Loading

Ubytování v Železných horách

(15 objektů)

Ubytování Pod Rozhlednou

Skuteč, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování na okraji přírodní rezervace

Penzion Zájezdní hostinec Obora Trpišov

Slatiňany, na okraji obce / města
Moderní ubytování s restaurací

Penzion Marina

Heřmanův Městec, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion s restaurací, barem a bowlingem

Penzion a restaurace Na Sklepích

Chrudim, v obci / ve městě, v centru města
Luxusní penzion a restaurace v centru

Penzion Nela

Čáslav - Nové Město, v obci / ve městě, v centru města
Penzion na pěší zóně

Ubytování Vysočina

Svratka, na okraji obce / města, u lyžařského střediska
Apartmán ve Žďárských vrších

Roubenka Horní Babákov

Holetín, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Malebná roubenka na samotě u lesa

Rekreační a vzdělávací středisko Chata Doubravka

Chotěboř, na samotě, u řeky
Ubytování na samote pro velké skupiny

Penzion U Kováře

Rohozec (okres Kutná Hora), v obci / ve městě
Penzion vhodný pro individuální turistik

Ubytování v Boru u Skutče

Bor u Skutče, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulné a cenově výhodné ubytování
1 - 15 / 15

Železné hory

Železné hory 1

Železné hory jsou starým keltským územím

Železné hory je malé pohoří, které se rozprostírá na východě Čech. Tuto oblast připomínající rovnoramenný trojúhelník vymezuje Týnec nad Labem, Ždírec nad Doubravou a Proseč. Katastrálně spadá do Pardubického kraje.

Železné hory přímo sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy, Středolabskou tabulí a kulturně zajímavými městy v okolí. Dovolená v této oblasti Vám nabídne to nejlepší od každého.

Železné hory očima naučných stezek

Většinu území Železných hor zabírá chráněná krajinná oblast Železné hory a Geopark Železné hory. Díky tomu si můžete projet jedinečné geologické cyklostezky nebo prozkoumat okolo 70 přírodních památek nebo si rozšířit své znalosti na řadě naučných stezek.

Za návštěvu stojí národní přírodní rezervaci Lichnice u obce Třemošnice. Tou Vás provede naučná stezka Krajem Železných hor, naučná stezka Lichnice–Kaňkovy hory nebo Hedvičino údolí. Zajímavým tipem na výlet je i zřícenina hradu Lichnice s rozhlednou Milada. Z ní se Vám naskytne výhled na Železné hory. Vedle obce Třemošnice je národní přírodní památka Kaňkovy hory. Tu můžete projít křížem krážem po vyznačených turistických trasách.

V přírodní rezervaci Oheb se můžete dozvědět mnoho informací o historii vápenictví na stejnojmenné naučné stezce, která vede až na zříceninu hradu Oheb. Z ní se Vám jako na talíři rozprostře nádherný pohled na Sečskou přehradu. Nedaleko NPR Lichnice a Kaňkovy hory se podél řeky Doubravy rozprostírá přírodní park Doubrava. V údolí této řeky objevíte vodopády, tůně, převisy i kamenné moře. Za nedotčenou přírodou pralesovitého typu můžete vyrazit do přírodní rezervace Polom, do které Vás zavede Vlastivědná stezka krajem Chrudimky, která začíná v Horním Bradle.

Jedním z netradičních zajímavostí je území přírodní rezervace Krkanka. Na téměř 100 hektarovém území táhnoucím se údolím řeky Chrudimky najdete mrazové sruby, kamenná moře i Hradišťský vodopád. Územím Keltů Vás provede okružní, asi 8 kilometrová, Keltská naučná stezka, která začíná ve městě Nasavrky. Po cestě uvidíte kamenný kruh, vystoupáte si na rozhlednu Boika a navštívíte Keltské Oppidium – důležité obchodní centrum Keltů.

Nakonec si můžete odpočinout buď v trampské osadě Peklo nebo v Kaštance, jež je přírodní památkou pro svůj sad kaštanovníků. Kousek za Horním rybníkem si v keltském skanzenu přiblížíte bydlení a život Keltů. Přímo na Krkanku dále údolím Chrudimky navazuje přírodní rezervace Strádovské peklo. Údolím prochází zelená turistická značka, která Vás zavede až ke zřícenině hradu Strádov ze 14. století.

