Loading

Ubytování ve Světlé nad Sázavou

(1 objekt + 5 objektů v okolí 25 km)

Villa Amenity

Světlá nad Sázavou, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní ubytování v super lokalitě

Hotel Kouty

Ledeč nad Sázavou (Světlá nad Sázavou 8,3 km vzdušně), na sa...
Místo klidu a rovnováhy, u rybníka!

Hostinec U Palánů

Havlíčkův Brod (Světlá nad Sázavou 11,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u vody
Výborné ubytování i restaurace.

Penzion Dočkalův mlýn

Michalovice (okres Havlíčkův Brod) (Světlá nad Sázavou 13,2 km vzdušně), na samotě,...
S bazénem, saunou, rybníkem i farma!

Apartmány Veleta

Bohdaneč (Světlá nad Sázavou 17,8 km vzdušně), na okraji obc...
Apartmány na Kutnohorsku

Rekreační dům Květnov

Havlíčkův Brod (Světlá nad Sázavou 19,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Vzdělávej se, cestuj, relaxuj a žij!
1 - 6 / 6

Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou 1

Perla kraje Vysočina

Chcete, aby se Vaše letošní dovolená odehrávala ve městě, ale zároveň to chcete mít blízko i do otevřené přírody? Pak se s námi nejspíš nebudete hádat, když řekneme, že ideální destinací pro Vás bude kraj Vysočina. Kromě velkých měst, jakým je třeba Jihlava tu objevíte i celou řadu menších, zato neméně atraktivních lokací. Jednou takovou je i Světlá nad Sázavou, kterou najdete v okrese Havlíčkův Brod.

Světlou protéká řeka Sázava, která se tu setkává se Sázavkou, která je jejím přítokem. Téměř celé koryto řeky je lemováno lesním porostem. Ten se neustále rozšiřuje, až se u Smrčné transformuje v přírodní rezervaci Stvořidla. Kdo bude mít štěstí, ten se tu setká s mlokem, nebo dokonce i s vydrou.

Ve Světlé nad Sázavou je také několik rybníků. Mezi ty nejznámější patří Sázavan, Dolní Parkový rybník a Světelský rybník. Kousek je to i k vodní nádrži Švihov. Ze Světlé nad Sázavou si během chvilky uděláte výlet do Ledče nad Sázavou, nebo do Lipnice nad Sázavou.

Světlá nad Sázavou vznikla nejspíš ke konci 12. století. S jistotou to nevíme, protože se nedochovaly žádné zakládací listiny. První zmínka o ní pochází z počátku 13. století ve spojení s nedalekým klášterem. To znamená, že musela už nějakou dobu existovat.

Lidem se ve Světlé nad Sázavou dařilo. O tom svědčí fakt, že ke konci 14. století tu vznikla první část reprezentativního zámku. Velký hospodářský růst se ale dostavil až po skončení husitských tažení. V tu dobu se tu začalo vyrábět sklo, které dnes známe pod značkou Sklo Bohemia.

S pokročilou technikou brusu šlo ruku v ruce i opracovávání drahých kamenů. V neposlední řadě se tu začal těžit i prvotřídní kámen, ze kterého je postavena část historických budov na území hlavního města Prahy. Dnes je Světlá nad Sázavou menším průmyslovým střediskem, které je příznivě nakloněné i turistům.

Kam se jít podívat?

Světlá nad Sázavou 2

Pokud se vydáte do historického jádra, běžte se podívat na budovu radnice. Její základy sahají až do 18. století. Před ní je umístěná kašna z počátku 19. století, která má upozornit na kvalitní práci zdejších mistrů kameníků.

Další významnou stavbou je zámek Světlá nad Sázavou, ve kterém sídlí muzeum a zámecký hotel. Rozhodně ale nepřeskakujte jeho návštěvu. V jedné z expozic se seznámíte s historií výroby skla. V jiné zase budete smět obdivovat krásu obrazů, hodin a dalších detailně propracovaných předmětů. Velkým zážitkem pro Vás bude i komentovaná prohlídka městských chodeb a sklepení.

Kdo chce vyrazit za památkami spolu s dětmi, tomu doporučíme cestu ke hradu Lipnice nad Sázavou. Oblíbeným cílem párů i rodin je také hrad Ledeč nad Sázavou, ve kterém se natáčela oblíbená pohádka Anděl Páně. Určitě přemýšlejte i o tom, zda si neuděláte celodenní výlet do vzdálenějšího Žďáru nad Sázavou, ke kterému je to zhruba necelou hodinu cesty. Kromě zámku je tu i kultovní Zelená hora, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Nemusíte se ale zdržovat jen na území Vysočiny. Co by kamenem dohodil je Středočeský kraj s monumentální Kutnou Horou. V té kromě chrámu sv. Barbory, která je taktéž na seznamu UNESCO uvidíte i Vlašský dvůr, nebo kostnici. V původním centru je také velmi neobvyklá kamenná kašna z 15. století.

Světlá nad Sázavou a sport

Ti, kteří nechtějí během prázdnin jen lenošit se budou zajímat i o to, kde si mohou ve Světlé nad Sázavou zacvičit. Takoví cestovatelé tu objeví multifunkční sportovní hřiště a několik kurtů na tenis. V areálu základní školy pak lze využít venkovní atletické hřiště.

Koupaliště ve Světlé bohužel není. Zhruba po půl hodině však stanete před Aquaparkem Jihlava.

Světlá nad Sázavou 3

Krajina zde není přívětivá ani k nadšencům do zimních sportů. Světlá nad Sázavou sice provozuje svůj vlastní zimní stadion, který je vhodný k veřejnému bruslení, ale za lyžováním musíte jinam.

Nemusíte ale věšet hlavu. Půl hodiny od Vás je Ski areál Křemešník a lyžařské středisko Šacberk. Takřka celá Vysočina je v neposlední řadě považovaná za ráj zaslíbený běžkařům.

Ubytování ve Světlé nad Sázavou

Turisté se musí smířit s tím, že nabídka ubytování ve Světlé nad Sázavou je poněkud skromnější.

Ve městě je penzion a také ještě luxusní zámecký hotel. Stranou od centra je i několik chalup a rekreačních chat, které se hodí jak pro letní, tak i pro zimní dovolenou. Relativně dobře dostupné je také ubytování v soukromí, jehož pronájem Vám zajistí absolutní komfort, který je srovnatelný s Vaším domácím prostředím.

Světlá nad Sázavou je jedním z mnoha klenotů, které Vám Vysočina nabízí. Díky množství hradů a zámků v blízkém okolí budou z této destinace nadšené i děti. Spokojená tedy bude celá Vaše rodina.

Názory a doporučení

Alena Kazdová (ubytovatel) 18.2.2020
Krásné a klidné město v čisté lokalitě Vysočiny.