Loading

Ubytování v Brtnici

(2 objekty + 4 objekty v okolí 25 km)

Ubytovna TJ Sokol Brtnice

Brtnice, v obci / ve městě, u vody
Cenově zvýhodněné dlouhodobé pobyty!

Chalupa u Smolíků - Jestřebí

Brtnice, v obci / ve městě, v centru města
Výhodné ubytování pro rodinky i turisty!

Ranč Vápenka

Nová Ves (okres Třebíč) (Brtnice 11,0 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Levné ubytování na ranči při lomu

Ubytování Q RANCH

Pavlov (okres Jihlava) (Brtnice 12,5 km vzdušně), na okraji...
Ranč v krásném čistém kraji Vysočina

Hospodářský dvůr Bohuslavice s.r.o.

Bohuslavice (okres Jihlava) (Brtnice 19,0 km vzdušně), v obc...
Pohodlné pokoje na statku s restaurací

Slunečná stráň

Rudíkov (Brtnice 19,6 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Sportovně relaxační minicentrum Slunečná
1 - 6 / 6

Brtnice

Brtnice 1

Brtnice – Itálie na Vysočině

Město Brtnice není nikterak velké, co počtu obyvatel, obývá ho přes tři a půl tisíce obyvatel. Za to katastrální rozlohou přes 70 km2 překoná leckteré okresní město. Je to dáno tím, že Brtnice má pod správou také území okolních vesnic. Pokud budete v Brtnici, tak i tyto okolní vesničky stojí za návštěvu.

Brtnickou chloubou je především historie města. Ta je velice bohatá a dostaneme se k ní za chvíli. Historické pozůstatky dnes tvoří atmosféru Brtnice, která může navodit pocit návštěvy menšího města někde v Itálii.

Nenechte se ale mýlit, Brtnice se nachází v kraji Vysočina, přesněji se jedná o okres Jihlava. S Jihlavou Brtnice sousedí, takže je ideálním místem pokud chcete na dovolené projít Vysočinu i krajské město, ale chcete bydlet stranou, mimo ruch města.

Historické pozadí současné Brtnice

Něco o historii Brtnice jsme už nakousli. První písemné zmínky sahají do roku 1234. Město začalo vzkvétat, když se dostalo pod křídla rodu Valdštejnů, tedy někdy kolem roku 1400. Ve městě se rozvíjela řemesla a měšťanské domy jen kvetly. Stejně tak se Brtnický hrad přeměnil na renesanční zámek italského stylu. Valdštěnům se stalo osudné období po bitvě na Bílé hoře, po kterém přišli o Brtnici i se zámkem a rod zaniknul. Panstvo se poté dostalo pod správu italského šlechtického rodu z Collalta. Ti sebou přinesli silný vliv katolicismu a také své architekty, sochaře a další umělce, z jejichž působení se dochovalo mnoho památek k prohlédnutí.

Jak strávit volný čas v Brtnici?

Právě bohatá historie je skvělým způsobem, jak naplnit volný čas v Brtnici. Z minulosti se zde dochovalo mnoho památek. Není náhoda, že Brtnice byla dokonce zvolena historickou obcí roku 2018, především pro práci s historickými památkami. Celé centrum Brtnice je městkou památkovou zónou. Tvoří ji různé stavby, náměstí a uličky na břehu řeky Brtnice. Dominantou je již zmiňovaný zámek Brtnice, který si můžete prohlédnout včetně expozice a komentované prohlídky. Samozřejmě doporučujeme projít se zámeckým parkem a rybníkem. Nedaleko zámku stojí budova bývalého pivovaru a regionálního muzea Pooslaví.

Dědictvím italského a katolického vlivu na výstavbu ve městě je budova někdejšího Paulánského kláštera. Cestou od kláštera na náměstí narazíte na kostel sv. Jakuba z 18. století a na infocentrum, jehož součástí je výstava věnovaná historii Brtnice a okolí. Přímo na Náměstí svobody s kašnou a barokním mostem přes řeku Brtnici dělící náměstí na dvě části stojí také budova radnicerestaurací a rodný dům J. Hoffmana. To je slavný místní rodák a o jeho životě se více dozvíte v muzeu umístněném přímo v jeho rodném domě. K historickému jádru Brtnice přiléhá několik dalších uliček, které jsou skvělé pro procházky. Najdete zde nejednu restauraci či kavárnu, kde strávíte dlouhé hodiny a zažijete si atmosféru Benátek v takovém menším českém provedení.