Spojit přírodní zajímavosti, kulturu a bohatý aktivní vyžití rodinné dovolené můžete v okolí Slatiňan. V zámku Slatiňany se dozvíte mnoho zajímavostí o koních v Hipologickém muzeu. Projdete si zámecký park a nastoupíte na naučnou stezku Ke Kočičímu hrádku. Tato okružní stezka má necelé 3 kilometry a po cestě se projdete kolem sadu ovocných stromů, až dorazíte ke Švýcárně – Muzeu starokladrubských koňů. Jedná se o interaktivní muzeum, které se pyšní tituly největší plyšový koník v ČR a největší historická sbírka malých modelů bičíků. 

Železné hory 2

U Kočičího hrádku, což je miniatura gotického hradu, která dětem slouží jako prolézačka, se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat dál, nebo se napojíte na modrou turistickou trasu. Ta Vás zavede až na kopec Podhůra. Zde je netradiční rozhledna Bára, ale také lezecká stěna, lanový park i unikátní místo s názvem „Létající klacky“ vhodné na opékání špekáčků.

V Železných horách poblíž Zderazi najdete pískovcová skalní obydlí, ale i přírodní památku Pivnice. Pískovcový kaňon s úzkými uličkami mezi skalami si užijí nejen dospělí. Přírodní rezervaci Maštale doporučujeme projet na kole. Přes 1 000 hektarů rozlehlá rezervace v sobě ukrývá důmyslné skalní útvary, skalní bludiště, ale i několik jeskyň.

Za historií a kulturními památkami

Železné hory si užijete kdykoliv. Pokud Vám zrovna nepřeje počasí nebo nemáte chuť na procházky přírodou, můžete objevovat různé kulturní památky. Zámek Nasavrky Vám přiblíží i tradiční řemesla, šperky i expozici Po stopách Keltů. V chrudimském muzeu jsou zase k vidění různé exponáty barokních soch. Zastavit se také můžete v Muzeu loutkářských kultur v Mydlářovském domě. Ve Skutči se v Muzeu obuvi a kamene dozvíte více informací o výrobě bot.

Za lidovou architekturou můžete vyrazit do Betléma – památkové rezervace lidové architektury v centru města Hlinsko, ale také na Veselý kopec, kde je další soubor roubených stavení připomínajících tradiční život z počátku 19. století.

Okolí Železných hor je také kulturně bohaté. V Nových Hradech potěší fanoušky cyklistiky první české Muzeum cyklistiky, dámy zase Galerie klobouků. Zde se také nachází rokokový zámek označován jako „České Versailles“, v zámecké oboře pak uvidíte jeleny a daňky.

Pardubice jsou známé pro svůj Pardubický perník, nejstarší dostih v České republice i renesanční zámek. Naopak v Kutné Hoře, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, můžete navštívit jak historické centrum, tak byste neměli vynechat Chrám sv. Barbory. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je druhým největším kostelem v České republice. V kostele Všech svatých najdete druhou největší kostnici v České republice.

Bohaté sportovní vyžití i prostor na relaxaci

Geoparku Železné hory projedete unikátní geologické cyklotrasy i singltrek. Trošku adrenalinu zažijete v některém z lanových parků, a na lezeckých stěnách. Na vodní nádrži Seč můžete relaxovat na plážích, ale vyzkoušet si také vodní lyžování a wakeboarding. Relaxovat můžete v sauně, vířivce, bazénech, pivních lázních, wellness centrech i solných jeskyních.

V zimě můžete využít různých lyžařských běžeckých stop, ale také zalyžovat si například v lyžařském areálu Trhová Kamenice, jež je na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů.

Železné hory 3

V okolí vodní nádrže Seč i rybníků Peklo je několik kempů, penzionů a chatových oblastí. Váš krátkodobý pobyt v kempu může doprovázet různé aktivity, které kempy nabízejí, jako například minigolf, volejbal apod. Levnou dovolenou strávíte ale také v některém z nabízených apartmánů nebo v ubytování v soukromí. Hotely v oblasti Železných hor mají široké cenové rozpětí, takže si můžete užít jak rodinnou dovolenou s dětmi za rozumnou cenu, tak i velmi luxusní pobyt ve wellness hotelích.

Železné hory je region vhodný jak pro krátkodobé pobyty i jednodenní výlety, ale i klasickou dovolenou, na které si chcete odpočinout. Při svém pobytu zde zavítáte do dávné historie, poznáte krásy místy nedotčené přírody i zajímavé geologické oblasti. Ať už přijíždíte v létě nebo v zimě, v každém ročním období si zde najdete něco zajímavého.