde nepovšimnout výběhy patřící k hřebčínu kladrubských koní. V Starém Hradišti najdete hrad Kunětická hora, stejného jména je i vrch, na kterém stojí.

Zajímavá místa a spoustu historických památek najdete ve větších městech nedaleko Heřmanova Městce – v Chrudimi, zámek v Pardubicích a dva zámky v okolí Čáslavi - Filipov a Třebešice. V Kutné Hoře stojí jedna z nejvýznamnějších památek v ČR, Chrám sv. Barbory, zapsaný v seznamu UNESCO, také se tu můžete dozvědět něco z historie těžby stříbra a ražení mincí. U Hlinska si nenechte ujít návštěvu skanzenu lidových staveb Vysočina.

Máte-li štěstí na počasí, v okolí Heřmanova Městce budete mít určitě dost míst ke koupání. Ať už je to přírodní koupaliště v místní části Konopáč, Sečská přehrada či koupaliště Chrudim a Cihelna v horkých letních dnech anebo krytý bazén v Chrudimi, Čáslavi, či Aquacentrum Pardubice za nepříznivého počasí nebo mimo letní sezónu.

Heřmanův Městec 3

Zimní dovolenou můžete zpestřit prostřednictvím zimních sportů, ať už je to běžecké lyžování v blízkém okolí Heřmanova Městce či v nedalekých lyžařských areálech. Necelých 30 km jihovýchodním směrem to budete mít do Trhové Kamenice, kde se nachází menší Ski areál Hluboká. O trochu dál je Ski areál Hlinsko, kde můžete vyzkoušet tři sjezdovky různé náročnosti.

Možnosti ubytování v Heřmanově Městci

Do Heřmanova Městce rádi zavítají nejen ti, kteří si ho vyberou cíleně ale i návštěvníci nedalekých měst, kterým se tam nepodaří najít ubytování. Zde mají různé možnosti, ať už jsou to hotely, penziony, hostince, z nich mnohé dokonce s vlastním stravovacím zařízením nabízejícím ochutnávky mezinárodní i tradiční české kuchyně. Jistou romantiku Vám přinese i ubytování v chatách a chalupách. Poměrně levného a přitom pohodlného ubytování se dočkáte v autokempech či ubytovnách, zkuste například i ubytování v soukromí, dnes tak oblíbené a vyhledávané.

Zavítejte teda do místa, kde se snoubí nádherná příroda s velkolepou historií, lidským umem a možnostmi sportovního vyžití. Ať už chcete trávit klidnou dovolenou či užít si aktivního pohybu spojeného s poznáváním historických a kulturních památek, právě město Heřmanův Městec bude to pravé pro Vás.

Názory a doporučení

Miroslav Bartek (starší pár - návštěvník) 16.8.2019
V době pobytu byla rozkopaná ulice, město pěkné.