Loading

Ubytování v Holetíně

(1 objekt + 19 objektů v okolí 25 km)

Roubenka Horní Babákov

Holetín, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Malebná roubenka na samotě u lesa

Chalupa Pohoda v Údavech

Ždírec nad Doubravou (Holetín 10,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Chalupa blízko lesa na Vysočine!

Ubytování Pod Rozhlednou

Skuteč (Holetín 10,4 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování na okraji přírodní rezervace

Ubytovny Hamzovy léčebny

Luže (Holetín 12,2 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Levné ubytování v příjemném prostředí

Apartmány Harmonie

Luže (Holetín 12,4 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Klid a pohoda? 100% v našich apartmánech

Chalupa ve Svratce

Svratka (Holetín 13,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na ok...
Pěkná chalupa s krbem,v tichém prostředí

Penzion Zájezdní hostinec Obora Trpišov

Slatiňany (Holetín 13,4 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderní ubytování s restaurací

Ubytování Vysočina

Svratka (Holetín 13,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u...
Apartmán ve Žďárských vrších

Ubytování u Meškadla

Vojnův Městec (Holetín 13,8 km vzdušně), v obci / ve městě
Cenově dostupný apartmán na Vysočině

Ubytování v Boru u Skutče

Bor u Skutče (Holetín 14,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji...
Útulné a cenově výhodné ubytování
1 - 20 / 20

Holetín

Holetín 1

Obec s pelikánem v erbu

Holetín leží asi 3 kilometry severně od správního města Hlinsko, v okrese Chrudim, Pardubickém kraji. Jeho délka necelých 5 km ho řadí k nejdelším obcím okresu. Dělíme ho na 3 místní části: Horní Holetín, Dolní Holetín a Horní Babákov.

Pověst mluví o tom, že na místě dnešní obce původně stávala tvrz a tři dvory. Vedla tudy pradávná kupecká stezka, která spojovala Čechy s Moravou. Na jedné tvrzi měl prý žít i zeman, který se jmenoval Holeta. Po něm, podle některých zdrojů a pověstí, dostala obec také svůj název. První písemná zmínka údajně pochází již z roku 1144.

Ve znaku má stříbrného pelikána se zlatou zbrojí a jeho stříbrná mláďata ve zlatém hnízdě. Vyskytuje se v něm také červená a zelená barva. Ta červená připomíná tinktury v erbu pánů z Pardubic, kteří vlastnili Rychmburské panství. Tím vládli i části Holetína. Zelená barva pak znázorňuje lesy, louky a pole kolem obce. Proč pelikán? Zajímavostí je totiž to, že pelikáni zde skutečně žili na místních rybnících. Díky teplejšímu klimatu ve 14. a 15. století byly v této oblasti dokonce i vinice.

Holetín – památky, občanská vybavenost a tipy na výlety

V centru obce se nachází kaple sv. Jana Křtitele, kde se stále konají mše svaté. Byla postavena a slavnostně vysvěcena na konci 19. století. Spadá pod farnost Raná, farní úřad Skuteč. V obci Holetín najdeme obchody, poštu, školy i Sportovní areál Holetín. V provozu je zde i restaurace s venkovním i vnitřním posezením. Bazén, který je jeho součástí, je v létě zásobován přírodní vodou. Na své si přijdou i děti. Mají zde totiž pískoviště, houpačky a prolézačky.

Holetín 2

Obcí protéká potok Holetínka, která ústí do říčky Ležák. V okolí se rozprostírají zejména lesy. Babácký les navazuje na Chráněnou krajinnou oblast Železné horyRozhledna Vojtěchov se nachází ve vzdušné vzdálenosti asi 5 km od obce. Necelých 9 km pak najdete rozhlednu na Zuberském kopci, která zároveň slouží jako vysílač. Takže pokud se rádi rozhlížíte do krajiny, neměli byste je minout.

Nedaleký Betlém Hlinsko je památkovou rezervací lidové architektury. Najdete ho na pravém břehu řeky Chrudimky. Skanzen Vysočina – Veselý Kopec je zasazen do kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Tvoří ho bývalé předměstí Hlinska a historické osady obce Vysočina. Za návštěvu stojí také přehrada Hamry, která je nejstarší vodní dílo řeky Chrudimky a zároveň jedna z nejstarších vodních nádrží se sypanou hrází v republice.

Svou návštěvou může poctít i nedaleký dobře zachovaný hrad Rychmburk, zříceninu hradu Žumberk nebo zříceninu hradu Košumberk. Podle pověsti se v Žumberku nachází poklad, který hlídá sám ďábel. Má podobu černého psa. Jeho podzemí je dodnes plné tajemství. Milovníkům přírody by se mohlo líbit v lesoparku Hamzův park a arboretum. Byl založen profesorem MUDr. Františkem Hamzou v prvním desetiletí 20. století.

V případě nepříznivého počasí můžete navštívit Relaxační centrum Žďár nad Sázavou, které nabízí plavecký bazén i vyžití pro děti. Součástí je dětské brouzdaliště s vodním hřibem, cvičný bazén i relaxační zábavný bazén. Stejně tak Vám v zimě nebo za deště poslouží Aquacentrum Pardubice. Těm z Vás, kteří máte radši zimu a lyže nabízí své služby Ski areál Hlinsko, ležící v krásném prostředí Českomoravské vysočiny. Další vlek najdete ve Ski areálu Hluboká, ve vzdušné vzdálenosti asi 10 km od obce. Poblíž se nachází také Ski areál Svratka.

Holetín 3

Ubytování a stravování v Holetíně

Přestože jde o malou obec, můžete se ubytovat přímo v ní. V nabídce jsou chaty, chalupy a romantické roubenky. V nejbližším okolí nejdete ubytovny, apartmány a penziony. Několik rekreačních středisek nedaleko nabízí své služby pro Vaši pohodlnou rekreaci.

Pokud jste si ani tak nevybrali a představovali byste si například něco luxusnějšího, tak neklesejte na mysli. Hlinsko se nachází co by kamenem dohodil. Nabízí další možnosti ubytování v soukromí, apartmány, penziony i hotel. Vybrat si můžete z velkého výběru restaurací, hostinců i kaváren. Najdete zde také bistra, hospody a cukrárny.

Ve větších městech v okolí na Vás čekají i luxusní hotely. Můžete hledat například v Chrudimi, Žďáru nad Sázavou nebo Novém Městě nad MetujíHoletín není známou obcí, a přesto nabízí krásná místa k navštívení, přírodu, koupání i sportovní vyžití. Zkrátka vše, co na dovolené člověk potřebuje. V mnoha případech je to hlavně odpočinek, klid a hezké prostředí. Pokud je to i Váš případ, zahrňte do svého harmonogramu na výlet právě tuto obec. Různorodé aktivity nabízí na jaře, v létě, na podzim i v zimě.

Názory a doporučení

Zuzana Saifrová (ubytovatel) 20.5.2020
Nedaleko je skanzen na Veselém kopci a Betlém s roubenými chalupami v Hlinsku
Linda Vostruhová (mladý pár - návštěvník) 20.4.2020
Malá obec, nádherná příroda, trošku horší příjezdové cesty, ale s tím se musí počítat. Jsou okolo zvířátka, můžete si opéct buřta, ráno vás vzbudí ptáčci ?️
Linda (skupina - návštěvník) 11.2.2020
Mala obec, klidne prostredi