Loading

Ubytování ve Fryšavě pod Žákovou horou

(0 objektů + 15 objektů v okolí 25 km)

Roubená chalupa Krátká 31

Sněžné (okres Žďár nad Sázavou) (Fryšava pod Žákovou horou 3...
Romantická roubená chalupa - pro rodiny

Wellness hotel Marta

Sněžné (okres Žďár nad Sázavou) (Fryšava pod Žákovou horou 4,9 km vzdušně), na okra...
Kvalitní ubytování i služby

Chalupa Za Humny

Cikháj (Fryšava pod Žákovou horou 5,9 km vzdušně), na okraji...
Stylová chalupa na Vysočine, s bazénem!

Farma u Vojtků

Křižánky (Fryšava pod Žákovou horou 6,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Agrofarma se zvířaty, rybník pro rybáře,

Chalupa Světnov

Světnov (Fryšava pod Žákovou horou 6,6 km vzdušně), v obci...
Chata s venkovním bazénem a jezírkem!

Roubenka U Jakuba

Křižánky (Fryšava pod Žákovou horou 6,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Hezké ubytování na Vysočině-pro skupinky

Penzion na Křižánkách

Křižánky (Fryšava pod Žákovou horou 7,0 km vzdušně), na okra...
Komfortný penzion v Žďárských vrších

Chalupa ve Svratce

Svratka (Fryšava pod Žákovou horou 8,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji l...
Pěkná chalupa s krbem,v tichém prostředí

Ubytování Vysočina

Svratka (Fryšava pod Žákovou horou 8,8 km vzdušně), na okraj...
Apartmán ve Žďárských vrších

Chata 172 Velké Dářko

Polnička (Fryšava pod Žákovou horou 9,2 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa...
Útulná chata v rekreační oblasti
1 - 15 / 15

Fryšava pod Žákovou horou

Fryšava pod Žákovou horou 1
Do Fryšavy pod Žákovou horou za oddychem a zážitky

Fryšava pod Žákovou horou se rozkládá po stranách říčky Fryšávkyokrese Žďár nad Sázavou na Českomoravské vysočině. Obec je téměř v centru CHKO Žďárské vrchy a jen zhruba 10 až 12 kilometrů ji dělí od Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě.

Díky skvělým podmínkám a přívětivému podnebí je Fryšava pod Žákovou ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Má ale i jedno své specifikum, díky kterému by na tuto obec měli zaměřit také všichni milovníci outdoorových sportů a adrenalinu.

Po sklu přišlo železo

První písemná zmínka o Fryšavě se datuje do roku 1560. Vznik obce úzce souvisí se vznikem zdejší sklárny, která patřila k nejstarším sklárnám na Novoměstsku (spolu se sklárnou na Vříšti). Zhruba v polovině 17. století zde dokonce byla zavedena výroba benátského skla. Sklárna ovšem nevydržela dlouho – v roce 1711 byla silně poškozena po zásahu blesku a o sedm let později zcela vyhořela. Provoz se podařilo obnovit, ovšem pouze do roku 1729. Ukázku sklářských výrobků si lze prohlédnout v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.

Se zánikem významného podniku ovšem ekonomický život neskončil, ale čile pokračoval dál. Ve druhé polovině 17. století se poblíž obce začala těžit železná ruda. Surovina putovala do železárny v Kadově a ložisko bylo tak mohutné, že se tu dolovalo ještě v polovině 19. století.

Na Fryšavě působila řada osobností kulturního a společenského života. Zmíníme spisovatele, lesníka a malíře Jiřího Židlického-Harusáka, malíře Václava Jíchu, řezbáře Františka Košíka nebo skladatele Pavla Čotka. Významnou osobností kraje byl také Rudolf Gabessam, lesník, jenž na Novoměstsko dovezl a začal používat první lyže (z Norska v roce 1891). O několik desítek let později působily v okolí Fryšavy partyzánský oddíl Záře.

