Loading

Ubytování v Železných horách

(20 objektů)

Penzion Zájezdní hostinec Obora Trpišov

Slatiňany, na okraji obce / města
Moderní ubytování s restaurací

Roubenka Horní Babákov

Holetín, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Malebná roubenka na samotě u lesa

Penzion Nela

Čáslav - Nové Město, v obci / ve městě, v centru města
Penzion na pěší zóně

Roubenka U Machů

Krucemburk, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásná nová roubenka na Vysočině

Chata 172 Velké Dářko

Polnička, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Útulná chata v rekreační oblasti

Chalupa Světnov

Světnov, v obci / ve městě
Chata s venkovním bazénem a jezírkem!

Chalupa ve Svratce

Svratka, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Pěkná chalupa s krbem,v tichém prostředí

Apartmány Harmonie

Luže, v obci / ve městě, v centru města
Klid a pohoda? 100% v našich apartmánech

Rekreační dům Květnov

Havlíčkův Brod, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Vzdělávej se, cestuj, relaxuj a žij!

Ubytovny Hamzovy léčebny

Luže, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Levné ubytování v příjemném prostředí
1 - 20 / 20

Železné hory

Železné hory jsou starým keltským územím

Železné hory je malé pohoří, které se rozprostírá na východě Čech. Tuto oblast připomínající rovnoramenný trojúhelník vymezuje Týnec nad Labem, Ždírec nad Doubravou a Proseč. Katastrálně spadá do Pardubického kraje. Železné hory přímo sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy, Středolabskou tabulí a kulturně zajímavými městy v okolí. Dovolená v této oblasti Vám nabídne to nejlepší od každého.

Železné hory 1

Železné hory očima naučných stezek

Většinu území Železných hor zabírá chráněná krajinná oblast Železné hory a Geopark Železné hory. Díky tomu si můžete projet jedinečné geologické cyklostezky nebo prozkoumat okolo 70 přírodních památek nebo si rozšířit své znalosti na řadě naučných stezek.

Za návštěvu stojí národní přírodní rezervaci Lichnice u obce Třemošnice. Tou Vás provede naučná stezka Krajem Železných hor, naučná stezka Lichnice–Kaňkovy hory nebo Hedvičino údolí. Zajímavým tipem na výlet je i zřícenina hradu Lichnice s rozhlednou Milada. Z ní se Vám naskytne výhled na Železné hory. Vedle obce Třemošnice je národní přírodní památka Kaňkovy hory. Tu můžete projít křížem krážem po vyznačených turistických trasách.

přírodní rezervaci Oheb se můžete dozvědět mnoho informací o historii vápenictví na stejnojmenné naučné stezce, která vede až na zříceninu hradu Oheb. Z ní se Vám jako na talíři rozprostře nádherný pohled na Sečskou přehradu. Nedaleko NPR Lichnice a Kaňkovy hory se podél řeky Doubravy rozprostírá přírodní park Doubrava. V údolí této řeky objevíte vodopády, tůně, převisy i kamenné moře. Za nedotčenou přírodou pralesovitého typu můžete vyrazit do přírodní rezervace Polom, do které Vás zavede Vlastivědná stezka krajem Chrudimky, která začíná v Horním Bradle.

Jedním z netradičních zajímavostí je území přírodní rezervace Krkanka. Na téměř 100 hektarovém území táhnoucím se údolím řeky Chrudimky najdete mrazové sruby, kamenná moře i Hradišťský vodopád. Územím Keltů Vás provede okružní, asi 8 kilometrová, Keltská naučná stezka, která začíná ve městě Nasavrky. Po cestě uvidíte kamenný kruh, vystoupáte si na rozhlednu Boika a navštívíte Keltské Oppidium – důležité obchodní centrum Keltů.

Nakonec si můžete odpočinout buď v trampské osadě Peklo nebo v Kaštance, jež je přírodní památkou pro svůj sad kaštanovníků. Kousek za Horním rybníkem si v Keltském skanzenu přiblížíte bydlení a život Keltů. Přímo na Krkanku dále údolím Chrudimky navazuje přírodní rezervace Strádovské peklo. Údolím prochází zelená turistická značka, která Vás zavede až ke zřícenině hradu Strádov ze 14. století.

Spojit přírodní zajímavosti, kulturu a bohatý aktivní vyžití rodinné dovolené můžete v okolí Slatiňan. V zámku Slatiňany se dozvíte mnoho zajímavostí o koních v Hipologickém muzeu. Projdete si zámecký park a nastoupíte na naučnou stezku Ke Kočičímu hrádku. Tato okružní stezka má necelé 3 kilometry a po cestě se projdete kolem sadu ovocných stromů, až dorazíte ke Švýcárně – Muzeu starokladrubských koňů. Jedná se o interaktivní muzeum, které se pyšní tituly největší plyšový koník v ČR a největší historická sbírka malých modelů bičíků. 

