Loading

Ubytování na Havlíčkobrodsku

(10 objektů)

Penzion Dočkalův mlýn

Michalovice (okres Havlíčkův Brod), na samotě, u lesa / na okraji lesa
S bazénem, saunou, rybníkem i farma!

Rekreační středisko Štíří Důl

Krucemburk, v rekreační oblasti, u vody
středisko plné aktivit a zábavy...

Hostinec U Palánů

Havlíčkův Brod, na okraji obce / města, u vody
Výborné ubytování i restaurace.

Villa Amenity

Světlá nad Sázavou, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní ubytování v super lokalitě

Rekreační dům Květnov

Havlíčkův Brod, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Vzdělávej se, cestuj, relaxuj a žij!

Rekreační a vzdělávací středisko Chata Doubravka

Chotěboř, na samotě, u řeky
Ubytování na samote pro velké skupiny

Chalupa Štoky

Štoky, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa pod lesem, s bazénem, pergolou

Chalupa Na Špici

Oudoleň, v obci / ve městě
Romantické apartmány na okraji Vysočiny!

Roubenka U Machů

Krucemburk, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásná nová roubenka na Vysočině

Hotel Kouty

Ledeč nad Sázavou, na samotě, v lese
Místo klidu a rovnováhy, u rybníka!
1 - 10 / 10

Havlíčkobrodsko

Havlíčkobrodsko je příjemným mixem kultury i přírodních památek

Havlíčkobrodsko je region Kraje Vysočina. Jeho sousedy jsou na jihovýchodě Žďársko, na jihu Jihlavsko, na jihozápadě Pelhřimovsko, dále pak na západě Benešovsko, Kutná Hora a nakonec severu Chrudimsko. Havlíčkobrodsko je krásné, spíše rovinaté nebo mírně kopcovité území Českomoravské vrchoviny, které obklopují na severu Železné hory a na západě Žďárské vrchy. Je to tedy skvělé místo pro prozkoumávání jak kultury a historie, tak i okolní přírody.

Havlíčkobrodsko 1

Havlíčkobrodsko je regionem ve středu České republiky. A říká se, že Česká republika je středem Evropy. Proto není náhodou, že se zde nachází i geografický střed České republiky. Ten je na poli u přístřešku u obce Čížov ve směru na Hroznětín. Protože Češi mají smysl pro humor, jistě ocení i střed Evropy podle Járy Cimrmana. Ten se nachází v Havlíčkově Brodě v zahradě kavárny U Notáře.

Přírodní památky Havlíčkobrodska jsou nejen v Železných horách a Žďárských vrších

Část Chráněné krajinné oblasti Železné hory a Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zasahuje i do území Havlíčkobrodska. V této části tak najdete mnoho přírodních památek, ale nejenom zde.

Do Žďárských vrchů na Havlíčkobrodsku se vydejte zjara. Tam totiž v Národní přírodní rezervaci Ransko je zem zalitá bledulí jarní, a to ve velmi hojném množství. Okružní naučná stezka Ranská polesí ve Ždírci nad Doubravou vede okolo této rezervace a zavede Vás přímo k Přírodní rezervaci Ranská jezírka, která vznikla po těžbě železné rudy od doby středověku až do 18. století. Za sousedním Krucemburkem jsou pak v meandrech Doubravy slatinné louky v přírodní rezervaci Řeka.

Železných horách nedaleko Třemošnice uvidíte v Národní přírodní památce Kaňkovy hory unikátní ekosystém mokřadních olšin, louky, ohrožené druhy živočichů i významné druhy ptactva. Touto památkou Vás provede naučná stezka Krajem Železných hor. Ta také prochází Přírodní rezervaci Lichnice, která je hned v těsné blízkosti. V okolí řeky Doubravy, mezi Libicí nad Doubravou a rybníkem Stavenov je Svatomariánské údolí. To je přírodní rezervací pro ochranu jarních květin jako sněženka podsněžník a bledule jarní či lilie zlatohlavá. Podmáčené louky Železných hor jsou mnohdy rašelinné a slatinné louky. Na nich se vyskytují různé vzácné nebo významné rostliny. Ty najdete třeba v Přírodní rezervaci Zlatá louka nebo Mokřadlo.

Za přírodními památkami však nemusíte jen do těchto chráněných oblastí. Na Havlíčkobrodsku najdete koberce bledule jarní i za obcí HroznětínPřírodní rezervaci Hroznětínská louka a olšina. Mezi železniční stanicí Stvořidla a Smrčná, v přírodním parku Melechov, se v korytu řeky Sázavy nachází nejstarší přírodní rezervace Havlíčkobrodska – Stvořidla. Sázava si našla cestu přes žulový masiv Melechova a vytváří tak krásné scenérie. V okolí rybníku Kamenná trouba se nacházejí mokřiny a přírodní rezervace se zaměřuje na ochranu luk okolo Pstružného potoka.