Brtnice 2

V úvodu článku jsme zmiňovali velkou rozlohu Brtnice, kterou tvoří i okolní vesničky. Tyto místa stojí za prozkoumaní buď autem, autobusem nebo na kole. Právě pro cyklisty je Brtnice ideálním místem na letní dovolenou, protože městem vede cyklostezka. Pojďme si říct o několika potencionálních cílech, kam vyrazit.

Pokud je parné léto, tak Vám přijde vhod přírodní koupaliště v části Jestřebí. Zdejší vodní plocha v létě slouží jako koupaliště a v zimě jako brusliště. Nedaleko koupaliště, uprostřed lesů je i lovecký zámeček Aleje se sedmi cestami lesem – alejemi. Dvě z nich jsou naučné stezky.

Máte rádi pivo? A rádi zkoušíte nové věci? V posledních letech rostou minipivovary jako houby po dešti a jeden najdete i v Brtnici, v části Uhřínovice. Pokud budete kolem městečka Brtnice kroužit dále, tak můžete dojet do vesnické části Příseky, kde stojí malý zámeček Příseky. Ačkoliv se jedná o zámek, bude Vám asi připomínat větší statek a nejste daleko od pravdy, v minulosti se jednalo o hospodářství. Dnes zde najdete muzeum modelů autíček. Možná nejzajímavější a nejvzácnější památkou v blízkosti Brtnice je zřícenina hradu Rokštejn. Ačkoliv se jedná o zříceninu, je dost zachovalá. Máte zde k prohlédnutí nádvoří, opevnění a některé obytné prostory bývalého hradu.

Už jsme si řekli, že Brtnice je skvělé místo pro cyklisty, ale na své si přijdou i lyžaři. V Brtnici je totiž ski aréal s vlekem. Samozřejmě se nejedná o žádné Alpy, ale pokud chcete sebe nebo své dítko naučit lyžovat, tak moc lepších míst nenajdete. Celkově v Brtnici těch zajímavých míst je více než dost, a to se taky můžete vydat na výlety do okolí.

Výlety v okolí, na Vysočině

Asi budete souhlasit, že by byla velká škoda při pobytu na Vysočině nenavštívit krajské město – Jihlavu. Navíc Jihlava je zajímavá nejen tím, že má historické centrum, ale najdete tady ZOO Jihlava, hvězdárnu a aquapark. Dalším historickým a kulturním centrem kraje je město Třebíč. Tomu dominuje zámek Třebíč a městská památková zóna, kde najdete Muzeum Vysočiny Třebíč, divadlo nebo vyhlídkovou věž. Také v Třebíči je Sportovní areál Laguna s bazény, vodními atrakcemi a relaxační zónou.

Pokud plánujete i výlety ven z města a do přírody, tak si můžete vyšlápnout pěšky nebo na kole na některý z okolních vrcholů. Atraktivní je například vrchol Mařenka. Stojí na něm stejnojmenná rozhledna.

Brtnice 3

V zimní období okolní vrchy kolem Brtnice disponují dobrými sněhovými podmínkami, které lákají lyžaře. Z Brtnice se dá podniknout výlet na běžkách po upravených trasách nebo do skiareálu za sjezdovým lyžováním.

Blízký je například Ski areál Luka nad Jihlavou nebo lyžařské středisko Jalovec. Oba lyžařské areály nabízí výběr různých úrovní sjezdovek, občerstvení, ski servis a parkoviště. Na Vysočině v okolí Brtnice je zábava po celý rok a nenudí se tady ani malí, ani velcí.

Kde se v Brtnici ubytovat?

Místní obyvatelé Brtnice si jsou dobře vědomi toho, že jejich město je pro turisty atraktivní, a tak pro Vás provozují celou řadu ubytovacích zařízení. Ve městě najdete levné ubytování v rámci turistické ubytovny a také rozmanitý výběr penzionůpokojů i apartmánů. Pro někoho může být zajímavá varianta ubytovat se na faře.

Na okraji města nebo ve vesnických částech, které k městu patří, si můžete pronajmout chatu, chalupu či roubenku. Místní obyvatelé nabízejí i možnost ubytování v soukromí, kde Vám poskytnou bydlení pod jednou střechou. Výběr je tedy bohatý a stačí si jenom vybrat. Doufáme, že Vás tento článek přesvědčil o tom, že dovolená v Brtnici je skvělý nápad.

Názory a doporučení

Josef Šabla (ubytovatel) 30.9.2019
Museum Josefa Hofmanna,