Železné hory 2

U Kočičího hrádku, což je miniatura gotického hradu, která dětem slouží jako prolézačka, se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat dál, nebo se napojíte na modrou turistickou trasu. Ta Vás zavede až na kopec Podhůra. Zde je netradiční rozhledna Bára, ale také lezecká stěna, lanový park i unikátní místo s názvem „Létající klacky“ vhodné na opékání špekáčků.

Železných horách poblíž Zderazi najdete pískovcová skalní obydlí, ale i přírodní památku Pivnice. Pískovcový kaňon s úzkými uličkami mezi skalami si užijí nejen dospělí. Přírodní rezervaci Maštale doporučujeme projet na kole. Přes 1000 hektarů rozlehlá rezervace v sobě ukrývá důmyslné skalní útvary, skalní bludiště, ale i několik jeskyň.

Za historií a kulturními památkami

Železné hory si užijete kdykoliv. Pokud Vám zrovna nepřeje počasí nebo nemáte chuť na procházky přírodou, můžete objevovat různé kulturní památky. Zámek Nasavrky Vám přiblíží tradiční řemesla, šperky i expozici Po stopách Keltů. V Chrudimském muzeu jsou zase k vidění různé exponáty barokních soch. Zastavit se také můžete v Muzeu loutkářských kultur v Mydlářovském domě. Ve Skutči se v Muzeu obuvi a kamene dozvíte více informací o výrobě bot.

Za lidovou architekturou můžete vyrazit do Betléma – památkové rezervace lidové architektury v centru města Hlinsko, ale také na Veselý kopec, kde je další soubor roubených stavení připomínajících tradiční život z počátku 19. století. Okolí Železných hor je také kulturně bohaté. V Nových Hradech potěší fanoušky cyklistiky první české Muzeum cyklistiky, dámy zase Galerie klobouků. Zde se také nachází rokokový zámek označován jako „České Versailles“, v zámecké oboře pak uvidíte jeleny a daňky.

Pardubice jsou známé pro svůj Pardubický perník, nejstarší dostih v České republice i renesanční zámek. Naopak v Kutné Hoře, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, můžete navštívit jak historické centrum, tak byste neměli vynechat Chrám sv. Barbory. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je druhým největším kostelem v České republice. V kostele Všech svatých najdete druhou největší kostnici v České republice.

Bohaté sportovní vyžití i prostor na relaxaci

Geoparku Železné hory projedete unikátní geologické cyklotrasy i singltrek. Trošku adrenalinu zažijete v některém z lanových parků a na lezeckých stěnách. Na vodní nádrži Seč můžete relaxovat na plážích, ale vyzkoušet si také vodní lyžování a wakeboarding. Relaxujte v sauně, vířivce, bazénech, pivních lázních, wellness centrech i solných jeskyních.

Železné hory 3

V zimě můžete využít různých lyžařských běžeckých stop, ale také zalyžovat si například v lyžařském areálu Ski Hluboká, jež je na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů.

V okolí vodní nádrže Seč i rybníků Peklo je několik kempů, penzionů a chatových oblastí, kde se můžete ubytovat v chatách. Váš krátkodobý pobyt v kempu může doprovázet různé aktivity, které kempy nabízejí, jako například minigolf, volejbal apod. Levnou dovolenou strávíte ale také v některém z nabízených apartmánů nebo v ubytování v soukromí. Hotely v oblasti Železných hor mají široké cenové rozpětí, takže si můžete užít jak rodinnou dovolenou s dětmi za rozumnou cenu, tak i velmi luxusní pobyt ve wellnes hotelech.

Železné hory je region vhodný jak pro krátkodobé pobyty i jednodenní výlety, ale i klasickou dovolenou, na které si chcete odpočinout. Při svém pobytu zde zavítáte do dávné historie, poznáte krásy místy nedotčené přírody i zajímavé geologické oblasti. Ať už přijíždíte v létě nebo v zimě, v každém ročním období si zde najdete něco zajímavého.