Za kulturou a historií do havlíčkobrodských měst

Do městské památkové zóny Havlíčkův Brod patří historické jádro města, které se rozprostírá okolo Havlíčkova náměstí. Město má částečně zachované městské opevnění, přičemž dominantou těchto hradeb je věž Štáflova bašta. V této budově z první poloviny 14. století je dnes památník malíře Otakara Štáfla, který si za drobný poplatek prohlédnete ve všední dny. Mezi kostelem Husův sbor a kostelem sv. Rodiny si všimnete venkovského stavení z 16. století – Štáflovy chalupy. V této chalupě se dnes nachází antikvariát, ve kterém najdete i zajímavé a poměrně vzácné knihy.

O historii a kultuře Havlíčkobrodska i Kraje Vysočina se dozvíte v Muzeu Vysočiny, kromě toho si připomenete i život a dílo Karla Havlíčka Borovského. Na gotickém kostelu Nanebevzetí Panny Marie si všimněte zvonu. Zvon Vilém, jak je často nazýván, je totiž nejstarším dosud funkčním zvonem v České republice a pochází z počátku 14. století. Nakonec se hned za Havlíčkovým Brodem projděte po naučné stezce Park Budoucnost – Vlkovsko. Ta začíná u rybníku Cihlář a vede příměstským lesem. Za chatovou oblastí u rybníka si udělejte malou odbočku. Na poli vedle Cihlářského potoka totiž uvidíte repliku středověké sklářské pece.

Havlíčkobrodsko 2

Světlá nad Sázavou je menší město, které ukrývá tajemné středověké podzemí. Vstupní bránu do tohoto podzemí najdete na náměstí Trčků z Lípy, naproti obchodnímu domu. Písemné zmínky o podzemí nejsou dochované, ale podle historiků se jedná o dobu 13.-15. století. Při prohlídce uvidíte jak netradiční studnu, tak i středověké potrubí. Návštěvníky však kromě podzemí láká především zámek.

Interiéry zámku si prohlédnete návštěvou muzea Světelska. V rámci prohlídkových okruhů tak uvidíte expozici historického evropského skla, expozici historických hodin, obrazů a soch a pro děti jsou připravené dva dětské okruhy – Dětské království a Na Sázavě. V zámku si také vyzkoušejte únikové hry. Na výběr jsou dvě hry s tematikou řeckých bájí. K zámku přiléhá i zámecký park.

Ledeč nad Sázavou je městem ležícím po obou březích řeky Sázavy. Levému břehu dominuje kostel sv. Petra a Pavla z počátku 14. století. Kostel se pyšní jednou zajímavostí, a tou je klenba lodi. Ta je totiž v Evropě unikátní, protože nemá nosný účel, ale je pouhou dekorací kostela. Na této straně řeky lze také po dohodě navštívit židovskou synagogu. Pravý břeh řeky zdobí nejstarší šlechtický hrad v Čechách, který pochází z počátku 13. století. Hrad dnes slouží spíš jako muzeum. Prohlídkové okruhy se tak zaměřují například na expozici historických hodin, retro výstavu 50. let včetně kompletního bytu té doby, dětské hračky či expozici muzea Jaroslava Foglara. Ozdobou hradu je věž, ze které se nabízí daleký výhled do okolí.

Za Jaroslavem Haškem se vydejte do Lipnice nad Sázavou. Zde totiž napsal své nejznámější dílo – Osudy dobrého vojáka Švejka. Haškově životu a dílu se věnuje i památník Jaroslava Haška. Naproti němu uvidíte bustu Jaroslava Haška a naučná stezka Jana Zrzavého Vás zavede i k Haškově soše a k místnímu hřbitovu, kde najdete Haškův hrob. Nepřehlédnutelnou památkou Lipnice je však hrad. Hrad Lipnice pochází z počátku 14. století.

Při prohlídce hradu navštívíte sklepení, kapli a uvidíte i studnu a archeologickou expozici. Z vyhlídkové věže hradu je krásný výhled na nádvoří hradu i dalekého okolí. Právě v okolí Lipnice v blízkosti lomů se nachází Národní památník odposlechu a jeho součástí jsou do skály vytesané reliéfy – Ústa pravdy, Zlaté oči a Bretschneiderovo ucho. Nakonec přibyla i čtvrtá část, a tou je Hlava XXII.

