Loading

Ubytování v Luži

(2 objekty + 5 objektů v okolí 25 km)

Ubytovny Hamzovy léčebny

Luže, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Levné ubytování v příjemném prostředí

Apartmány Harmonie

Luže, v obci / ve městě, v centru města
Klid a pohoda? 100% v našich apartmánech

Ubytování Pod Rozhlednou

Skuteč (Luže 6,4 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování na okraji přírodní rezervace

Ubytování v Boru u Skutče

Bor u Skutče (Luže 10,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulné a cenově výhodné ubytování

Chalupa Bučina u Vysokého Mýta

Bučina (Luže 11,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
S bazénem, kulečníkem, velikým posezením

Roubenka Horní Babákov

Holetín (Luže 15,4 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraj...
Malebná roubenka na samotě u lesa

Penzion Zájezdní hostinec Obora Trpišov

Slatiňany (Luže 16,6 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderní ubytování s restaurací
1 - 7 / 7

Luže

Luže 1

Navštivte Luži - město v malebné krajině na Chrudimsku

Luže je město nacházející se v okrese ChrudimPardubickém kraji na pomezí lesnatých výběžků Českomoravské vrchoviny a úrodné Labské nížiny. Leží asi 22 km na jihovýchod od Chrudimi, přibližně na půlcestě mezi Chrudimí a Litomyšlí, na pravém břehu říčky Novohradky. Do Vysokého Mýta je to z Luže 19 km na severovýchod a do Skutče 7 km na jihozápad.

Poprvé se osada Luže zmiňuje v r. 1250, kdy vznikla spojením starší vsi Kamenice a nově vzniklého městečka Luza pod hradem Košumberk. První dochovaná písemná zmínka se váže k r. 1349, kdy byl tamější kostel přidělen novému litomyšlskému biskupství. Obě části, Kamenice a Luza, postupně splynuly do jednoho celku někdy v 16. století. V r. 1855 se obec stala městem, kterého jádro je městskou památkovou zónou.

Ke cti města slouží, že dbá velmi na uskutečňování ekologických programů, častá měření čistoty ovzduší dokázala téměř nulové znečištění. Ve městě ani okolí není žádný větší průmyslový podnik. Tato skutečnost a blízkost lesů i zajímavých přírodních útvarů přímo předurčuje Luži k tomu, aby se stala rájem turistů z blízkého i vzdáleného okolí.

Městu dominují tři stavby. Je to zřícenina hradu a zámku Košumberk z poloviny 13. století stojící na kopci nad městem. Jedinou zachovalou částí je purkrabství, kde v současnosti sídlí muzeum. Další dominantou Luže je poutní kostel Panny Marie Pomocné. Tento kostel s bývalou jezuitskou rezidencí na vrchu Chlumek byl vybudován na konci 17. století v barokním slohu. Mezi hradem a mohutným jezuitským areálem se nacházejí budovy Hamzovy dětské léčebny.

Čisté životní prostředí města je přímo ideálním místem pro toto zařízení zaměřené na léčbu pohybového ústrojenství. V parku se nachází i arboretum, s mnohými vzácnými i cizokrajnými dřevinami. Slouží především k terapii pacientů, v návštěvních hodinách je ale zpřístupněn veřejnosti, vede tudy i naučná stezka. Můžete zde navštívit i minimuzeum, které Vás seznámí s historií a současností léčebny.

Dodnes v Luži najdete i zbytky židovské čtvrti z 16. století, především školu, synagogu a většinu domů, dnes už samozřejmě upravených. V budově synagogy se dochovala větší část mobiliáře, unikátní textilie a soubor starých tisků a rukopisů.

Nejzajímavější městské stavby máte možnost vidět na náměstí. V centru stojí původně středověká radnice, které však pozdější přestavby a úpravy příliš nepomohly. Další historickou památkou je původně gotický kamenný kostel sv. Bartoloměje ze 14. století a několik měšťanských domů v barokním a renesančním slohu.

Luže 2

Turistickou atrakcí náměstí jsou jistě i prstencové sluneční hodiny, které jsou dílem uměleckého kováře. Tak jako na mnohých dalších náměstích, i zde najdete morový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z 18. století.

Nejlepším průvodcem městem Vám jistě bude Naučně vlastivědná stezka města Luže, zaměřená na místní památky. Má 5 zastavení a je dlouhá 5 km, seznámí Vás s historií hradu Košumberk a kostela Panny Marie Pomocné na Chlumku, arboretem, zastavíte se i u kaple sv. Jana Nepomuckého a Paletínské kaple z r. 1720.

V městské části Bělá objevíte 12 m vysokou dřevěnou rozhlednu s poetickým jménem Jahůdka. Je složená ze tří nad sebou umístěných plošin, z té nejvyšší se Vám za pěkného počasí naskytne překrásný výhled na město a vrcholky Orlických hor.

Nechte se zlákat k výletům do blízkého okolí

Dobrým tipem na pěší výlet je procházka do nedaleké přírodní rezervace Střemošická stráň, nacházející se snad jen 2 km od Luže. Zrelaxovat můžete uprostřed nádherné přírody se vzácnou a chráněnou květenou. Nejvyšším místem je zde vyhlídkové místo s názvem Poklona, je to vlastně další přírodní rezervace.