Názory a doporučení

Gabriela Lédlová (ubytovatel) 25.1.2020
Žďárské vrchy ( Chráněná krajinná oblast ) se dají bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci České republiky. V oblasti pramení několik českých a moravských řek. Krajina v okolí nabízí nejen přírodu ale i mnoho historických staveb a kulturního vyžití. Největším lákadlem oblasti je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO. V oblasti Žďárských vrchů se však nacházejí také další historické a kulturní památky, mezi nejznámější z nich patří skanzen Betlém Hlinsko, hrad Pernštejn, státní zámek Litomyšl. Krajina v okolí Svratky je protkána stovkami kilometrů turistických i cyklistických tras. Cyklotrasy většinou vedou po pěkných lesních asfaltových cestách, na kterých není žádný provoz. Žďárské vrchy nabízí ideální podmínky a jsou považovány za jednu z nejhezčích a nejnavštěvovanější oblastí pro zimní turistiku. Na Novoměstsku se každoročně pořádají závody v běžeckém lyžování a biatlonu včetně mistrovství světa. Značené lyžařské tratě v okolí kopírují turistické trasy a jsou po celou zimu kvalitně strojově udržovány. Přímo ve Svratce (cca 3 km od objektu) a v Novém Městě na Moravě (22 km) jsou upravené svahy na sjezdové lyžování. Ve Svratce je sjezdovka o délce 500 m, umělé osvětlení a zasněžování, parkoviště u vleku zdarma, dětský lanový vlek. V Novém Městě najdete sedačkovou lanovku, sjezdovku o délce 600 m, umělé osvětlení a zasněžování. Další sjezdovky jsou v Novém Jimramově, (tři tratě délek: 410,650 a 750) nebo Hlinsku (dvě lyžařské sjezdovky - délka 300m se třemi moderními lyžařskými vleky a dětský svah délka 60m).
Jiří Polcer (skupina - návštěvník) 15.1.2020
Vysocina, opravdu moc hezka
Hana Rosecká (starší pár - návštěvník) 14.1.2020
Hospodu pod lipou
Jan Pelc (starší pár - návštěvník) 27.11.2019
Je toho mnoho
Libor Čapek (starší pár - návštěvník) 24.11.2019
Vysočina se vším všudy
Jan Pelc (starší pár - návštěvník) 23.11.2019
Je toho mnoho
Kateřina Dokoupilová (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 3.11.2019
příjemná oblast Žďárských vrchů, značené turistické cesty, cyklotrasy
Marketa Chocova (rodina s malými dětmi - návštěvník) 1.11.2019
Je toho velmi mnoho
Zdenek Ernc (starší pár - návštěvník) 24.10.2019
Zelena hora Zdar nad SaZavou, poutni misto
Ales Sibera (mladý pár - návštěvník) 24.10.2019
Hasičske muzeum v zamku Pribyslav
Marie Tkadlečková (skupina - návštěvník) 12.10.2019
Betlém Hlinsko
Josefa Hosnedlová (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 18.8.2019
V dosahu hodně možností pro děti různého věku, památky , historie.
Miroslav Bartek (starší pár - návštěvník) 16.8.2019
Region zajímavý, lépe značit cyklotrasy a jejich návaznost.
Hana Hrušková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 11.8.2019
nabídka různorodá:Žďár-zámek, muzeum, Zelená hora, v centru kryté hřiště, Modelová železnice, Velké Dářko-přehrada, Hlinsko-skanzen,rozhledny, lanové centrum, Polinička- venkovní hřiště pro děti Salon Expres vagon aj.
Jaroslava Harhajová (starší pár - návštěvník) 22.7.2019
Slatiňany, Sečská přehrada, zámek Žleby, Nový Dvůr, Luže atd.atd.Železné Hory jako celek , krásná příroda odlišná od té beskydské.
Miluše Koudelová (starší pár - návštěvník) 13.7.2019
Ve Zdáru Santiniho kostel, ve Slatinanech zámek s hřebčínem. Víc jsme bohužel nestihli, ale určitě se vrátíme !
Tomáš Baťa (ubytovatel) 21.2.2019
V okolí je mnoho kulturních památek, ale i možností sportovního vyžití. Tipy na výlet: město Slatiňany - státní zámek, muzeum Švýcárna; město Skuteč - městská sportoviště (bazén, koupaliště zimní stadion, sportovní hala), městské muzeum; město Chrudim - loutkářské muzeum, regionální muzeum, muzeum barokních soch, historické centrum, městská sportoviště (bazén, koupaliště zimní stadion, sportovní hala); město Hlinsko - soubor lidových staveb Vysočina, pivovar Rychtář, SKI klub; zámek Nové Hrady; a další známá blízká kulturní a historická města do 40km (Vysoké Mýto, Litomyšl, Polička , Pardubice, Proseč, Nasavrky … ) nebo přírodní památky ( Toulovcovy maštale, údolí Chrudimky … )
Kateřina Hašková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 17.11.2018
Možnost pěších i cyklo výletů. V okolí 8 km dvě relaxační centra pro děti.