V obci Pohleď se nachází skanzen Michalův statek. V něm uvidíte lidovou architekturu z Posázaví ze 17. a 18. století a jak se tehdy žilo rolníkům od konce třicetileté války až do roku 1848. Skanzen je od roku 2003 kulturní památkou. Největším lákadlem městské památkové zóny Chotěboř je kromě staré radnice a kostela sv. Jakuba Většího také barokní zámek se zámeckým parkem. Zámek však dnes slouží jako muzeum a v rámci prohlídky si tak prohlédnete jak stálé expozice, tak i aktuální výstavy.

Podobně to má i zámek Přibyslav. Z původního hradu je v dnešním klasicistním zámku muzeum věnované současnosti i historii hasičské a požární techniky. Mimo ní je zde výstava replik husitských zbraní a krojů Přibyslavska. O historii regionu se více dozvíte i v městském muzeu, které sídlí v budově městské knihovny. Zajímavostí je i barokní kostel sv. Jana Křtitele, u kterého stojí původní věž gotického kostela z roku 1497.

Havlíčkobrodsko – pěší turistika, adrenalin, wellness i luxusní ubytování

Havlíčkobrodsko je rozmanitou oblastí, která vítá hlavně ty, kteří se věnují pěší turistice. Celá oblast je protkána turistickými trasami, ale i cyklostezkami. Díky nim nejlépe prozkoumáte okolí a na naučných stezkách se i dozvíte nějaké další informace o dané oblasti. Ve Vilémově si bikeři zajezdí v bikeparku nebo vyzkouší PřibyTrail ve Vlkanči. Adrenalin si vyzkoušejte například v outdoor parku Bílek Chotěboři, kde zdoláte překážky lanového centra nebo vyrazíte prozkoumat okolí na čtyřkolkách.

Havlíčkobrodsko 3

Přírodní koupání nabízejí rybníky Homole Koutech, Řeka u Krucemburku nebo Kachlička u Herálce. Letní pohodu si užijete také na koupališti Přibyslav, Havlíčkův Brod a na koupališti v Bezděkově. Vodáci rádi sjíždějí řeku Sázavu.

Havlíčkobrodsko je oblastí, kde je oblíbené běžecké lyžování. V zimě tak v okolí větších měst je mnoho běžeckých lyžařských tras. Ti, kteří dávají přednost sjezdovému lyžování, si zalyžují například ve Ski areálu Kadlečák, v lyžařském areálu Svatá Anna nebo ve Ski areálu Vysoká.

Relaxaci, očistu těla i duše vyzkoušejte například v relaxačním centru Zvukové lázně v Havlíčkově Brodě nebo ve wellness centru v TřemošniciWellness pobyty však nabízejí i hotely. Takže svůj relaxační pobyt můžete rovnou spojit s luxusním ubytováním. To najdete například i v zámeckých apartmánech.

Vysoký standard poskytují hotely, které se nacházejí většinou ve větších městech. Pro rodiny s dětmi je vhodné ubytování v klasických apartmánech. Ty nabízejí většinou plně vybavenou kuchyň, takže se nemusíte trápit včasným příchodem na večeře. Standardní ubytování najdete i v penzionech. Levnou variantou a velmi oblíbenou zejména v letních měsících jsou kempy a rekreační střediska. Ty se nacházejí v blízkosti vodních ploch či řek. V posledních letech se čím dál lidi více volí ubytování v soukromí, které je dostupné i na Havlíčkobrodsku.

Havlíčkobrodsko je region na pomezí Čech a Moravy, který umožňuje strávit letní i zimní dovolenou v přírodě a okolí Železných hor a Žďárských vrchů, ale také je zajímavou variantou pro ty, kteří cílí svůj pobyt ve městech a s kulturními památkami. Havlíčkobrodsko je tak příjemnou alternativou pro všechny skupiny.

Názory a doporučení

Alena Kazdová (ubytovatel) 18.2.2020
Vysočina má krásnou přírodu, kterou stojí za to vidět.
Jan Pelc (starší pár - návštěvník) 27.11.2019
Je toho mnoho
Libor Čapek (starší pár - návštěvník) 24.11.2019
Vysočina se vším všudy
Jan Pelc (starší pár - návštěvník) 23.11.2019
Je toho mnoho
Marketa Chocova (rodina s malými dětmi - návštěvník) 1.11.2019
Je toho velmi mnoho
Zdenek Ernc (starší pár - návštěvník) 24.10.2019
Zelena hora Zdar nad SaZavou, poutni misto
Ales Sibera (mladý pár - návštěvník) 24.10.2019
Hasičske muzeum v zamku Pribyslav
Marie Tkadlečková (skupina - návštěvník) 12.10.2019
Betlém Hlinsko
Renata Kičmerová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 23.7.2019
Výborné místo na cykloturistiku.