Okolí Fryšavy pod Žákovou horou je ideálním místem i pro snowkiting

Jednou z dominant a zároveň nejstarších fryšavských památek vůbec je Kostel sv. Matouše. Chrám byl postaven v roce 1788 za josefínské reformy, během které docházelo k rušení klášterů a reorganizaci duchovní správy. Kostel v barokním slohu je zapsán na seznam kulturních památek České republiky. Vevnitř kostela můžete najít pozdně barokní sochy sv. Petra a Pavla, ve věži pak mohutný zvon z počátku 19. století.Fryšava pod Žákovou horou 2

Vedle kostela poutá pohledy soubor dvanácti litinových křížů z 19. století. Součástí obce jsou také venkovské roubené a zděné domky s typickou lidovou architekturou, rovněž evidovány jako kulturní památky, pomník padlým hrdinům první světové války a vzpomínka na místo štábu oddílu Záře, který sídlil na Fryšavském kopci.

V současnosti je obec Fryšava pod Žakovou horou jedním z nejlepších míst v České republice pro provozování snowkitingu. Díky nadmořské výšce přes 700 metrů a rozlehlým větrným pláním kolem obce zde panují po celou zimu přímo ideální podmínky pro tento mladý outdoorový sport. Obcí také prochází mnoho turistických a cykloturistických tras, které v zimě ochotně využívají běžkaři.

Trasy směřují k vrchu Devět skal, nejvyšší hoře Žďárských vrchů nebo k národní přírodní rezervaci Žákova hora se zachovalým jedlo-bukovým pralesem, odkud pokračuje naučná stezka ke skalnímu útvaru Tisůvka. Opačným směrem, asi 2 kilometry od centra obce, leží Medlovský rybník, oblíbené místo ke koupání.

Ski centrum i památka UNESCO v blízkém okolí Fryšavy pod Žákovou horou

Neméně zajímavé je ale i okolí Fryšavy pod Žákovou horou. Vede tudy cyklostezka z Rakouska do Jeseníku a zdejší lesy jsou pověstné jako opravdový houbařský ráj. Jen 10 kilometrů od obce se nachází Ski Harusák s lanovkou přesahující délku 450 metrů a převýšením téměř 90 metrů. Zhruba ve stejné vzdálenosti, i když trošku jiným směrem, se nachází Žďár nad Sázavou se svou dominantou – kostelem sv. Jana Nepomuckého. Oprávněně se dostal na seznam památek chráněných UNESCO, představuje totiž zcela unikátní a originální příklad barokní gotiky.

Chrám se navíc vyznačuje působivou hrou světel a stínů ve svém interiéru. Fryšava pod Žákovou horou 3Pokud rádi rybaříte a v létě se budete chtít osvěžit, určitě nevynechejte návštěvu vodní nádrže Pilská. Na zdejších travnatých nebo písčitých plážích si rádi polenoší i rodiče s dětmi. Ze širšího okolí pak vzpomeneme rezervaci lidové architektury v Hlinsku nebo zámecký areál Litomyšli, jenž je památkově chráněn UNESCO.

Komfortní ubytování pro dokonalou dovolenou

Fryšava pod Žákovou horou a její okolí nabízí dostatek ubytovacích kapacit. Rodiny s dětmi nebo třeba chovatelé domácích mazlíčků jistě ocení prostornost a soukromí zdejších chalup, chat a srubových domků. Pro návštěvníky, kteří si rádi připlatí za o něco větší komfort, jsou zase připraveny hotely a penziony a to nejen přímo ve Fryšavě, ale také v Křižánkách, Třech Studních, Svratce nebo Novém Městě na Moravě či ve Žďáru nad Sázavou.

Krásnou dovolenou nemusíte notně prožít jen v zahraničí. Také v České republice je hodně krásných lokalit a Fryšava pod Žákovou horou k nim rozhodně patří. Schválně se zajeďte podívat.