Jestliže si sem uděláte výlet na kole, námahu, kterou vynaložíte při zdolání převýšení, Vám vynahradí výhled na malebnou okolní krajinu. Podobnou lokalitou, tentokrát zaměřenou na ochranu vodních živočichů, je přírodní památka Střítežská rokle. Po chvíli chůze přijdete k další přírodní památce Pivnice – Zderaz. Tvoří ji úzký opukový kaňon se skalními tunely, jeskyněmi, vodopády a zajímavými erozními tvary.

Ukázku lidové architektury najdete v Hlinsku, na místě nazývaném Betlém. V této památkové rezervaci můžete obdivovat roubené stavby z 18. století a ukázky tradičních řemesel regionu – hrnčířství a tkalcovství. Patříte-li k milovníkům putování po hradech a zámcích, neměli byste vynechat ani Zámek Litomyšl – jeden z největších renesančních zámků v ČR a hrad Kunětická hora nedaleko Pardubic.

V okolí se nachází mnoho míst vhodných ke koupání, ať už jsou to rybníky, zatopené pískovcové lomy, ramena řek, či krytá anebo letní koupaliště v okolitých městech. Nejblíže to budete mít ke koupališti rekreačního střediska Rvasice. Koupaliště ve Skutči Vám poskytne příjemné koupání s využitím mnohých vodních atrakcí. Zajet si můžete i do Aquacentra Pardubice či Aquaparku Ústí nad Orlicí, kde je možné koupání v letním i zimním období.

A co když na Vás vyjde dovolená v zimě? V Luži nemusíte zoufat, kulturního i sportovního vyžití budete mít zde dost i v tomto ročním období. Historické památky tu stojí stále, koupat se můžete v krytých bazénech či aquaparku v Pardubicích, no a při procházkách zimní přírodou se určitě dlouho nutit nebudete. Dáváte-li přednost aktivnímu pohybu, v okolí města najdete terén vhodný na běžecké lyžování.

Zhruba 20 km jihozápadním směrem to budete mít do Ski areálu Hlinsko se třemi sjezdovkami různé náročnosti, o něco dál v Trhové Kamenici je sjezdovka, která má podmínky i pro večerní lyžování. Výborné podmínky pro začátečníky, děti ale i zdatnější sjezdaře naleznete v Ski areálu Svratka či Ski areálu Česká Třebová.

Luže 3

Luže Vás nezklame ani co se týká ubytování

Ubytovacích možností v tomto malém městečku budete mít víc než dost. Rádi Vás přichýlí nejen hotely, penziony a apartmány. Nic Vám nebrání ani najít si příjemné ubytování v soukromí, chalupách či ubytovnách. Levné a přitom pohodlné ubytování v krásném lesním prostředí Vám poskytnou i chatové osady. Jestliže se zdržíte při svých výletech do okolí, podobné možnosti ubytování najdete i na jiných místech, kromě už jmenovaných to budou například i roubenky a kempy, v lyžařských střediscích potom horské chaty, chalupy a horské hotely.

Přijeďte proto do Luže a sami se přesvědčte o tom, že dovolená tu strávená patří k těm nejvydařenějším a zanechá ve Vás plno příjemných zážitků. Vždyť dnes už nenajdete tolik míst, kde příroda a historie se snoubí se současnými vymoženostmi, to vše v čistém ovzduší.

Názory a doporučení

Tomáš Baťa (ubytovatel) 21.2.2019
Město Luže se nachází 130 km východně od Prahy, 22 km východně od Chrudimi a 15 km na jih od Vysokého Mýta, na rozhraní labské nížiny a Českomoravské vrchoviny. Oblast je dostupná autobusem, ale i vlakem s nejbližší zastávkou v Chrasti u Chrudimi (odkud je autobusové spojení do Luže). Z Prahy jedeme autem směr Hradec Králové, po dálnici D11, za Chlumcem nad Cidlinou jedeme směr Pardubice, z Pardubic dále směrem Chrudim, Slatiňany, Chrast a Luže. Košumberk - zřícenina hradu a zámek: hrad je poprvé připomínán roku 1318. Po požáru roku 1573 byl hrad renesančně přestavěn. V druhé polovině 16. století byla na Košumberku zřízena českobratrská škola, kde byli vychováváni mladí protestantští šlechtici. Poutní kostel Panny Marie pomocné na Chlumku: barokní chrám byl postaven v letech 1690 – 1695 italským architektem G. B. Alliprandim podle plánu P. I. Bayera. Hamzův park a arboretum: park založil profesor MUDr. František Hamza v 1. desetiletí 20. st. Lesopark je využíván především pro terapii klientů léčebny, nachází se zde cizokrajné, dnes již bezmála stoleté druhy dřevin. Parkem vede naučná stezka - poznávací trasy dřevin čtyř světadílů. Naučně vlastivědná stezka města Luže: stezka je zaměřena na památky Města Luže. Trasa má 5 zastavení a je dlouhá do 5 km, nemá určený začátek ani konec. Stezka seznamuje s historií hradu Košumberk a poutního chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku, arboretem Hamzovy odborné léčebny, zastavení je i u kaple sv. Jana Nepomuckého a u Paletinské