Loading

Ubytování ve Štokách

(1 objekt + 3 objekty v okolí 25 km)

Chalupa Štoky

Štoky, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa pod lesem, s bazénem, pergolou

Rekreační dům Květnov

Havlíčkův Brod (Štoky 4,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji l...
Vzdělávej se, cestuj, relaxuj a žij!

Penzion Dočkalův mlýn

Michalovice (okres Havlíčkův Brod) (Štoky 9,5 km vzdušně), na samotě, u lesa / na o...
S bazénem, saunou, rybníkem i farma!

Hostinec U Palánů

Havlíčkův Brod (Štoky 13,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u vody
Výborné ubytování i restaurace.
1 - 4 / 4

Štoky

Městys pod Křižanovskou a Křemešnickou vrchovinou

Štoky jsou městys v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina, nacházející se 12 km na jih od Havlíčkova Brodu, 32 km na jihozápad od Žďáru nad Sázavou a 13 km na sever od Jihlavy. Leží mezi Křižanovskou vrchovinou na jihovýchodě a Křemešnickou vrchovinou na západě.

Štoky 1

Území obce Štoky bylo osídleno pravděpodobně už v 9. století, v 12. a 13. století začali do oblasti pronikat němečtí kolonisté z Bavorska. Velký význam pro rozvoj oblasti Štok měl objev nalezišť stříbra. První dochovaná písemná zmínka o obci jako farní vsi pochází z roku 1347. V následujících letech byla postupně v držení Řádu německých rytířů, různých církevních řádů a pánů z Lichtenburgu.

V 17. století se zde dařilo tradičním řemeslům, např. punčochářství. V 2. polovině 18. století byl vybudován zámek Štoky ve stylu pozdního baroka. Tato jednopatrová trojkřídlá budova je od roku 1935 sídlem místního družstva. V roku 1766 byla obec povýšena na městečko. V parčíku uprostřed návsi stojí nejvýznamnější sakrální památka Štok – římskokatolický kostel svatého Jakuba Většího postavený v gotickém slohu na konci 14. století. Je chráněn jako kulturní památka ČR. Při pozornější prohlídce objevíte ve zdi kostela kamenná tabule a na kraji lesa směrem na Dobronín zděnou kapličku.

V okolí Štok se nudit nebudete

Okolí městyse nabízí nespočet turistických míst a památek. Terén v jeho okolí je členitý, pokrytý rozsáhlými porosty lesů. Je stvořený pro turisty a cyklisty, stejně tak i na houbaření a sběr lesních plodů v jejich sezoně. K velmi oblíbeným prázdninovým aktivitám tu patří vyjížďky na koních, které si je však nutné předem objednat.

Oblíbenou turistickou atrakcí nejen zde je návštěva okolních měst a obcí, které se mají čím pochlubit. Příkladem je okresní město Havlíčkův Brod. Na havlíčkobrodském náměstí, které je městskou památkovou zónou, stojí za vidění kromě měšťanských domů také renesanční radnice a tzv. Koudelkova kašna se sochou Tritona z 18. století.

Jedním z domů na náměstí je Havlíčkův dům, v němž je památník spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Historii regionu Vám poutavou formou přiblíží Muzeum Vysočina Havlíčkův Brod. Nedaleko náměstí uvidíte zbytky městských hradeb s válcovými baštami z počátku 14. století. Další významnou památkou je kostel Nanebevzetí Panny Marie z 13. století, v jejíž věži je umístěný jeden z nejstarších ulitých zvonů v Čechách.

Štoky 2

Přibližně stejně daleko, ale opačným směrem – na jih, leží starobylé město Jihlava. Nachází se v něm množství chráněných objektů (okolo 200). Z památek si pozornost zaslouží především gotický kostel sv. Jakuba, minoritský kostel Nanebevzetí Panny Marie a dominikánský kostel sv. Kříže.

Též procházka po náměstí se vyplatí – soubor měšťanských domů, městské hradby s branou Matky Boží a unikátní několikapatrový systém katakomb v délce 24 km. Zdržíte-li se tu déle, můžete navštívit Horácké divadlo, Galerii Gustava Mahlera, ZOO Jihlava. Sportovní vyžití poskytnou četná sportoviště, zimní stadion a krytý plavecký bazén Evžena Rošického.

Jihovýchodně od Štok přijedete do městečka Polná, které tvoří památková zóna měšťanských domů. Zajímavý je též renesančně barokní zámek, Městské muzeum se sbírkou hodin, expozice staré lékárny, hrnčířské dílny a gotický špitál z poloviny 15. století. Kdysi v něm bývalo židovské ghetto. V Přibyslavi lze doporučit prohlídku renesančního zámku z 16. století. Dnes tu sídlí Centrum hasičského hnutí a městské muzeum. V přilehlém zámeckém parku pak najdete jezdeckou sochu Jana Žižky, který poblíž Přibyslavi roku 1424 zemřel.

Lipnice nad Sázavou se může pochlubit historickým centrem města a krásným gotickým hradem s kaplí sv. Vavřince. Pěkný zámek stejného jména má město Světlá nad Sázavou. Je jakýmsi neoficiálním kulturním centrem regionu. Kromě zajímavých expozic zde můžete na vlastní kůži zažít světový fenomén únikových her (v angl. EXIT GAMES). Jsou situovány do dob starých řeckých bájí a získají si zajisté jak děti tak dospělé.

V letním období, během teplých dní, Vám příjemné osvěžení nabídne koupání přímo ve Štokách. Koupalištěm přírodního charakteru jsou rybníky Peklo nedaleko Polné, rybník Kachlička u Boňkova a vodní nádrže Vřesník a Pilská. Jestliže Vám nebude počasí právě nakloněné, nevadí, k dispozici budete mít Vodní ráj Jihlava a Relaxační centrum Žďár nad Sázavou.

Štoky 3

Během zimní rekreace Vám okolí Štok nabídne terén vhodný pro běžecké lyžování. Sjezdovky potom najdete v Ski areálu Luka nad Jihlavou a Ski areálu Kadlečák. Další menší lyžařská střediska, do kterých to nebudete mít daleko, jsou Ski Dědkov a Ski areál Svatá Anna. Jejich sjezdovky jsou vhodné především pro začínající a mírně pokročilé sjezdaře a snowboardisty, ale i pro rodiny s dětmi.

Sehnat dobré ubytování ve Štokách není problém

Městys Štoky je příjemným a klidným místem k ubytování v rozumné vzdálenosti od větších měst na Vysočině. K tomu, aby se Vaše dovolená vydařila, Vám poskytne komfortní ubytování v penzionech a privátech. Příjemné ubytování za výhodné ceny seženete v ubytovnách a ubytovacích hostincích. Na kraji Štok, především v letních měsících, se můžete v kempech ubytovat v bungalovech nebo stanech.

Při Vašich výletech do okolí najdete další možnosti ubytování, zejména v hotelích, apartmánech nebo chatách a chalupách. Záleží jen na Vás, čemu dáte přednost. Určitě si ale vyberete tak, že na dovolenou ve Štokách budete ještě dlouho a rádi vzpomínat.

Názory a doporučení

Renata Kičmerová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 23.7.2019
Tichá obec, dva obchody kde bylo vše a navíc otevřeno od rána do sedmi. Pro děti tam bylo dětské hřiště a naučná stezka.